Єдиний державний реєстр судових рішень ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
Господарський суд Чернігівської області
________________
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 69-81-66, факс 77-44-62
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20 липня 2010 року справа №6/76
За позовом: Прокурора Срібнянського району, вул. Леніна, 43, смт. Срібне, 17300,
в інтересах держави
в особі: Управління агропромислового розвитку Срібнянської районної державної
адміністрації, вул. Леніна, 54, смт. Срібне, 17000
до відповідача: приватного сільськогосподарського підприємства “Сокиринське”,
вул. Радянська, 18, с. Сокиринці, Срібнянський район, 17312
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні
позивача: Головне управління Державного казначейства України в Чернігівській області,
вул. Комсомольська, 27, м. Чернігів, 14000
про стягнення 101800,00 грн.,
суддя Блохіна Ж.В.,
Представники сторін:
від позивача: не з’явився,
від відповідача: Колобова І.Є., довіреність № б/н від 01.07.2010р.,
від третьої особи: Устименко І.Г., довіреність №2 від 04.01.2010р.,
за участю: Демидка Д.А. –старшого прокурора відділу прокуратури Чернігівської області, посвідчення № 22 від 22.03.2010р.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурором Срібнянського району в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Срібнянської районної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Головного управління Державного казначейства України в Чернігівській області подано позов до приватного сільськогосподарського підприємства „Сокиринське” про стягнення незаконно отриманих у 2008 році коштів бюджетної підтримки в сумі 101800,00 грн.
Прокурор підтримав позовні вимоги і просить їх задовольнити. Свої вимоги прокурор обґрунтовує тим, що ПСП „Сокиринське” незаконно отримало у 2007 році бюджетні кошти в сумі 39000,00 грн. Факт незаконного отримання відповідачем бюджетних коштів був встановлений та доведений під час розгляду Срібнянським районним судом кримінальної справи №1-71/2007 по обвинуваченню директора ПСП „Сокиринське” у зловживанні службовим становищем з метою отримання коштів державної підтримки. Рішенням господарського суду Чернігівської області від 09.04.2009р. задоволено позов прокурора Срібнянського району в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Срібнянської районної державної адміністрації до ПСП „Сокиринське” про стягнення 39000,00 грн. незаконно отриманих бюджетних коштів. Постановою Київського апеляційного суду від 10.06.2009р. дане рішення залишено без змін. У відповідності до п.п. 4 п. 6 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007р. № 256, зокрема, в разі виявлення зазначених фактів такому сільськогосподарському підприємству припиняється надання будь-якої державної підтримки протягом поточного та трьох наступних бюджетних періодів. Таким чином, у 2008 році ПСП „Сокиринське” незаконно отримало кошти державної підтримки в сумі 101800,00 грн.
Позивач представника в судове засідання не направив, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про що свідчить повідомленням про вручення поштового відправлення, яке знаходиться в матеріалах справи.
Листом від 05.05.2010р. позивач підтримував позовні вимоги в повному обсязі.
До початку судового засідання від відповідача по справі надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, яке обґрунтовується тим, що ПСП „Сокиринське” подано касаційну скаргу від 23.06.2010р. до Вищого господарського суду України на ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 14.06.2010р. про відмову у прийнятті апеляційної скарги на ухвалу господарського суду Чернігівської області від 26.04.2010р. До клопотання додані копія касаційної скарги від 23.06.2010р. та копія квитанції від 24.06.2010р. про направлення цінного листа до Вищого господарського суду України.
Присутній у судовому засіданні представник відповідача залишив на розсуд суду вирішення данного клопотання.
Суд дійшов висновку, що клопотання відповідача задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов’язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
Оскільки відповідачем не надано суду відповідних доказів прийняття вищевказаної касаційної скарги до розгляду Вищим господарським судом України, у суда відсутні правові підстави для зупинення провадження у справі.
Представник відповідача позовних вимог не визнає з наступних підстав. Відповідно до п. 6 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007р. № 256, ПСП „Сокиринське” подано відповідно заявку на отримання бюджетних коштів. Комісія підстав для відмови ПСП „Сокиринське” у виділенні бюджетних коштів не знайшла та прийняла рішення щодо включення заявника до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів. Контрольно-ревізійним управлінням в Чернігівській області проведено зустрічну звірку з питань законності отримання та використання коштів, виділених на фінансову підтримку виробництва продукції рослинництва, тваринництва, компенсації вартості мінеральних добрив шляхом дотування Управлінням агропромислового розвитку Срібнянської райдержадміністрації в ПСП „Сокиринське” з 01.01.2007р. по 01.04.2009р., в ході якої порушень отримання та використання бюджетних коштів по програмі КПВК 2801210 „Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва” у вказаний період не встановлено. Крім того, позивач посилається на те, що подана до Управління агропромислового розвитку Срібнянської райдержадміністрації у 2007 році довідка підприємства про відсутність заборгованості по податку з доходів фізичних осіб, підписана директором та бухгалтером підприємства, не відповідала дійсності, а тому бюджетні кошти у 2007 році були отримані безпідставно. Проте обов’язок заявника подавати таку довідку визначений пунктом 3-1 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, який був внесений постановою Кабінету міністрів України №763 від 27.08.2008р., яка набрала законної сили з 10.09.2008р. Тобто, до 10.09.2008р. підприємство взагалі не повинно було надавати таку довідку. За таких обставин представник відповідача просить відмовити повністю в задоволенні позовних вимог.
