Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/1098/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Костенко Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пришибської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання протиправними та скасування розпоряджень,
В С Т А Н О В И В:
30.01.2023 адвокат Близнюк І.В., здійснюючи представництво інтересів позивача ОСОБА_1 , направив до Полтавського окружного адміністративного суду позов (надійшов до суду 07.02.2023), заявлений до Пришибської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Пришибської сільської ради від 30.10.2022 №118-К "Про притягнення до дисциплінарного стягнення начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 ".
- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Пришибської сільської ради від 31.10.2022 №118-К "Про притягнення до дисциплінарного стягнення начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 ".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач займає посаду начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради. Розпорядженнями голови Пришибської сільської ради від 30.10.2022 №118-К та від 31.10.2022 №118-К до ОСОБА_1 застосовано дисциплінарні стягнення у вигляді догани. Позивач вважає ці розпорядження сільського голови протиправними, оскільки будь-яких порушень не допускала, при виконанні своїх посадових обов`язків діяла добросовісно та належно виконувала свої посадові обов`язки, вважає також що при прийнятті зазначених розпоряджень сільського голови було порушено процедуру накладення на неї дисциплінарного стягнення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 позовну заяву залишено без руху.
21.02.2023 від представника позивача до суду надійшла заява про поновлення строку звернення до суду, в якій позивач просить поновити строк звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.02.2023 клопотання про поновлення строку звернення до суду задоволено; поновлено строк звернення до суду з позовом; прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/1098/23; розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
03.03.2023 до суду надійшла заява відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного провадження.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.03.2023 заперечення Пришибської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області проти розгляду справи за правилами спрощеного провадження залишено без задоволення.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив /а.с.120-130 т.1/, про безпідставність поновлення строку для звернення до суду з позовом. Наголошує на законність та обґрунтованість розпорядження сільського голови від 31.10.2022 №118-К, яким було притягнуто до відповідальності позивача за «нову редакцію штатного розпису на 2022 рік», що було виявлено у жовтні 2022 року. Вказує, що не передбачено обов`язкової необхідності проведення службового розслідування. Щодо розпорядження сільського голови від 31.10.2022 №119-К, стверджує про законність його прийняття через неналежне керівництво позивачем діяльністю відділу освіти, що проявлялося у відсутності контролю за виконанням наказу від 29.07.2022 №100. При цьому за виявлене правопорушення застосовано найбільш м`який вид стягнення у вигляді догани.
У відповіді на відзив /а.с.1-11 т.2/ представник позивача стверджує про правомірність поновлення строку для звернення з позовом до суду. Щодо протиправності розпорядження сільського голови Пришибської сільської ради від 31.10.2022 №118-К зазначає, що наданий відповідачем штатний розпис не змінює та не замінює штатний розпис, що був затверджений рішенням двадцятої сесії восьмого скликання Пришибської сільської ради від 23.12.2021. Не було відібрано пояснень з боку бухгалтера ОСОБА_2 , яка підтвердила його правильність своїм підписом, не було проведено службового розслідування з питань виникнення цієї ситуації. Щодо протиправності розпорядження сільського голови Пришибської сільської ради від 31.10.2022 №119-К, зазначено, що ні в акті про службове розслідування від 12.10.2022, ні в розпорядженні сільського голови Пришибської сільської ради від 31.10.2022 №119-К не конкретизовано та не визначено які саме факти порушення посадових обов`язків позивачкою були виявлені, в чому вони конкретно полягали. Відповідачем не надано оцінки поясненням і вжитим позивачем заходам у межах її компетенції, при притягненні її до відповідальності.
У запереченнях /а.с.18-20 т.2/ відповідач навів доводи аналогічні тим, що наведені у відзиві, також наполягає, що позивач мала можливість звернутися до суду з позовною заявою через «Електронний суд», відтак не було перешкод із зверненням до суду.
