Рішення № 11048810, 31.08.2010, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
31.08.2010
Номер справи
41/153пд
Номер документу
11048810
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

31.08.10 р.                     Справа № 41/153пд                               

Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.          

при секретарі судового засідання Говор О.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Прокурора Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради, м. Донецьк

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Кронас”, м. Донецьк

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1410136900:00:040:0001), площею 4419 кв.м., по вул. Ціолковського,9, від 13.09.2006 року, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 02.10.2006 року №040614600143 в частині викладення в новій редакції пунктів 4, 8, 10

Представники:

від позивача: Бренець Д.О. – довіреність від 11.03.2010 № 01/13-845

                    Антипова Т.В. довіреність № 01/13-6166 від 24.12.09

від відповідача: Слупський Є.В. довіреність № 89/юр від 18.08.10

Мазенкова В.В. довіреність № 88/юр від 18.08.10

від третьої особи: не з'явились

в засіданні брали участь: прокурор Бахарєв М.А. – посвідчення №3368

в судовому засіданні оголошувалась перерва

з 19.08.2010 року до 09:30 год. 31.08.2010 року

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Київського району м. Донецька звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Донецької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю „Кронас”, м. Донецьк про внесення змін до договору оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1410136900:00:040:0001), площею 4419 кв.м., по вул. Ціолковського,9, від 13.09.2006 року, укладеного між виконавчим комітетом Донецької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю „Кронас”, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 02.10.2006 року №040614600143 в частині викладення пунктів 4, 8, 10 в наступній редакції: пункт 4: „4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:040:0001) з 01.01.2010 року становить 5789553 гривні 95 копійок”; пункт 8: „8. Орендна плата вноситься орендарем з 01.01.2010 року у грошовій формі та в розмірі 3,0 відсотка від нормативної грошової оцінки і становить 173686 гривень 62 копійки на рік”; пункт 10: „10. Орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району номер рахунку 33217812700006 в ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687001, МФО 834016, код бюджетної класифікації 13050200 у розмірі 173686 гривень 62 копійки на рік, рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця”.

Ухвалою суду від 19.07.2010 року наведену позовну заяву прийнято до провадження та призначено розгляд справи на 05.08.2010 року.

05.08.2010 року господарським судом розпочато розгляд справи по суті, ухвалою суду від 05 серпня 2010р. залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління земельних ресурсів Донецької міської ради.

18.08.2010 року позивач звернувся до суду із заявою від 17.08.2010 року про зміну предмету позову, відповідно до якої просив суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1410136900:00:040:0001), площею 4419 кв.м., по вул. Ціолковського,9, від 13.09.2006 року, укладеного між виконавчим комітетом Донецької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю „Кронас”, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 02.10.2006 року №040614600143 в частині викладення пунктів 4, 8, 10 в наступній редакції: пункт 4: „4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:040:0001) становить 5789553 гривні 95 копійок”; пункт 8: „8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 2,0 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки”; пункт 10: „10. Орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району номер рахунку 33217812700006 в ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687001, МФО 834016, код бюджетної класифікації 13050200, рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця”.

Відповідно до ч. 4 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Як зазначалось, господарським судом розпочато розгляд справи по суті 05.08.2010року.

З огляду на викладене заява позивача від 17.08.2010 року про зміну предмету позову залишається судом без розгляду, оскільки, всупереч вимогам ч. 4 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, її подано до суду після початку розгляду господарським судом справи по суті.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що рішенням Донецької міської ради від 23.07.2009 року № 35/37 затверджено нову нормативну грошову оцінку земель, які розташовані на території м. Донецька, яка вводиться в дію з 01.01.2010 року; у зв’язку з наведеним листом від 11.03.2010 року на адресу відповідача було спрямовано проект договору про внесення змін в договір оренди земельної ділянки від 13.09.2006 року, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 02.10.2006 року №040614600143, проте, від відповідача відповідь на пропозицію про внесення змін до договору не надходила, договір про внесення змін не укладено.

Відповідач, згідно з відзивом на позовну заяву, проти позовних вимог прокурора заперечив, посилаючись на те, що спірний договір було розроблено та складено на підставі технічної документації з землеустрою, було отримано відповідні грошові оцінки та зі змісту позовної заяви неможливо зробити висновок стосовно того, які інтереси держави та яким чином порушено відповідачем. Відповідачем зазначено, що правовідносини між позивачем та відповідачем виникли раніше прийняття міською радою рішення від 23.07.2009 року № 35/37 та, таким чином, з урахуванням положень ст. 58 Конституції України, ст. 5 ЦК України, до них не морже бути застосовано норми, на які посилається позивач.