З пояснень третьої особи вбачається наступне. Органи казначейства відповідно до покладених на них завдань здійснюють розрахунково-касове обслуговування, одержувачів бюджетних коштів та здійснюють контроль за відповідністю кошторисів розпорядників бюджетних коштів розпису Державного бюджету України. У 2008 році при вирішенні питання про надання державної підтримки ПСП „Сокиринське” в сумі 101800,00 грн. представник казначейства не входив до складу комісії, яка прийняла рішення про надання даної підтримки. Протягом 2008 року до УДК у Срібнянському районі ГУДКУ у Чернігівській області для отримання бюджетних коштів ПСП „Сокиринське” надходили певні реєстри та платіжні доручення, на підставі яких УДК у Срібнянському районі і було перераховано у 2008 році бюджетні кошти в сумі 101800,00 грн. на рахунок ПСП „Сокиринське”.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення прокурора, повноважних представників відповідача, третьої особи, з’ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач 17.03.2008р. та 17.06.2008р. звертався до „Комісії по визначенню переліку сільськогосподарських підприємств, яким надається право на отримання бюджетних коштів для підтримки виробництва продукції рослинництва”, створеній при управлінні агропромислового розвитку Срібнянської районної державної адміністрації, з відповідними заявками на отримання коштів державної допомоги на загальну суму 101800,00 грн.
Одночасно відповідачем, за підписом директора підприємства, були подані письмові зобов’язання про повернення до бюджету у місячний строк отриманих дотацій у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання.
25.03.2008р. та 27.06.2008р., розглянувши подані матеріали, управлінням агропромислового розвитку Срібнянської районної державної адміністрації направлено до управління Державного казначейства в Срібнянському районі реєстри сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву ярих культур під урожай 2008 року гречка та овес станом на 27.06.2008р., та реєстри сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих або ярих культур під урожай 2008 року озима пшениця та озиме жито станом на 25.03.2008р., до яких був включений і відповідач.
Згідно вказаних реєстрів сума державної підтримки відповідачеві становить 101800,00 грн.
Одночасно до управління Державного казначейства в Срібнянському районі направлялись і платіжні доручення (від 27.03.2008р. № 69, від 09.04.2008р. № 93, від 18.04.2008р. № 106, від 18.04.2008р. № 110, від 25.04.2008р. № 140, від 15.08.2008р. № 271, від 08.09.2008р. № 296 та від 22.12.2008р. № 456) на загальну суму 101800,00 грн. Вказані грошові кошти були своєчасно переведені на рахунок відповідача, про що свідчить відтиск штампу органу казначейства на копіях платіжних доручень.
Так, відповідно до Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008р. № 86, використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва за програмою „Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка продукції рослинництва”, здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007р. № 256.
Згідно з п. 1 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007р. № 256 (надалі –Порядок), цей Порядок визначає механізм використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою „Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва” (далі –бюджетні кошти). Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінагрополітики.
У відповідності з п. 3 Порядку, Мінагрополітики здійснює за погодженням з Мінфіном розподіл бюджетних коштів між Міністерством аграрної політики Автономної Республіки Крим, головними управліннями агропромислового розвитку обласних і управлінням промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрацій пропорційно площам посіву сільськогосподарських культур, визначених у пункті 2 цього Порядку. Міністерство аграрної політики Автономної Республіки Крим і головні управління агропромислового розвитку обласних держадміністрацій протягом трьох робочих днів після надходження від Мінагрополітики відповідної інформації здійснюють розподіл бюджетних коштів між районами пропорційно зазначеним площам, про що надсилають повідомлення управлінням агропромислового розвитку райдержадміністрацій у триденний строк.
Відповідно до п. 5 Порядку, для визначення переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів, управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій утворюють комісію, до складу якої входять начальник управління (голова комісії), по одному представнику відповідного фінансового органу, органів державної контрольно –ревізійної служби, державної податкової служби і державної статистики, районного відділу земельних ресурсів, державної насіннєвої інспекції та державної станції захисту рослин, голова асоціації фермерів, представник ради сільськогосподарських підприємств (далі –комісія).