Розгляд справи, відповідно до частини другої статті 263 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 розпорядженням сільського голови Пришибської сільської ради від 26.04.2021 №88-к з 27.04.2021 призначена на посаду начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму Виконавчого комітету Пришибської сільської ради.
Розпорядженням сільського голови Пришибської сільської ради від 31.10.2022 №118-К "Про притягнення до дисциплінарного стягнення начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 ", за незалежне виконання посадових обов`язків начальнику відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 оголошено догану /а.с.20, 136-137 т.1/.
Підставою прийняття розпорядження є копія штатного розпису відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради на 2022 рік та пояснювальна записка начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 від 12.10.2022.
Розпорядженням сільського голови Пришибської сільської ради №119-К "Про притягнення до дисциплінарного стягнення начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 ", яким начальнику відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 оголошено догану за незалежне виконання посадових обов`язків./а.с.24, 143-144 т1/. Підставою прийняття є акт службового розслідування від 12.10.2022 разом з матеріалами службового розслідування.
Позивач вважає зазначені розпорядження незаконними, зазначає що добросовісно виконувала свої посадові обов`язки, зазначає про порушення процедури та строків притягнення до відповідальності.
Не погодившись із правомірністю розпоряджень, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначаються Законом України від 07.06.2001 №2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, надалі - Закон №2493-ІІІ).
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (ст.2 Закону №2493-ІІІ).
Одним з основних принципів служби в органах місцевого самоврядування, закріплених у ст.4 Закону №2493-ІІІ, є підконтрольність, підзвітність, персональна відповідальність за порушення дисципліни і неналежне виконання службових обов`язків.
Відповідно до ст. 8 Закону №2493-ІІІ, основними обов`язками посадових осіб місцевого самоврядування є: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома у зв`язку з виконанням службових обов`язків, а також іншої інформації, яка згідно із законом не підлягає розголошенню;постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації; сумлінне ставлення до виконання службових обов`язків, ініціативність і творчість у роботі; шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.
Разом з тим, за загальним правилом, пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це не йдеться у спеціальному законі.
Статтею 19 Закону №2493-ІІІ визначено, що особливості дисциплінарної відповідальності посадових осіб місцевого самоврядування забезпечуються у порядку, передбаченому законом.
Суд зазначає, що станом на момент виникнення спірних правовідносин такого порядку законом не було передбачено.
Водночас, згідно ч.3 ст.7 Закону №2493-ІІІ на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Згідно зі ст.147 КЗпП України, за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: 1) догана, 2) звільнення.
Органи, правомочні застосовувати дисциплінарні стягнення, визначені статтею 147-1 КЗпП України, відповідно до якої дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника. Цією ж статтею передбачено, що на працівників, які несуть дисциплінарну відповідальність за статутами, положеннями та іншими актами законодавства про дисципліну, дисциплінарні стягнення можуть накладатися також органами, вищестоящими щодо органів, вказаних у частині першій цієї статті.
Відповідно до ст..148 цього ж Кодексу дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
Підставою застосування дисциплінарного стягнення є вчинення працівником протиправного винного діяння (дії чи бездіяльності), яке визнається дисциплінарним проступком. Протиправність поведінки працівника полягає в порушенні ним своїх трудових обов`язків, закріплених нормами трудового права, зокрема: КЗпП, правилами внутрішнього розпорядку, статутами, положеннями, посадовими інструкціями, трудовим договором (контрактом), колективним договором, а також у порушенні або невиконанні правомірних наказів та розпоряджень роботодавця.
З аналізу наведених вище норм слідує, що дисциплінарне стягнення це передбачена законом міра примусу, що застосовується уповноваженим органом до працівника, який порушив службову дисципліну, тобто вчинив дисциплінарний проступок.
При цьому, для правомірного застосування дисциплінарного стягнення уповноваженому органу необхідно встановити наявність протиправної поведінки державного службовця, шкідливих наслідків та причинного зв`язку між ними і поведінкою особи, що притягається до відповідальності.