Відповідачем наведено, що законодавством не передбачено наявність обов’язку на укладання погодження про внесення змін до діючого договору оренди, що свідчить про неможливість застосування до правовідносин заходів судового впливу; діючим законодавством та складеними договорами оренди не передбачений обов’язок орендаря у разі його незгоди вносити зміни до договору.

Відповідач вважає необґрунтованим посилання прокурора на необхідність внесення змін до договору у зв’язку з істотною зміною обставин за ст. 652 ЦК України, посилаючись на відсутність одночасно всіх передбачених наведеною статтею умов, за наявності яких була б можлива така зміна; позивачем взагалі не доведено наявності обставин, визначених законодавством в якості підставі для внесення змін до договору в судовому порядку. Відповідач стверджує, що зміна умов договору, зокрема, щодо збільшення його ціни, суттєво спричинить шкоду для відповідача у вигляді витрат, ніж якщо договір буде розірваний, та буде змінена площа земельної ділянки; розірвання договору не буде суперечити суспільним інтересам, оскільки у такому разі відповідач матиме переважне право на першочергове поновлення орендних відносин.

Відповідачем також зазначено про необґрунтованість та безпідставність посилання позивача на норми, які регулюють не спірні правовідносини, а порядок проведення грошової оцінки.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:

13.09.2006 року між орендодавцем – виконавчим комітетом Донецької міської ради, та орендарем - Товариством з обмеженою відповідальністю „Кронас”, було укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі у Донецькому міському відділі Донецької регіональної філії ДП „Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі України” за № 040614600143 від 02 жовтня 2006 року (надалі – договір оренди).

За умовами наведеного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1410136900:00:040:0001) площею 4419 кв.м., для реконструкції частини будівлі критої стоянки під складські і виробничі приміщення з прибудовою адміністративних приміщень та їх подальшою експлуатацією, яка знаходиться на території Київського району м. Донецька.

Відповідно до п. 4 договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:040:0001) становить 3607218 грн. 04 коп. у відповідності з довідкою № Ю-1676/2006 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданою 15.03.2006 року Донецьким міським управлінням земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах.

Пунктом 8 договору оренди встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 2,0 відсотка від нормативної грошової оцінки і становить 72144грн. 36 коп. на рік.

Згідно п. 10 договору орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району м. Донецька р/р 33210812600006 в УДК у Донецькій області, код ЄДРПОУ 24165255, МФО 834016, код класифікації 13050200 у розмірі 72144 грн. 36 копійки на рік, рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця

Договір укладено до 16.08.2011 року (п. 7 договору).

Рішенням Донецької міської ради від 23 липня 2009р. № 35/37, з урахуванням висновку державної експертизи землевпорядної документації Держкомзему України від 12.03.2009 року № 124-09, затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Донецька, що застосовується з 01.01.2010 року та введено в дію середню базову вартість 1 кв.м. земель в м. Донецьку у розмірі 248,80 грн.

У зв’язку з викладеним позивачем на адресу відповідача листом № 01/12-864 від 11.02.2010р. було направлено проект договору про внесення змін і доповнень до договору оренди земельної ділянки від 13.09.2006 року, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 02.10.2006 року №040614600143, з пропозицією укласти договір з його подальшим нотаріальним посвідченням та державною реєстрацією у встановленому порядку.

Наведений проект договору було отримано відповідачем 29.03.2010 року, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія поштового повідомлення про вручення поштового відправлення № 2077233.

Як вбачається з наведеного проекту Договору, до договору оренди земельної ділянки від 13.09.2006 року, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 02.10.2006 року №040614600143, передбачалося внести, зокрема, наступні зміни та доповнення:

Пункт 4 викласти в наступній редакції: „4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:040:0001) з 01.01.2010 року становить 5789553 гривні 95 копійок”;

Пункт 8 викласти в наступній редакції: „8. Орендна плата вноситься орендарем з 01.01.2010 року у грошовій формі та в розмірі 3,0 відсотка від нормативної грошової оцінки і становить 173686 гривень 62 копійки на рік”;

Пункт 10 викласти в наступній редакції: „10. Орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району номер рахунку 33217812700006 в ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687001, МФО 834016, код бюджетної класифікації 13050200 у розмірі 173686 гривень 62 копійки на рік, рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця”.

Однак відповіді на наведену пропозицію укласти договір позивач не отримав, отже, між ним та відповідачем не досягнуто згоди щодо внесення відповідних змін до спірного договору, що примусило орендодавця ініціювати внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 13.09.2006 року, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 02.10.2006 року №040614600143.

Господарський суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України „Про оренду землі”).

Згідно статті 2 Закону України „Про плату за землю”, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди земельної ділянки (ст. 13 Закону України „Про плату за землю”). Отже, правовідносини щодо оренди землі полягають у оплатному користуванні земельною ділянкою на умовах передбачених договором.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ст. 18 Закону України „Про оцінку земель”).

Зазначеною статтею передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.

Стаття 20 зазначеного Закону передбачає, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Відповідно до ст. 23 Закону технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Як зазначалось, рішенням Донецької міської ради від 23 липня 2009р. № 35/37, з урахуванням висновку державної експертизи землевпорядної документації Держкомзему України від 12.03.2009 року № 124-09, затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Донецька, що застосовується з 01.01.2010 року та введено в дію середню базову вартість 1 кв.м. земель в м. Донецьку у розмірі 248,80 грн.

Спірним договором оренди землі передбачені випадки, за наявності яких розмір орендної плати підлягає перегляду, так, до таких підстав пунктом 11 договорів віднесено: зміна умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку і орендної плати, підвищення цін і тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Пункт 33 спірного договору оренди передбачає, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

Проте, як зазначалось, договір містить умови, при наявності яких розмір орендної плати підлягає перегляду.

Так, відповідно до статті 7 Закону України „Про плату за землю”, ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

Відповідно до ст. 21 Закону України „Про оренду землі” річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Таким чином, законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов’язковою для сторін.

Матеріалами справи, зокрема, рішенням Донецької міської ради від 23 липня 2009р. № 35/37, підтверджується наявність передбачених договором умов, при яких його зміна є обов’язковою для сторін.

Відповідно до ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. (п.3 ст. 188 Господарського кодексу України).

Відповідно до матеріалів справи пропозиція позивача у вигляді проекту договору про внесення змін в доповнень до спірного договору оренди земельної ділянки була направлена на адресу відповідача листом Відповідач не надав відповіді на пропозицію позивача щодо внесення змін до пунктів 4, 8, 10 спірного договору, доводи позивача не спростував.

Частиною 4 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін у договірному порядку.

Прокурором та позивачем заявлено, що вони не наполягають на первісній редакції змін до договору оренди земельної ділянки від 13.09.2006 року, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 02.10.2006 року №040614600143, ними зазначено, що ставка орендної плати за наведеним договором складає 2,0 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і не змінювалась, проте, змінилась нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що потребує відповідних змін до договору. Таке ж стосується і змін до п. 10 договору.

Суд враховує наведені прокурором та позивачем пояснення та зазначає, що позивачем та прокурором не наведено достатніх підстав для зміни договору у заявленій редакції, зокрема, пункт 8 наявного договору оренди не містить узгодженої ставки орендної плати в розмірі 3 відсотки.

Також, відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

З урахуванням зазначеного, передбачені зміни до пунктів 4, 8 та 10 договору оренди земельної ділянки матимуть юридичну силу для сторін договору з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. 2, 7 Закону України „Про плату за землю”, ст. 21 Закону України „Про оренду землі”, ст.ст. 18, 20, 23 Закону України „Про оцінку земель”, ст. 188 Господарського кодексу України, ст.ст.1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Прокурора Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю „Кронас” про внесення змін до договору оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1410136900:00:040:0001), площею 4419 кв.м., по вул. Ціолковського,9, від 13.09.2006 року, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 02.10.2006 року №040614600143, в частині викладення в новій редакції пунктів 4, 8, 10 – задовольнити частково.

Внести зміни до договору оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1410136900:00:040:0001), площею 4419 кв.м., по вул. Ціолковського,9, від 13.09.2006 року, укладеного між виконавчим комітетом Донецької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю „Кронас”, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 02.10.2006 року №040614600143 в частині викладення в новій редакції пунктів 4, 8, 10.

Пункт 4 договору викласти в новій редакції: „4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:040:0001) становить 5789553 гривень 95 копійок”.

Пункт 8 договору викласти в новій редакції: „8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 2,0 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки”.

Пункт 10 договору викласти в новій редакції: „10 Орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району м. Донецька р/р 33217812700006 в ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687001, МФО 834016, код бюджетної класифікації 13050200, рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця”.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „„Кронас”” (36014, м. Полтава, вул. Харчовиків, 27, ЄДРПОУ 23557449) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 42,50грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „„Кронас”” (36014, м. Полтава, вул. Харчовиків, 27, ЄДРПОУ 23557449) на користь Державного бюджету України (р/р 31210264700006 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001, Отримувач : УДК у Київському районі м. Донецька, код бюджетної класифікації 22050003) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118,00 грн.

          

Суддя