ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" вересня 2010 р.Справа № 15/1301-10 За позовом Заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький
до Комунального підприємства "Чайка" Хмельницької міської ради м. Хмельницький
про стягнення 5337,1 грн.
Суддя
Представники сторін:
від позивача Сліпчук О.П. - за довіреністю від 28.04.2010р.
від відповідача Пасічник С.П. - за довіреністю б\н від 17.11.2009р. (в судовому засіданні 01.09.2010р.)
за участю Олійник І.О. - помічника прокурора м. Хмельницького
В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення приймається 06.09.2010р., оскільки в судовому засіданні 01.09.2010р. оголошувалась перерва.
Суть спору:
Заступник прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 5337грн. 10коп. шкоди, заподіяної державі викидами забруднюючих речовин в атомосферне повітря.
Представник позивача в судовому засіданні подав заяву, в якій уточнив що заявлену до стягнення шкоду в розмірі 5337грн. 10коп. просить суд стягнути на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області для зарахування до місцевого бюджету міста Хмельницького на р/р 33119331700002 в ГУ ДКУ у Хмельницькій області МФО 815013.
Наголошує на тому, що позовні вимоги підтверджені наявними в матеріалах справи доказами, а саме актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №26/08 від 17.02.2010р., постановою про накладення адміністративного стягнення №006953/08 від 25.02.2010р., протоколом відбору проб забруднюючих речовин у викидах паливовикористовуючого обладнання №08-10/1 від 17.02.2010р., протоколами вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел №08/10/1 від 17.02.2010р.№06-10 від 05.02.2010р.
Прокурор уточнені позовні вимоги підтримує.
Подана позивачем заява-уточнення судом приймається.
В судовому засіданні 01.09.2010р. представником відповідача заявлено клопотання про зобов'язання заступника прокурора м. Хмельницького направити КП "Чайка" належно оформлених копій документів, доданих до позовної заяви.
В судовому засіданні представником позивача надано лист Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області від 01.09.2010р. вих. 5186/03, яким підтверджено надіслання та отримання КП "Чайка" копій витребуваних матеріалів.
Представник відповідача в судове засідання 06.09.2010р. не з'явився, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час розгляду справи в суді, письмової позиції з приводу поданого позову не подав, про поважність причин неявки в судове засідання не повідомив.
Клопотань про відкладення розгляду справи на іншу дату до суду не надходило.
Враховуючи викладене, зважаючи на приписи ст.69 ГПК України, згідно якої спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в матеріалах справи доказами.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне:
17.02.2010р. Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Чайка" Хмельницької міської ради, за результатами якої складено акт №26/08 перевірки.
Вказаним актом перевірки встановлено, що КП "Чайка" Хмельницької міської ради здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності відповідного дозволу, чим порушено вимоги ст.10,11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
За наслідками перевірки керівника КП "Чайка" Хмельницької міської ради притягнуто до адміністративної відповідальністю за порушення вимог природоохоронного законодавства, про що винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 25.02.2010р. №006953/08.
В матеріалах справи наявні протоколи відбору проб забруднюючих речовин у викидах паливовикористовуючого обладнання №08-10/1 від 17.02.2010р., протоколи вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел №08/10/1 від 17.02.2010р. та №06-10 від 05.02.2010р.
12.05.2010р. Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області на адресу директора КП "Чайка" Хмельницької міської ради направлено лист вих. № 2770/08 з вимогою надати інформацію щодо фактичної роботи джерела викиду №101 (кількість годин) в період з 05.02.2010р. по 05.05.2010р.
Листом №49 від 19.05.2010р. КП "Чайка" Хмельницької міської ради повідомило, що стаціонарне джерело викиду забруднюючих речовин №101 в період з 05.02.2010р. по 05.05.2010р. фактично відпрацювало 567годин.
Згідно розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі КП "Чайка" в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснювався без дозволу на викиди, розмір збитків, заподіяних державі викидами забруднюючих речовин (вуглецю оксиду,NOx ( в перерахунку на NO2 ) становить 5337грн. 10коп.
