Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 квітня 2023 року Справа№200/455/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
доШахівської сільської ради
провизнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Шахівської сільської ради, в якому просить суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, Шахівської сільської ради, від 3 вересня 2021 року № VІІІ-16/32 «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки шляхом поділу громадянці ОСОБА_1 »;
-зобов`язати відповідача надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовною площею 2 га із складу земельної ділянки, шляхом поділу кадастровий номер 1422085000:01:000:0693, площею 32,9529 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Шахівської сільської ради Добропільського району Донецької області за межами населених пунктів.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що 10 серпня 2021 року нею до відповідача було подано клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовною прощею 2 га із складу земельної ділянки, шляхом поділу кадастровий номер 1422085000:01:000:0693, площею 32,9529 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Шахівської сільської ради Добропільського району Донецької області за межами населених пунктів.
Рішенням Шахівської сільської ради від 3 вересня 2021 року № VІІІ-16/32 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га шляхом поділу зі складу земельної ділянки комунальної власності, кадастровий номер 1422085000:01:000:0693, площею 32,9529 га, відмовлено у зв`язку із тим, що на земельній ділянці на підставі рішення Добропільської РДА від 18 вересня 2003 року створено громадські пасовища.
Позивач вважає дане рішення протиправним у зв`язку із його безпідставністю та необґрунтованістю, так як у рішенні не зазначено певних конкретних підстав, що передбачені ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України(а.с. 1-3).
У відзиві на позов Шахівська сільська рада заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, обґрунтовуючи свої заперечення наступним.
Шахівської сільської радою було отримано клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га зі складу земельної ділянки шляхом поділу з кадастровим номером 1422085000:01:000:0693, площею 32,9529 га, із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, що перебувають у запасі на території Шахівської сільської ради для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів.
При розгляді зазначеного клопотання 3 вересня 2021 року на пленарному засіданні шістнадцятої сесії Шахівської сільської ради було прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту, оскільки встановлено, що на підставі рішення сесії Добропільської районної ради Донецької області від 18 вересня 2003 року № V-8/29 «Про затвердження схеми землеустрою та розробки техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель», яким затверджено схему землеустрою та розробку техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель Никанорівської сільської ради.
Так, згідно схеми землеустрою та техніко-економічних обґрунтувань використання охорони земель Никанорівської сільської ради, певні земельні ділянки, у тому числі і земельна ділянка, яка на теперішній час має кадастровий номер 1422085000:01:000:0693, віднесено до громадських пасовищ.
Відповідно до ст. 34 Земельного кодексу України, у тому числі що діяв на дату прийняття рішення Добропільської районної ради від 18 вересня 2003 року № V-8/29, тобто 18 вересня 2003 року, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.
Зауважено, що станом на 2003 рік норма Земельного кодексу України (ст. 79-1), згідно якої сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі, - була відсутня у Земельному кодексі, так як Закон України «Про Державний земельний кадастр» вступив в дію 6 серпня 2011 року.
Пунктом 7 ст. 118 Земельного кодексу України передбачено, що підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко- економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З приводу позовних вимог щодо зобов`язання ради надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно земельної ділянки у власність відповідач зазначив, що дії відповідача стосовно прийняття відповідного рішення є дискреційними повноваженнями суб`єкта владних повноважень і втручання суду до управлінських функцій цього суб`єкта виходить за межі завдань адміністративного судочинства (а.с. 19-22).
Ухвалою суду від 17 січня 2022 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 14).
Через військову агресію російської федерації Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні, в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Внаслідок постійної загрози ракетних ударів по всій території України, обстрілів та загрози сухопутного просування військ Російської Федерації в деяких областях України, з метою збереження життя і здоров`я працівників Донецького окружного адміністративного суду та учасників справ, всі судові справи, призначені до розгляду в судових засіданнях в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, з 24 лютого 2022 року були зняти із розгляду, про що на офіційному сайті Донецького окружного адміністративного суду було опубліковано відповідне оголошення.
Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022«Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 22 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 № 573/2022, від 7 листопада 2022 року № 757/2022, від 6 лютого 2023 року № 58/2023, затверджених Законами України «Про продовження дії воєнного стану в Україні» від 15 березня 2022 № 2119, від 21 квітня 2022 року № 2212, від 22 травня 2022 року № 2263, від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, від 16 листопада 2022 року № 2738-IX, від 7 лютого 2023 року № 2915-IX (відповідно), строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 год 30 хв 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12 травня 2015 року № 389-VIII в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року № 9, з урахуванням положень ст. 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю - рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Ухвалою суду від 30 вересня 2022 року зобов`язано Шахівську сільську раду надати суду додаткові докази по справі: рішення сесії Добропільської районної ради Донецької області 18 вересня 2003 року № V-8/29 «Про затвердження схеми землеустрою та розробки техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель», яким затверджено схему землеустрою та розробку техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель Никанорівської сільської ради; схеми землеустрою та техніко-економічних обґрунтувань використання охорони земель Никанорівської сільської ради, яка затверджена рішенням Добропільської районної ради Донецької області 18 вересня 2003 року № V-8/29; витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1422085000:01:0000693; належну копію викопіювання бажаного місця розташування земельної ділянки, додану позивачем до клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки шляхом поділу кадастровий номер 1422085000:01:000:0693, площею 32,9529 га, для ведення особистого селянського господарства від 10 серпня 2021 року (а.с. 28-29).
14 листопада 2022 року судом отримано від відповідача копію викопіювання бажаної земельної ділянки, додану позивачем до клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, також пояснення щодо неможливості надати витяг з Державного земельного кадастру та щодо додаткового часу для надання схеми землеустрою та техніко-економічні обґрунтування використання і охорони земель Никанорівскої сільської ради Добропільського району, так як оригінал рішення Добропільської районної ради від 18 вересня 2003 року № У-8/29 знаходиться в Управлінні Держгеокадастру в Донецькій області (а.с. 35-36).
13 грудня 2022 року судом отримано від відповідача копії рішення Добропільської районної ради від 18 вересня 2003 року № У-8/29, схеми землеустрою з техніко-економічним обґрунтуванням використання і охорони земель Никанорівскої сільської ради Добропільського району Донецької області (а.с. 37-46).
У період з 15 грудня 2022 року по 13 січня 2023 року суддя перебувала у відпустці, у період з 13 березня по 10 квітня 2023 року перебувала на лікарняному.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є громадянкою України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 9-11).
Відповідач, Шахівська сільська рада, код ЄДРПОУ 04343197, місцезнаходження: 85050, Донецька обл., Добропільський р-н, с. Шахове, вул. М.Ф. Чернявського, буд. 14, є органом місцевого самоврядування, суб`єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі (а.с. 27, 47).
Як встановлено судом, 10 серпня 2021 року позивач звернулась до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності орієнтовною прощею 2 га зі складу земельної ділянки площею 32,9529 га, кадастровий номер 1422085000:01:000:0693, шляхом її поділу, яка розташована на території Шахівської сільської ради Добропільського району Донецької області за межами населених пунктів, для ведення особистого селянського господарства, до якого додала копію паспорта громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, а також викопіювання бажаного місця розташування земельної ділянки (а.с. 6-7, 35-36).
Рішенням сесії Шахівської сільської ради Добропільського району Донецької області № VIII-16/32 від 3 вересня 2021 року, прийнятим за результатом розгляду клопотання ОСОБА_1 , із посиланням на ст.ст. 12, 118, 122 Земельного кодексу України, п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування України», із врахуванням висновків постійної комісії з питань регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища, позивачу відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, із складу земельної ділянки шляхом поділу, кадастровий номер 1422085000:01:000:0693, площею 32,9529 га, - у зв`язку із тим, що згідно схеми землеустрою, затвердженою розпорядженням Добропільської РДА від 18 вересня 2003 року № 8/29 «Про затвердження схеми землеустрою та розробки техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель» на земельній ділянці з кадастровим № 1422085000:01:000:0693 розташовані громадські пасовища (а.с. 5).
