Єдиний державний реєстр судових рішень
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Вінниця
11 травня 2023 р. Справа № 120/10369/22
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крапівницької Н.Л.,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної військової адміністрації,
управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації
про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В :
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі- позивач) з адміністративним позовом до департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної військової адміністрації (далі- Департамент, відповідач 1), Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації (далі- Управління, відповідач 2), в якому просила:
-визнати протиправними дії департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної військової адміністрації, які полягають у відмові в призначенні ОСОБА_1 державної допомоги при народженні дитини
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1
-зобов`язати департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної військової адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) державну допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 15.12.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній заперечив щодо задоволення позовних вимог. Зазначив, що відповідно до статті 11 Закону № 2811-XII для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним.
Відповідно до чинного законодавства допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Зазначив, що позивач ОСОБА_1 та її син ОСОБА_2 взяті на облік внутрішньо переміщеними особами в Управлінні соціального захисту населення Жмеринської районної військової адміністрації, про що видані відповідні довідки. Вказав, що рішень щодо призначення державної допомоги при народженні дитини Департамент, відповідно до повноважень, не приймав.
Також 18.10.2022 за вхідним до департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної військової адміністрації надійшла заява (звернення) від ОСОБА_1 щодо призначення державної допомоги при народженні дитини, однак листом від 28.10.2022 повідомлено позивача про відсутність законних підстав призначення державної допомоги при народженні у зв`язку з пропущенням 12 календарних місяців після народження дитини.
03.01.2023 від представника позивача надійшли письмові пояснення, в яких серед іншого останній просить суд залучити до справи №120/10369/22 в якості співвідповідача - управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації.
Ухвалою суду від 30.01.2023 залучено до участі у справі в якості співвідповідача управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації.
21.02.2023 від управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації надійшов відзив на позов, в якому останній заперечив щодо задоволення позову. Зазначив, що допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків, з яким постійно проживає дитина, має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організації відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. Так, відповідач 2 вказав, що оскільки таке звернення відбулось поза межами 12 місяців з дня народження дитини, підстави для призначення такої допомоги відсутні.
Суд дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_1 та ОСОБА_3 народився син ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 15 квітня 2020 року.
Позивач вказує, що на момент народження сина вона проживала за місцем своєї реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
Також, позивач вказала, що рішенням від 30.03.2020 Дніпровським районним судом м. Києва у справі № 755/4835/20 встановлено факт народження у ОСОБА_1 дитини - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк. Даний факт сторонами не заперечується.
Так, 15.04.2020 Печерський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерство юстиції, видало свідоцтво про народження дитини ОСОБА_2 , народженого ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Донецьк, мати- ОСОБА_1 , батько- ОСОБА_3 , актовий запис № 1052, серії НОМЕР_3 .
Відповідно до довідки від 07.07.2022 № 525-7001329145 та №525-7001329233 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 взяті на облік внутрішньо переміщеної особи, фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .
14.10.2022 позивач звернулась до відповідача 1 із заявою про допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 від 15.04.2020, що видане Печерським відділом держаної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис № 1052.
Департамент листом від 28.10.2022 № 05.2-23-3860 повідомив позивача про відмову у призначенні допомоги при народженні дитини у зв`язку з тим, що відповідна заява була подана позивачем до органу соціального захисту населення пізніше, ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Позивач, вважаючи такі дії протиправними, звернулась з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Приписами ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України "Про охорону дитинства" з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім`ях, держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" та іншими законами України.
Приписами ч.1 ст.3 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначені види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини, одноразова натуральна допомога "пакунок малюка".
Згідно з ч.1 ст.10 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
У відповідності до ч.7 ст.11 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми (далі Порядок №1751).
Згідно з п.1 Порядку №1751 цей Порядок визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", зокрема, допомога при народженні дитини (пункти 10-16 цього Порядку).
Пунктом 12 Порядку №1751 також встановлено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Отже, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_2 , датою його народження є ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно, строк для призначення допомоги сплинув 11.02.2021, в той час як заява про призначення допомоги при народженні дитини подана ОСОБА_1 лише 03.08.2022.
За приписами п. 11 Порядку № 1751, для призначення допомоги при народженні дитини за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: 1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу).
