Рішення № 11012399, 27.08.2010, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
27.08.2010
Номер справи
18/71
Номер документу
11012399
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" серпня 2010 р.Справа № 18/71 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Тимошевської В.В. при секретарі судового засідання Горловій М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 18/71

за позовом: Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області, м. Кіровоград

до відповідача: Комунального підприємства "Созонівка", с. Созонівка Кіровоградського району Кіровоградської області

про стягнення 1 293 149,71 грн.

Представники сторін:

від прокуратури - Деревінська О.С., помічник Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора, посвідчення № 835;

від позивача - Коноваленко-Ауліна Н.І., довіреність № 04-4/1281 від 12.07.10 головний спеціаліст сектору правового забезпечення - юрисконсульт;

від відповідача - участі не брали.

В судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Кіровоградським міжрайонним природоохоронним прокурором в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області подано позовну заяву про стягнення з комунального підприємства "Созонівка" шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в розмірі 834 065,11 грн.

Ухвалою господарського суду від 21.06.2010 року позов прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 18/71.

Заявою № 2-748 вих-10 від 13.08.2010 року (вх. № 02-15/25573 від 16.08.2010 року) прокурор збільшив розмір позовних вимог та просить стягнути з комунального підприємства "Созонівка" 1 293 149,71 грн. шкоди (а.с. 35-36).

У відповідності до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення у справі збільшити розмір позовних вимог.

Прокурор за приписами частини 4 статті 29 Господарського процесуального кодексу України несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.

З огляду на викладене, господарський суд розглядає позовні вимоги у справі № 18/71 з урахуванням заяви прокурора № 2-748 вих-10 від 13.08.2010 року (вх. № 02-15/25573 від 16.08.2010 року).

Розгляд справи № 18/71 відкладався з підстав, викладених в ухвалах господарського суду від 07.07.2010 року та від 17.08.2010 року.

В судовому засіданні, призначеному на 27.08.2010 року, представник прокуратури та представник позивача позовні вимоги з урахуванням збільшення розміру підтримали в повному обсязі.

Відповідач участі уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, відзив на позов та інших витребуваних документів до суду не подав.

Поміж тим, відповідач належним чином сповіщений про дату, час і місце проведення судового засідання у справі, що підтверджується повідомленнями органу поштового зв'язку за № 1290271 від 21.06.2010 року, № 1321070 від 09.07.2010 року та №3529778 від 19.08.2010 року, які долучені до матеріалів справи (а.с. 24, 32, 97).

Відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

За даних обставин, враховуючи граничний строк вирішення спору та не повідомлення відповідачем суду про неможливість явки в судове засідання чи неможливість подання витребуваних документів, господарський суд розглядає справу за відсутності представника відповідача та за наявними у справі документами.

Розглянувши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області проведено перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства комунальним підприємством "Созонівка".

В ході проведених перевірок встановлено, що комунальне підприємство "Созонівка" здійснювало водокористування підземної води з артезіанської свердловини на підставі дозволу на спеціальне водокористування від 20.09.2005 року № 9540, термін дії якого закінчився 20.09.2008 року. Інший дозвіл на спеціальне водокористування не виготовлено, тоді як забір води здійснювався.

Вказані порушення зафіксовано в Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 22.03.2010 року та в Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 903 від 03.08.2010 року, складених уповноваженими особами Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області за участю представників відповідача (а.с.8-12, 37).

За самовільне водокористування посадова особа комунального підприємства "Созонівка" постановою Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області від 22.03.2010 року № 010324 притягнута до адміністративної відповідальності (а.с. 71-72).

Факт водокористування без дозволу з 28.04.2009 року по 03.08.2010 року відповідачем не спростовано. Натомість, згідно довідок відповідача ним використано: за період з 28.04.2009 року по 22.03.2010 року 47250 куб.м. води., за період з 23.03.2010 року по 03.08.2010 року 17940 куб.м. води (а.с. 19, 39, 69).

Згідно розрахунку розміру збитків, проведених державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001 року № 290, та Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 року № 389, загальний розмір заподіяних відповідачем збитків, внаслідок самовільного водокористування склав 1 293 149,71 грн. (а.с.20-21, 67-68)

При розгляді даної справи господарський суд враховує наступне.

В силу статті 66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Водним кодексом України встановлено, що всі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту.

Згідно статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, воно здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових та інших державних і громадських потреб.

За приписами пункту 9 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Нормами статті 49 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреб у воді, погодженого з державними органами. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно положень статті 50 Водного кодексу України строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування може бути короткостроковим (до трьох років) або довгостроковим (від трьох до двадцяти п'яти років). У разі необхідності строк спеціального водокористування може бути продовжено на період, що не перевищує відповідно короткострокового або довгострокового водокористування. Продовження строків спеціального водокористування за клопотанням заінтересованих водокористувачів здійснюється державними органами, що видали дозвіл на спеціальне водокористування.

Статтею 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Відповідно до статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Згідно норм статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

За положеннями статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29 грудня 2001 року № 290, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 8 січня 2002 р. за № 44/6332, затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації.

Згідно пункту 1.2. названа Методика встановлює єдиний порядок розрахунків відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог водного законодавства.

Положення даної Методики застосовані державним інспектором при розрахунку розміру збитків, заподіяних комунальним підприємством "Созонівка" за період з 28.04.2009р. по 24.08.2009 р. (а.с. 20).

При розрахунку збитків, заподіяних комунальним підприємством "Созонівка" за період з 25.08.2009 року по 03.08.2010 року, застосовано Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 року № 389, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за №767/16783 (а.с. 20, 40).

Згідно п. 1.2. Методики вона встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які обумовлені в т.ч. самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування.

За п. 1 4. названа Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.

Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і розраховують розмір відшкодування збитків.

З огляду на вищезазначені норми законодавства та встановлені обставини справи, враховуючи, що відповідач є водокористувачем, який здійснив спеціальне водокористування з однієї артезіанської свердловини без відповідного дозволу з 28.04.2009 року по 03.08.2010 року самовільно забравши 65190 м. куб. води, господарський суд дійшов висновку про наявність вини відповідача в заподіяній шкоді, яка виникла внаслідок порушення ним законодавства про охорону навколишнього природного середовища, причинно-наслідковому зв'язку між діями відповідача і заподіяною шкодою, та наявністю підстав для задоволення позову повністю і стягнення з відповідача 1 293 149,71 грн.

З урахуванням вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 32-34, 43, 44, 49, 75, 82, 83, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства "Созонівка" (27602, с. Созонівка Кіровоградський район, Кіровоградська область, вул. Паркова, 9, код ЄДРПОУ 34032915) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 34894892) в дохід Созонівської сільської ради на р/р 31511921700220 в ГУДК в Кіровоградській області, код одержувача 23684886, МФО 823016, код бюджетної класифікації 24062100 - шкоду у розмірі 1 293 149,71 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з комунального підприємства "Созонівка" (27602, с. Созонівка Кіровоградський район, Кіровоградська область, вул. Паркова, 9, код ЄДРПОУ 34032915) на користь Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 34894892) в доход державного бюджету (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, № рахунку: 31115095700002, ідентифікаційний код: 24145329, код бюджетної класифікації: 22090200 "Державне мито, не віднесене до інших категорій") - 12 931, 50 грн. державного мита.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з комунального підприємства "Созонівка" (27602, с. Созонівка Кіровоградський район, Кіровоградська область, вул. Паркова, 9, код ЄДРПОУ 34032915) на користь Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 34894892) в доход державного бюджету (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, № рахунку: 31214264700002, ідентифікаційний код: 24145329, код бюджетної класифікації: 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах (місцеві господарські та апеляційні господарські суди)" - 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Згідно частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дане рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.

Суддя                                                             В.В. Тимошевська

Повне рішення складено 01.09.2010 року.