В матеріалах справи наявна копія Рішення Добропільської районної ради Донецької області від 18 вересня 2003 року № VIII-16/32 за результатом розгляду схеми землеустрою та розробку техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель Никонорівської сільської ради, складену асоціацією землевпорядних організацій Донецької області, враховуючи позитивний висновок сільської ради і згідно ст. 186 Земельного кодексу України, ст. 17 Закону України «Про землеустрій», та ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішено:
1. затвердити схему землеустрою та розробку техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель Никонорівської сільської з показниками згідно додатку 1,
2. орендарям земельних ділянок і землекористувачам забезпечити оформлення документів на право власності та право оренди згідно земельного законодавства,
3. клопотати перед Донецькою обласною радою про погодження створення на території Никанорівської сільської ради ландшафтної території площею 223 га земель державної власності з Красноармійського державного лісогосподарського підприємства згідно додатку 2,
4. землевласникам і землекористувачам забезпечити реалізацію схеми через землевпорядні і робочі проекти по землеустрою,
5. землевласникам і землекористувачам забезпечити неухильне виконання проектних показників згідно схеми землеустрою,
6. забезпечити землевласникам і землекористувачам раціональне використання і охорону земельних угідь на основі законодавчих актів і нормативних документів (а.с. 8, 40).
Також відповідачем суду надано викопіювання зі схеми землеустрою Никанорівської сільської ради, на який виокремлено земельну ділянку, позначену на схемі (відповідно умовних позначень) як «територія громадських пасовищ» (а.с. 23, 41-46).
Суд зазначає, що наявна в матеріалах справи копія «викопіювання бажаного місця розташування земельної ділянки», додана позивачем до клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, не містить відомостей щодо джерела, з якого це викопіювання зроблено (Кадастрової карти, схеми землеустрою та т.і.). Також дане викопіювання не містить координат розташування земельної ділянки, яка виокремлена (виділена) на цьому викопіюванні; не містить будь-яких позначень, які б надали можливість ідентифікувати місце розташування цієї земельної ділянки.
Разом із цим у клопотанні позивач зазначає про бажання отримати у власність земельну ділянку шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1422085000:01:000:0693; у спірному рішенні відповідач також зазначає, що бажана позивачем земельна ділянка, у розробці проекту відведення якої позивачу відмовлено, є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 1422085000:01:000:0693 (а.с. 5, 6).
Будучи не згодною із відмовою відповідача надати їй дозвіл на розробку проекту землеустрою позивач звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 13 Конституції України, земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 1 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III(далі - Земельний кодекс) (тут і надалі в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується.
Статтею 2 Земельного кодексу передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Згідно ст. 3 Земельного кодексу земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (ч. 1).
Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі (ч. 2).
Згідно ч. 3 цієї ж статті земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного в и д у цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.
Класифікація видів цільового призначення земель, яка затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548 від 23 липня 2010 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2010 року за № 1011/18306 (далі Класифікатор земель) відповідно до пп. 1.1 та 1.4 розділу І розроблена відповідно до Земельного кодексу України, Закону України "Про землеустрій"та Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2008 року № 224. КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об`єктів.
В зазначеному Класифікаторі землі сільськогосподарського призначення поділяються на наступні види цільового призначення земель: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код 01.01); для ведення фермерського господарства (код 01.02); для ведення особистого селянського господарства (код 01.03); для ведення підсобного сільського господарства (код 01.04); для індивідуального садівництва (код 01.05); для колективного садівництва (код 01.06); для городництва 1783/22 (код 01.07); для сінокосіння і випасання худоби (код 01.08); для дослідних і навчальних цілей (код 01.09); для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства (код 01.10); для надання послуг у сільському господарстві (код 01.11); для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції (код 01.12); для іншого сільськогосподарського призначення (код 01.13); для цілей підрозділів 01.01-01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду (код 01.14).
За змістомст. 1 Закону України «Про особисте селянське господарство» від 15 травня 2003 року № 742-IVособисте селянське господарство є господарською діяльністю, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму.
Суд зауважує, що виробництво сільськогосподарської продукції - це діяльність, пов`язана із втручанням у цілісність земельних ґрунтів (на відміну від випасання худоби та сіножаття), при цьому така діяльність може мати своїм наслідком розорювання ґрунтів.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 9 лютого 2022 року по справі № 120/611/19-а «…земельні ділянки, на які претендують позивачі, відносяться до земель сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням для сінокосіння і випасання худоби, які у відповідності до вимог статті 34 Земельного кодексу України, можуть передаватися виключно у користування (оренду).».
