Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" серпня 2010 р. Справа № 4/136-10
Суддя господарського суду Київської області Щоткін О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця", м. Київ
до Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації, м. Васильків
про стягнення 103217,58 грн.
за участю представників:
позивач –Макарчук Л.Л. –предст., дов. № 2351-НЮ від 12.08.2010р.
відповідач –Бурнишев М.Е. –предст., дор. від 16.08.2010р.
Обставини справи:
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Державного територіального –галузевого об’єднання “Південно –Західна залізниця” (позивач) до Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації (відповідач) про стягнення 103217,58 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в період з період з 1 січня по 31 грудня 2008 року Південно-Західна Залізниця у відповідності до п. 7 і п. 18 ст. 15 та п. 15 ст. 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року, п. 12 ст. 7 та п. п. 15, 16 ст. 9 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" від 16.12.1993 року та інших законодавчих актів, проводила пільгове перевезення окремих категорій громадян, які користуються правом на пільговий проїзд залізничним транспортом, у зв’язку з чим понесло збитки в розмірі заявленої до стягнення суми, які відповідач зобов’язаний відшкодувати відповідно до вимог зазначеного договору та положень чинного законодавства.
Присутній в судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги та просить суд їх задовольнити з мотивів викладених в позові.
Представником відповідача було подано відзив на позовну заяву, в якому він заперечує проти позову з підстав викладених в ньому, які зводяться до відсутності бюджетних асигнувань на покриття понесених позивачем витрат та просить суд в позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, присутнього в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
встановив:
Згідно п. 7, п. 18 ст. 15 та п. 15 ст. 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” п. 12 ст. 7 та п. 15, 16 ст. 9 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” та інших законодавчих актів, зазначені вище категорії населення користуються правом на пільговий проїзд залізничним транспортом.
Статтею 9 Закону України “Про залізничний транспорт” встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян при пасажирських перевезеннях, у тому числі приміського сполучення, можуть передбачатись пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізниці за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
22.01.2008 року між сторонами у справі укладено договір на пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги № ПЗ/ДН-1-085063НЮ, відповідно до умов якого відповідач доручає позивачу здійснювати перевезення залізничним транспортом пільгових категорій громадян, а відповідач зобов’язаний здійснити розрахунки з перевізником за надані послуги.
Відповідно до п. 21 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1997 року № 252, оформлення пільгових та безкоштовних проїзних документів здійснюється по пред'явленню документів, що підтверджують відповідне право.
Оформлення, облік та звітність, що супроводжують процес здійснення пасажирських перевезень, в тому числі пільгових на залізниці, врегульовано Порядком оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті, затвердженим наказом Міністерства транспорту України, Державної податкової адміністрації України від 24.10.2001 року № 712/431 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.02.02р. за № 116/6404 та наказу ДТГО "Південно-Західна Залізниця" від 18.02.2008 року № 58-Н "Про затвердження Тарифів на перевезення пасажирів приміським залізничним транспортом”.
Постановою Кабінету міністрів України Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету від 04.03.2002 року № 256 встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.
Згідно п. 6 названого порядку фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києва та Севастополя.
Позивачем на виконання умов вищезазначеного договору та вимог законів України, якими встановлені пільги окремим категоріям громадян, за період з 1 січня по 31 грудня 2008 року було здійснено перевезення окремих категорій громадян за пільговими тарифами, у зв’язку з чим останній поніс збитки, які відповідач зобов’язаний відшкодувати та в порушення своїх зобов’язань не відшкодував в розмірі 103217,58 грн.
Зазначена сума понесених залізницею збитків підтверджується розрахунками витрат на відшкодування збитків. Крім того, залізниця щомісячно вела списки таких громадян, на підставі чого складались акти звірки, передбачені Постановами Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. № 117 та від 04.03.2002 р. № 256, які надавались відповідачеві. Завірені копії розрахунків та актів залучені до матеріалів справи.
Відповідач у своєму відзиві на позов зазначає, що відповідно до п. 2 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету»затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256, п. 5 статті 51 Бюджетного Кодексу України та п. 3.3 Договору про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян № ПЗ/ДН-1-085063НЮ, управління бере на себе бюджетні зобов’язання та провадить видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи заборгованість за попередні роки.
