Постанова № 10972891, 01.06.2010, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2010
Номер справи
2а-1334/10/0970
Номер документу
10972891
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" червня 2010 р. Справа № 2a-1334/10/0970 м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Микитюка Р.В.

при секретарі Бітківській Г.П.

за участю представників сторін:

від позивача - Карабин Н.Б.

від відповідача - Гринчак В.В,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Оволайн ЛТД", вул. В.Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76000

до відповідача: Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76000

про скасування рішення № 0003382303 від 03.07.2009р.,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю „Торговий дім „Оволайн ЛТД” (надалі позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003382303 від 03.07.2009р.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги мотивувала тим, що рішення податкового органу № 0003382303 від 03.07.2009 року про застосування штрафних санкцій за порушення РРО, а саме невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (невідповідність складає 2501,64 грн.) є незаконним та безпідставним. Зазначила, що ознакою для застосування санкцій, які нараховані позивачу, є наявність розрахункової операції. Місцем проведення розрахунків ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» є каса, а відповідно до касового чеку від 12.06.2009 року станом на 15 год. 32 хв. сума готівкових коштів в касі дорівнювала нулю, що підтверджується і актом перевірки, згідно якого факт реалізації товару у позивача не встановлювався. В той же час, кошти в розмірі 2501,64 грн. знаходилися в іншому місці (сейфі), що помилково розцінено перевіряючими як місце проведення розрахунків. Зазначила, що оскільки фактів продажу товарів, здійснення розрахунків із покупцями за продані товари, зберігання готівкових коштів на місці проведення розрахунків зафіксовано не було, то у податкового органу не було підстав для застосування штрафних санкцій відповідно до ст.. 22 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. Просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача проти позову заперечив, вказував на те, що 12.06.2009 року працівниками ДПІ в м. Євпаторії на підставі направлення №298 від 01.06.2009р. проведено планову перевірку господарської одиниці, що належить ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами проведеної перевірки, працівниками ДПІ в м. Євпаторії складено акт перевірки від 12.06.2009р. №7458/09/15/23/34623849.

В ході проведення перевірки встановлено порушення позивачем п.1. 2, 11 та 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчуванні та послуг», а саме: позивачем не забезпечено проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій та не видано розрахункового документа встановленого зразка на загальну суму 198,00 грн.

Щодо порушення позивачем п. 13 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, зазначив, що 12.06.2009 року під час проведення перевірки, начальником УДС ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД»Маніною М.В. здійснено покупюрний опис готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків, а саме в господарській одиниці, яка належить ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД». Опис готівкових коштів проведено Маніною М.В. власноручно у присутності посадових осіб податкової служби. У відповідності до проведеного опису, на місці проведення розрахунків описано готівку на загальну суму 2501,64грн. (копія опису готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків додасться). Згідно отриманого денного звіту реєстратора розрахункових операцій від 12.06.2009 року станом на 15 год. 32 хв. через РРО не проведено жодної розрахункової операції (копія денного звіту додається).

Згідно ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. На підставі акту перевірки ДПІ в м. Івано-Франківську прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 03.07.2009 року №0003382303 в сумі 13583,20 грн. Просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, приходить до висновку, що в позові слід, відмовити виходячи із наступних підстав.

Так, 12.06.2009 року працівниками ДПІ в м. Євпаторія на підставі направлення №298 від 01.06.2009р. було проведено планову перевірку господарської одиниці, що належить ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами проведеної перевірки, працівниками ДПІ в Євпаторії складено акт перевірки від 12.06.2009 року №7458/09/15/23/34623849, згідно із яким встановлено порушення позивачем п. 1, п.2, п. 11, п.13 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме: позивачем не забезпечено проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій та не видано розрахункового документа встановленого зразка на загальну суму 198,00 грн., а також встановлено невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Згідно ч.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчуванні та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 даного Закону, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Таким чином до позивача було застосовано штрафну санкцію в розмірі 990,00грн. (198,00грн. х 5 - п'ятикратний розмір вартості проданих товарів).

Позивачем не забезпечено належного програмування найменування товару.

При проведенні перевірки було встановлено, що в реалізації знаходились яйця столові І та II - категорії (сорту). При проведенні розрахункових операцій, згідно контрольних стрічок від 08.06.2009 року, від 06.06.2009 року та від 01.06.2009 року не використовувався режим попереднього програмування найменування товару, а саме в реєстраторі розрахункових операцій містилось найменування товару як «Яйце».

Згідно п.11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;

У випадку проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція в розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч.6 ст.17 вказаного Закону).

Таким чином до позивача було застосовано штрафну санкцію в розмірі 85,00грн. (17грн. х 5 - п'ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Позивачем не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена в денному звіті РРО.

12.06.2009 року під час проведення перевірки, начальником УДС ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД»Маніною М.В. здійснено покупюрний опис готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків, а саме в господарській одиниці, яка належить ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД». Опис готівкових коштів проведено Маніною М.В. власноручно у присутності посадових осіб податкової служби.

У відповідності до проведеного опису, на місці проведення розрахунків описано готівку на загальну суму 2501,64грн. (копія опису готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків додасться).

Згідно отриманого денного звіту реєстратора розрахункових операцій від 12.06.2009 року станом на 15 год. 32 хв. через РРО не проведено жодної розрахункової операції (копія денного звіту додається).

Відповідно до п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Згідно ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Наведена норма Закону кореспондується з пунктом 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637. за змістом якого каса - це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.

Пунктом 1.4 цього ж Положення передбачено, що з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку. Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється.

Згідно п. 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 р. за № 107/5298, унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення»та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція «службове внесення»використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.

Згідно ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. На підставі акту перевірки ДПІ в м. Івано-Франківську прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 03.07.2009 року №0003382303 в сумі 13583,20 грн.

Відповідно до ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку. Статтею 11-1 цього Закону передбачено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Що стосується планових або позапланових перевірок за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) згідно із законодавством України, то дані питання регулюються зокрема ст.ст.15,16 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, Методичними рекомендаціями щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008р. №355, в яких зазначено, що такі перевірки проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби і за наявності направлення на перевірку.

На підставі вищенаведеного, суд прийшов до висновку, що рішення від 03.07.2009 року №00033822303 є законним, винесеним на підставі, у межах повноважень та у спосіб, який передбачений Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а адміністративний позов таким, що не підлягає задоволенню.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 <Текст >Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. В разі подання заяви про апеляційне оскарження судового рішення, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня складання її в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Суддя:/підпис/Микитюк Р.В.

Постанова складена в повному обсязі 07.06.2010 року