Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 909/1066/22
УХВАЛА
про залучення третьої особи
17.03.2023 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Валєєвої Т.Е.,
при секретарі судового засідання Микитин Р.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий сервіс"
(юридична адреса: Сельських, 10, м. Львів, 79057;
адреса для листування: вул. Дністровська, 5, м. Івано-Франківськ, 76018)
до Івано-Франківської міської ради
(вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Комунального підприємства "Муніципальні ринки" Івано-Франківської міської ради"
(вул. Незалежності, 7, м. Івано-Франківськ, 76018)
про визнання недійсним рішення
за участю представників:
від позивача: Дудяка Р.А. - адвокат (в режимі відеоконференції);
від відповідача: Буджака В.М. - представник;
від третьої особи: Устінського А.В. - адвокат
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Господарського суду Івано-Франківської області знаходиться справа №909/1066/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий сервіс" (далі - ТОВ "Торговий сервіс", позивач) до Івано-Франківської міської ради (далі - Івано-Франківська міська рада, відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Комунального підприємства "Муніципальні ринки" Івано-Франківської міської ради" (далі - КП "Муніципальні ринки", третя особа) про визнання недійсним рішення.
Провадження у справі перебуває на стадії підготовчого засідання.
20.01.2023 до суду від представника відповідача надійшло клопотання (вх.№884/23) про залучення Департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради (далі - Департамент комунальних ресурсів) до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
В обгрунтування необхідності залучення Департаменту комунальних ресурсів третьою особою відповідач посилається на покладення ним на цей орган повноважень щодо управління комунальним майном та щодо вирішення у межах компетенції питань, пов`язаних із наданням у користування об`єктів комунального майна територіальної громади.
26.01.2023 та 17.03.2023 у підготовчому засіданні представник позивача заперечував проти клопотання відповідача про залучення такої третьої особи, посилаючись на відсутність доцільності та підставності її залучення. Зокрема, вважає, що рішення у справі не буде безпосередньо впливати на права та обов`язки Департаменту комунальних ресурсів, а інтереси територіальної громади у даній справі вже достатньо представлені відповідачем (Івано-Франківською міською радою) та третьою особою (КП "Муніципальні ринки").
Представники відповідача та третьої особи клопотання про залучення Департаменту комунальних ресурсів як третьої особи підтримали, посилаючись на окремі повноваження Департаменту комунальних ресурсів у сфері управління комунальним майном, які не дублюються і не передаються іншим органам, структурним підрозділам відповідача.
Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи, судом встановлено таке.
І. Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у підготовчому засіданні суд, зокрема, вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, залучення співвідповідача, об`єднання справ і роз`єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Згідно з ч. 1 ст. 50 ГПК України встановлено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
За приписами ч. 4 ст. 50 ГПК України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
ІІ. Як вбачається, предметом спору є рішення Івано-Франківської міської ради від 02.12.2022 №213-31 (далі - оспорюване рішення), яким відмовлено ТОВ "Торговий сервіс" в продовженні та припинено з 31.12.2022 договір оренди нежитлових приміщень №ДО-3493 від 23.01.2012 (далі - договір оренди).
Згідно з п. 1.1 договору оренди, укладеного між позивачем та відповідачем, предметом цього договору є оренда нежитлових приміщень площею 14 167,72 кв.м, розташованих в цоколі та на першому поверсі будівлі критого ринку за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Дністровська, 5 (далі - об`єкт оренди).
Отже, предметом оспорюваного рішення є договір оренди, предметом якого в свою чергу є оренда нежитлових приміщень, що належать до об`єктів комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська.
ІІІ. Частина 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 81 статуту територіальної громади міста Івано-Франківська (в редакції рішення Івано-Франківської міської ради 54 сесія 6-го демократичного скликання від 19.05.2015 №1743-54) (https://www.mvk.if.ua/rizn/21729) Івано-Франківська міська рада є представницьким органом територіальної громади міста.
Положеннями ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виконавчі органи рад це органи, які відповідно до Конституції України та цього закону створюються, зокрема, міськими радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно зі ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 94 статуту територіальної громади міста Івано-Франківська виконавчими органами міської ради є виконавчий комітет міської ради; відділи та управління; інші створювані радою виконавчі органи.
Рішенням Івано-Франківської міської ради 24 сесії 8-го демократичного скликання від 03.05.2022 №76-24 "Про внесення змін у рішення міської ради від 26.11.2020 №307-1 зі змінами" затверджено Положення про Департамент комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради (а.с. 86-87).
Відповідно до Положення (в новій редакції), яке є додатком до рішення Івано-Франківської міської ради від 10.06.2022 №101-25 (http://depkr.if.ua/):
- Департамент комунальних ресурсів є виконавчим органом Івано-Франківської міської ради у сфері ефективного використання комунальних ресурсів Івано-Франківської міської територіальної громади, її сільського господарства; створений з метою забезпечення збалансованого економічного та соціального розвитку територіальної громади, а також для контролю та ефективного використання комунальних ресурсів територіальної громади, що перебувають у її власності чи користуванні (п. 1.1, 1.2);
- Департамент комунальних ресурсів є підзвітним і підконтрольним міській раді (п. 1.3);
- Департамент комунальних ресурсів є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства тощо (п. 1.5).
