копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2010 р. Справа № 2а-4904/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання-Чикалової М.С.,
представника позивача - Немцева В.А.,
представника відповідача - Богатиренко С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-СВ" до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області про визнання протиправними та скасування рішення та припису ,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Темп-СВ» звернулося до суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 44 від 27 квітня 2010 року та припис № 52 від 21 квітня 2010 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач вважав порушенням недекларування зміни оптово-відпускних цін на товар, щодо якого таке декларування не передбачене, оскільки відповідно до п.1 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року №1222, встановлено механізм декларування оптово-відпускних цін на масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 відсотка. Масло вершкове, стосовно якого ніби то виявлені порушення, не відноситься до категорії продовольчих товарів, підвищення цін на які більше ніж на 1% протягом місяця підлягає декларуванню, оскільки масова частка жиру у ньому становить 72,5%. Жодним нормативним актом декларування підвищення оптово-відпускних цін на масло вершкове з масовою часткою жиру 72,5% і більше не передбачено. Також відповідач допускає довільне трактування положень п.1 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року №1222, викладаючи у акті № 90 від 21 квітня 2010 року вказану норму, як таку, що передбачає декларування цін на масло вершкове із вмістом жиру до 72,5% включно. В той же час в Україні діє ДСТУ 4399:2005 Масло вершкове. Відповідно до якого встановлено поділ масла вершкового на групи залежно від масової частки жиру, а саме: масло вершкове бутербродне - група вершкового масла з масовою часткою жиру від 61,5% до 72,4% (п.3.1.9 ДСТУ 4399:2005); масло вершкове селянське - група вершкового масла з масовою часткою жиру від 72,5 % до 79,9% (п.3.1.8 ДСТУ 4399:2005); масло вершкове бутербродне - група вершкового масла з масовою часткою жиру від 80,0 % до 85,0 % (п.3.1.7 ДСТУ 4399:2005). Таким чином, масло вершкове із вмістом жиру до 72,5% і вмістом жиру 72,5% відноситься до різних нормативно встановлених груп цього продукту.
В судовому засіданні представник позивача вищевказані позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала та зазначала, що декларування зміни оптово-відпускних цін на зазначені продовольчі товари повинно здійснюватись суб'єктами господарювання відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року № 1222 "Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари", зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2008 року №709, у разі їх збільшення протягом місяця більше як на 1 відсоток. Відповідно до п. 2 розпорядження голови облдержадміністрації від 08 листопада 2007 року № 730 «Про декларування зміни цін», в Сумській області запроваджене державне регулювання оптово-відпускних цін на окремі продовольчі товари, в т.ч. масло вершкове (без вказівки вмісту жиру). Тобто, постановою КМУ від 17 жовтня 2007 року № 1222 затверджено лише порядок декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, а вже розпорядженням голови облдержадміністрації від 08 листопада 2007 року №730 «Про декларування зміни цін» було запроваджено таке декларування на окремі продовольчі товари.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити в повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом було встановлено, що ТОВ «Темп-СВ» зареєстроване як юридична особа, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи № 184092 (а.с.9) та, як вбачається з копії довідки АА № 147813 з ЄДРПОУ (а.с.10), здійснює неспеціалізовану оптову торгівлю харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами.
Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області в період з 06 квітня 2010 року по 21 квітня 2010 року була проведена планова перевірка ТОВ «Темп-СВ» (і.к.23997042) з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування цін на окремі види продовольства відповідно до вимог розпорядження голови обласної державної адміністрації від 01 лютого 2007 року № 35 (зі змінами), від 08 листопада 2007 року (зі змінами) та від 17 жовтня 2007 року № 665 (зі змінами), прийнятих на виконання постанови КМУ від 25 грудня 1996 року № 1548, та постанови КМУ від 17 квітня 2008 року № 373, наказу Мінекономіки від 13 серпня 2008 року № 341, а також з питань дотримання мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва (постанова КМУ від 30 жовтня 2008 року № 957) відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» за період з 06 квітня 2009 року по 31 березня 2010 року.
За результатами вказаної перевірки було складено акт № 90 від 21 квітня 2010 року (а.с.11-17). З вказаного акту вбачається, що перевіркою встановлено порушення вимог розпорядження голови обласної державної адміністрації від 08 листопада 2007 року № 730 «Про декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» (зі змінами) в частині підвищення ТОВ «Темп-СВ» оптово-відпускних цін на масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 % включно протягом місяця більше ніж на 1 % без попереднього декларування зміни цін згідно порядку встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2010 року № 1222 (зі змінами) та внаслідок чого в період з 27 квітня 2009 року по 31 березня 2010 року ТОВ «Темп-СВ» необґрунтовано одержана виручка в розмірі 61921 грн. 74 коп.
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем було направлено на адресу позивача припис № 52 від 21 квітня 2010 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін (а.с.55), відповідно до якого позивача зобов'язано в місячний термін усунути порушення щодо підвищення оптово-відпускних цін на масло вершкове жирністю 72,5% без попереднього декларування більше, ніж на 1%, протягом місяця, шляхом приведення їх до вимог розпорядження голови обласної державної адміністрації від 08 листопада 2007 року № 730 «Про декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари», про що в місячний термін з дня отримання припису повідомити відповідача.
Також, на підставі акту № 90 від 21 квітня 2010 року та відповідно до ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03 грудня 1990 року, № 507-XII, Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області було прийняте рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 44 від 27 квітня 2010 року (а.с.54), згідно якого у ТОВ «Темп-СВ» необхідно вилучити у дохід Державного бюджету м. Суми 61921 грн. 74 коп. та стягнути штраф у розмірі 123843 грн. 48 коп.
Розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації «Про декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» від 08 листопада 2007 року № 730 запроваджене державне регулювання оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця шляхом декларування їх зміни. Згідно з п. 2 вказаного розпорядження Декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені в пункті 1 цього розпорядження, здійснюється суб'єктами господарювання в головному управлінні економіки облдержадміністрації відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року №1222 «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари», у разі їх збільшення протягом місяця на 1 відсоток і більше.
В пункті 1 «Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» затвердженого Постановою КМ України від 17 жовтня 2007 року № 1222, зазначено, що цей Порядок визначає механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці (тушка), ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне з вмістом жиру до 2,5 відсотка, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9 відсотків, сметану з вмістом жиру до 20 відсотків, масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 відсотка, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову.
Відповідно до ДСТУ 4399:2005 "Масло вершкове", який був прийнятий Держспоживстандартом України та набрав чинності 01 липня 2006 року, масло залежно від масової частки жиру класифікується на такі види: вершкове масло "екстра" з масовою часткою жиру 80,0%-85,0%, вершкове масло "селянське" з масовою часткою жиру 72,5%-79,9%, вершкове масло бутербродне з масовою часткою жиру 61,5%-72,4%.
Як вбачається з матеріалів справи та з пояснень представників сторін, позивач реалізовував масло вершкове з вмістом жиру рівно 72,5, а не до 72,5, як зазначено у «Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» затвердженого Постановою КМ України від 17 жовтня 2007 року № 1222.
Відповідно до п. 7 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V, у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого відповідно до закону, припускає неоднозначне тлумачення прав і обов'язків суб'єкта господарювання або органу державного нагляду (контролю) та його посадових осіб, рішення приймається на користь суб'єкта господарювання.
З вищевикладеного вбачається, що декларуванню підлягає оптово-відпускна ціна на масло вершкове з жирністю нижчою за 72,5 відсотки та не підлягає декларуванню оптово-відпускна ціна на масло вершкове з жирністю 72,5 відсотки та більше.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач вважав за порушення та застосував до позивача економічні санкції за підвищення ТОВ «Темп-СВ» оптово-відпускних цін протягом місяця більше ніж на 1 % без попереднього декларування зміни цін згідно порядку встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2010 року № 1222, на масло вершкове з вмістом жиру саме 72,5 %.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 44 від 27 квітня 2010 року та припис № 52 від 21 квітня 2010 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, суд присуджує позивачу понесені ним судові витрати у розмірі 03 грн. 40 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 290 від 18 травня 2010 року (а.с.56) з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-СВ" до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області про визнання протиправними та скасування рішення та припису задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними та скасувати рішення № 44 від 27 квітня 2010 року та припис № 52 від 21 квітня 2010 року, виданих Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-СВ" (і.к.23997042) 03 грн. 40 коп. в рахунок відшкодування судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено за відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
<Список ><Дата >
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько
Повний текст постанови складений 16 серпня 2010 року