Згідно ч. 1 ст. 83 Земельного кодексу землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю.
Відповідно до пп. б ч. 1ст. 81 Земельного кодексу однією з підставі набуття громадянами України права власності на земельні ділянки є безоплатна передача із земель […] комунальної власності.
Пунктом «б»ч. 2 ст. 121 Земельного кодексупередбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності […] для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 га.
Згідно ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу громадяни […] набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель […] комунальної власності за рішенням […] органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно п. в ч. 3 ст. 116 Земельного кодексу безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами регламентуєст. 118 Земельного кодексу.
Частиною 6ст. 118 Земельного кодексу визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для […] ведення особистого селянського господарства, […] у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно абз. 1 ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, обов`язковим є прийняття відповідним органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням належних підстав такої відмови.
При цьому підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише: 1) невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, 2) невідповідність місця розташування об`єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів; 3) невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, однією з підстав для відмови особі у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути невідповідність місця розташування об`єкта (земельної ділянки) в и м о г а м с х е м з е м л е у с т р о ю і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель, затверджених у встановленому законом порядку.
Як вбачається зі спірного рішення, підставою для відмови у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га із складу земельної ділянки кадастровий номер 1422085000:01:000:0693 визначено невідповідність схемі землеустрою, затвердженій розпорядженням Добропільської РДА від 18 вересня 2003 року № 8/29 «Про затвердження схеми землеустрою та розробки техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель», згідно якої на земельній ділянці з кадастровим № 1422085000:01:000:0693 розташовані громадські пасовища (а.с. 5).
Суд зазначає, що відповідно доч. 2 ст. 34 Земельного кодексу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.
Таким чином, відповідач, як орган місцевого самоврядування, мав (та має) право на створення громадських сіножатей і пасовищ на землях комунальної власності, що належать згідно ч. 1 ст. 83 Земельного кодексу на праві власності Шахівській сільській об`єднаній територіальній громаді.
Суду відповідачем надано викопіювання зі схеми землеустрою Никанорівської сільської ради, на який виокремлено земельну ділянку, позначену на схемі (згідно умовних позначень) як «територія громадських пасовищ» (схематичне зображення даної земельної ділянки співпадає (зіставляється) із схемою (планом) земельної ділянки з кадастровим номером № 1422085000:01:000:0693, наявній у витягу з Державного земельного кадастру) (а.с. 23, 41-46, 64).
Згідно ст. 45 Закону України «Про землеустрій» від22 травня 2003 року№858-IV (далі Закон № 858-IV) (в редакції, чинній станом на час прийняття Рішення Добропільської районної ради Донецької області від 18 вересня 2003 року № VIII-16/32, яким затверджено схему землеустрою та розробку техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель Никонорівської сільської з показниками згідно додатку 1, схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень розробляються з метою визначення п е р с п е к т и в и щодо використання та охорони земель, для підготовки обґрунтованих пропозицій у галузі земельних відносин, організації раціонального використання та охорони земель, перерозподілу земель з урахуванням потреби сільського, лісового та водного господарств, розвитку сіл, селищ, міст, територій оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення, природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення тощо (ч. 1).
Строки реалізації заходів, визначених схемою землеустрою і техніко-економічними обґрунтуваннями використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, залежать від поставлених завдань, але н е можуть бути меншими 10-15 років (ч. 2).
Отже, схема землеустрою, складена та затверджена належним чином, є документом, який складений щодо п е р с п е к т и в н о г о використання земель, і невідповідність такій схемі є належною та достатньою підставою для відмови громадянинові у задоволенні заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Як встановлено Донецьким окружним адміністративним судом у рішенні, прийнятому за наслідком розгляду адміністративної справи № 200/2659/21 від 20 липня 2021 року, яке набуло чинності 23 серпня 2021 року:
«…Судом встановлено, що […] Уповноважена особа членів територіальної громади с. Нове ОСОБА_2 повідомила Шахівському сільському голові про те, що 15.01.2021 року в с. Нове Шахове відбулись загальні збори членів територіальної громади (що утримують крупну рогату худобу). На зазначених зборах ухвалено рішення про визначення доцільним створення громадських пасовищ біля с. Нове Шахове.