Також у сфері управління комунальним майном Департамент комунальних ресурсів вирішує, зокрема, такі завдання:
- реалізація у межах своєї компетенції прав територіальної громади як власника об`єктів нерухомого комунального майна, за винятком житлових приміщень, (далі - комунальне майно), щодо управління цими об`єктами з метою зміцнення економічних засад місцевого самоврядування громади (п. 2.1.1.1);
- здійснення організаційно-технічного забезпечення реалізації виконавчим комітетом міської ради повноважень щодо управління комунальним майном територіальної громади (п. 2.1.1.2);
- вирішення у межах своєї компетенції питань, пов`язаних із наданням в користування об`єктів комунального майна територіальної громади (п. 2.1.1.4).
Водночас у сфері управління комунальним майном Департамент комунальних ресурсів відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, такі повноваження:
- здійснює облік та організовує проведення інвентаризації комунального нерухомого майна, формує та веде електронні бази даних об`єктів нерухомого майна комунальної власності (п. 2.2.1.1);
- розглядає заяви фізичних і юридичних осіб з питань обліку, оренди, приватизації та передачі в користування комунального майна відповідно до чинного законодавства та у межах повноважень, делегованих Департаменту комунальних ресурсів міською радою та її виконавчим комітетом (п. 2.2.1.5);
- здійснює в установленому порядку підготовку пропозицій та проектів рішень виконавчого комітету та міської ради щодо передачі в оренду нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) (п. 2.2.1.8).
На підставі наведеного судом встановлено, що Департамент комунальних ресурсів є виконавчим органом відповідача у справі - Івано-Франківської міської ради, однак не є відокремленим підрозділом органу місцевого самоврядування без статусу юридичної особи.
Незважаючи на те, що Департамент комунальних ресурсів підзвітний і підконтрольний відповідачу у справі - Івано-Франківській міській раді, він є самостійною юридичною особою, яка наділена окремою компетенцією (правами та обов`язками) у сфері контролю та ефективного використання комунальних ресурсів територіальної громади.
Отже, на відміну від Івано-Франківської міської ради, яка є представницьким органом територіальної громади міста, Департамент комунальних ресурсів є спеціалізованим виконавчим органом Івано-Франківської міської ради в частині управління комунальним майном.
Враховуючи вищенаведені положення, викладені в Положенні про Департамент комунальних ресурсів, суд погоджується з висновком відповідача, що рішення суду у справі може вплинути на відповідні права та обов`язки Департаменту комунальних ресурсів щодо управління об`єктом комунальної власності (об`єктом оренди).
У клопотанні (вх.№884/23 від 20.01.2023) про залучення третьої особи відповідач вказав, що Департамент комунальних ресурсів необхідно залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, саме на стороні відповідача.
Враховуючи наведене, суд вбачає підстави для залучення Департаменту комунальних ресурсів до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Керуючись ст. 46, 50, 51, 182, 232 - 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Департамент комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради (місцезнаходження: вул. Л.Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ, 76018; ідентифікаційний код 40228135).
2. Позивачу надіслати копію позовної заяви третій особі - Департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради (електронна пошта: depkr@ukr.net), докази чого подати суду.
3. Третій особі - Департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради:
- протягом 5 днів з дня отримання копії позовної заяви надати суду письмові пояснення у справі, копії яких надіслати всім учасникам справи, докази чого подати суду;
- зареєструвати офіційну електронну адресу в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (ЄСІТС) та приєднатися до даної справи в Електронному суді, у зв`язку з дією в Україні воєнного стану та необхідністю забезпечення ефективного судочинства і процесуальної економії при розгляді справи.
Учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду (тобто дистанційно (з дому, офісу, іншого власного приміщення), не прибуваючи до суду) за допомогою власних технічних засобів (комп`ютеру, телефону, що має камеру, тощо), через підсистему (модуль) відеоконференцзв`язку (ВКЗ) єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), за допомогою свого електронного кабінету ЄСІТС - https://cabinet.court.gov.ua/.
Учасники справи можуть подавати до суду та отримувати від суду процесуальні документи в електронному вигляді. Для цього необхідно зареєструватись в підсистемах (модулях) Електронний суд, Електронний кабінет ЄСІТС; зареєструвати офіційну електронну адресу за посиланням http://cabinet.court.gov.ua/; та подати через Електронний кабінет ЄСІТС повідомлення про надання доступу до відповідної справи.
Учасники справи перед відправкою процесуальних документів до суду можуть їх надсилати іншим учасникам справи до їх Електронних кабінетів ЄСІТС з отриманням підтвердження (квитанції) про доставку таких документів.
Також процесуальні документи у справі можуть бути надіслані на поштову адресу суду: вул. Грушевського, 32, м. Івано-Франківськ, 76018 та/або на офіційну електронну адресу суду: inbox@if.arbitr.gov.ua із обов`язковим застосуванням кваліфікованого електронного підпису (засоби зв`язку: тел. НОМЕР_1 , НОМЕР_2 ).
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення - 17.03.2023 (ст. 235 Господарського процесуального кодексу України) та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Повне судове рішення складено 21.03.2023.
Суддя Т.Е. Валєєва