Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2010 р. справа № 2а-12410/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Шинкарьової І.В.
при секретаріГорюновій Л.С.
за участю
представника позивачаАнтонова В.С.
представника відповідача Мочкаєва Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» до Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач, Державне відкрите акціонерне товариство «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння», звернувся до суду із позовом до Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову посилається на те, що платіжними дорученнями з визначенням платежу сплатив податкові зобовязання з податку на землю за 2008 2010 роки, податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у загальнодержавній власності за 2008 2010 роки, податок на додану вартість. Але відповідач в порушення норм діючого законодавства України зарахував поточні платежі в рахунок заборгованості по податкам та обовязковим зборам минулих років. Вважає, що право визначати призначення платежу, згідно діючого законодавства України належить виключно платнику податку. Самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податків сум в рахунок податкового боргу або тих податкових зобовязань, які не вказані в призначенні платежу при перерахуванні платником податку грошових коштів до бюджету, є неправомірними.
Просить суд визнати дії Державної податкової інспекції у м. Торезі по зміні призначення платежу незаконними, зобовязати Державну податкову інспекцію у м. Торезі у лицевому рахунку внести оплату податків, згідно призначень платежів, вказаних у платіжних дорученнях.
Під час розгляду справи позивач змінював позовні вимоги заявою від 09.08.2010 року (надана в судове засідання 10.08.2010 року), заявою від 17.08.2010 року, заявою від 26.08.2010 року. В остаточній редакції позовних вимог просив суд визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у м. Торезі по зміні призначення платежу та зарахування в рахунок погашення по податкам та обовязковим зборам минулих років; зобовязати Державну податкову інспекцію у м. Торезі у лицевому рахунку внести оплату податків згідно призначень платежів визначених у платіжних дорученнях.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Відповідач надав судові заперечення на адміністративний позов в яких посилається на те, що позивач має заборгованість перед бюджетом. З метою погашення податкової заборгованості позивачу була направлена перша та друга податкові вимоги про погашення податкового боргу в добровільному порядку, однак борг погашений не був. Вважає, що платник податку має право вибору черговості погашення своїх податкових зобовязань тільки у разі наявності в нього активів, вільних від заставних зобовязань, та за їх рахунок, тобто на момент виникнення прав податкової застави боржник бюджету не може мати активів, вільних від заставних зобовязань. За наявності у платника податків податкового боргу не передбачається можливість спрямування коштів в рахунок погашення податкових зобовязань, що мають більш пізніший термін виникнення. Черговість погашення узгоджених податкових зобовязань платника чітко визначена п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно з яким податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковий боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а вразі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях. Після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового боргу відповідно до ст. 16, ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» нараховуються пеня та штрафні санкції. Вважає, що в разі наявності у платника податку податкового боргу за попередні періоди, такий платник податку не може самостійно визначити черговість погашення таких зобовязань.
Просить суд у задоволені позову відмовити.
Представник відповідача, що діє за довіреністю, у суді позов не визнав з підстав, зазначених у запереченні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Державне відкрите акціонерне товариство «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнє підприємство Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Торезької міської ради Донецької області 08.10.2996 року, ідентифікаційний код 00180338, перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Торезі Донецької області.
Відповідно до п.1.2. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобовязання зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державним цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Законом або іншими Законами України.
Судом встановлено, що позивачем платіжними дорученнями:
-№30 від 28.05.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю за квітень 2009 року у сумі 6356,00 грн. (а.с. 201);
-№52 від 25.06.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю за травень 2009 року у сумі 6356,00 грн. (а.с. 202);
-№80 від 27.07.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю за червень 2009 року у сумі 6356,00 грн. (а.с. 205);
-№103 від 28.08.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю за липень 2009 року у сумі 6356,00 грн. (а.с. 207);
-№132 від 30.09.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю за серпень 2009 року у сумі 4000,00 грн. (а.с. 210);
-№149 від 21.10.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю за вересень 2009 року у сумі 6356,00 грн.(а.с. 217);
-№166 від 24.11.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю за жовтень 2009 року у сумі 6356,00 грн. (а.с. 216);
-№194 від 25.12.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю за листопад 2009 року у сумі 6356,00 грн. (а.с. 191);
-№6 від 28.01.2010 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю за грудень 2009 року у сумі 6356,00 грн. (а.с. 215);
-№26 від 01.03.2010 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю за січень 2010 року у сумі 6833,33 грн. (а.с. 195);