Поряд з тим, процедура дисциплінарного провадження як процес дослідження обставин дисциплінарного проступку, визначення його наслідків та доведення вини особи, зокрема, повинна бути достатньо прозорою, задля того, щоб і сама особа, яка притягується до дисциплінарної відповідальності, та орган, що застосовує дисциплінарне стягнення, а також суд, перевіряючи законність накладення дисциплінарного стягнення, могли з`ясувати фактичні підстави, покладені в основу прийнятого рішення, та надати їм оцінку.
При цьому, рішення, прийняте за наслідками такого дисциплінарного провадження, повинно бути мотивованим, детальним і повним, відображати усі суттєві обставини, що мали значення для його прийняття.
Як вже встановлено судом, позивач призначена на посаду начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму Виконавчого комітету Пришибської сільської ради розпорядженням сільського голови.
Згідно п.1.1 розділу І Положення про Відділ освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради /а.с.13-17 т.1/, затвердженого рішенням 18 сесії 8 скликання Пришибської сільської ради (далі Положення) відділ є виконавчим органом Виконавчого комітету Пришибської сільської ради, діє відповідно до Законів України та інших нормативних актів у межах покладених повноважень.
Розділом VІІ Положення передбачено, Відділ очолює начальник, який відповідно до вимог Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" призначається на посаду та звільняється з посади Пришибським сільським головою. Начальник здійснює керівництво діяльністю Відділу, несе персональну відповідальність за невиконанні або виконання покладених на Відділ завдань, дотримання трудової дисципліни посадовими особами та працівниками відділу. Подає сільському голові пропозиції щодо структури, штатного розпису, кошторису витрат на утримання Відділу.
Розділом ІІ посадової інструкції начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради, затвердженої розпорядженням сільського голови Пришибської сільської ради від 23.03.2021 №77 /а.с.18-19т.1/, визначені, зокрема, такі завдання та обов`язки начальника відділу: здійснює керівництво діяльністю відділу, несе персональну відповідальність за виконання покладених на відділ завдань (п.2.1); видає в межах своїх повноважень накази, організовує контроль за їх виконанням (п.2.2); подає на затвердження голові сільської ради проекти кошторису та штатного розпису відділу в межах визначеної граничної чисельності та фонду оплати праці працівників (п.2.11); забезпечує дотримання працівниками відділу правил внутрішнього трудового розпорядку та виконавської дисципліни (п.2.15); організовує, регулює та контролює своєчасний та якісний розгляд працівниками відділу звернень громадян, громадських об`єднань, державних і недержавних підприємств, установ та організацій, органів місцевого самоврядування з питань, які стосуються діяльності відділу, а також розробляє за результатами їх аналізу відповідні рішення згідно з чинним законодавством, які вносить на розгляд керівництва органу (п.2.21).
Розпорядженням сільського голови Пришибської сільської ради від 31.10.2022 №118-К "Про притягнення до дисциплінарного стягнення начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 ", начальнику відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 за незалежне виконання посадових обов`язків оголошено догану. Зазначено про порушення п.2.11 розділу ІІ посадової інструкції начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради.
У позовній заяві представник позивача наголошує на тому, що позивач не порушувала п.2.11. розділу ІІ Посадової інструкції, нею у відповідності до вимог вказаного пункту надавався на затвердження голові сільської ради штатний розпис Відділу освіти на 2022 рік у грудні 2021 року.
Рішенням двадцятої сесії восьмого скликання Пришибської сільської ради від 23.12.2021 "Про затвердження організаційно-штатної структури відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради на 2022 рік", за підписом сільського голови, затверджено організаційно-штатну структуру працівників Відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради на 2022 рік в кількості 86,76 шт. одиниць згідно із Додатком 1 до цього рішення. Невід`ємна частина цього рішення - Додаток 1 "Штатний розпис відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради на 2022 рік" /а.с.21-23 т.1/.
