ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
05 липня 2010 року справа № 5020-11/101 За позовом: Державної екологічної інспекції в місті Севастополі
(99040, м. Севастополь, вул.Хрустальова, 83)
до: Товариства з обмеженою відповідальністю „Грей”
(99008, м.Севастополь, вул.Ген.Крейзера, 19)
(99011, м.Севастополь, вул.Адм.Октябрьського, 2)
про відшкодування шкоди у розмірі 10631,25 грн.
Суддя Дмитрієв В.Є.
За участю представників:
позивача - Новікова А.Б., довіреність № 5 від 01.07.2010, Державна екологічна інспекція в місті Севастополі;
відповідача - не з’явився, ТОВ "Грей".
СУТЬ СПОРУ:
Державна екологічна інспекція в місті Севастополі (далі - позивач) звернулася до господарського суду міста Севастополя з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Грей” (далі - відповідач) про відшкодування шкоди у розмірі 10631,25 грн.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 19.05.2010 позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі № 5020-11/101.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судові засідання, призначені на 14.06.2010, 05.07.2010 не з’явився, правом, наданим статтею 59 Господарського кодексу України не скористався, відзиву на позовну заяву та документів, що підтверджують заперечення проти позову не надав, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 19, 21).
Враховуючи те, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними у справі матеріалами.
Розгляд справи відкладався за клопотанням представника відповідача.
Представнику позивача у судовому засіданні роз'яснені його процесуальні права і обов'язки, передбачені статтями 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі № 55 від 19.02.2007 Державна екологічна інспекція в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Інспекція) є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції (далі - Держекоінспекція).
Інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території.
Повноваження Інспекції поширюються на територію відповідної області, за винятком встановленої законодавством водоохоронної зони вздовж Азовського та Чорного морів, навколо заток та лиманів, а у разі її відсутності - на відповідну адміністративну територію та територію шириною не менше двох кілометрів від урізу води вздовж Азовського та Чорного морів, навколо заток та лиманів, що розташована в межах Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької, Донецької областей та м. Севастополя.
Інспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінприроди та Держекоінспекції, а також цим Положенням.
Основними завданнями Інспекції є:
- участь у межах своєї компетенції в реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ), поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території;
- здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами на відповідній території.
З 14.09.2009 по 12.10.2009 Інспекцією проведено перевірку дотримання відповідачем вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Проведеною перевіркою на території відповідача по вул. Отрадна, 15 у місті Севастополі виявлене несанкціоноване розміщення будівельних відходів, у тому числі: ТПО, ПЕТ-тара, будівельні відходи, склобій на ґрунті загальною площею 3,5м * Зм і висотою шару 0,5м, що призвело до засмічення земель.
Відповідно до акту перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища площа засмічених земель складає 10,5 м2, об'єм відходів складає 5,25 м3.
Згідно з Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.1997 № 171 (у редакції наказу Мін природи від 04.04.2007 за № 149) Державною екологічною інспекцією був визначено розмір шкоди, заподіяної державі, у сумі 10631,25 грн.
За даними позивача, станом на момент розгляду справи в суді шкода, заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища у розмірі 10631,25 грн., відповідачем не сплачена.
Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом.
Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню на підставі наступного.
Згідно зі статтею 40 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог. Суб'єкти господарювання повинні здійснювати заходи щодо запобігання псуванню, забрудненню, засміченню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Відповідно до статті 17 Закону України „Про відходи” суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язанні запобігати утворенню та зменшувати обсяги накопичення відходів.
Статтею 33 Закону України „Про відходи” встановлено, що зберігання та видалення відходів здійснюється відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів та передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.
Відповідно до вимог статті 46 Закону України „Про охорону земель”, підприємства, установи та організації, а також громадяни, діяльність яких пов'язана з накопиченням відходів, зобов'язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об'єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.
Згідно зі статтею 96 Земельного кодексу України до обов'язків землекористувачів відноситься забезпечення використання землі за цільовим призначенням, та додержання вимог законодавства про охорону довкілля.
Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Для відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення природно-ресурсного, природоохоронного законодавства про забезпечення екологічної безпеки необхідна наявність таких умов відповідальності, як безпосередній причинний зв'язок між відповідними діями (бездіяльністю), шкодою та виною відповідача.
Матеріалами справи в повній мірі підтверджується наявність шкоди, завданої державі порушенням вимог природоохоронного законодавства, вина відповідача у спричиненні цієї шкоди та наявність причинно-наслідкового зв’язку між першим та другим.
Докази, які б спростовували порушення, зазначені в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України, що проводилась в період з 14.09.2009 по 02.10.2009, відсутні.
Враховуючи зазначене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, у розмірі 10631,25 грн.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України стягуються з відповідача в доход державного бюджету.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82–85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Грей” (99008, м.Севастополь, вул.Ген.Крейзера, 19; 99011, м.Севастополь, вул.Адм.Октябрьського, 2, код ЄДРПОУ 22306001, відомості про рахунки в установах банків відсутні) на користь державного бюджету (місцевий бюджет Нахімовського району міста Севастополя, р/р 33218856700008, ЄДРПОУ 24035606, ГУ ДКУ у м.Севастополі, МФО 824509, код платежу: 24062100) збитки у розмірі 10631,25 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Грей” (99008, м.Севастополь, вул.Ген.Крейзера, 19; 99011, м.Севастополь, вул.Адм.Октябрьського, 2, код ЄДРПОУ 22306001, відомості про рахунки в установах банків відсутні) в доход державного бюджету (р/р 31113095700007, отримувач: Державний бюджет, Ленінський район в місті Севастополі, банк отримувача: ГУ ДКУ в місті Севастополі, МФО 824509, код в ЄДРПОУ 24035598, код платежу 22090200) державне мито у розмірі 106,31 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Грей” (99008, м.Севастополь, вул.Ген.Крейзера, 19; 99011, м.Севастополь, вул.Адм.Октябрьського, 2, код ЄДРПОУ 22306001, відомості про рахунки в установах банків відсутні) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн. в доход державного бюджету (одержувач: Ленінський район, ЄДРПОУ: 24035598, банк одержувача: ГУ ДКУ в м. Севастополі, МФО: 824509, рахунок: 31212264700007, код бюджетної класифікації: 22050003).
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.Є.Дмитрієв
Рішення оформлено відповідно
до вимог ст. 84 Господарського
процесуального кодексу України
і підписано 06.07.2010.