Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2010 р. справа № 2а-18304/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11-30 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Стирана В.В.
при секретаріЦурганової Г.В.
за участю :
представника позивача Аніщенко О.С.
відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції до Селидівської міської громадської організації «Центр підтримки бізнесу» про припинення юридичної особи,
ВСТАНОВИВ :
Позивач, Красноармійська обєднаю державна податкова інспекція, звернулася до суду з позовом до Селидівської міської громадської організації «Центр підтримки бізнесу» про припинення юридичної особи.
Свої вимоги мотивували тим, що зазначена юридична особа зареєстрована рішенням виконавчого комітету Селидівської міської ради від 26.05.1999 року, перебуває на обліку в податковій інспекції як неприбуткова організація.
Відповідачем не подавалася звітність з січня 2000 року.
Заборгованості перед бюджетом відповідач не має.
Просив припинити юридичну особу Селидівську міську громадську організацію «Центр підтримки бізнесу».
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги і просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача до судового засідання не прибув, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, заяви про відкладення розгляду справи або розгляду за його відсутністю не надходило. З таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Селидівська міська громадська організація «Центр підтримки бізнесу» є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом Селидівської міської ради від 26.05.1999 року.
З 08.09.1999 року відповідач знаходиться на податковому обліку у Красноармійській ОДПІ.
Відповідно до п.3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу» податкова служба уповноважена здійснювати контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Пунктом 4.1.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачене подання субєктами господарювання податкових декларацій за базовий податковий (звітний період).
Статтею 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» встановлено, що юридична особа припиняється у результаті переведення свого майна, прав та обовязків іншим юридичним особам правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбаченим законом.
Частиною 2 статті 33 та частини 2 статті 38 Закону передбачені підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, якими, зокрема, є: неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Згідно з ч. 8 ст. 19 Господарського Кодексу України, усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Стаття 238 цього Кодексу встановлює, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані адміністративно-господарські санкції, одним із видів яких є скасування державної реєстрації та ліквідація субєкта господарювання.
Поняття субєкта господарювання наведено у статті 55 Господарського кодексу України, за приписами якої субєктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Субєктами господарювання є :
1). господарські організації юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні т інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку,
2). громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємства.
Під господарською діяльністю розуміється діяльність субєкта господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність (п.1 ст.3 ГК України).
Як вбачається із акту територіально дільничного пообєктно орієнтированого контролю Красноармійської ОДПІ з питання не надання податкової звітності № 164/15-25721396 від 07.06.2010 року, з 2000 року СМГО «Центр підтримки бізнесу» не подає звітність до податкової служби.
Статтею 3 Закону України «Про обєднання громадян» передбачено, що громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Селидівський міський центр підтримки бізнесу є громадською організацією, тому відносини щодо його реєстрації, дії та припинення регулюються Законом України «Про обєднання громадян».
Статтею 19 даного Закону встановлений порядок припинення діяльності об'єднання громадян.
Припинення діяльності обєднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Реорганізація обєднання громадян здійснюється відповідно до його Статуту. Реєстрація новоствореного обєднання здійснюється у порядку, встановленому цим Законом.
Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Згідно до статті 32 Закону визначений порядок примусового розпуску (ліквідації) обєднання громадян, а саме: за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках:
1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону;
2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону;
3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом;
4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Таке стягнення, як ліквідація є суворим заходом, який застосовується у разі невиконання раніш застосованих заходів як попередження, штраф або тимчасову заборону діяльності обєднання.
Таким чином, нормами Закону України «Про обєднання громадян» не передбачене припинення діяльності обєднання громадян у звязку із неподанням до податкового органу протягом року податкової декларації, документа фінансової звітності відповідно до Закону України «Про систему оподаткування».
Так, оскільки позивачем не надано доказів, що відповідачем здійснювались порушення законодавства, передбачені вищевказаною статтею Закону України «Про обєднання громадян», а також, оскільки позивачем ставиться вимога саме про припинення юридичної особи громадської організації, а не накладення такого стягнення як ліквідація, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими.
Також, оскільки податковий орган не є легалізуючим органом, то Державна податкова інспекція не має повноважень щодо припинення громадської організації.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції до Селидівської міської громадської організації «Центр підтримки бізнесу» про припинення юридичної особи, відмовити.
Повний текст постанови проголошено 26 серпня 2010 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, одночасно із направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції, або у порядку статті 186 КАС України.
Суддя Стиран В.В.