В той же час, відповідач у відзиві вказував на те, що насправді дисциплінарне стягнення застосовано за "нову редакцію штатного розпису на 2022 рік", що був виявлений у жовтні 2022 року. До відзиву додано копію типового штатного розпису на 2022 рік відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету, що затверджений начальником відділу ОСОБА_1 та підписано головним бухгалтером Н.Лісовою /а.с.140т.1/.
Оцінюючи наведені доводи суд звертає увагу на те, що наданий відповідачем типовий штатний розпис на 2022 рік стосується апарату управління відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради начальника відділу та головного спеціаліста. Розмір зазначених посадових окладів начальника відділу та головного спеціаліста відповідає розмірам посадових окладів, визначених рішенням двадцятої сесії восьмого скликання Пришибської сільської ради від 23 грудня 2021 року "Про затвердження організаційно-штатної структури відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради на 2022 рік".
Стосовно доводів представника позивача про порушення відповідачем приписів постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 №950 "Про затвердження Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" в частині не проведення службового розслідування з метою встановлення причин і умов, що сприяли правопорушенню позивача та її ступеня вини, слід наголосити, що накладення дисциплінарного стягнення у виді догани не вимагає обов`язкового проведення службового розслідування, однак прийняття відповідачем оскаржуваного рішення за фактом неналежного виконання позивачем посадових обов`язків без проведення службового розслідування, дає підстави вважати, що відповідач не врахував всіх обставин обговорюваних подій та наявності вини позивача.
В цьому випадку, службове розслідування щодо позивача не проводилось, тобто вчинення дисциплінарного правопорушення відповідачем фактично встановлено не було.
Суд зазначає, що дисциплінарний проступок визначається як винне невиконання чи неналежне виконання працівником своїх посадових обов`язків.
Дисциплінарне стягнення це передбачена законом міра примусу, що застосовується уповноваженим органом до працівника, який порушив службову дисципліну, тобто вчинив дисциплінарний проступок.
Для застосування дисциплінарного стягнення уповноваженому органу необхідно встановити наявність всіх елементів складу дисциплінарного проступку - об`єкту, об`єктивної сторони, суб`єкта, суб`єктивної сторони, а також врахувати інші обставини, що мають значення: ступінь тяжкості, наявність шкоди, особу працівника.
Об`єктивна сторона дисциплінарного проступку складається з протиправної поведінки суб`єкта (працівника), шкідливих наслідків та причинного зв`язку між ними й поведінкою особи, що притягається до відповідальності. Протиправність поведінки полягає в порушенні трудових обов`язків, закріплених нормами загального та спеціального законодавства про працю:Кодекс законів про працю України, правилами внутрішнього розпорядку, статутами, положеннями, посадовими інструкціями, а також у порушенні або невиконанні наказів і розпоряджень власника, уповноваженої ним адміністрації.
Для правомірного застосування дисциплінарного стягнення уповноваженому органу необхідно встановити наявність протиправної поведінки державного службовця, шкідливих наслідків та причинного зв`язку між ними і поведінкою особи, що притягається до відповідальності.
Саме на роботодавцеві лежить обов`язок надати докази фактів винного вчинення працівником дисциплінарного проступку. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати всі обставини, за яких вчинено проступок. Для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності в обов`язковому порядку має бути встановлена вина як одна із важливих ознак порушення трудової дисципліни. За відсутності вини працівник не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.
Разом з цим, при прийнятті розпорядження сільського голови Пришибської сільської ради від 31.10.2022 року №118-К, відповідачем не встановлено всіх елементів складу дисциплінарного проступку, не враховано пояснень позивача, не перевірено причин існування "нової редакції штатного розпису на 2022 рік" щодо апарату управління відділу, не відібрані пояснення від головного бухгалтера відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Н.Лісової.