Пунктом 6 Порядку визначено, що заявку на отримання бюджетних коштів мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства –юридичні особи незалежно від організаційно –правової форми і форми власності та сфери управління, включаючи навчальні та навчально –дослідні господарства аграрних вищих навчальних закладів, професійно –технічних навчальних закладів, наукових і науково –дослідних установ, селекційно –дослідних та державних сортодослідних станцій, що засіяли озимі та ярі культури на зерно, льон –довгунець і коноплі на тресту, цукрові буряки для виробництва цукру в межах квоти „А”, крім бюджетних установ та підприємств, що визнані банкрутами або проти яких порушено справу про банкрутство та які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами, Пенсійним фондом України (далі –сільськогосподарські підприємства). Заявка подається до комісії на озимі культури до 1 квітня, на ярі культури –до 1 липня. До заявки додаються, зокрема, довідки відповідних органів державної податкової служби та Пенсійного фонду України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України, а також письмове зобов'язання сільськогосподарського підприємства повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання та/або нецільового використання.
Згідно п. п. 7, 8 Порядку, комісія розглядає подані згідно з пунктом 6 цього Порядку документи, встановлює достовірність наведених у них даних, обстежує посіви, складає акт за результатами перевірки та приймає рішення щодо включення (невключення) заявника до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів (далі –реєстр сільськогосподарських підприємств). Управління агропромислового розвитку районних, управління промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрацій на підставі документів, поданих сільськогосподарськими підприємствами, надсилають відповідним органам Державного казначейства реєстри сільськогосподарських підприємств та платіжні доручення для перерахування бюджетних коштів на поточні рахунки сільськогосподарських підприємств в установах банків.
У відповідності до п.п. 4 п. 6 Порядку письмове зобов'язання сільськогосподарського підприємства повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання (за винятком отримання бюджетних коштів за наявності у нього заборгованості перед місцевим бюджетом з податку з доходів фізичних осіб, яку сільськогосподарське підприємство погасить до 1 жовтня 2008 р.) та/або нецільового використання (у разі неповернення коштів у зазначений строк нараховується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний день прострочення). При цьому в разі виявлення зазначених фактів такому сільськогосподарському підприємству припиняється надання будь-якої державної підтримки протягом поточного та трьох наступних бюджетних періодів.
Частинами 2 та 3 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України встановлено:
- що факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони;
- що вирок суду з кримінальної справи, що набрав законної сили, є обов'язковим для господарського суду при вирішенні спору з питань, чи мали місце певні дії та ким вони вчинені.
Факт незаконного отримання відповідачем бюджетних коштів у 2007 році підтверджується наступним:
- під час розгляду Срібнянським районним судом кримінальної справи № 1 –71/2007р. по обвинуваченню директора ПСП „Сокиринське” Глущенко О.А. у зловживанні службовим становищем з метою отримання коштів державної підтримки в сумі 39000,00 грн. постановлено вирок від 30.10.2007р., яким Глущенко О.А. визнано винною. Згідно напису на копії вироку Срібнянського районного суду Чернігівської області від 30.10.2007р. по справі № 1 –71/2007р. вирок набрав законної сили 14.11.2007р.;
- рішенням господарського суду Чернігівської області по справі №18/146/15 від 09.04.2009р. за позовом прокурора Срібнянського району в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Срібнянської районної державної адміністрації до ПСП „Сокиринське” про стягнення 39000,00 грн. незаконно отриманих бюджетних коштів, позов задоволено повністю. Постановою Київського апеляційного суду від 10.06.2009р. рішення по справі №18/146/15 від 09.04.2009р. залишено без змін.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач у 2008 році незаконно отримав бюджетні кошти в сумі 101800,00 грн., у визначений термін незаконно отримані бюджетні кошти відповідач до бюджету не повернув, тому позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 35, 49, 82–85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства „Сокиринське” (вул. Радянська, 18, с. Сокиринці, Срібнянський район, 17312, ід.код 30147867, р/р 260043011936, Талалаївське відділення ВАТ „Державний ощадний банк України”, МФО 343109) в доход Державного бюджету України (Одержувач: Державний бюджет Срібнянського району, код ЄДРПОУ 21406858, р/р 31116115700493 в ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592) 101800,00 грн.
3. Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства „Сокиринське” (вул. Радянська, 18, с. Сокиринці, Срібнянський район, 17312, ід.код 30147867, р/р 260043011936, Талалаївське відділення ВАТ „Державний ощадний банк України”, МФО 343109) в доход Державного бюджету (Отримувач: Державний бюджет м. Чернігова, код 22825965, рахунок 31111095700002 в ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22090200) 1018,00 грн. державного мита.
4. Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства „Сокиринське” (вул. Радянська, 18, с. Сокиринці, Срібнянський район, 17312, ід.код 30147867, р/р 260043011936, Талалаївське відділення ВАТ „Державний ощадний банк України”, МФО 343109) в доход Державного бюджету (Отримувач: Державний бюджет м. Чернігова, код 22825965, рахунок 31214259700002 в ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22050000) 236,00 грн. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Ж.В. Блохіна
22.07.10