Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №2.11.17
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 серпня 2010 року Справа № 2а-3615/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Островської О.П.,
при секретарі Кір`ян О.С.,
за участю сторін:
від позивача Плешакова О.В. (довіреність № 24/128 від 18.01.2010),
від відповідача Меркулова М.В. (довіреність № 000214/10 від 11.01.2010),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом підприємства Брянківської виправної колонії Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області (№11) до Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області про визнання неправомірними дій, зобовязання вчинити певні дії про зарахування перерахованих коштів у відповідності з призначенням платежу, -
ВСТАНОВИВ:
07.05.2010 позивач підприємство Брянківської виправної колонії Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області (№11) (далі Позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Алчевської ОДПІ в Луганській області (далі Відповідач) про визнання неправомірними дій, зобовязання вчинити певні дії про зарахування перерахованих коштів у відповідності з призначенням платежу.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Позивач зареєстрований виконавчим комітетом Брянківської ради народних депутатів, свідоцтво про державну реєстрацію від 19.04.2000 № 1385120000 0000 084, ідентифікаційний код 08680313, взято на податковий облік в Алчевській ОДПІ за № 112 від 14.08.2003. Позивачем сплачено суму податкового зобовязання в розмірі 287011,55 грн., самостійно узгодженого податковими деклараціями, а саме:
Не враховуючи призначення платежу, які зазначені Позивачем, Відповідач зарахував суми, перераховані платіжними дорученнями в рахунок податку на прибуток в порядку календарної черговості його виникнення, розділивши при цьому перераховану позивачем суму податку на податковий борг та пеню. При цьому, згідно п.3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004 №22, реквізит «призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів одержувачу. Платник та одержувач у договорах між ними можуть встановлювати додаткові вимоги до даних, які потрібно зазначати в реквізиті «призначення платежу». Посилання на суму податку на додану вартість платник робить у випадках, передбачених чинним законодавством. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, лише за зовнішніми ознаками. Тобто право визначати призначення платежу згідно діючого законодавства належить виключно платнику, і самостійне зарахування податковими органами сплачених платником податку сум в рахунок податкового боргу чи тих податкових зобовязань, які не вказані в призначенні платежу при перерахуванні платником податку коштів до бюджету, є неправомірними.
Стосовно нарахування штрафних санкцій, Позивач вважає, що штрафні санкції та пеня до підприємства застосовані безпідставно, згідно п.17.1.7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у розмірах, встановлених цією статтею, але Позивачем податкове зобовязання було сплачено своєчасно, що підтверджується платіжними дорученнями. Діючим законодавством України не передбачено використання спеціальних заходів відповідальності за порушення платником податку вимог першочергового погашення податкового боргу та виконання податкових зобовязань в порядку календарної черги їх виникнення.
На підставі викладеного, позивач просить суд визнати протиправними дії Алчевської ОДПІ в Луганській області щодо розподілу та спрямування на погашення податкового боргу з податку на додану вартість в порядку календарної черговості його виникнення сум, сплачених Позивачем з призначенням платежу: лютий 2009 року, березень 2009 року, квітень 2009 року, травень 2009 року, червень 2009 року, липень 2009 року, серпень 2009 року, вересень 2009 року, жовтень 2009 року, листопад 2009 року, грудень 2009 року; зобовязати Алчевську ОДПІ в Луганській області суми, сплачені Позивачем, зарахувати у відповідності з призначенням платежу та внести відповідні зміни до картки особового рахунку Позивача; скасувати неправомірно нараховані штрафні санкції в сумі 175642,47 грн.
Представник позивача в судовому засіданні уточнив позовні вимоги, просив суд визнати протиправними дії Алчевської ОДПІ щодо розподілу та спрямування на погашення податкового боргу з податку на додану вартість в порядку календарної черговості його виникнення, сум сплачених Позивачем, з призначенням платежу: лютий 2009 року, березень 2009 року, квітень 2009 року, травень 2009 року, червень 2009 року, липень 2009 року, серпень 2009 року, вересень 2009 року, жовтень 2009 року, листопад 2009 року, грудень 2009 року; зобовязати Алчевську ОДПІ суми, сплачені Позивачем, зарахувати у відповідності з призначенням платежу та внести відповідні зміни до картки особового рахунку Позивача.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, в своїх запереченнях послався на наступне. Відповідно до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004 № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за № 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученням власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з п.3.8, реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». В платіжних дорученнях, копії яких надані позивачем, в розділі «призначення платежу» вказано «101,08680313, Податок на додану вартість, згідно розрахунку за листопад 2009 року». У всіх платіжних дорученнях зміст цього розділу однаковий, змінюється тільки назва місяця, і чітко можливо встановити код платежу, номер розрахункового рахунку та назву податку. Але речення «згідно розрахунку за листопад 2009 року» незрозуміло, оскільки розрахунки з податку на додану вартість не передбачені чинним законодавством, а документом, який встановлює податкові зобовязання, є податкова декларація.