Суд зазначає, що накладення дисциплінарного стягнення передбачає обов`язкове з`ясування його наявності та всіх обставин вчинення, ступеня тяжкості та інших обставин які можуть вплинути на прийняття рішення.
Підсумовуюче наведене, суд доходить висновку, що розпорядження сільського голови Пришибської сільської ради від 31.10.2022 №118-К "Про притягнення до дисциплінарного стягнення начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 " є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно розпорядження сільського голови Пришибської сільської ради №119-К від 31.10.2022 "Про притягнення до дисциплінарного стягнення начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 ", начальнику відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 оголошено догану за незалежне виконання посадових обов`язків, зазначено що за результатами службового розслідування комісія дійшла висновку, що начальник відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 неналежно здійснила керівництво діяльністю цього відділу, не організувала необхідний контроль за виконанням наказу від 29.07.2022 р. №100 "Про підготовку до нового 2022-2023 навчального року та перевірку готовності закладів освіти Пришибської ОТГ", чим порушила п.п.2.1, 2.2, 2.15,2.21 розділу ІІ посадової інструкції начальника відділу.
Підставою прийняття розпорядження сільського голови Пришибської сільської ради №119-К від 31.10.2022 є акт службового розслідування від 12.10.2022 разом з матеріалами службового розслідування.
Наказом відділу освіти, культури, спорту та туризму ВК Пришибської сільської ради "Про підготовку до нового 2022-2023 навчального року та перевірку готовності закладів освіти Пришибської ТГ" від 29.07.2022 №100 /а.с.25 т.1/ за підписом начальника відділу ОСОБА_1 доручено керівникам закладів освіти Пришибської ОТГ: підготувати до перевірки документи, навчально-методичне забезпечення та матеріальну базу навчальних кабінеті, майстерень, спортивних залів, які атестовані, та здійснюється доплата за їх завідування на 25.08.2022; підготувати заклади освіти до комісійної перевірки стану готовності до нового 2022-2023 навчального року на 25.08-26.08.2022 згідно з актами; здати на погодження навчальні плани закладів, оформлені відповідно до нових нормативних документів 29.08.2022. Вирішено затвердити склад комісії з питань перевірки стану готовності закладів освіти Пришибського ТГ до нового 2022-2023 н.р.; затвердити склад комісії з проведення тарифікації педагогічних працівників Пришибскої ТГ на 2022-2023 навчальний рік; затвердити Пам`ятку з проведення моніторингу щодо готовності навчальних кабінетів до навчальних занять та відповідності оснащення кабінетів і документації сучасним вимогам. Вирішено провести тарифікацію працівників на 2022-2023 навчальний рік у такі терміни: 29.08 ЗЗСО: ЛІЦЕЙ «ЛІДЕР» ПРИШИБСЬКОЇ СІЛЬСКОЇ РАДИ 14.00 ГОД; 30.08- ЗДО: «ЗДО (ЦРД «Чебурашка»). Здати до 09.09.2022 року у Відділ освіти, культури, спорту та туризму Пришибської сільської ради робочу документацію на 2022-2023 навчальний рік на перегодя та використанні в роботі: наказ про організацію освітнього процесу та режим роботи закладу на навчальний рік; розклад уроків, погоджений з профспілковим комітетом та затверджений управлінням Держспоживслужби (для ЗЗСО); розклад уроків, факультативів, спецкурсів, курсів за вибором, індивідуально-групових занять (для ЗЗСО); розклад занять за індивідуальною формою навчання (для ЗЗСО); розклад занять по групах (для ЗДО); річний план роботи для ознайомлення ( для ЗДО та ЗЗСО). Контроль за виконанням наказу залишено за собою.
