ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
30.08.10 р. Справа № 41/28
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Маріупольської міжрайонної природоохоронної прокуратури в інтересах держави в особі:
1. Маріупольської міської ради, м. Маріуполь
2. Державної екологічної інспекції Азовського моря, м. Маріуполь
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства „Металургійний комбінат „Азовсталь”, м. Маріуполь
про стягнення шкоди, завданої порушенням водного законодавства у сумі 247265,38 грн.
При участі представників:
від позивача 1: Карацюба В.Л. – довіреність від 02.06.2009 №031-219
від позивача 2: Сердюк С.В. – довіреність від 14.01.2010 №03/02-30/10
від відповідача: Бузивська Н.М. – довіреність від 30.12.2009 №09-18/1641
в засіданні брали участь: прокурор Пономарьов А.О. – посвідчення № 2644
СУТЬ СПОРУ:
Маріупольський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Маріупольської міської ради та Державної екологічної інспекції Азовського моря до Відкритого акціонерного товариства „Металургійний комбінат „Азовсталь”, м. Маріуполь про стягнення шкоди, завданої порушенням водного законодавства у сумі 247265,38 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що в результаті порушення вимог ст.ст. 44, 70 Водного кодексу України, ст. 51 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” на ВАТ „МК „Азовсталь” в період з 29.11.2009 року по 29.12.2009 року з промвипуску № 4 здійснювалось аварійне скидання промислових стоків в водний об’єкт з понаднормативною концентрацією забруднюючої речовини, нафтопродуктів, що призвело до забруднення р. Кальміус.
Прокурором зазначено, що відповідно до розрахунку, проведеного згідно з „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.2009 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за №767/16783, шкода, заподіяна державі, склала 247265,38 грн.
Позивачем-1 письмово підтримано позовні вимоги прокурора та заявлено до суду клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Відповідач проти позовних вимог прокурора заперечив, посилаючись на те, що позивачем не було надано доказів проходження атестації лабораторій, результати яких використовувались при визначенні розміру збитків, на право проведення відповідних інструментально-лабораторних досліджень, а також не надано документів, які б підтверджували проходження перевірки та атестації засобів вимірювальної техніки та додаткового обладнання, які використовувались при відборі проб.
Відповідач також стверджує, що період, який було враховано при розрахунку збитків – з 15:30 год. 19.11.2009 року по 12:30 29.12.2009 року, не відповідає фактичному періоду встановлення початку факту забруднення (акт відбору проб № 107 від 29.11.2009 року) та його закінчення (акт відбору проб № 120 від 29.12.2009 року). Відповідач також вважає, що при розрахунку збитків позивачем невірно підрахована фактична втрата стічних вод у зв’язку з застосуванням періоду скиду стічних вод з порушенням ПДС. На підставі викладеного відповідач стверджує, що загальна сума збитку за період з 15:30 год. 19.11.2009 року по 12:30 29.12.2009 року повинна складати 246260,71 грн.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
30.11.2009 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря Державної екологічної інспекції Азовського моря проведено перевірку факту аварійного забруднення акваторії ріки Кальміус нафтопродуктами з промвипуску № 4 ВАТ „МК „Азовсталь”, про що складено відповідний акт перевірки від 30.11.2009 року № 88.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що 29.11.2009 року на території нафтосховища мартенівського цеху в процесі перекачування нафтопродуктів з нафтобасейну № 4 до нафтобасейну № 2 відбувся перелив, внаслідок чого частина нафтопродуктів через зливову каналізацію потрапили в промвипуск № 4 ВАТ „МК „Азовсталь” і через нього до ріки Кальміус.
В акті перевірки зазначено, що Державною екологічною інспекцією Азовського моря 29.11.2009 року та 30.11.2009 року були відібрані проби води в районі водозаборів № 1, 2, промвипуску № 4 та на відстані 250 метрів від промвипуску № 4.
З матеріалів справи вбачається, що представниками відділу аналітичного екологічного контролю джерел забруднення та моніторингу Державної екологічної інспекції Азовського моря в присутності уповноваженого представника відповідача 29.11.2009 року, 30.11.2009 року, 01.12.2009 року, 03.12.2009 року, 09.12.2009 року та 29.12.2009 року виконано відбір проб зворотніх вод відповідача та поверхневих вод Азовського моря, про що складено акти відбору проб вод від 29.11.2009 року № 107, від 30.11.2009 року № 108, від 01.12.2009 року № 111, від 03.12.2009 року № 113, від 09.12.2009 року № 116, від 29.12.2009 року № 120.
