КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2010 року 15:52 № 2-а-2004/10/1070
(№ 2-а-10739/09/1070)
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання: Маців О.Т.,
за участю представників сторін:
від позивача: не зявились,
від відповідача: Луценко Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС-ЦЕНТР» до
про Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції
скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.05.2009 № 0002070235/1667,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ІГОСЕРВІС-ЦЕНТР» (далі позивач) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції (далі відповідач) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.05.2009 № 0002070235/1667.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що висновки податкового органу відносно факту вчинення позивачем правопорушення є помилковими, а тому рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, прийняте податковим органом за наслідками перевірки, є неправомірним та підлягає скасуванню.
У запереченнях від 22.03.2010 № 7115/10/10 на позовну заяву відповідач просив суд у задоволені позову відмовити, оскільки у звязку із настанням з 01.01.2007 терміну переведення субєктів господарювання на розрахунки із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій», податковим органом правомірно встановлено факт ведення позивачем діяльності в сфері грального бізнесу з використанням 25 гральних автоматів, які не переведені у фіскальний режим роботи, не зареєстровані та не опломбовані, що є порушення вимог пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Від позивача до Київського окружного адміністративного суду надійшла заява від 30.03.2010 про здійснення судового розгляду 30.03.2010 за відсутності представників позивача.
Представник відповідача заперечував проти позову з мотивів, які викладені у запереченнях на позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.
Як встановлено судом, 27.04.2009 посадовими особами Державної податкової адміністрації в Кіровоградській області проведена перевірка господарської одиниці позивача - філії Товариства з обмеженою відповідальністю «ІГОСЕРВІС-ЦЕНТР» у м. Кіровоград, яка розташована за адресою: м. Кіровоград, вул. Гоголя, 80.
Під час перевірки встановлено, що позивачем в залі гральних автоматів надавались послуги гри у сфері грального бізнесу за готівковий розрахунок з використанням 25-ти гральних автоматів.
Посадовою особою податкового органу придбано послугу гри (електронний кредит) на загальну суму 100 грн. (купівля кредиту на суму 50,00 грн. та продаж кредиту на суму 50,00 грн.). Вказану розрахункову операцію відповідачем проведено через реєстратор розрахункових операцій Datecs MP-5000i01.10, покупцю на повну суму покупки видано фіскальний чек та видатковий чек, копії яких містяться в матеріалах даної справи (а.с.-14).
При цьому, відповідач зроблено висновок, що гральні автомати, які використовувуються позивачем, не зареєстровані в органах державної податкової служби як реєстратори розрахункових операцій, не оснащені блоками фіскальної памяті і не працюють у режимі реєстраторів розрахункових операцій. Продаж послуг гри здійснюється позивачем із застосуванням одного реєстратора розрахункових операцій, через який здійснюються усі розрахункові операції прийняття від гравця готівки для гри на усіх гральних автоматах.
Тобто, послуги гри надаються позивачем шляхом продажу електронних кредитів (прийняття ставок), ставки вводяться на гральних автоматах за допомогою електронного ключа. На гральних автоматах купюроприймачі відсутні, розрахунки за купівлю-продаж кредитів для гри на усіх гральних автоматах здійснюються через один реєстратор розрахункових операцій Datecs MP-5000i01.10, сферою застосування якого є зали гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів.
На думку податкового органу гральні автомати, що використовуються субєктами господарювання в сфері грального бізнесу, відповідно до статті 2 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» належать до реєстраторів розрахункових операцій автоматів з продажу товарів (послуг).
Відповідач вважає, що позивачем порушено вимоги пунктів 1, 2 статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
За результатами вказаної перевірки Державною податковою адміністрацією у Кіровоградській області складено Акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку ведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 27.04.2009 (далі Акт перевірки).
На підставі Акта перевірки відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.05.2009 № 0002070235/1667, відповідно до якого позивачу нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 8500,00 грн.
Обґрунтовуючи правомірність прийнятого рішення податковий орган зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №121 «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» встановлено термін переведення субєктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій - 31 грудня 2006 року.
Отже, як стверджує відповідач, з 01.01.2007 позивач має застосовувати гральні автомати, які оснащені фіскальною памяттю і працюють у режимі реєстраторів розрахункових операцій.
Таким чином, оскільки гральні автомати, які належать позивачу не обладнані пристроєм або програмно-технічним комплексом, в якому реалізовані фіскальні функції (видача (надання) готівкових коштів), їх використання без фіскальної функції є порушенням вимог Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та підставою для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування, послуг встановлені Законом України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Обовязок субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, застосовувати реєстратори розрахункових операцій, передбачений статтею 3 даного Закону.
Згідно зі статтею 11 цього Закону терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.
