Постанова № 110042903, 05.04.2023, Мирноградський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Димитровський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
05.04.2023
Номер справи
226/485/23
Номер документу
110042903
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 226/485/23

ЄУН 226/485/23

Номер провадження 3/226/141/2023

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2023 року суддя Димитровського міського суду Донецької області Клепка Людмила Іванівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , командира відділення 2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , місце тимчасового перебування: АДРЕСА_2 , за ст.172-20 ч.3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИЛА:

20.03.2023 о 21.10 год. молодший сержант військової служби за контрактом ОСОБА_1 , перебуваючи в умовах особливого періоду в місці розташування 2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_2 з ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини роту, неадекватна поведінка), відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, чим скоїв правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП

Під час судового розгляду справи ОСОБА_1 , надавши критичну оцінку своїм діям, суду пояснив, що ввечері 20.03.2023 він мав убути з місця розташування взводу матеріального забезпечення в м.Мирноград на бойові позиції, проте на заваді цьому стали його особисті проблеми і він звернувся до командирів з проханням дозволити йому прибути на позиції вранці наступного дня, чого йому не дозволили. Перебуваючи у депресивному і пригніченому стані, він повідомив командира, що все рівно залишиться на ніч в місці розташування взводу матеріального забезпечення щоб вирішити свої проблеми. Але ввечері, біля 21 години, до місця розташування взводу матеріального забезпечення прибув заступник командира з морально-психологічного забезпечення, якому повідомили, що начебто він знаходиться у стані алкогольного сп`яніння та поводить себе неадекватно. Йому було запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння за допомогою технічного приладу. Він повідомив, що спиртні напої 20.03.2023 не вживав, хоча не заперечував, що вживав їх напередодні і, незважаючи на пред`явлені до нього вимоги, пред`явив зустрічні - перевести його в інший батальйон та надати йому аркуш і ручку щоб написати з цього приводу рапорт. Не заперечує, що вів себе неправильно, порушуючи правила субординації, і огляду на стан сп`яніння не пройшов, так як його вимоги щодо переводу його в інший батальйон не були виконані. Свою поведінку пояснює важким нервовим зривом, викликаним сімейними проблемами.

Надавши правову оцінку протоколу та доданим до нього доказам, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення та доведеність його вини за ч.3 ст.172-20 КУпАП, виходячи з такого.

Згідно ст.ст. 9, 11, 13, 16, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, на військовослужбовців покладений обов`язок свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов`язки, бути готовим до виконання завдань, пов`язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців, додержуватися вимог безпеки, вживати заходів до запобіганню захворюванню, травматизму, повсякденно підвищувати фізичну загартованість і тренованість, утримуватися від шкідливих звичок.

Розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, в умовах особливого періоду, тягне за собою відповідальність, передбачену частиною 3 статті 172-20 КУпАП.

Отже, підставами відповідальності військовослужбовців за частиною третьою статті 172-20 КУпАП є : 1) вживання алкогольних напоїв; 2) поява військовослужбовців у стані сп`яніння або виконання ними обов`язків військової служби у такому стані; 3) відмова від проходження огляду на стан сп`яніння.

Огляд військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться за правилами, передбаченими ст.266-1 КУпАП.

Частиною 1 вказаної статті визначено, що військовозобов`язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Згідно ч.3 цієї статті огляд проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів з застосуванням спеціальних технічних засобів відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди військовозобов`язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.

Отже, у разі виявлення у військовослужбовця на території військової частини ознак сп`яніння, останній зобов`язаний на вимогу командування військової частини пройти огляд на стан сп`яніння, навіть якщо він не погоджується з наявністю у себе таких ознак чи вважає себе таким, що не перебуває в стані сп`яніння. Зазначений обов`язок військовослужбовця направлений на недопущення, перебування останнього на військовій службі в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння та одночасно служить запобіжником від необґрунтованих звинувачень добросовісних військовослужбовців, які мають змогу за результатами медичного огляду спростувати висловлені претензії до їх стану.

Як вбачається зі змісту протоколу, в вину військовослужбовцю ОСОБА_1 ставиться відмова від проходження огляду на стан сп`яніння в умовах особливого періоду, що передбачено ч.3 ст. 172-20 КУпАП.

Механізм складання протоколів про адміністративні правопорушення щодо військовослужбовців Збройних Сил України визначено Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженою Наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 року №329 (далі Інструкція).

Відповідно до п.1 розділу ІІ Інструкції, протокол про правопорушення, передбачені статтями 172-10 - 172-20 КУпАП, складається: командиром (начальником) військової частини або уповноваженим ним командиром підрозділу (далі - уповноважена посадова особа військової частини) у разі виявлення ним безпосередньо факту вчинення підлеглим військовослужбовцем (військовозобов`язаним)військового адміністративного правопорушення або отримання інформації про вчинення такого правопорушення від інших осіб; уповноваженою посадовою особою органу військового управління, органу управління Служби правопорядку, органу управління ДССТ у разі виявлення нею безпосередньо факту вчинення військовослужбовцем(військовозобов`язаним) військового адміністративного правопорушення або отримання інформації про вчинення такого правопорушення від інших осіб. Форма протоколу про військове адміністративне правопорушення затверджена Додатком 1 до Інструкції.

Вимогам Інструкції та положенням ст.256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення відповідає. Протокол складений уповноваженою на те особою.

Об`єктом інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення, є суспільні відносини у сфері військової дисципліни, належного несення військової служби. Суб`єктами вказаного правопорушення є військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів.

Той факт, що ОСОБА_1 є суб`єктом вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, підтверджується витягами із наказів командира військової частини НОМЕР_1 №135 від 29.05.2018 та №194 від 29.07.2022 про призначення на посаду.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, крім протоколу, поза розумним сумнівом підтверджується зібраними у справі доказами: відеозаписом до протоколу, а також письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , в присутності яких було зафіксовано відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп`яніння. На виклику і допиту в судовому засіданні як вказаних свідків, так і інших, ОСОБА_1 не наполягав.

Проаналізувавши докази на відповідність критеріям належності і допустимості, суд дійшов висновку про їх достатність для прийняття рішення про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, так як він, будучи військовослужбовцем та перебуваючи в умовах особливого періоду в місці розташування батальйону військової частини з ознаками алкогольного сп`яніння,відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння. Відповідальність за відмову від проходження огляду на стан сп`яніння за санкцією статті прирівнюється до відповідальності у разі перебування осіб на військовій службі в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння.

Доводи ОСОБА_1 про пригнічений та нервовий стан, сімейні проблеми, невиконання командирами його вимог в розумінні закону на увагу не заслуговують, так як дій щодо відмови від проходження огляду на стан сп`яніння не виправдовують і від встановленої законом відповідальності не звільняють.

Вирішуючи питання накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, суд виходить з такого.

Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. При накладенні адміністративного стягнення суд відповідно до ст.ст.33-35 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан, а також обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення військового правопорушення притягується вперше, виконує обов`язки військової служби в зоні активних бойових дій, обставин, які б обтяжували його відповідальність, не встановлено, майнової шкоди його діями нікому не заподіяно.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу, визначеного у мінімальних межах санкції ч.3 ст.172-20 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для запобігання як вчинення ним, так і іншими особами аналогічних правопорушень та вчинення дій, що підривають авторитет військовослужбовця.

Керуючись ст.ст. 33, 172-20 ч.3, 284,287-288, 289 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , податковий номер НОМЕР_2 , визнати винним в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накласти на нього за ч.3 ст.172-20 КУпАП адміністративне стягнення в виді штрафу на користь держави в розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять) тисяч гривень, який підлягає сплаті на розрахунковий рахунок UA578999980313020106000005690, отримувач коштів Донецьке ГУК/Мирноград. МТГ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081100, МФО 899998.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.

Суддя Л.І. Клепка