ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" червня 2010 р. Справа № 2a-1360/10/0970 м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Микитюка Р.В.
при секретарі Бітківській Г.П.
за участю представників сторін:
від позивача - Карабин Н.В.
від відповідача - Гринчак В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оволайн ЛТД", вул. В.Івасюка, 62,м. Івано-Франківськ,76000
до відповідача: Державна податкова інспекція в м. Івано-Франківську, вул. Незалежності, 20,м. Івано-Франківськ,76000
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002222303 від 14.05.2009 року,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Торговий дім „Оволайн ЛТД” (надалі позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002222303 від 14.05.2009року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги мотивувала тим, що 14.05.2009 року ДПІ в м. Івано-Франківську винесено рішення №0002222303 про застосування штрафних санкцій за порушення п.13 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО. Вважає дане рішення незаконним та таким, що підлягає до скасування. Зазначила, що ознакою для застосування санкцій, які нараховані позивачу, є наявність розрахункової операції. Місцем проведення розрахунків ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» є каса, а відповідно до касового чеку від 22.04.2009 року станом на 12 год. 50 хв. сума готівкових коштів в касі дорівнювала нулю, що підтверджується і актом перевірки, згідно якого факт реалізації товару у позивача не встановлювався. В той же час, кошти в розмірі 155,55 грн. знаходилися в іншому місці (сейфі), що помилково розцінено перевіряючими як місце проведення розрахунків. Зазначила, що оскільки фактів продажу товарів, здійснення розрахунків із покупцями за продані товари, зберігання готівкових коштів на місці проведення розрахунків зафіксовано не було, то у податкового органу не було підстав для застосування штрафних санкцій відповідно до ст. 22 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. Крім того зазначила, що підставою для застосування до товариства штрафних санкцій став акт перевірки ДПІ в м. Суми щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктом підприємницької діяльності ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД»від 22.04.2009 року №3150/19/23/34623849/771. Проте в рішенні про застосування штрафних (фінансових) від 14.05.2009 року зазначено, що воно прийняте на підставі акту перевірки №5362/09/15/23/34623849.Вважає, що рішення про застосування штрафних санкцій є неправомірним. Просила суд, звернути увагу на те, що відповідач здійснив перевірку без попереднього повідомлення позивача за десять днів про планову перевірку. Оскільки, перевірка проведена без наявності підстав та з недотриманням порядку її проведення, просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив, вказував на те, що 22.04.2009 року працівниками ДПІ в м. Суми на підставі направлень №330904 та №330894 від 22.04.2009р. проведено планову перевірку господарської одиниці торгове місце, що належить ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД», щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами проведеної перевірки, працівниками ДПА у Кіровоградській області складено акт перевірки від 22.04.2009 року №3150/15/19/23/34623849/631.
В ході проведення перевірки встановлено порушення позивачем п. 13 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчуванні та послуг", а саме: позивачем не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена в денному звіті РРО.
22.04.2009 року під час проведення перевірки, продавцем ОСОБА_3 здійснено покупюрний опис готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків, а саме в торгове місце, яке належить ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД». Опис готівкових коштів проведено продавцем ОСОБА_3 власноручно у присутності посадових осіб податкової служби. У відповідності до проведеного опису, на місці проведення розрахунків описано готівку на загальну суму 155,55грн.
В зазначеному описі, продавцем ОСОБА_3 здійснено напис, про те що до опису включено готівкові кошти, що належать саме ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД».
Згідно отриманого денного звіту реєстратора розрахункових операцій станом на 11 год. 47 хв. через РРО не проведено жодної розрахункової операції.
Посилався на ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», де зазначено, що у разі невідповідності суми готівкових-коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
На підставі вищезазначеного акту перевірки Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.05.2009 року №0002222303, яким у відповідності до ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до Приватного підприємства «Аляска»застосовано штрафні санкції в розмірі 777,75грн., тобто: 155,55грн. х 5 - п'ятикратний розмір суми, на яку виявлено невідповідність. Позивачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій отримано 14.05.2009р., про що свідчить відповідний напис на корінці вказаного рішення про застосування штрафних санкцій.
Щодо правових підстав проведеної перевірки зазначив, що відповідно до п.2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах, компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Спеціальним нормативно-правовим актом, з питань здійснення контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно зі ст. 15 даного Закону, такий контроль здійснюється податковими органами шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до законодавства України.
