Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2010 р. справа № 2а-16427/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Буряк І. В.
при секретаріМогілевській І.Б.
за участю представників сторін:
позивача:Євстратенко А.В. (дов. від 14.09.2009р.)
відповідача:Домашенко Т.Г. (дов. від 17.08.2010р. №32586/10/10-013-5)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромлив завод»
доДержавної податкової інспекції у Ленінському районі м.Донецька
прочасткове скасування податкового повідомлення-рішення № 0002491543/0 від 16.06.2010р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромлив завод» (надалі позивач, ТОВ «Донпромлив завод») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Донецька (надалі відповідач, ДПІ у Ленінському районі м.Донецька) про часткове скасування податкового повідомлення-рішення № 0002491543/0 від 16.06.2010р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірний перерозподіл відповідачем платежів на погашення самостійно узгодженого податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, внаслідок чого до ТОВ «Донпромлив завод» застосовані штрафні санкції за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобовязання.
При цьому позивач посилається на неправомірний розподіл грошових коштів за платіжним дорученням від 21.05.2010р. №98 на суму 9235,87 грн. та, відповідно, не визнає розмір штрафу у розмірі 4324,28 грн.
Позивач не заперечує проти нарахованого штрафу у розмірі 4899,25 грн., застосованого за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобовязання платіжним дорученням від 28.05.2010р. №101.
У судовому засіданні від 15.07.2010р. оголошувалося по відкладення розгляду справи до 04.08.2010 за клопотанням сторін.
У судовому засіданні від 04.08.2010р. оголошувалося по відкладення розгляду справи до 18.08.2010 за клопотанням позивача.
В судовому засіданні від 18.08.2010р. представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача заперечував вважаючи, що відповідно до вимог пп. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», при наявності податкового боргу він погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а тому ДПІ у Ленінському районі м.Донецька правомірно, на підставі діючого законодавства, здійснила нарахування штрафних (фінансових) санкцій згідно норми пп. 17.1.7. п.17 ст. 17 вказаного вище Закону України.
Представник відповідача у судовому засіданні від 18.08.2010р. проти задоволення позовних вимог заперечував та просив у їх задоволенні відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення сторін, що зявилися, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-
ВСТАНОВИВ:
08 червня 2010 року ДПІ у Ленінському районі м.Донецька проведена невиїзна документальна перевірка ТОВ «Донпромлив завод» з питання своєчасності сплати орендної плати за землю з юридичних осіб, за наслідками якої складений відповідний Акт від 08.06.2010р. №2671/15-3/32902796 (а.с. 9), згідно якого перевіркою встановлено порушення несвоєчасна сплата орендної плати з юридичних осіб.
Відповідно до Вказаного Акту перевірки ТОВ «Донпромлив завод» сплатило:
- за серпень 2009р. по декларації від 23.01.2009р. № 877 - 1788,81 грн. (платіжним дорученням від 21.05.2010р. №98) із затримкою 233 дні;
- за вересень 2009р. по декларації від 23.01.2009р. № 877 6 859,74 грн. (платіжним дорученням від 21.05.2010р. №98) із затримкою 203 дні;
- за вересень 2009р. по декларації від 23.01.2009р. № 877 9798,50 грн. (платіжним дорученням від 28.05.2010р. №101) із затримкою 210 днів.
На підставі Акту від 08.06.2010р. №2671/15-3/32902796 ДПІ у Ленінському районі м.Донецька прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.06.2010р. №0002491543/0 (а.с. 8), яким позивачу визначене податкове зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 9223,53 грн. - штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50 % від несвоєчасно сплаченої суми на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1, ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Із матеріалів справи вбачається, що платіжним дорученням від 21.05.2010р. №98 (а.с. 11) направив 9235,87 грн. на сплату орендної плати за землю за квітень 2010р. Відповідач спрямував 8648,55 грн. сплачених за вказаним платіжним дорученням на погашення заборгованості по орендній платі за землю за серпень 2009р. та вересень 2009р., про що свідчить Акт від 08.06.2010р. №2671/15-3/32902796.
Сторонами вказані обставини справи не спростовуються.
Таким чином, внаслідок того, що відповідач спрямував 8648,55 грн. на погашення недоїмки, позивачу нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 4324,75 грн.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до підпункту 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації. При цьому, відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.1 статті 5 наведеного Закону, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Згідно пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях.
Згідно підпункту 17.1.7. пункту 17.1, ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених зазначеним Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, на підставі викладеного, вбачається обовязок платника податків здійснювати погашення податкового боргу у разі його виникнення у порядку черговості.
Вказаному обовязку кореспондує передбачене названим законом зобовязання платника податків сплатити штраф за непогашення протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобовязання, який наступає тільки після самостійного погашення таким платником суми податкового боргу.
Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р., № 509-XII (із врахуванням змін та доповнень) передбачено, що саме ним визначається статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.
Так, зокрема ст.ст. 8, 11 даного Закону наведено вичерпний перелік прав та функцій податкових органів, за змістом яких право самостійно погашати податкові зобовязання платника податків шляхом зміни призначення платежу, у податкових органів - відсутнє.
Таким чином, суд приходить до висновку, що зміна призначення платежу за платіжним дорученням від 21.05.2010р. №98, здійснена податковим органом поза межами наданих законодавством повноважень, а тому, ДПІ у Ленінському районі м.Донецька протиправно нараховані штрафні (фінансові) санкції відповідно до норми підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до частини 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромлив завод» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Донецька задовольнити повністю.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 16 червня 2010 року №0002491543/0 Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Донецька в частині нарахування штрафу за несвоєчасну сплату орендної плати за землю у сумі 4324 (чотири тисячі триста двадцять чотири) гривні 28 (двадцять вісім) копійок.
2. Стягнути з Державного бюджету України (рахунок № 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, банк Головне управління Державного Казначейства України у Донецькій області) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Донпромлив завод» (ЄДРПОУ 32902796; 83058, м. Донецьк, вул. Кучумова, 2) 3 (три) гривні 40 (сорок) копійок судового збору.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 18 серпня 2010 року, повний текст виготовлено 30 серпня 2010 року.
5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом десяти днів з дня розгляду справи.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Буряк І. В.