Розпорядженням сільського голови Пришибської сільської ради від 12.09.2022 №152 "Про проведення службового розслідування" зазначено про встановлення на засіданні виконавчого комітету Пришибської сільської ради від 06.09.2022 факту не підготовки двох закладів освіти (ЛІЦЕЙ «ЛІДЕР», дитячий садочок «Чебурашка») до нового навчального року; надходження значної кількості доповідних записок на дії та бездіяльність начальника відділу ОСОБА_1 ,; зафіксована відсутність начальника відділу 09.09.2022 на робочому місці протягом чотирьох годин. Створено комісію, які доручено провести службове розслідування в частині прогулу та неналежного виконання посадових обов`язків начальником відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 протягом 1 місяця з дня набрання чинності цього розпорядження /а.с.152-154 т.1/.
Згідно акту службового розслідування від 12.10.2022 зроблені висновки, що начальник відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 неналежно здійснила керівництво діяльністю цього відділу, не організувала необхідний контроль за виконанням наказу від 29.07.2022 №100 «Про підготовку до нового 2022-2023 навчального року та перевірку готовності закладів освіти Пришибської ОТГ», що призвело до несвоєчасної готовності закладів освіти до нового навчального року /а.с.265-273 т.1/
У позові представник позивача вказує, що позивачем було належним чином вжито заходів щодо підготовки навчальних закладів до нового навчального року.
Натомість, у відзиві відповідач звертає увагу, що позивач не має підстав стверджувати, що виконання її контрольних повноважень завершилося із виданням наказу від 29.07.2022 №100.
Постановою Кабінету Міністрів України №950 від 13.06.2000 року затверджено Порядок проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України Про запобігання корупції прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Порядок №950).
Відповідно до пункту 1 Порядку №950 стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України Про запобігання корупції (далі Закон) прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може бути проведено службове розслідування:
- у разі невиконання або неналежного виконання ними службових обов`язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або заподіяло значну матеріальну чи моральну шкоду громадянинові, державі, підприємству, установі, організації чи об`єднанню громадян;
- у разі недодержання посадовими особами місцевого самоврядування законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, антикорупційного законодавства;
- на вимогу особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або особи, яка для цілей Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з метою зняття безпідставних, на її думку, звинувачень або підозри;
- з метою виявлення причин та умов, що призвели до вчинення корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення чи невиконання вимог Закону в інший спосіб, за поданням спеціально уповноваженого суб`єкта у сфері протидії корупції або приписом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) за рішенням керівника органу, підприємства, установи, організації, в якому працює особа, стосовно якої пропонується проведення службового розслідування, а у разі його відсутності - особи, яка виконує його обов`язки (далі - керівник органу).
Згідно пункту 2 Порядку №950 рішення щодо проведення службового розслідування приймається керівником органу, в якому працює особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або особа, яка для цілей Закону прирівнюється до особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно якої планується проведення службового розслідування (далі - особа, стосовно якої проводиться службове розслідування).
Відповідно до пункту 7 Порядку №950 особа, стосовно якої проводиться службове розслідування, має право: 1) отримувати інформацію про підстави проведення такого розслідування; 2) надавати усні або письмові пояснення, робити заяви, подавати документи, необхідні для проведення службового розслідування; 3) звертатися з клопотанням про опитування інших осіб, яким відомі обставини, що досліджуються під час проведення службового розслідування, а також про залучення до матеріалів розслідування додаткових документів, інших матеріальних носіїв інформації стосовно предмета службового розслідування; 4) подавати у письмовій формі зауваження щодо проведення службового розслідування, дій або бездіяльності осіб, які його проводять; 5) звертатися до керівника органу у письмовій формі з обґрунтованим клопотанням про виведення із складу комісії з проведення службового розслідування осіб, в яких наявний реальний чи потенційний конфлікт інтересів. Про прийняте за результатами розгляду клопотання рішення письмово повідомляється особа, стосовно якої проводиться службове розслідування.