-№49 від 30.03.2010 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю за лютий 2010 року у сумі 1000,00 грн. (а.с. 196);
-№45 від 19.06.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на прибуток за розстрочкою відповідно до рішення ДПІ у м. Торезі м. Донецька №17/24-014-18 від 12.02.2009 року у сумі 5000,00 грн. (а.с. 38);
-№74 від 20.07.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на прибуток за розстрочкою відповідно до рішення ДПІ у м. Торезі м. Донецька №17/24-014-18 від 12.02.2009 року у сумі 5000,00 грн. (а.с. 39);
-№92 від 11.08.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на прибуток за розстрочкою відповідно до рішення ДПІ у м. Торезі м. Донецька №17/24-014-18 від 12.02.2009 року у сумі 5000,00 грн. (а.с. 41);
-№32 від 28.05.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за квітень 2009 року у сумі 15553,00 грн. (а.с. 200);
-№54 від 25.06.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за травень 2009 року у сумі 31500,00 грн. (а.с. 203);
-№78 від 21.07.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за червень 2009 року у сумі 18859,72 грн. (а.с. 204);
-№101 від 28.08.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за червень 2009 року у сумі 13599,00 грн. (а.с. 206);
-№114 від 03.09.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за розстрочкою відповідно до рішення ДПІ у м. Торезі у сумі 6000,00 грн. (а.с. 208);
-№130 від 28.09.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за серпень 2009 року у сумі 38061,00 грн. (а.с. 209);
-№137 від 06.10.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за розстрочкою відповідно до рішення ДПІ у м. Торезі у сумі 6000,00 грн. (а.с. 185);
-№145 від 21.10.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за вересень 2009 року у сумі 25334,00 грн. (а.с. 186);
-№162 від 09.11.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за розстрочкою відповідно до рішення ДПІ у м. Торезі у сумі 6000,00 грн. (а.с. 187);
-№175 від 30.11.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за жовтень 2009 року у сумі 12527,00 грн. (а.с. 188);
-№178 від 10.12.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за розстрочкою відповідно до рішення ДПІ у м. Торезі у сумі 6000,00 грн. (а.с. 189);
-№193 від 25.12.2009 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за листопад 2009 року у сумі 2419,00 грн. (а.с. 190);
-№7 від 28.01.2010 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за грудень 2009 року у сумі 5100,00 грн. (а.с. 192);
-№8 від 29.01.2010 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за грудень 2009 року у сумі 1135,00 грн. (а.с. 193);
-№23 від 26.02.2010 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за січень 2010 року у сумі 6109,00 грн. (а.с. 194);
-№43 від 25.03.2010 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за розстрочкою відповідно до рішення ДПІ у м. Торезі у сумі 3125,00 грн. (а.с. 197);
-№44 від 25.03.2010 року із визначенням призначення платежу сплачено податок на додану вартість за лютий 2010 року у сумі 8750,00 грн. (а.с. 198).
Також квитанціями від 14 серпня 2009 року №174646620 сплачено податок на додану вартість за розстрочкою у сумі 6000,00 грн. та від 30 листопада 2009 року №ПН136 сплачено податок на додану вартість за жовтень 2009 року у сумі 16000,00 грн. (а.с. 219).
Згідно зворотного боку облікової картки платника земельного податку Державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» станом на 31.12.2009 року та станом на 29.07.2010 року, податковим органом здійснено погашення пені в результаті розподілу сум за платіжними дорученнями №30 від 28.05.2009 року, №52 від 25.06.2009 року, №80 від 27.07.2009 року, №103 від 28.08.2009 року, №132 від 30.09.2009 року, №149 від 21.10.2009 року, №166 від 24.11.2009 року, №194 від 25.12.2009 року, №6 від 28.01.2010 року, №26 від 01.03.2010 року, №49 від 30.03.2010 року (а.с. 101 - 121).
Згідно зворотного боку облікової картки платника податку на прибуток підприємств і організацій Державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» станом на 31.12.2009 року, податковим органом здійснено погашення пені в результаті розподілу сум за платіжними дорученнями №45 від 19.06.2009 року, №74 від 20.07.2009 року, №92 від 11.08.2009 року (а.с. 83 - 92).
Згідно зворотного боку облікової картки платника податку на додану вартість Державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» станом на 31.12.2009 року, податковим органом здійснено погашення пені в результаті розподілу сум за платіжними дорученнями №32 від 28.05.2009 року, №54 від 25.06.2009 року, №78 від 21.07.2009 року, №101 від 28.08.2009 року, №114 від 03.09.2009 року, №130 від 28.09.2009 року, №137 від 06.10.2009 року, №145 від 21.10.2009 року, №162 від 09.11.2009 року, №175 від 30.11.2009 року, №178 від 10.12.2009 року, №193 від 25.12.2009 року (а.с. 122 134).
В судовому засіданні встановлено, що суми визначені платіжними дорученнями №7 від 28.01.2010 року, №8 від 29.01.2010 року, №23 від 26.02.2010 року, №43 від 25.03.2010 року, №44 від 25.03.2010 року, квитанціями від 14 серпня 2009 року №174646620, від 30 листопада 2009 року №ПН136 також були направлені на погашення пені у результаті розподілу, що не заперечується сторонами та не викликає у суду будь-яких сумнівів щодо достовірності та добровільності цих обставин.
Відповідно до ч.3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і у суду не виникає сумнівів щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Правовою підставою розподілу сплачених за платіжними дорученнями сум став абзац 2 пп. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідно до якого, якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.
Таким чином, розподіл податковим органом сплаченої суми передбачається лише у випадку, коли платник податку сплачує податковий борг (або його частку) і не сплачує пеню, нараховану на такий податковий борг ( або його частку).
