Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 686/5988/21
Провадження № 2/686/578/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2023 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Приступи Д.І.,
секретаря - Люкової Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПП «Буд Кепітал Менеджмент», Державної інспекції архітектури та містобудування України, за участю третьої особи Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради, про скасування реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації,
встановив:
В березні 2021 року позивач звернувся до суду з позовом до ПП «Буд Кепітал Менеджмент», Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, яке ухвалою суду від 17 лютого 2023 року замінено на Державну інспекцію архітектури та містобудування України, про скасування реєстрації декларації про готовність до експлуатації об`єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності, зареєстрованої Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області 30 грудня 2016 року за № ХМ143163650921.
На обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що будівництво багатоквартирного житлового будинку з розміщенням на першому поверсі приміщень громадського призначення по АДРЕСА_1 , та прийняття даного об`єкта в експлуатацію проведено без дотримання вимог законодавства України у сфері містобудування, а саме: через недотримання фактичного будівництва дозвільним документам на проведення будівельних робіт.
11 червня 2021 року позивачем подано до суду заяву про збільшення розміру позовних вимог, якою доповнено вимогу про визнання ОСОБА_1 замовником будівництва (забудовником) багатоквартирного житлового будинку з розміщенням на першому поверсі приміщень громадського призначення по АДРЕСА_1 , з дати початку будівництва - 13 липня 2016 року.
Дану вимогу позивач обґрунтовує тим, що ПП «Буд Кепітал Менеджмент» протиправно набуло статусу замовника будівництва багатоквартирного житлового будинку з розміщенням на першому поверсі приміщень громадського призначення по АДРЕСА_1 , оскільки ПП «Буд Кепітал Менеджмент» не набуло права користування земельною ділянкою площею 0,1 га, кадастровий номер 6810100000:01:006:0197, тому, відповідно до вимог закону (ч. 4 ст. 26 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності») вказане не надає правових підстав для набуття статусу замовника будівництва, а через те, що позивач є власником даної земельної ділянки, на якій здійснено будівництво багатоквартирного житлового будинку, тому, просить встановити за ним відповідний статус замовника будівництва з дати подання декларації про початок будівельних робіт № ХМ 083161951764 від 13 липня 2016 року.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, але подав до суду заяву в якій просить проводити розгляд справи без його участі, позов підтримав в тому обсязі, що визначений у позовній заяві та з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог.
Представник ПП «Буд Кепітал Менеджмент» в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову заперечив.
Представник Державної інспекції архітектури та містобудування України, повідомленої про дату, час та місце судового засідання належним чином, в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, проти позову заперечує.
Представник третьої особи Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради, повідомленої про дату, час та місце судового засідання належним чином,в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, при розгляді справи покладається на думку суду.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є власником земельної ділянки площею 0,1 га, кадастровий номер 6810100000:01:006:0197, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
28 липня 2015 року між ОСОБА_1 та ПП «Буд Кепітал Менеджмент» було укладено договір суперфіцію, за яким ОСОБА_1 передав ПП «Буд Кепітал Менеджмент» в користування земельну ділянку площею 1 000кв.м. для будівництва багатоквартирного багатоповерхового будинку. Земельна ділянка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер якої: 6810100000:01:006:0197.
Відповідно до п. 1.4. договору суперфіцію передбачено, що метою надання
в користування земельної ділянки є здійснення «Суперфіціарій» будівництва багатоквартирного - багатоповерхового будинку згідно із затвердженого «Суперфіціар» проекту будівництва.
Згідно із п. 5.2. договору суперфіцію право на користування земельною ділянкою відповідно до даного договору у «Суперфіціарія» виникає після державної реєстрації цього права у встановленому законом порядку.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції закону від 01 липня 2015 року) обов`язковій державній реєстрації підлягають речовіправа та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам,державі вособіорганів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: правоволодіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму,оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном.
Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Так, матеріали справи не містять, а ПП «Буд Кепітал Менеджмент» не надано суду доказів реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за відповідачем права користування (суперфіцію) земельною ділянкою площею 0,1 га з кадастровим номером 6810100000:01:006:0197 по АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ЦПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що ПП «Буд Кепітал Менеджмент»
не доведено факту набуття ним права користування земельною ділянкою площею 0,1 га з кадастровим номером 6810100000:01:006:0197 по АДРЕСА_1 , оскільки відповідне право за відповідачем зареєстровано не було, як це передбачено 5.2. договору суперфіцію від 28 липня 2015 року та вимогами п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно із ч. 4 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
З аналізу ч. 4 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» можна сформувати висновок про те, що замовником будівництва може бути виключно власник або користувач земельної ділянки.
Оскільки ПП «Буд Кепітал Менеджмент» не набуло права користування земельною ділянкою площею 0,1 га з кадастровим номером 6810100000:01:006:0197 по АДРЕСА_1 , тому, відповідно до вимог ч. 4 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» даний відповідач не може бути замовником будівництва.
Крім того, судом встановлено те, що 25 серпня 2015 року Управлінням архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради видано ПП «Буд Кепітал Менеджмент» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 251/ГП-25.1-04 на будівництво 9-ти поверхового 45-ти квартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення по АДРЕСА_1 .
13 липня 2016 року Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції
у Хмельницькій області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт № ХМ083161951764 щодо здійснення будівництва багатоквартирного житлового будинку з розміщенням на першому поверсі приміщень громадського призначення по АДРЕСА_1 , згідно із якої ПП «Буд Кепітал Менеджмент» повідомлено про початок будівництва 9-ти поверхового 45-ти квартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення по АДРЕСА_1 .
30 грудня 2016 року Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції
у Хмельницькій області здійснено прийняття закінченого будівництвом об`єкта нерухомого майна - багатоквартирного житлового будинку з розміщеними на першому поверсі приміщеннями громадського призначення по АДРЕСА_1 , шляхом реєстрації декларації про готовність до експлуатації об`єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності, за № ХМ143163650921.
Відповідно до інформації із даної декларації об`єктом будівництва є 10-ти поверховийбагатоквартирний житловий будинок з розміщенням на першому поверсі приміщень громадського призначення по АДРЕСА_1 .
Згідно із наданого позивачем висновку експерта Власюка В.В. № 890/021, який складено 10 серпня 2021 року за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи, зазначено про те, що фактична поверховість збудованого багатоквартирного житлового будинку з розміщеними на першому поверсі приміщеннями громадського призначення по АДРЕСА_1 не відповідає проектній документації на його будівництво (додатки №№ 3-6 до заяви); містобудівним умовам та обмеженням забудови земельної ділянки № 251/ГП-25.1-04 від 25 серпня 2015 року; декларації про початок виконання будівельних робіт № ХМ 083161951764 від 13 липня 2016 року.
Зазначена у декларації про готовність до експлуатації об`єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності, № ХМ 143163650921 від 30 грудня 2016 року поверховість багатоквартирного житлового будинку з розміщенням на першому поверсі приміщень громадського призначення по АДРЕСА_1 проектній документації на його будівництво (додатки №№ 3-6 до заяви); містобудівним умовам та обмеженням забудови земельної ділянки № 251/ГП-25.1-04 від 25 серпня 2015 року; декларації про початок виконання будівельних робіт № ХМ 083161951764 від 13 липня 2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (редакція закону від 03 липня 2016 року) проектна документація на будівництво об`єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм і правил та затверджується замовником.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності`замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» після набуття права на земельну ділянку замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, державними стандартами і правилами, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Виконання підготовчих робіт, у тому числі з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, може здійснюватися на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт.
Виконання підготовчих робіт з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень без реєстрації зазначеної декларації або отримання дозволу на виконання будівельних робіт забороняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах, що належать до I-III категорій складності, підключення об`єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
З аналізу наданих доказів можна зробити висновок про те, що будівництво багатоквартирного житлового будинку з розміщенням на першому поверсі приміщень громадського призначення по АДРЕСА_1 проведено без дотримання вимог законодавства: відсутнє зареєстроване право на користування земельною ділянкою; фактичне будівництво не відповідає документам, які дають право на виконання будівельних робіт.
Пунктом 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13 квітня 2011 року, (редакція закону від 07 листопада 2015 року) встановлено, що прийняття в експлуатацію об`єктів, що належать до I-III категорії складності, та об`єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органами державного архітектурно-будівельного контролю поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації.