Згідно акту відбору проб від 29.11.2009 року № 107 датою та часом відбору проб зі скиду № 4 є 15:30 годин 29.11.2009 року. Згідно акту відбору проб від 29.12.2009 року №120, датою та часом відбору проб зі скиду № 4 є 12:30 годин 29.12.2009 року.
Шляхом відбору проб зворотніх вод ВАТ МК „Азовсталь” за період з 29.11.2009 року по 29.12.2009 року отримані дані аналізів відділу аналітичного контролю та моніторингу Державної екологічної Інспекції Азовського моря. Згідно досліджень, проведених Держаною екологічною інспекцією Азовського моря, середній показник вмісту нафтопродуктів у стічних водах відповідача, що скинуті у період з 29.11.2009 року по 29.12.2009 року з промислового водовипуску № 4, склав 4,145 мг/л при ПДС – 0,231.
Державною екологічною інспекцією Азовського моря на вимогу суду надано свідоцтво про атестацію № 41/09, видане 05.05.2009 року, яке свідчить про те, що відділ екологічного аналітичного контролю джерел забруднення і моніторингу атестований на підставі Закону України „Про метрологію та метрологічну діяльність” та відповідає критеріям атестації вимірювальних лабораторій відповідно до Правил уповноваження та атестації у державній метрологічній системі.
Згідно з „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.2009 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за №767/16783, головним спеціалістом відділу держаного контролю атмосферного повітря, земельних, водних ресурсів та поводження з відходами здійснено розрахунок збитку, заподіяного природному середовищу р. Кальміус в результаті скиду нафтопродуктів зі зворотними водами з промвипуску № 4 ВАТ „МК „Азовсталь” з 15 годин 30 хвилин 29.11.2009 року по 12 годин 30 хвилин 29.12.2009 року, відповідно до якого загальний розмір шкоди склав 247265,38 грн.
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані, зокрема, дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством;
Стаття 70 Водного кодексу України передбачає, що скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Стаття 95 цього Кодексу встановлює, що, усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено, зокрема, що при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.
Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст. ст. 44, 70, 95 Водного кодексу України, а також ст. 40, 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”.
У відповідності до статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, у повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Як зазначалось, у зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм з „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.2009 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за №767/16783, була розрахована сума збитку, яка дорівнює в загальному розмірі 247265,38 грн.
Як зазначалось, відповідач стверджує, що період, який було враховано при розрахунку збитків – з 15:30 год. 19.11.2009 року по 12:30 29.12.2009 року, не відповідає фактичному періоду встановлення початку факту забруднення та його закінчення, а застосований в розрахунку час здійснення викидів (717 годин) є помилковим і повинен складати 720 годин, внаслідок чого повинна бути зменшена сума розрахованої шкоди.
Такі посилання відповідача суд до уваги не приймає, оскільки згідно акту відбору проб від 29.11.2009 року № 107 датою та часом відбору проб зі скиду № 4 є 15:30 годин 29.11.2009 року, згідно акту відбору проб від 29.12.2009 року №120, датою та часом відбору проб зі скиду № 4 є 12:30 годин 29.12.2009 року. Арифметично час скидання згідно матеріалів справи складає саме 717 годин.
Тобто, матеріалами справи підтверджено скидання нафтопродуктів зі зворотними водами з промвипуску № 4 ВАТ „МК „Азовсталь” в період з 15 годин 30 хвилин 29.11.2009року по 12 годин 30 хвилин 29.12.2009 року протягом 717 годин.
Сума збитків у розмірі 247265,38 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову та заявлена позивачем до стягнення.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 16, 20, 40, 47, 51, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 44, 70, 95 Водного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Маріупольської міжрайонної природоохоронної прокуратури в інтересах держави в особі Маріупольської міської ради та Державної екологічної інспекції Азовського моря до Відкритого акціонерного товариства „Металургійний комбінат „Азовсталь” про стягнення шкоди, завданої порушенням водного законодавства у сумі 247265,38 грн. – задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Металургійний комбінат „Азовсталь” (87505, м. Маріуполь, вул. Лепорського, 1, ЄДРПОУ 00191158) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Маріуполської міської ради шкоду, завдану порушенням водного законодавства, у сумі 247265,38 грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Металургійний комбінат „Азовсталь” (87505, м. Маріуполь, вул. Лепорського, 1, ЄДРПОУ 00191158) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 2472,65 грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Металургійний комбінат „Азовсталь” (87505, м. Маріуполь, вул. Лепорського, 1, ЄДРПОУ 00191158) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236 грн.
Суддя
В судовому засіданні 30.08.2010 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення підписане 06.09.2010р.