Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
26 квітня 2023 року м. Ужгород№ 260/1157/23 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонд України в Закарпатській області на звернення від 26.08.2022 об 13 годині 11 хвилин 04 секунді талоном №18 «перерахунок пенсії»: перерахувати Чорнобильську пенсію з 2014 року; 2) спонукати Головне управління Пенсійного фонд України в Закарпатській області задовольнити потребу: розглянути заяву про перерахунок пенсії Чорнобильської з 2014 року, талоном №18 від 26.08.2022 року 13:11:04 перерахунок пенсії СЦ БВОГУОГГУ ПФУ в Закарпатській області.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 26 серпня 2022 року позивач звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії із необхідним пакетом документів, однак відповіді за результатами розгляду такої вона не отримала.
21 квітня 2023 року до суду надійшов відзив на позов №0700-0902-8/19322 від 19.04.2023, відповідно до якого відповідач проти задоволення позову заперечив з мотивів його необґрунтованості. Так, зокрема, зазначив, що подана позивачем заява з урахуванням принципу єдиної черги та екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, за результатами чого було прийнято рішення, про що позивачку було повідомлено листом від 06.09.2022. Рішення про відмову прийнято у зв`язку з тим, що підстави для проведення перерахунку пенсії з 2014 року відсутні, оскільки пенсія призначена з 27 серпня 2020 року та тільки з 04 січня 2021 року позивача переведено на пенсію за нормами Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ЧАЕС».
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши всі докази, які мають юридичне значення для вирішення справи і розгляду спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 26 серпня 2022 року ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 ) звернулася до сервісного центру Берегівського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі ГУ ПФУ в Закарпатській області) із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії, яку вона отримує на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ЧАЕС» з 2014 року.
Позивач заявляє, що така заява зареєстрована в територіальному органі Пенсійного фонду України за №2161, однак по суті не розглянута. Тому завернулася за захистом свого права на пенсійне забезпечення з даним позовом до суду.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, соціального захисту потерпілого населення регламентують норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII (далі Закон №796).
Так, нормами ст. 55 Закону №796 передбачено право осіб, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, на пенсію із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій врегульовано Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (з наступними змінами та доповненнями), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 27 грудня 2005 року №1566/11846 (далі Порядок).
Так, п. 1.1 розділу І Порядку передбачено, що заява про перерахунок пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Згідно п. 4.1 розділу ІV Порядку заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (п. 4.2 розділу ІV Порядку).
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Судом встановлено, що подана ОСОБА_1 26 серпня 2022 року заява про перерахунок пенсії за принципом екстериторіальності була передана на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яке за результатами її розгляду 01 вересня 2022 року прийняло рішення №072250001852 про відмову у проведенні такого перерахунку.
При цьому заявника повідомлено, що у разі незгоди з таким воно може бути оскаржене до Пенсійного фонду України або в судовому порядку.
Вказане рішення скероване на адресу місця проживання ОСОБА_1 листом №17983/03-16 від 01.09.2022.
Таким чином, за результатами розгляду даної справи судом встановлено, що подана позивачем до територіального органу Пенсійного фонду України заява була розглянута в порядку та строки, передбачені законодавства, а тому підстави для визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання відповідача здійснити розгляд такої заяви в даному випадку відсутні.
Одними із основних принципів адміністративного судочинства є передбачений нормами ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін та диспозитивності.
Суть такого полягає в тому, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Питання визначення предмету позову, мотивів на його обґрунтування згідно з нормами КАС України є правом саме позивача, та підлягають самостійному доведенню і встановленню на підставі сукупності доказів з урахуванням принципу змагальність сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування у кожному конкретному випадку.
Враховуючи те, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №072250001852 від 01.09.2022 не є предметом даного адміністративного позову, а питання його правомірності підлягає самостійному доведенню і встановленню на підставі сукупності доказів з урахуванням принципу змагальність сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування у кожному конкретному випадку, суд не може застосувати положення ч. 2 ст. 9 КАС України та вийти за межі позовних вимог.
У зв`язку з вищенаведеним, враховуючи предмет даного адміністративного позову та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.
При цьому суд звертає увагу позивача на те, що у разі незгоди з правомірність такого рішення органу Пенсійного фонду України вона наділена право на його оскарження в загальному порядку.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (місцезнаходження: пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяР.О. Ващилін