Під поняттям податкового боргу слід розуміти ( п.1.3. ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами») податкове зобовязання, самостійно узгоджене платником податків, або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений законом строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
З вищенаведеного вбачається, що позивач фактично сплатив поточні платежі за узгодженим податковим зобовязанням по податку на прибуток підприємств, земельному податку, податку на додану вартість, тому у податкового органу не було підстав для розподілу цієї суми в рахунок погашення пені.
Право на такий розподіл у податкового органу виникає лише у випадку, коли платник податків самостійно сплачує податковий борг ( або його частку), не виділяючи у платіжному документі розмір пені.
При вирішенні справи суд не приймає до уваги посилання відповідача на правомірність зарахування сплачених позивачем сум в порядку календарної черговості виникнення податкового боргу з посиланням на приписи пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».
Відповідно до наведеного пункту Закону податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами)- у рівних пропорціях.
Зазначена норма Закону не визначає, хто саме із субєктів зазначених правовідносин - контролюючий орган чи платник податків зобовязаний здійснювати погашення зобовязань у встановленому нею порядку. Ця норма також не встановлює право чи обовязок контролюючого органу (в даному випадку органу державної податкової служби) будь-яким чином змінювати податкові зобовязання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Таке право податкового органу не передбачено і будь-якими іншими нормами зазначеного Закону, а також інших законів з питань оподаткування.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання неправомірними дії Державної податкової інспекції у м. Торезі по розподілу сплачених поточних податкових зобовязань з податку на землю, податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість на погашення податкового боргу та пені, підлягають задоволенню.
Також суд вважає, що позовні вимоги позивача про зобовязання Державну податкову інспекцію у м. Торезі внести відповідні зміни до лицевого рахунку (картки особового рахунку платника податків) шляхом зарахування сум з земельного податку, податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість визначених із призначенням платежів платіжними дорученнями №30 від 28.05.2009 року, №52 від 25.06.2009 року, №80 від 27.07.2009 року, №103 від 28.08.2009 року, №132 від 30.09.2009 року, №149 від 21.10.2009 року, №166 від 24.11.2009 року, №194 від 25.12.2009 року, №6 від 28.01.2010 року, №26 від 01.03.2010 року, №49 від 30.03.2010 року, №45 від 19.06.2009 року, №74 від 20.07.2009 року, №92 від 11.08.2009 року, №32 від 28.05.2009 року, №54 від 25.06.2009 року, №78 від 21.07.2009 року, №101 від 28.08.2009 року, №114 від 03.09.2009 року, №130 від 28.09.2009 року, №137 від 06.10.2009 року, №145 від 21.10.2009 року, №162 від 09.11.2009 року, №175 від 30.11.2009 року, №178 від 10.12.2009 року, №193 від 25.12.2009 року, №7 від 28.01.2010 року, №8 від 29.01.2010 року, №23 від 26.02.2010 року, №43 від 25.03.2010 року, №44 від 25.03.2010 року, квитанціями від 14 серпня 2009 року №174646620, від 30 листопада 2009 року №ПН136 підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.ст. 87, 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив :
Позов Державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» до Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у м. Торезі по розподілу сплачених поточних податкових зобовязань з податку на землю, податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість на погашення податкового боргу та пені.
Зобовязати Державну податкову інспекцію у м. Торезі внести відповідні зміни до лицевого рахунку (картки особового рахунку платника податків) шляхом зарахування сум з земельного податку, податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість визначених із призначенням платежу платіжними дорученнями №30 від 28.05.2009 року, №52 від 25.06.2009 року, №80 від 27.07.2009 року, №103 від 28.08.2009 року, №132 від 30.09.2009 року, №149 від 21.10.2009 року, №166 від 24.11.2009 року, №194 від 25.12.2009 року, №6 від 28.01.2010 року, №26 від 01.03.2010 року, №49 від 30.03.2010 року, №45 від 19.06.2009 року, №74 від 20.07.2009 року, №92 від 11.08.2009 року, №32 від 28.05.2009 року, №54 від 25.06.2009 року, №78 від 21.07.2009 року, №101 від 28.08.2009 року, №114 від 03.09.2009 року, №130 від 28.09.2009 року, №137 від 06.10.2009 року, №145 від 21.10.2009 року, №162 від 09.11.2009 року, №175 від 30.11.2009 року, №178 від 10.12.2009 року, №193 від 25.12.2009 року, №7 від 28.01.2010 року, №8 від 29.01.2010 року, №23 від 26.02.2010 року, №43 від 25.03.2010 року, №44 від 25.03.2010 року, квитанціями від 14 серпня 2009 року №174646620, від 30 листопада 2009 року №ПН136.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнього підприємства Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» (86600, Донецька обл., м. Торез, вул. Широка, 8, код в ЄДРПОУ 00180338) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 гривень 40 копійок.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 26 серпня 2010 року в присутності представників сторін.
Постанову у повному обсязі складено 31 серпня 2010 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.