Заява, зазначена у підпункті 1 цього пункту, може бути подана в електронній формі (з використанням інформаційно-комунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням кваліфікованого електронного підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін`юстом. У разі надходження надісланої з використанням інформаційно-комунікаційних систем заяви без кваліфікованого електронного підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі не підписання заяви у зазначений строк подається нова заява.
Вищенаведені норми встановлюють такий порядок ініціювання питання про призначення допомоги:
- подача заяви про призначення допомоги при народженні дитини. Така заява може бути подана як у паперовій формі, так і в електронний, але в обох випадках вона складається та підписується (у випадку електронної форми заяви цифровим підписом) одним з батьків;
- при особистому зверненні до заяви додається копія свідоцтва про народження дитини, а оригінал свідоцтва пред`являється;
- також пред`являється паспорт того з батьків, який звертається за призначенням допомоги.
У разі, якщо відомості про народження дитини наявні в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян, заявник може не подавати копію свідоцтва про народження дитини, але це позбавляє обов`язку особистої подачі документів та пред`явлення оригіналів паспорту та названого свідоцтва.
Як відзначалось судом вище, заява про призначення допомоги при народженні дитини подана позивачем вперше лише 03.08.2022 при наявності у позивача свідоцтва про народження дитини, виданого 15.04.2020 Печерським відділом держаної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Крім того, як було зазначено судом вище, відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Отже, допомогу при народженні дитини міг отримати батько дитини, однак позивачем в позовній заяві не вказано щодо отримання чи не отримання допомоги батьком дитини.
Суд звертає увагу на те, що ані положеннями Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", ані нормами Порядку №1751 не передбачено механізму поновлення строку, встановленого для звернення за призначенням допомоги при народження дитини, наведені нормативно-правові акти не містять викладених процедур оцінки певних причин пропуску вказаного строку та визнання їх поважними, не вказують на наявність у відповідного органу, який здійснює призначення допомоги, права досліджувати певні причини пропуску строку, визнавати їх поважними та поновлювати даний строк.
Стосовно посилань позивача на запровадження карантинних обмежень, які ускладнили звернення до відповідних органів, то суд звертає увагу на те, що карантин на усій території України установлено з 12.03.2020 постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19". Дія карантину з 12.03.2020 на території України неодноразово безперервно продовжувалась.
Проте позивачем належним чином не мотивовано, якою саме мірою впроваджені у зв`язку з карантином обмеження, об`єктивно унеможливили своєчасне письмове звернення, як і не надано доказів на підтвердження таких обставин.
З приводу доводів позивачки про порушення відповідачем наданих державою гарантій на отримання соціальної допомоги, суд зазначає, що Закон № 2811-XII та Порядок № 1751 унормовують порядок отримання такої допомоги і в разі недотримання цього порядку, наступають негативні наслідки у виді втрати права на допомогу. Дотримання встановленого законодавством порядку та умов призначення допомоги, є обов`язком особи, яка звертається за призначенням допомоги.
Суд в даній справі жодним чином не обмежує інтереси та права дитини, суд розглядає справу в межах позовних вимог та за наявності наданих сторонами доказів, з дотриманням принципів адміністративного судочинства визначених ч. 3 ст. 2 КАС України.
В той же час, згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, посилання відповідача, покладені в основу оскаржуваної відмови №05.2-23-3860 від 28.10.2022, узгоджуються із положеннями Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", Порядку №1751.
Враховуючи наведені приписи ст.19 Конституції України відповідач, діючи згідно вимог Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", Порядку №1751, у спірних правовідносинах був позбавлений можливості надання оцінки поважності підстав пропуску позивачем строку звернення за призначенням допомоги при народженні дитини та поновлення даного строку. При цьому відхід у певному випадку від встановлених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" правил призначення допомоги при народженні дитини шляхом застосування непередбачених законодавством процедур безпідставно надає відповідному суб`єкту додаткові можливості, що суперечить засаді рівності прав, визначеній ст.21 Конституції України.
Виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку про відповідність відмови відповідача в призначенні державної допомоги при народженні дітей вимогам ч.2 ст.19 Конституції України, ч.2 ст.2 КАС України, а доводи позивача та представлені ним докази наразі не спростовують вказаних висновків суду.
Закріплений у ч.1 ст.9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної військової адміністрації (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 40159685)
Відповідач: Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації (вул. Центральна, 7, м. Жмеринка, Вінницька область, код ЄДРПОУ 03191940)
СуддяпідписКрапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом Суддя:
Секретар: