Рішення № 110269940, 11.04.2023, Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
11.04.2023
Номер справи
202/1425/23
Номер документу
110269940
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 202/1425/23

Провадження № 2/202/1028/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2023 року м. Дніпро

Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі судді Михальченко А.О.,

секретар судового засідання Голобородько О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 202/1425/23 за позовом ОСОБА_1 до Краматорської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

24.01.2023 ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, який мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Краматорську, Донецької області, померла її мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, яке складається з будинку АДРЕСА_1 .

Вона є єдиним спадкоємцем після смерті матері, але не звернулася своєчасно до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті матері, так як такому зверненню перешкоджали об`єктивні, непереборні, істотні труднощі, а саме - повномасштабне вторгнення РФ до України, введення воєнного стану на території України, неможливість виїхати до нотаріуса із-за постійних обстрілів, що в сукупності і стало причиною пропущення строку для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного вище вважає, що пропустила строк прийняття спадщини з поважних причин, а тому має право на визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Враховуючи викладене просила суд, визначити їй, ОСОБА_1 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Ухвалою від 30.01.2023 по справі відкрите загальне позовне провадження. Відповідачу визначено строк для подання відзиву на позов.

15.02.2023 через «Електронний суд» надійшов відзив на позов від Краматорської міської ради з якого випливає, що відповідач позов не визнає з тих підстав, що в умовах воєнного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини, а відтак ОСОБА_1 мала можливість звернутися до нотаріуса за межами м. Краматорська.

Ухвалою від 24.02.2023 підготовче провадження закрите, справа призначена до судового розгляду.

24.03.2023 на електронну адресу суду надійшов лист Першої краматорської державної нотаріальної контори на виконання ухвали суду від 30.01.2023, з якого випливає, що спадкова справа до майна померлої ОСОБА_2 не заводилась.

Позивачка у судове засідання не з`явилась, про дату, час і місце судового засідання була належним чином повідомлена. Надала заяву про розгляд справи без її участі. На задоволенні позову наполягає.

Відповідач у судове засідання не з`явився. Про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином. Через «Електронний суд» подав заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

30 грудня 2021 року у м. Краматорську Донецької області померла ОСОБА_2 , про що Краматорським ВРАЦС у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) зроблено відповідний актовий запис №4986, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 31.12.2021.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається із будинку АДРЕСА_1 , який належав померлій на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 01.04.2004, яке видане державним нотаріусом Другої КДНК Чумаковою О.І. та зареєстроване в реєстрі №632.

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 , позивач по справі, є донькою померлої ОСОБА_2 . Даний факт підтверджується свідоцтвом про народження, свідоцтвом про шлюб.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. (ст.1261 ЦК України)

Отже, відповідно до ст. 1261 ЦК України, ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом першої черги після смерті матері - ОСОБА_2 .

Згідно зі ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Відповідно до ст.1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Приписами ст.1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

На момент смерті ОСОБА_2 , тобто на момент відкриття спадщини, позивач не проживала разом із матір`ю.

03.01.2023 ОСОБА_1 подала до Першої КДНК заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2

ІНФОРМАЦІЯ_5 , за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , нотаріус постановою відмовив у відкритті спадкової справи, так як статтею 1272 ЦК України визначено, що якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Крім того, з листа Першої КДНК, який наданий на виконання ухвали суду від 30.01.2023, судом встановлено, що спадкова справа до майна померлої ОСОБА_2 не заводилась.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. (ч.3 ст.1272 ЦК України)

Поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій з прийняття спадщини.

Надаючи оцінку доводам позивача про те, що строк на прийняття спадщини вона пропустила через повномасштабне вторгнення РФ до України, введення воєнного стану суд зазначає наступне.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2022 р. №719 перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану і Україні» (зі змінами), затвердженим Законом України №2102-ІХ від 24.02.2022, в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 р. до 05 год.30 хв. 23 серпня 2022 року.

Указом Президента України від12 серпня 2022 року № 573/2022"Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України № 2500-IX від 15 серпня 2022 року, продовжено військовий стан з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022"Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України № 2738-IX від 16 листопада 2022 року, продовжено військовий стан з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Аналізуючи зібрані по справі докази у світлі наведених правових норм та встановлених судом обставин, враховуючи запровадження в України воєнного стану, відкриття спадщини у м. Краматорську Донецької області, де згідно з Постановою КМУ №679-р від 02.08.2022 «Про проведення обов`язкової евакуації населення Донецької області» проводиться обов`язкова евакуація цивільного населення, окреме проживання спадкодавця та спадкоємця, вимушене переселення ОСОБА_1 в іншу місцевість, суд вважає причину пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини поважною, а тому вважає за можливе встановити позивачу додатковий строк на звернення із такою заявою.

Також судом враховано, що відповідно до правової позиції Верховного Суду, що викладена у справі (ВС/КЦС № 681/203/17-ц від 17.10.2018) - лише незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини може бути підставою для задоволення таких вимог, а в даному випадку такий часовий проміжок є незначним та складає 87 днів. (30.10.2022 останній день подання заяви про прийняття спадщини, 24.01.2023 звернення з позовом до суду).

Керуючись ст. ст. 2, 10, 13, 141, 264, 265 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , додатковий тримісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Початок перебігу додаткового строку для прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено суддею 11.04.2023

Суддя А. О. Михальченко

Часті запитання

Який тип судового документу № 110269940 ?

Документ № 110269940 це Рішення

Яка дата ухвалення судового документу № 110269940 ?

Дата ухвалення - 11.04.2023

Яка форма судочинства по судовому документу № 110269940 ?

Форма судочинства - Цивільне

Я не впевнений, що мені підходить повний доступ до системи YouControl. Які є варіанти?

Ми зацікавлені в тому, щоб ви були максимально задоволені нашими інструментами. Для того, щоб упевнитись в цінності і потребі системи YouControl саме для вас - замовляйте безкоштовну демонстрацію продукту. Також можна придбати доступ на 1 добу за 680 гривень.
Детальна інформація про ліцензії та тарифні плани.

В якому cуді було засідання по документу № 110269940 ?

У чому перевага платних тарифів?

У платних тарифах ви отримуєте іформацію зі 180 джерел даних, у той час як у безкоштовному - з 22. Також у платних тарифах доступно більше розділів даних та аналітичні інструменти миттєвої оцінки компаній, ФОП, та фізосіб.
Детальніше про різницю в доступах на сторінці тарифів.

Відомості про судове рішення № 110269940, Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська

Судове рішення № 110269940, Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська було прийнято 11.04.2023. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти важливі дані про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам легко знаходити важливі дані.

Судове рішення № 110269940 відноситься до справи № 202/1425/23

Це рішення відноситься до справи № 202/1425/23. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа:


Наша платформа дозволяє пошук за різними критеріями, такими як регіон або назва суда. Також у персональному кабінеті є можливість докладного налаштування, що суттєво прискорює процес пошуку даних. Це дозволяє продуктивно заощаджувати ваш час при отриманні необхідної інформації з реєстру судових рішень та інших офіційних джерел.

Попередній документ : 110269933
Наступний документ : 110269943