Відповідно до змін, внесених до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. N 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» (постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2006 р. N 803), термін переведення суб'єктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій перенесено на 31 грудня 2006 року.
Таким чином, з 01.01.2007 субєкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів, мають здійснювати облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.
Відповідно до статті 2 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).
До реєстраторів розрахункових операцій відноситься, зокрема, автомат з продажу товарів (послуг), який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості .
Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Крім того, пунктом 3 статті 3 даного Закону встановлено, що субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій містить перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій, їх модифікацій вітчизняного та іноземного виробництва, які відповідають вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів, пройшли державну сертифікацію і дозволені для застосування під час здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 № 131).
Отже, субєкти підприємницької діяльності у встановлених законодавством випадках, зобовязані у своїй господарській діяльності використовувати лише реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.
Судом установлено, що позивач при здійсненні готівкових розрахунків за купівлю-продаж кредитів (прийняття ставок) для гри на усіх гральних автоматах, а також видачі виграшу, застосовує реєстратор розрахункових операцій Datecs MP-5000i01.10, зареєстрований Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді (реєстраційне посвідчення №1123006837- а.с.-12), заводський номер ДЮ 09000977, фіскальний № 1123006837, який на момент проведення перевірки був опломбований та переведений у фіскальний режим роботи.
При цьому, відповідачем не заперечувався той факт, що апарат Datecs MP-5000i01.10, переведений у фіскальний режим роботи, опломбований та внесений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, а отже, він є реєстратором розрахункових операцій в розумінні Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до пункту 4.4. Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. N 614, реєстрація продажу товару (оплати послуги) через реєстратори розрахункових операцій проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через реєстратор розрахункових операцій, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Місцем проведення розрахунків - є місце, де здійснюються розрахунки з покупцем за продані товари та зберігаються отримані за реалізовані товари готівкові грошові кошти, а також місце одержання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (стаття 2 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).
Згідно з пунктом 5 Порядку обліку доходів фізичних осіб у гральних закладах та персоніфікації таких осіб, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 20.10.2003 р. N 494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2003 р. за N 1016/8337, придбання особами фішок, жетонів, отримання інших документів, які засвідчують прийняття ставок для участі в азартній грі, здійснюється через належним чином зареєстрований реєстратор розрахункових операцій з видачею чеків, які повинні зберігатися фізичною особою - гравцем до закінчення її участі в азартній грі.
Тобто, приписи зазначених Порядків передбачають необхідність реєстрації продажу товарів (оплати послуг) через реєстратори розрахункових операцій одночасно при здійсненні розрахункової операції.
При цьому, суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 2 Закону України від 06.07.1995 № 265/95 розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Як встановлено судом, позивач для надання послуг використовує гральні автомати, які не приймають грошові кошти (фішки, жетони) безпосередньо від гравців, оскільки вони не обладнані купюроприймачами або монетоприймачами, а також не видають виграш в грошовому виразі. Дані автомати приймають ставки за допомогою електронного ключа шляхом внесення у поле кредиту розміру ставки у виразі віртуальних очок, і це також встановлено під час перевірки податковим органом.
Проте, внесення у поле кредиту грального автомату розміру придбаної ставки споживачем для гри (внесення ставок) не є розрахунковою операцією у розумінні частини третьої статті 2 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки в цей момент кошти, що становлять доход споживача чи продавця послуги не передаються, а облік віртуальних очок не становить обєкт фіскалізації, адже нарахування чи списання очок у грі не призводить до виникнення обєкту оподаткування. Такий обєкт виникає лише у звязку з отриманням особою грошової виручки.
Таким чином, у випадку, коли розрахункові операції фактично не здійснюються, відсутні підстави для застосування Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо забезпечення фіскалізації шляхом використання реєстраторів розрахункових операцій.
Пунктом 2 статті 17 Закону України Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено відповідальність за застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальних режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Як встановлено під час судового розгляду, фактичний розрахунок між продавцем послуги гри і покупцем здійснювався в момент прийняття від покупця готівки за продану послугу гри (продажу електронних кредитів, прийняття ставок) та видачі виграшу, якщо це мало місце. При цьому, зазначені розрахункові операції проводились відповідачем з використанням реєстратора розрахункових операцій та видачею покупцю послуги розрахункового фіскального чеку.
Жодних фактів щодо проведення відповідачем яких-небудь розрахунків без використання реєстратора розрахункових операцій суду не доведено.
За таких обставин, рішення податкового органу про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог пунктів 1, 2 статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є безпідставним.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати рішення Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції від 15.05.2009 № 0002070235/1667 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС-ЦЕНТР» (код ЄДРПОУ 34326294) судовий збір у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя (підпис) Г.В. Панова
З оригіналом згідно
Суддя Г.В. Панова
Дата виготовлення та підписання повного тексту постанови - 6 квітня 2010 року.