Постанова № 110245030, 13.04.2023, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
13.04.2023
Номер справи
554/2387/23
Номер документу
110245030
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Дата документу 13.04.2023Справа № 554/2387/23 Провадження № 3/554/1418/2023

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.04.2023 р. м. Полтава

Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Горбунова Я. М., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Головного управління ДПС у Полтавській області Державної податкової служби України відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , інші дані суду надано не було,

у скоєні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 1740/16-31-04-05-04 від 14 березня 2023 р. ОСОБА_1 , являючись керівником ТОВ «АМ-ТРЕЙДИНГ» вчинив порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку, передбачені пунктом 49.2, підпунктом 49.18.1, пунктом 49.18, статті 49, пунктом 203.1, статті 203 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, а саме, неподання податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2022 року з граничним терміном подання 20.01.2023, що зафіксовано в акті №866/16-31-04-05-03/42507086 від 27.01.2023, який є додатком до протоколу.

ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, повідомлявся про час та місце розгляду справи вчасно та належним чином, про причини неявки суду не повідомив.

Дослідивши протокол та матеріали додані до нього, суд дійшов висновку про відсутність підстав для притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення інкримінованого йому правопорушення та необхідності закриття справи, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Статтею 280 КУпАП, зокрема, передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбаченіст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.

Порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах доходів і зборів, а також процедуру складання протоколів про адміністративні правопорушення, розгляду справ про адміністративні правопорушення органами доходів і зборів, ведення діловодства у справах про адміністративні правопорушення, а також забезпечення належного розгляду скарг на постанови у справах про адміністративні правопорушення встановлено Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженоюнаказом Міністерства фінансів України № 566 від 02 липня 2016 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 липня 2016 року за № 1046/29176 (далі - Інструкція № 1046/29176).

Відповідно до п. 6 розділу ІІ Інструкції № 1046/29176 у Протоколі під час його складання обов`язково зазначається статтяКУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання.

Відповідно до п. п. 15, 16 розділу ІІ Інструкції № 1046/29176 до протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом`якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.

Якщо розгляд справ про адміністративне правопорушення віднесено до відання інших органів, належно оформлений протокол надсилається органу, уповноваженому розглядати адміністративну справу, протягом трьох днів з дня його реєстрації. До протоколу додаються інші матеріали справи, які є в наявності в органах доходів і зборів та які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.

Протокол ОСОБА_1 не підписаний, що є свідченням порушення ініціатором його складення вимогст.256КУпАП та прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Неявка порушника, як про це зазначено в Акті № 1519/16-31-04-05-06 від 03.03.2023р., доданому до протоколу, для його складання та підписання, не є підставою для визнання факту його складення законним, так як законом не передбачено можливості заочного притягнення особи до відповідальності.

Окремо суд зазначає, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання протоколу лише в разі неможливості складання протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення.

Зі змісту протоколу слідує, що вказане адміністративне правопорушення вчинено за місцем знаходження ТОВ`АМ-ТРЕЙДІНГ» в м. Полтава, вул. Довженко, 5 А, оф. 301. При цьому, суду не надано доказів об`єктивної неможливості складання протоколу саме за місцем його вчинення, що могло б бути підставою для його складання в органі доходів і зборів.

Диспозицією ч. 1 ст. 163-1 КУпАПвстановлена відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

Так,у протоколі,ініціатором його складення,вказано, що керівник ТОВ «АМ-ТРЕЙДИНГ» ОСОБА_1 підлягає адміністративній відповідальності за пунктом 49.2, підпунктом 49.18.1, пунктом 49.18, статті 49, пунктом 203.1, статті 203 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, а саме, неподання податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2022 року з граничним терміном подання 20.01.2023, що зафіксовано в акті №866/16-31-04-05-03/42507086 від 27.01.2023 р.

При цьому, ініціатором складення протоколу не зазначено, які саме дії чи бездіяльність вчинив ОСОБА_1 , що є об`єктивною стороною адміністративного правопорушення, яке ставиться їй в провину.