Згідно з пунктом 8 Порядку №950 за результатами службового розслідування члени комісії складають акт, у якому зазначаються: факти, які стали підставою для проведення службового розслідування, посада, прізвище, ім`я та по батькові, рік народження, освіта, строк перебування на займаній посаді особи, стосовно якої проведено службове розслідування; заяви, клопотання, пояснення та зауваження особи, стосовно якої проведено службове розслідування; висновки службового розслідування, обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, причини та умови, що призвели до порушення, вжиті або запропоновані заходи для їх усунення чи обставини, що знімають з особи, стосовно якої проведено службове розслідування, безпідставні звинувачення або підозру; обґрунтовані пропозиції щодо усунення виявлених порушень та притягнення у разі потреби винних осіб до відповідальності згідно із законодавством. У разі прийняття рішення щодо притягнення особи, стосовно якої проведено службове розслідування, до відповідальності комісія пропонує вид дисциплінарного стягнення, передбаченого законодавством. Під час визначення виду дисциплінарного стягнення члени комісії повинні враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу особи, стосовно якої проведено службове розслідування.
Відповідно до пункту 9 Порядку №950 акт службового розслідування підписується членами комісії та подається на розгляд керівника органу в одному примірнику. Перед поданням на розгляд керівника органу з актом службового розслідування ознайомлюється особа, стосовно якої проведено службове розслідування. Про дату і місце ознайомлення з актом службового розслідування особа, стосовно якої проведено службове розслідування, повідомляється за день до ознайомлення із зазначеним актом. Під час ознайомлення з актом службового розслідування особа, стосовно якої проведено службове розслідування, може висловити свої зауваження, які додаються до акта. У разі коли під час ознайомлення з актом службового розслідування до нього не висловлені зауваження або особа, стосовно якої проведено службове розслідування, не прибула у визначений для ознайомлення час без поважних причин та не повідомила комісію про причини своєї відсутності у день ознайомлення, акт службового розслідування вважається таким, що не має зауважень. Особа, стосовно якої проведено службове розслідування, повинна підписати акт службового розслідування, а у разі відмови особи підписати такий акт члени комісії складають відповідний акт, який додається до акта службового розслідування. У разі відсутності під час підписання акта службового розслідування члена комісії причина його відсутності зазначається в акті. Знімати копії з акта службового розслідування до подання його на розгляд керівника органу забороняється.
Згідно з пунктом 10 Порядку №950 акт службового розслідування на вимогу особи, стосовно якої проведено службове розслідування, повинен розглядатися в її присутності. За результатами розгляду акта службового розслідування керівник органу приймає у десятиденний строк з дати його надходження відповідне рішення, з яким ознайомлюється особа, стосовно якої проводилося службове розслідування. У разі коли рішення щодо проведення службового розслідування було прийнято на виконання припису Національного агентства посадова особа (орган), якій (якому) його адресовано, інформує Національне агентство стосовно висновків комісії про причини та умови, що призвели до вчинення корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення чи невиконання вимог Закону в інший спосіб, пропозицій щодо усунення зазначених причин та умов, а також стосовно вжитих заходів за результатами службового розслідування. За результатами службового розслідування особа, стосовно якої проведено службове розслідування, може бути притягнута до відповідальності згідно із законодавством.
Суд враховує, що відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд критично ставиться до наявності вини позивача в не організації необхідного контролю за виконанням наказу від 29.07.2022 №100 "Про підготовку до нового 2022-2023 навчального року та перевірку готовності закладів освіти Пришибської ТГ".
Акт про службове розслідування від 12.10.2022 не містить наведення конкретних фактів неналежного виконання обов`язків саме позивачем, не наведено чітких повноважень позивача для здійснення контролю, які саме дії вона повинна була вчинити, але не вчинила при здійсненні контролю за виконанням наказу від 29.07.2022 №100, не вказано про можливість виявлення викладених порушень та не вчинення будь-яких дій при таких обставинах, не надано оцінки обставинам, що пом`якшують чи обтяжують дисциплінарну відповідальність позивача.