Відповідно до п.1.6 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 № 843/11125 «Проведення операцій в особових рахунках платників здійснюється в хронологічному порядку», тому податковим органом зараховані платежі з податку на додану вартість в хронологічному порядку, і нараховані пеня та штрафні санкції.
На підставі викладеного, представник відповідача просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою від 30.08.2010 закрито провадження в частині позовних вимог щодо скасування неправомірно нарахованих штрафних санкцій в сумі 175642,47 грн. у звязку з частковою відмовою від позовних вимог.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
У відповідності з Конституцією України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності зі ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення ( дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що позивач підприємство Брянківської виправної колонії Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області (№11) зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності юридична особа виконавчим комітетом Брянківської ради народних депутатів Луганської області 19.04.2000 за № 1385120000 0000 084, взятий на облік в Алчевській ОДПІ в Луганській області як платник податків з 14.08.2003 за № 112, і є платником податку на додану вартість.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем в лютому грудні 2009 року подавалися до Алчевської ОДПІ в Луганській області податкові декларації з податку на додану вартість, зокрема за лютий 2009 року сума податкового зобовязання з податку на додану вартість склала 25130,00 грн., за березень 2009 року - 25787,00 грн., за квітень 2009 року - 21521,00 грн., за травень 2009 року - 17588,00 грн., за червень 2009 року сума - 18563,00 грн., за липень 2009 року - 20822,00 грн., за серпень 2009 року - 25216,00 грн., за вересень 2009 року - 28164,00 грн., за жовтень 2009 року - 29254,00 грн., за листопад 2009 року - 35918,00 грн., за грудень 2009 року - 37319,00 грн.
Позивач платіжним дорученням № 67 від 13.03.2009 сплатив 11800,00 грн. (а.с.18), платіжним дорученням № 73 від 20.03.2009 25630,00 грн. (а.с.16), платіжним дорученням № 90 від 24.03.2009 800,00 грн. (а.с.19), платіжним дорученням № 92 від 27.03.2009 (а.с.17), в яких в реквізиті «призначення платежу» зазначено «Ж; 101; 08680313; податок на додану вартість згідно розрахунку за лютий 2009 року».
Платіжним дорученням № 97 від 16.04.2009 позивач сплатив 25790,00 грн. (а.с.20), в якому в реквізиті «призначення платежу» зазначено «Ж; 101; 08680313; податок на додану вартість згідно розрахунку за березень 2009 року».
Платіжними дорученнями № 121 від 12.05.2009 позивач сплатив 10000,00 грн. (а.с.12), платіжним дорученням № 145 від 21.05.2009 6621,00 грн. (а.с.22), платіжним дорученням № 146 від 28.05.2009 4900,00 грн. (а.с.21), в яких в реквізиті «призначення платежу» зазначено «Ж; 101; 08680313; податок на додану вартість згідно розрахунку за квітень 2009 року».
Платіжним дорученням № 175 від 30.06.2009 позивач сплатив 17588,55 грн. (а.с.13), в якому в реквізиті «призначення платежу» зазначено «Ж; 101; 08680313; податок на додану вартість згідно розрахунку за травень 2009 року».
Платіжним дорученням № 203 від 31.07.2009 позивач сплатив 18000,00 грн. (а.с.9), в якому в реквізиті «призначення платежу» зазначено «Ж; 101; 08680313; податок на додану вартість згідно розрахунку за червень 2009 року».
Платіжними дорученнями № б/н від 20.08.2009 позивач сплатив 11600,00 грн. (а.с.7), платіжним дорученням № 228 від 31.08.2009 500,00 грн. (а.с.25), в яких в реквізиті «призначення платежу» зазначено «Ж; 101; 08680313; податок на додану вартість згідно розрахунку за липень 2009 року».