Згідно із п. 16 Порядку замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації чи акті готовності об`єкта до експлуатації, за експлуатацію об`єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката
Відповідно до п. 18 Порядку орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та забезпечує внесення інформації, зазначеної у декларації, до реєстру.
Із наведеного слідує висновок, що на орган державного архітектурно-будівельного контролю покладено обов`язок по перевірці повноти даних, вказаних у декларації про готовність об`єкта до експлуатації, під час їх подання, а на замовника покладено обов`язок про подання достовірної інформації.
Відповідно до п. 22 Порядку у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.
З наведено, у зв`язку із тим, що у декларації про готовність до експлуатації об`єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності, № ХМ 143163650921 від 30 грудня 2016 року зазначено недостовірні дані, а саме: право користування ПП «Буд Кепітал Менеджмент» земельною ділянкою на підставі договору суперфіцію від 28 липня 2015 року, яке ПП «Буд Кепітал Менеджмент» на момент подання декларації про початок виконання будівельних робіт № ХМ 083161951764 від 13 липня 2016 року та декларації про готовність до експлуатації об`єкта № ХМ 143163650921 від 30 грудня 2016 року не набуло; зазначені у декларації про готовність до експлуатації об`єкта № ХМ 143163650921 від 30 грудня 2016 року відомості про об`єкт будівництва не відповідають документам, які дають право на виконання будівельних робіт, вказане свідчить про недотримання вказаного документа (декларації про готовність до експлуатації об`єкта № ХМ 143163650921 від 30 грудня 2016 року) вимогам закону, що надає суду правові підстави для його скасування.
Висновок щодо можливості скасування декларації про готовність до експлуатації об`єкта у разі недостовірності зазначених у даному документі даних узгоджується з позицією Верховного Суду (постанова від 19.08.2021 року по справі № 127/11110/19).
Враховуючи зазначене вище, позовна вимога про скасування реєстрації декларації про готовність до експлуатації об`єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності, зареєстрованої Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області 30 грудня 2016 року за № ХМ143163650921, є обґрунтованою та підлягає до задоволення судом.
Згідно із ч. 4 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Таким чином, замовником будівництва може бути виключно власник або користувач земельної ділянки.
За таких обставин, з огляду на те, що приватне підприємство «Буд Кепітал Менеджмент» не набуло права користування земельною ділянкоюплощею 0,1 га з кадастровим номером 6810100000:01:006:0197 по АДРЕСА_1 , та не єїї власником, тому, даний відповідач з порушенням встановленого законом порядку набув статусу замовника будівництва житлового будинку з розміщенням на першому поверсі приміщень громадського призначення по АДРЕСА_1 .
В свою чергу, враховуючи те, що земельна ділянка площею 0,1 га, кадастровий номер 6810100000:01:006:0197, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, належить на праві власності ОСОБА_1 , тому, відповідно до положень до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» позивач наділений правом на набуття ним статусу замовника будівництва житлового будинку з розміщенням на першому поверсі приміщень громадського призначення по АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 5 ст. 376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
За таких обставин, вимога позивача про визнання ОСОБА_1 замовником будівництва (забудовником) багатоквартирного житлового будинку з розміщенням на першому поверсі приміщень громадського призначення по АДРЕСА_1 , з дати початку будівництва - 13 липня 2016 року (дати подання декларації про початок будівельних робіт № ХМ 083161951764) підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому слід стягнути з ПП «Буд Кепітал Менеджмент», Державної інспекції архітектури та містобудування України на користь ОСОБА_1 судовий збір по 908,00 грн. з кожного.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-83, 264-265 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Скасувати реєстрацію декларації про готовність до експлуатації об`єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності, зареєстровану Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області 30 грудня 2016 року за № ХМ143163650921.
Визнати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) замовником будівництва (забудовником) багатоквартирного житлового будинку з розміщенням на першому поверсі приміщень громадського призначення по АДРЕСА_1 , з дати початку будівництва - 13 липня 2016 року.
Стягнути з ПП «Буд Кепітал Менеджмент», Державної інспекції архітектури та містобудування України на користь ОСОБА_1 судовий збір по 908,00 грн.
з кожного.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Текст рішення виготовлено 14 березня 2023 року
Суддя: Д.І. Приступа