Також слід врахувати, що у період з 23.08.2022 по 06.09.2022 року позивач перебувала у основній щорічній відпустці.
Згідно п.2.17. посадової інструкції головного спеціаліста відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради, затвердженої розпорядженням сільського годив №224 від 12.10.2021, на головного спеціаліста відділу покладено контроль за підготовкою закладів освіти та культури до роботи в осінньо-зимовий період, навчальних закладів до нового навчального року. Тобто здійснення контролю за підготовкою закладів освіти та культури до роботи в осінньо-зимовий період, навчальних закладів до нового навчального року є прямим посадовим обов`язком головного спеціаліста відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради.
За таких обставин, суд вважає, що притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності згідно розпорядження сільського голови Пришибської сільської ради №119-К від 31.10.2022, є не обґрунтованим та безпідставним, висновки комісії зроблені на доповідних записках працівників, які не підтверджені доказами, які б безперечно підтверджували такі факти.
Таким чином, розпорядження сільського голови Пришибської сільської ради №119-К від 31.10.2022 є протиправним та підлягає скасуванню.
Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у цій справі, суд дійшов висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки суд дослідив усі основні питання, які є важливими для ухвалення цього судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Щодо заперечень відповідача стосовно безпідставного поновлення строку для звернення до суду з позовом, суд враховує правову позицію, викладену Верховним Судом у своїй постанові від 29.09.2022 у справі №500/1912/22 (№К990/20688/22), відповідно до якої суд вказав на те, що протягом усього періоду дії воєнного стану, запровадженого на території України у зв`язку із збройною агресією Російської Федерації, суворе застосування адміністративними судами процесуальних строків стосовно звернення до суду із позовними заявами, апеляційними і касаційними скаргами, іншими процесуальними документами може мати ознаки невиправданого обмеження доступу до суду, гарантованого статтями 55, 124, 129 Конституції України, статтею 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Разом з тим, 24 лютого 2022 року Рада Суддів України прийняла рішення щодо вжиття невідкладних заходів для забезпечення сталого функціонування судової влади в Україні в умовах припинення повноважень ВРП та воєнного стану у зв`язку зі збройною агресією з боку РФ, а 02 березня 2022 року опублікувала рекомендації щодо роботи судів в умовах воєнного стану. Так, судам, зокрема, рекомендовано по можливості продовжувати процесуальні строки щонайменше до закінчення воєнного стану.
Крім того, Верховний Суд в Огляді «Особливості здійснення правосуддя на території, на якій введено воєнний стан» від 04 березня 2022 року зауважив, що запровадження воєнного стану на певній території є поважною причиною для поновлення процесуальних строків.
Беручи до уваги викладене у сукупності, з урахуванням фактичних обставин справи, предмету та підстав позову, наявності у позивача обставин, пов`язаних із проблемами зі станом здоров`я, суд уважає, що запровадження державою воєнного стану на усій території вплинуло та є поважною причиною пропуску строку звернення з цим позовом до суду.
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 2147,20 грн.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
З огляду на ухвалення судом у цій справі рішення про задоволення позовних вимог фізичної особи, понесені позивачем судові витрати сплаченого судового збору у розмірі 2147,20 грн належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Пришибської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області (вул. Центральна, 46, с. Пришиб, Кременчуцький район, Полтавська область, 39741, код ЄДРПОУ 21062749) про визнання протиправними та скасування розпоряджень - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження сільського голови Пришибської сільської ради від 31.10.2022 №118-К "Про притягнення до дисциплінарного стягнення начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 ".
Визнати протиправним та скасувати розпорядження сільського голови Пришибської сільської ради від 31.10.2022 №119-К "Про притягнення до дисциплінарного стягнення начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Пришибської сільської ради ОСОБА_1 ".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Пришибської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2147,20 (дві тисячі сто сорок сім гривень двадцять копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Г.В. Костенко