…Рішенням сесії Шахівської сільської ради від 10.02.2021 року №VIII-6/8 створено громадські пасовища на території Шахівської об`єднаної територіальної громади. Визначено, що для створення громадського пасовища відводяться земельні ділянки сільськогосподарського призначення, із земель комунальної власності, вид угідь пасовища, розташованих за межами населених пунктів на території Шахівської об`єднаної територіальної громади. Надано дозвіл на виготовлення землевпорядної документації щодо зміни цільового призначення для відведення земельних ділянок, зазначених в п.1 рішення, для громадських пасовищ.
…Рішенням сесії Шахівської сільської ради від 10.02.2021 року №VIII-6/8 затверджено Положення про громадське пасовище Шахівської об`єднаної територіальної громади.
…Рішенням сесії Шахівської сільської ради від 04.03.2021 року № VIII-7/16 внесено до рішення сесії сільської ради від 10.02.2021 року №VIII-6/8 Про створення громадських пасовищ на території Шахівської об`єднаної територіальної громади зміни, зокрема, додано список земельних ділянок (додаток №1).
...У додатку № 1 є відомості про земельну ділянку кадастровий номер 1422085000:01:000:0693 площею 32,9529 га» (https://reyestr.court.gov.ua/Review/98513850, а.с. 53).
Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи а б о особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи, що наведені обставини встановлені щодо Шахівської сільської ради, зокрема, стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 1422085000:01:000:0693 площею 32,9529 га, що знаходиться у комунальній власності на території Шахівської сільської об`єднаної територіальної громади, зазначені обставини вважаються встановленими.
Також суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 23 Земельного кодексу визначення земель, придатних для потреб сільського господарства, провадиться на підставі даних державного земельного кадастру.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Земельного кодексу державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Згідно ст. 194 Земельного кодексу призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
Статтею 196 Земельного кодексу передбачено, що склад відомостей Державного земельного кадастру визначається законом.
Частиною 1 ст. 15 Закону України Про Державний земельний кадастр № 3613-VI від7 липня 2011 року встановлено, що до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності); опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив`язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об`єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.
Таким чином, відомості про віднесення земельної ділянки до земель сіножатей та пасовищ повинні відображатися в Державному земельному кадастрі.
Як вбачається з Витягу з Державного земельного кадастру НВ-9917941212023 від 12 квітня 2023 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1422085000:01:000:0693, зазначена земельна ділянка має площу 32,9529 га; знаходиться на території Шахівської сільської ради Добропільського району Донецької області; форма власності комунальна; категорія земель землі сільськогосподарського призначення; вид цільового призначення земельної ділянки 16.00 (відповідно до Класифікатора земель - землі запасу(земельні ділянки к о ж н о ї категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)); код згідно з Класифікацією видів земельних угідь (КВЗУ) - 002.02 - пасовища (а.с. 59-65).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Беручи до уваги приписи ч. 2 ст. 34 Земельного кодексу, відповідно до яких органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища, а також приписи ч. 7ст. 118 Земельного кодексу, згідно яких підставою відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою може бути невідповідність місця розташування об`єкта вимогам схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, а також наявність затвердженої належним чином схеми землеустрою, відповідно до якої спірна земельна ділянка визначена як землі громадських пасовищ і у спірному рішенні відповідача зазначено в якості підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою саме невідповідність земельної ділянки зазначеній схемі землеустрою, - суд дійшов висновку про те, що спірне рішення Шахівської сільської ради є обґрунтованим та правомірним.
Як наслідок, адміністративний позов позивача задоволенню не підлягає.
Відповідно до приписів ст. 139 КАС України питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст.2,6,9,72-77,90, 94,139,192-193,242-246,255,293,295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Шахівської сільської ради (код ЄДРПОУ 04343197, місцезнаходження: 85050, Донецька обл., Добропільський р-н, с. Шахове, вул. М.Ф. Чернявського, буд. 14) про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна