Постанова № 10994901, 28.07.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2010
Номер справи
4575/10/2070
Номер документу
10994901
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

28 липня 2010 р. № 2-а- 4575/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В. при секретарі судового засідання Чубукіній М.В.

за участю:

представника позивача - Кірєєвої І.І. ( довіреність № 07-486/1066 від 13.05.10р.);

представника відповідача - Светобатченко Є.М. ( довіреність № 80-1/54 від 20.04.2010р.);

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом

Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Відкритого акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод"

простягнення адміністративно - господарських санкцій та пені ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Харківське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод" та просить суд стягнути з відповідача на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за не зайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у у сумі 49233,20 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 59,08 грн., всього 49292,28 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити. В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (в редакції від 06.10.2005 року Закон № 2960-ІV), (надалі Закону 2960-ІV), для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.

Вказують, що статтею 20 Закону 2960-ІV встановлено обов'язок для підприємств, установ, організацій у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова численність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною 1 статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю. Таким чином, відповідачем не виконано норматив робочих місць з працевлаштування інвалідів у кількості 2 осіб (графа 03-графа 02 Звіту = 111-109=2). Середньомісячна заробітна плата штатного працівника за 2009 рік становила 24616,60 грн. (графа 05 звіту). Тому сума адміністративно-господарських санкцій становить 49233,20 грн. та пеня у розмірі 59,08 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що відповідачем вжито усіх заходів щодо працевлаштування інвалідів, підтвердженням чого є численні письмові звернення до центру зайнятості.

Протягом останніх років АТ "ХАРП" неодноразово зверталося у державні органи, до компетенції яких належить працевлаштування інвалідів, з проханням направляти для працевлаштування на підприємство інвалідів та здійснювало усі можливі заходи, спрямовані на самостійний пошук працездатних інвалідів.

На протязі 2009 року підприємство надавало до центру зайнятості Орджонікідзевського району Харкова державну статистичну звітність - Звіт по наявність вакансій (форма №3-ПН), в якій зазначалася потреба підприємства в працівниках, та зазначалися вакансії, що є на підприємстві для інвалідів.

Підприємство протягом 2009 року листами № 284/19 від 20.08.2009 р., №135/19 від 29.09.2009 р., №147/19 від 30.10.2009 р. зверталося до Товариства інвалідів Київського району м. Харкова з проханням направляти на підприємство працездатних інвалідів. У 2009 році на підприємство були прийняті на роботу 52 інваліди, пошук та працевлаштуваннях яких підприємство здійснювало самостійно. Крім того, підприємством біли здійснені заходи, які дозволили надати можливість продовжувати роботу на підприємстві 17 працівникам підприємства, яким висновками МСЕК встановлено інвалідність у 2009 році уперше.

Враховуючи вище наведені доводи, просить суд відмовити Харківському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до ст. 18 Закону 2960-ІV, забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Підприємства, установи і організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ч. 3 ст. 18-1 Закону 2960-ІV державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Наведене свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій ст. 18 Закону 2960-ІV.

Однак, на підприємство покладається обов'язок створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів.

Частиною 1 статтею 19 Закону 2960-ІV встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік у кількості одного робочого місця. Відповідно до ч.3 ст. 19 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Судом встановлено, що відповідно до ч.1 ст.19 Закону 2960-ІV та згідно форми 10-ПІ “Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів”за 2009 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу Відкритого акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод" у 2009 році становила 2777 осіб, з них середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 109 осіб, чисельність інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” становить 111 осіб, що відповідає вимогам законодавства. У відповідача протягом 2009 року інваліди працювали про що зазначено на зворотному боці звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік.

Відповідно до п. 2 “Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування”, затвердженого Постановою КМ України N 70від 31.01.2007р. інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Як вбачається із звіту по формі № 10- ПІ, наданого відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, у 2009 році на підприємстві працевлаштовано 109 інваліди.

Таким чином, відповідачем не виконано норматив робочих місць з працевлаштування інвалідів у кількості 2 осіб (графа 03-графа 02 Звіту = 111-109=2). Середньомісячна заробітна плата штатного працівника за 2009 рік становила 24616,60 грн. (графа 05 звіту). Тому сума адміністративно-господарських санкцій становить 49233,20 грн.

Відповідно до листа Харківського міського центру зайнятості від 23.06.2010 року за № 8183 Відкрите акціонерне товариство "Харківський підшипниковий завод" надавало інформацію про наявність вільних робочих місць для інвалідів (форма 3-ПН «Звіт про наявність вакансій) з вказанням вакансій для інвалідів з квітня 2009 року по листопад 2009 року, всього за вказаний період було надано 66 вакансій.

Судом встановлено, що робочі місця для інвалідів були створені підприємством лише з 2-го кварталу 2009 року

Згідно з розрахунком станом на 15.04.2010 сума адміністративно-господарських санкцій відповідачем не сплачена та складає 49233,20 грн. Згідно з п.п. 3.2.5. п. 3.2. Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 р. N 286, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 р. за N 1442/11722, середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 3, 6, 9, 12.

Таким чином, відповідачем фактично не виконано норматив на 2 робочих місця по працевлаштуванню інвалідів.

Суд дійшов висновку, що саме з вини відповідача, який своєчасно не створив робочі місця для інвалідів та не повідомляв центр зайнятості про наявність вакансій для інвалідів, інваліди не були направлені для працевлаштування до Національного наукового центру «Інститут метрології» у 2009 році, що суд оцінює як неналежне виконання відповідачем норм ст.ст. 18, 19, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”.

Статтею 20 Закону встановлено обовязок підприємств, установ, організацій у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно господарської санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідач не надав до суду доказів, що спростовують вимоги адміністративного позову.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з Відкритого акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод" на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарської санкції у розмірі 49233,20 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 59,08 грн. є документально та нормативно обґрунтованим, і таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 4, 8, 17, 86, 87, 94, 138, 143, ч.1 ст.158, 161, 162, 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відкритого акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод" про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені задовольнити в повному обсязі.

2.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод" (юридична адреса: 61055, м. Харків, вул. Фрунзе, 3, код ЄДРПОУ 05808853, МФО 321767, р\р 26004020060492 у ВАТ ВТБ Банк) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., к.16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: р\р 31219230700003, МФО 851011, код одержувача: 24134567, УДК у Дзержинському районі м.Харкова) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 49233,20 грн., та пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій в сумі 59,08 грн., всього 49292.28 (сорок дев'ять тисяч двісті дев'яносто дві гривні 28 коп.) гривень.

3.Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

4.Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений 03.08.2010 року.

Суддя Старосєльцева О.В.