Заподіяні відповідачем навколишньому природному середовищу збитки викидами забруднюючих речовин без відповідного дозволу розраховано на підставі "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10.12.2008р. №639 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.01.2009р. №48/16064.
09.06.2010р. Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області направлено на адресу КП "Чайка" Хмельницької міської ради лист з вимогою провести перерахування коштів в сумі 5337грн. 10коп.
Вказаний лист залишено КП "Чайка" Хмельницької міської ради залишено без відповіді та відповідного реагування.
Відповідачем доказів погашення заборгованості в сумі 5337грн. 10коп. в добровільному порядку в судове засідання не надано.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне:
Відповідно до ст.16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи-катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Відповідно до ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Згідно ст.33 даного закону передбачено, що особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність згідно закону.
Відповідно до ст.34 закону шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст.68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991р. підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Статтею 69 вказаного Закону визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Особи, яким завдано такої шкоди, мають право на відшкодування неодержаних прибутків за час, необхідний для відновлення здоров'я, якості навколишнього природного середовища, відтворення природних ресурсів до стану, придатного для використання за цільовим призначенням.
Розмір збитків заявлених до стягнення, підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №26/08 від 17.02.2010р., постановою про накладення адмінстягнення від 25.02.2010р. №006953/08, розрахунком збитку, листом відповідача про фактичну кількість відпрацьованих годин стаціонарним джерелом викиду забруднюючих речовин.
Будь-яких доказів, які б спростовували встановлений перевіркою факт порушення (здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу), відповідачем не подано.
Судом також враховується, що відповідно до п.2 Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, інспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінприроди та Держекоінспекції, а також цим Положенням.
Пунктом 1.2. наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „Про затвердження Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря” від 10.12.08р. №639 встановлено, що Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб).
Відповідно до п.1.4 Наказу, Методика поширюється на державних інспекторів України з охорони навколишнього природного середовища та державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що виявлені за результатами державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання вимог природоохоронного законодавства.
Відповідно до ст.ст.33,34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Відповідачем доказів, що спростовують твердження позивача, не надано.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає позовні вимоги в сумі 5337грн. 10коп. обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, такими що відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.
Витрати по оплаті судових витрат необхідно покласти на відповідача, відповідно до ст.49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 1,4,5,12,15,33,35,43,44,49,82-85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд-
В И Р І Ш И В:
Позов Заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Комунального підприємства "Чайка" м. Хмельницький про стягнення 5337,10грн. шкоди задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Чайка" (м. Хмельницький, вул. І. Франка, 28, код ЄДРПОУ 32995367) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2, код ЄДРПОУ 24971547) для зарахування до місцевого бюджету міста Хмельницького на р/р 33119331700002 в ГУ ДКУ у Хмельницькій області МФО 815013 - 5337грн. 10коп. (п'ять тисяч триста тридцять сім гривень 10коп.) шкоди, заподіяної державі викидами забруднюючих речовин.
Видати наказ.
Стягнути з Комунального підприємства "Чайка" (м. Хмельницький, вул. І. Франка, 28, код ЄДРПОУ 32995367) в доход державного бюджету України для зарахування на р/р 31112095700002 МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, отримувач коштів УДК м. Хмельницький, банк отримувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області; код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, 102грн. (сто дві гривні) витрат по оплаті державного мита.
Видати наказ.
Стягнути з Комунального підприємства "Чайка" (м. Хмельницький, вул. І. Франка, 28, код ЄДРПОУ 32995367) в доход державного бюджету України для зарахування на р/р 31211264700002 отримувач коштів: УДК м. Хмельницький, банк отримувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, 236грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя
Рішення складено в повному обсязі і підписано 08.09.2010р.
Віддрук. 5 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу,
4 - прокуратурі м. Хмельницького,
5 - прокуратурі Хмельницької області. помічник судді