Платіжними дорученнями № 249 від 22.09.2009 позивач сплатив 13000,00 грн. (а.с.26), платіжним дорученням № 267 від 29.09.2009 6460,00 грн. (а.с.24), в яких в реквізиті «призначення платежу» зазначено «Ж; 101; 08680313; податок на додану вартість згідно розрахунку за серпень 2009 року».
Платіжними дорученнями № 288 від 13.10.2009 позивач сплатив 8760,00 грн. (а.с.23), платіжним дорученням № 290 від 20.10.2009 19404,00 грн. (а.с.11), в яких в реквізиті «призначення платежу» зазначено «Ж; 101; 08680313; податок на додану вартість згідно розрахунку за вересень 2009 року».
Платіжними дорученнями № 323 від 12.11.2009 позивач сплатив 14000,00 грн. (а.с.8), платіжним дорученням № 330 від 24.11.2009 15300,00 грн. (а.с.10), в яких в реквізиті «призначення платежу» зазначено «Ж; 101; 08680313; податок на додану вартість згідно розрахунку за жовтень 2009 року».
Платіжними дорученнями № 352 від 10.12.2009 позивач сплатив 20000,00 грн. (а.с.27), платіжним дорученням № 372 від 24.12.2009 16000,00 грн. (а.с.28), в яких в реквізиті «призначення платежу» зазначено «Ж; 101; 08680313; податок на додану вартість згідно розрахунку за листопад 2009 року».
Платіжними дорученнями № 5 від 12.01.2010 позивач сплатив 10000,00 грн. (а.с.15), платіжним дорученням № 19 від 22.01.2010 27328,00 грн. (а.с.14), платіжним дорученням № 61 від 26.02.2010 2000,00 грн., в яких в реквізиті «призначення платежу» зазначено «Ж; 101; 08680313; податок на додану вартість згідно розрахунку за грудень 2009 року».
Як вбачається з інформації щодо зарахування сум податку на додану вартість по платіжним дорученням 2009 року підприємства БВК № 11 (08680313), зворотного боку облікової картки платника (а.с.65-70), відповідачем було проведено перерозподіл сплачених позивачем сум податкового зобовязання, а саме:
1)сплачену платіжним дорученням № 67 від 13.03.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 11800,00 зараховано:
-1029,12 грн. на погашення пені в результаті розподілу,
-10770,88 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 15.03.2006 № 41528 за лютий 2006 року);
2)сплачену платіжним дорученням № 73 від 20.03.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 25630,00 зараховано:
-2320,25 грн. на погашення пені в результаті розподілу,
-5295,98 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 15.03.2006 № 41528 за лютий 2006 року);
-8861,12 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
-5937,00 грн. зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 17.04.2006 № 42870 за березень 2006 року);
-3215,65 грн. зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
3)сплачену платіжним дорученням № 90 від 25.03.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 800,00 зараховано:
-78,14 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-721,86 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
4)сплачену платіжним дорученням № 92 від 27.03.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 1530,00 зараховано:
-149,76 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-1380,24 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
5)сплачену платіжним дорученням № 97 від 16.04.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 25790,00 зараховано:
-2467,75 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-3543,37 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
-13855,00 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 17.05.2006 № 43945 за квітень 2006 року);
-5923,88 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/ розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
6)сплачену платіжним дорученням № 121 від 13.05.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 10000,00 зараховано:
-1005,55 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-2937,24 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
-2003,00 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 20.06.2006 № 44476 за травень 2006 року);
-4054,21 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/ розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
7)сплачену платіжним дорученням № 145 від 22.05.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 6621,00 зараховано:
-683,03 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-4806,91 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
-1131.06 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 20.07.2006 № 46097 за червень 2006 року);
8)сплачену платіжним дорученням № 146 від 28.05.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 4900,00 зараховано:
-513,87 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-3878,94 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 20.07.2006 № 46097 за червень 2006 року);
-507,19 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/ розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
9)сплачену платіжним дорученням № 175 від 30.06.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 17588,00 зараховано:
-1835,56 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-8353,93 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
-6807,00 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 21.08.2006 № 46973 за липень 2006 року);
-592,06 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
10)сплачену платіжним дорученням № 203 від 31.07.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 18000,00 зараховано:
-1899,60 грн. - на погашення пені в результаті розподілу;
-8269,06 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
-6016,00 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 20.09.2006 № 47419 за серпень 2006 року);
-1815,34 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
11)сплачену платіжним дорученням № 221 від 20.08.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 11600,00 зараховано:
-1272,30 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-7045,78 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
-2061,00 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 20.10.2006 № 49074 за вересень 2006 року);
-1220,92 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
12)сплачену платіжним дорученням № 228 від 31.08.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 500,00 зараховано:
-56,07 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-443,93 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
13)сплачену платіжним дорученням № 249 від 22.09.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 13000,00 зараховано:
-625,03 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-7196,27 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
-3231,00 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 20.11.2006 № 49922 за жовтень 2006 року);
-1947,70 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
14)сплачену платіжним дорученням № 267 від 29.09.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 6460,00 зараховано:
-319,36 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-6140,64 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
15)сплачену платіжним дорученням № 288 від 13.10.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 8760,00 зараховано:
-435,27 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-772,78 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
-5187,00 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 20.12.2006 № 50499 за листопад 2006 року);
-2364,95 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
16)сплачену платіжним дорученням № 290 від 20.10.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 19404,00 зараховано:
-981,38 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-6496,17 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
-11926,45 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 20.01.2007 № 52129 за грудень 2006 року);
17)сплачену платіжним дорученням № 323 від 12.11.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 14000,00 зараховано:
-28,56 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-13271,44 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 20.01.2007 № 52129 за грудень 2006 року);
18)сплачену платіжним дорученням № 330 від 24.11.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 15300,00 зараховано:
-817,85 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-14482,15 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 20.01.2007 № 52129 за грудень 2006 року);
19)сплачену платіжним дорученням № 352 від 10.12.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 20000,00 зараховано:
-1089,87 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-15366,96 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 20.01.2007 № 52129 за грудень 2006 року);
-3543,17 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
20)сплачену платіжним дорученням № 372 від 24.12.2009 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 16000,00 зараховано:
-904,82 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-5317,95 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2004);
-9777,23,00 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 16.02.2007 № 53212 за січень 2007 року);
21)сплачену платіжним дорученням № 5 від 12.01.2010 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 10000,00 зараховано:
-575,05 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-2917,18 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2003);
-6507,77 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 16.02.2007 № 53212 за січень 2007 року);
22)сплачену платіжним дорученням № 19 від 22.01.2010 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 27328,00 зараховано:
-1599,29 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-5943,94 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2003);
-11690,00 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ № 53679 за лютий 2007 року);
-8094,77 грн. на зменшення недоїмки минулих років (рішення керівного органу ДПС на відстрочення/розстрочення по мировій угоді №2 від 29.04.2003);
23)сплачену платіжним дорученням № 61 від 26.02.2010 суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 2000,00 зараховано:
-126,79 грн. - на погашення пені в результаті розподілу,
-1873,21 грн. на зменшення недоїмки минулих років (декларація по ПДВ від 18.04.2007 № 55098 за березень 2007 року).
Суд вважає, що відповідачем Алчевською ОДПІ в Луганській області правомірно здійснено перерозподіл сплачених позивачем платіжними дорученнями № 67 від 13.03.2009 в сумі 11800,00 грн.; № 73 від 20.03.2009 в сумі 25630,00 грн.; № 90 від 24.03.2009 в сумі 800,00 грн.; № 92 від 27.03.2009 в сумі 1530,00 грн.; № 97 від 16.04.2009 в сумі 25790,00 грн.; № 121 від 12.05.2009 в сумі 10000,00 грн.; № 145 від 21.05.2009 в сумі 6621,00 грн.; № 146 від 28.05.2009 в сумі 4900,00 грн.; № 175 від 30.06.2009 в сумі 17588,55 грн.; № 203 від 31.07.2009 в сумі 18000,00 грн.; № 221 від 20.08.2009 в сумі 11600,00 грн.; № 228 від 31.08.2009 в сумі 500,00 грн.; № 249 від 22.09.2009 в сумі 13000,00 грн.; № 267 від 29.09.2009 в сумі 6460,00 грн.; № 288 від 13.10.2009 в сумі 8760,00 грн.; № 290 від 20.10.2009 в сумі 19404,00 грн.; № 323 від 12.11.2009 в сумі 14000,00 грн.; № 330 від 24.11.2009 в сумі 15300,00 грн.; № 352 від 10.12.2009 в сумі 20000,00 грн.; № 372 від 24.12.2009 в сумі 16000,00 грн.; № 5 від 12.01.2010 в сумі 10000,00 грн.; № 19 від 22.01.2010 в сумі 27328,00 грн.; № 61 від 26.02.2010 в сумі 2000,00 грн. сум податкового зобовязання з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 7 Закону України від 20 травня 1999 року № 679-ХІV «Про Національний банк України» Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів. Пунктом 1.7 глави 1 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому, згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками. З наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику .
Беручи до уваги вищевикладене, позивач має право самостійно визначати цільове призначення своїх грошових коштів, а також самостійно визначати призначення платежів.
Платіжні доручення, копії яких долучені позивачем до матеріалів справи (№ 67 від 13.03.2009; № 73 від 20.03.2009; № 90 від 24.03.2009; № 92 від 27.03.2009; № 97 від 16.04.2009; № 121 від 12.05.2009; № 145 від 21.05.2009; № 146 від 28.05.2009; № 175 від 30.06.2009; № 203 від 31.07.2009; № 221 від 20.08.2009; № 228 від 31.08.2009; № 249 від 22.09.2009; № 267 від 29.09.2009; № 288 від 13.10.2009; № 290 від 20.10.2009; № 323 від 12.11.2009; № 330 від 24.11.2009; № 352 від 10.12.2009; № 372 від 24.12.2009; № 5 від 12.01.2010; № 19 від 22.01.2010; № 61 від 26.02.2010), судом не приймаються до уваги як докази сплати позивачем податку на додану вартість за лютий грудень 2009 року, з огляду на те, що з призначення платежу зазначених платіжних доручень неможливо чітко встановити, які саме податкові зобовязання сплачувалися за цими платіжними дорученнями, тобто в порушення вимог пункту 3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті в зазначених платіжних дорученнях відсутня повна інформація про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу, а саме зазначено, що платіж здійснюється на підставі розрахунків, а не декларацій, як це передбачено Законом України «Про податок на додану вартість».
Доказів того, що позивачем у лютому грудні 2009 року надавались відповідачу розрахунки сум податкового зобовязання у якості документів, на підставі яких здійснювалися перерахування коштів отримувачу, суду не надано. З матеріалів справи вбачається, що за цей період часу позивачем надавалися відповідачу податкові декларації з податку на додану вартість у якості доказів нарахування податкового зобовязання.
Крім того, відповідач мав право здійснювати перерозподіл сплачених позивачем платіжними дорученнями сум податкового зобовязання в хронологічному порядку, оскільки відповідно до п.1.6 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 № 843/11125, «проведення операцій в особових рахунках платників здійснюється в хронологічному порядку».
Таким чином, відповідач Алчевська ОДПІ в Луганській області правомірно зарахував сплачені позивачем платіжними дорученнями № 67 від 13.03.2009; № 73 від 20.03.2009; № 90 від 24.03.2009; № 92 від 27.03.2009; № 97 від 16.04.2009; № 121 від 12.05.2009; № 145 від 21.05.2009; № 146 від 28.05.2009; № 175 від 30.06.2009; № 203 від 31.07.2009; № 221 від 20.08.2009; № 228 від 31.08.2009; № 249 від 22.09.2009; № 267 від 29.09.2009; № 288 від 13.10.2009; № 290 від 20.10.2009; № 323 від 12.11.2009; № 330 від 24.11.2009; № 352 від 10.12.2009; № 372 від 24.12.2009; № 5 від 12.01.2010; № 19 від 22.01.2010; № 61 від 26.02.2010 суми податкового зобовязання в хронологічному порядку виникнення таких зобовязань з податку на додану вартість, оскільки з інформації, що міститься в реквізиті «призначення платежу» зазначених платіжних доручень неможливо встановити, які саме податкові зобовязання сплачувалися за цими платіжними дорученнями, тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 30 серпня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 01 вересня 2010 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст.167 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні позовних вимог підприємства Брянківської виправної колонії Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області (№11) до Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області про визнання неправомірними дій, зобовязання вчинити певні дії про зарахування перерахованих коштів у відповідності з призначенням платежу відмовити за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 01 вересня 2010 року.
Суддя Островська О.П.