Відповідно до частини 4 ст. 16 вказаного Закону, планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Згідно з пунктом 3.1 додатка 1 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27 травня 2008 року № 355, такі перевірки проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби і за наявності направлення на перевірку. Зазначив, що перевірку проведено згідно вимог чинного законодавства України. Просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, приходить до висновку, що в позові слід, відмовити виходячи із наступних підстав.
Так, 22.04.2009р. працівниками ДПІ в м. Суми на підставі направлень №330904 та №330894 від 22.04.2009р. проведено планову перевірку господарської одиниці Торгове місце, що належить ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД», щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами проведеної перевірки, працівниками ДПА у Кіровоградській області складено акт перевірки від 22.04.2009р. №3150/15/19/23/34623849/631.
В ході проведення перевірки встановлено порушення позивачем п. 13 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчуванні та послуг" 265/95-ВР від 06.07.1995р.(із внесеними змінами та доповненнями), а саме: позивачем не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена в денному звіті РРО.
22.04.2009 року під час проведення перевірки, продавцем ОСОБА_3 здійснено покупюрний опис готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків, а саме в торгове місце, яке належить ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД». Опис готівкових коштів проведено продавцем ОСОБА_3 власноручно у присутності посадових осіб податкової служби.
У відповідності до проведеного опису, на місці проведення розрахунків описано готівку на загальну суму 155,55грн. (копія перерахунку готівки коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків додається).
В зазначеному описі, продавцем ОСОБА_3 здійснено напис, про те що до опису включено готівкові кошти, що належать саме ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД».
Згідно отриманого денного звіту реєстратора розрахункових операцій станом на 11 год. 47 хв. через РРО не проведено жодної розрахункової операції.
Відповідно до п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"' суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карто»платіжних чеків, жетонів тощо.
Наведена норма Закону кореспондується з пунктом 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, за змістом якого каса - це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.
Пунктом 1.4 цього ж Положення передбачено, що з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку. Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється.
Аналогічні положення містяться в ч. 4 п. 23 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 833 від 15.06.2006 р. згідно якої, забороняється зберігання на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.
Згідно п. 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 р. за № 107/5298, унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення»та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція «службове внесення»використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.
Аналіз наведених законодавчих приписів свідчить, що Законом встановлено обов'язкову відповідність грошових коштів на місці проведення розрахункових операцій (тобто у касі) сумі коштів, зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій або загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, незалежно від джерела походження таких коштів та їх належності будь-якій особі.
Згідно ст. 22 цього ж Закону, у разі невідповідності суми готівкових-коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Факт невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій є достатньою підставою для застосування до суб'єкта господарювання відповідальності в порядку статті 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі вищезазначеного акту перевірки державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківськ прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.05.2009р. №0002222303, яким у відповідності до ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД»застосовано штрафні санкції в розмірі 777,75грн., тобто: 155,55грн. х 5 - п'ятикратний розмір суми, на яку виявлено невідповідність.
Позивачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій отримано 14.05.2009 року, про що свідчить відповідний напис на корінці вказаного рішення про застосування штрафних санкцій.
Відповідно до п.2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах, компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Спеціальним нормативно-правовим актом, з питань здійснення контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно зі ст. 15 даного Закону, такий контроль здійснюється податковими органами шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до законодавства України.
Відповідно до частини 4 ст. 16 вказаного Закону, планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Згідно з пунктом 3.1 додатка 1 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27 травня 2008 року № 355, такі перевірки проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби і за наявності направлення на перевірку.
Відповідно до ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку. Статтею 11-1 цього Закону передбачено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Що стосується планових або позапланових перевірок за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) згідно із законодавством України, то дані питання регулюються зокрема ст.ст.15,16 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, Методичними рекомендаціями щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008р. №355, в яких зазначено, що такі перевірки проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби і за наявності направлення на перевірку.
На підставі вищенаведеного, суд прийшов до висновку, що рішення від 14.05.2009 року №0002222303 є законним, винесеним на підставі, у межах повноважень та у спосіб, який передбачений Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а адміністративний позов таким, що не підлягає задоволенню.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. В разі подання заяви про апеляційне оскарження судового рішення, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня складання її в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Суддя:/підпис/Микитюк Р.В.
Постанова складена в повному обсязі 08.06.2010 року.