Наданий до суду протокол має суттєві недоліки, так як при викладенні змісту порушення ініціатором його складення зазначено,що керівник ТОВ «АМ-ТРЕЙДИНГ» ОСОБА_1 підлягає адміністративній відповідальності за пунктом 49.2, підпунктом 49.18.1, пунктом 49.18, статті 49, пунктом 203.1, статті 203 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, а саме, неподання податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2022 року з граничним терміном подання 20.01.2023, що зафіксовано в акті №866/16-31-04-05-03/42507086 від 27.01.2023 р.

Таким чином, в порушення, вимог ст. 256 КУпАП, в ньому не викладено суті адміністративного правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 , не зазначено, у чому конкретно полягає порушення пунктом 49.2, підпунктом 49.18.1, пунктом 49.18, статті 49, пунктом 203.1, статті 203 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI згідно диспозиції ч. 1 ст. 163-1 КУпАПта які саме дії чи бездіяльність вчинив порушник, в той час як посилання лише на нормативні акти не розкривають суті конкретного порушення, яке ставиться в провину останньому та не описують його складу, чим порушується право особи на захист.

Тобто, суд зазначає про те, що зміст правопорушення, зазначений в протоколі взагалі не містить викладення об`єктивної сторони інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, з зазначенням фактичних даних, на підставі яких у визначеному законом порядку суд може встановити наявність чи відсутність у діях особи адміністративного правопорушення, її винуватість у вчиненні інкримінованого правопорушення та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Дані про подію є істотними складовими формулювання обставин правопорушення, що ставляться у вину особі, та є частинами складу адміністративного правопорушення, що, відповідно, підлягає обов`язковому доказуванню.

Обставини, які мали місце і стали підставою для складення протоколу про адміністративне правопорушення, повинні бути достатніми для повного розуміння суті правопорушення.

Конкретність пред`явленого особі складу адміністративного правопорушення забезпечує можливість організувати ефективний захист своїх інтересів та дозволяє суду належним чином перевірити твердження органу, який склав протокол, про вчинення особою адміністративного правопорушення.

Суд звертає увагу й на те, що єдиний наданий до суду доказ на підтвердження вини порушника в інкримінованому, зокрема Акт камеральної перевірки з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за грудень ТОВ «АТ-ТРЕЙДИНГ» № 866/16-31-04-42507086 від 27 січня 2023 року, на підставі якого й складений протокол, не може прийматися до уваги суду в якості достатнього та допустимого доказу у цій справі, так як він не містить підпису керівника ОСОБА_1 та його головного бухгалтера.

Крім того, в матеріалах справи відсутні й будь-які докази, які б вказували на те, що ОСОБА_1 дійсно працює на посаді керівника ТОВ «АМ-ТРЕЙДИНГ» .

Згідно ст.254КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення,у разі його оформлення,складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи,яка вчинила правопорушення,у двох примірниках,один із яких під розписку вручається особі,яка притягається до адміністративної відповідальності.

Як вбачається з протоколу №1740/16-31-04-05-04 від 14.03.2023 року, датою вчинення правопорушення зазначено 20.01.2023 року, а протокол складено 14.03.2023 р., що в свою чергу є порушенням вимог ст. 254 КУпАП, оскільки протокол складено більш ніж через 24 години з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення.

Крім того, до матеріалів справи додано рекомендовано повідомлення поштового відправлення, направленого на адресу ТОВ «АМ-ТРЕЙДІГН», згідно якого поштове відправлення повернено у зв`язку з тим, що не існує за вказаною адресою, а отже, не є врученим належним чином.

Будь-яких інших доказів, які б підтверджували факт вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому діяння, ініціатором складення протоколу не надано.

Зважаючи на викладене, враховуючи, що ні протокол, ні Акт, на підставі якого він складений, ОСОБА_1 не підписані, суд вважає, що протокол щодо останнього не складався, процесуальні права, в тому числі і право на захист, йому не роз`яснювались, в зв`язку з чим відсутні підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності. З цих підстав суд вважає, що докази обвинувачення порушника одержані незаконним шляхом.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про відсутність в діянні ОСОБА_1 складу інкримінованого йому правопорушення та необхідності закриття справи з цих підстав.

Керуючись ст. ст.247,283та284 КУпАП, суд,

п о с т а н о в и в :

Закрити справу щодо ОСОБА_1 підставі п. 1 ст.247КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Я.М. Горбунова