Відповідно до кошторису на 2008 рік, затвердженого Васильківською районною державною адміністрацією, до відшкодування за пільговий проїзд окремим категоріям громадян залізничним транспортом, прийнято в сумі 164914,38 грн. та профінансовано 212310,00 грн. з них за 2008 рік - 162124,38 грн., а тому станом на 01 січня 2009 року виникла заборгованість у розмірі 2790,00 грн., яка була погашена згідно спільного протокольного рішення № 39Е/314 від 16.02.2009 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 20 від 11.01.2005 «Про затвердження Порядку перерахування в 2009 році деяких субвенцій на надання пільг, субсидій та компенсацій».
Отже, за словами відповідача, станом на 01.03.2009 року розрахунки по відшкодуванню за пільговий проїзд окремих категорій громадян Васильківського району Київській дирекції залізничних перевезень за 2008 рік відшкодовані в повному обсязі.
Однак, як зазначає далі відповідач у своєму відзиві, Управління та Васильківська районна державна адміністрація неодноразово звертались з листами до Головного фінансового управління Київської обласної держаної адміністрації та Фінансового управління Васильківської районної державної адміністрації щодо збільшення розміру субвенцій з державного бюджету по відшкодуванню за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
На вказані листи, фінансові органи повідомляють, що починаючи з 2007 року доведені району щорічні обсяги субвенції з державного бюджету на надання пільг з послуг зв'язку та інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян не забезпечують фактичних витрат підприємств-надавачів пільгових послуг та не враховують щорічне підвищення тарифів на ці послуги.
У зв’язку чим, Київська обласна державна адміністрація звернулась до Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України щодо збільшення річного обсягу субвенції для подолання в області критичного стану з відшкодування витрат за надані пільгові послуги.
З наведеного вище вбачається, та про що зазначив відповідач в судовому засіданні, факт отримання послуг ним не заперечується, однак, у зв’язку з обмеженим виділенням коштів на компенсацію підприємствам транспорту за надання послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян, останній не має змоги виконати свої договірні зобов’язання перед Державним територіально-галузевим об'єднанням "Південно-Західна залізниця".
Відповідно до п. п. 3, 5-8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256 (Постанова), головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, виконавчих рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісячно готують дані про нараховані суми щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд підприємствам-постачальникам відповідних соціальних послуг і направляють їх до фінансових органів районних державних адміністрацій. Фінансові органи районних державних адміністрацій на підставі отриманих актів щомісячно готують реєстри нарахованих сум щодо компенсаційних виплат на пільговий проїзд окремих категорій громадян та направляють їх фінансовим органам обласних державних адміністрацій, які після отримання коштів субвенцій, надають органам Державного казначейства України платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів. Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються на рахунки постачальників відповідних соціальних послуг.
Таким чином, діючим законодавством передбачено чіткий порядок компенсації витрат підприємств транспорту на пільговий проїзд громадян окремих категорій, а також відповідна сума коштів, у вигляді бюджетної субвенції, для такої компенсації.
Відповідно до частини першої ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства.
Згідно частини третьої ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов’язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. А відповідно до частин другої та четвертої цієї статті, актами цивільного законодавства є закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та Постанови Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Зважаючи на викладене та враховуючи вищезазначені обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 103217,58 грн. є правомірними та обґрунтованими, документально підтвердженими, відповідачем не спростовані, а тому підлягають задоволенню.
Відшкодування витрат по сплаті державного мита та витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 43, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації (08600, Київська область, м. Васильків, вул. Соборна, 99, код ЄДРПОУ 03193809) на користь Державного територіально-галузевого об’єднання “Південно-Західна Залізниця” (01034, м. Київ, вул. Лисенка, 6, код ЄДРПОУ 04713033) 103217 (сто три тисячі двісті сімнадцять) грн. 58 коп. боргу, 1033 (одну тисячу тридцять три) грн. 05 коп. витрат по сплаті державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя О.В. Щоткін
Дата підписання та складення повного тексту рішення: 20.08.2010р.