Справа № 2-а-4-2010
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 квітня 2010 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючий суддя Лаптєв М.В.
при секретарі - Хміль О.М.
Моїсеєвої О.І.
представника позивача ОСОБА_3.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Слов'янська цивільну справу за адміністративним позовом Слов'янського міського центру зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття до ОСОБА_4 про зобовязання відшкодувати безпідставно отриману допомогу по безробіттю та зустрічний позов ОСОБА_4 до Слов'янського міського центру зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, за участю третьої особи - державного реєстратора виконавчого комітету Слов'янської міської Ради Гарькової Тамари Лукянівни про визнання протиправними дій субєкта владних повноважень, про скасування і визнання нечинним рішення і про зобовязання відповідача вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Слов'янський міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття звернувся до Словянського міськрайонного суду з позовом до ОСОБА_4 про зобовязання відшкодувати безпідставно отриману допомогу по безробіттю, обґрунтувавши свої вимоги тим, що 05.12.2008 року відповідач ОСОБА_4 звернувся до Словянського міського центру зайнятості. 12.12.2008 р. на підставі ст. 2 Закону України ,,Про зайнятість населення ” відповідачеві було надано статус безробітного та відповідно до ст.ст. 22, 23 Закону України ,,Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” призначена допомога по безробіттю.
У результаті звірки з даними, отриманими від державного реєстратора, було встановлено, що відповідач з 20.08.2003 р. зареєстрований у виконавчому комітеті Словянської міської ради як фізична особа підприємець. Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності здійснена лише 06.04.2009 р.
Відповідно до ст. 4 Закону України ,,Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ” державна реєстрація засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Частиною 3 ст. 46 зазначеного вище Закону передбачено, що фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.
Згідно п. ,,б” ч. 3 ст. 1 Закону України ,,Про зайнятість населення” в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Отже, на момент реєстрації в службі зайнятості відповідач належав до зайнятого населення, що унеможливлювало надання йому статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю, але він в порушення вимог чинного законодавства про зайнятість населення факт підприємництва від служби зайнятості приховав.
У звязку з чим вони вимушені звернутися до суду та просили прийняти рішення, яким зобовязати відповідача відшкодувати на користь Слов'янського міського центру зайнятості безпідставно отриману допомогу по безробіттю у сумі 6487 грн. 97 коп.
ОСОБА_4 надав суду зустрічний адміністративний позов до Слов'янського міського центру зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, державного реєстратора виконавчого комітету Слов'янської міської Ради Гарькової Тамари Лукянівни про визнання протиправними дій субєкта владних повноважень, про скасування і визнання не чинним рішення і про зобовязання відповідача вчинити певні дії, обґрунтувавши свої вимоги тим, що при взятті його на облік у Слов'янському міському центрі зайнятості для одержання допомоги на випадок безробіття, ним були надані всі необхідні документи, і чинного законодавства він не порушував.
Дійсно, ним 20 серпня 2003 року було одержано свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, серії В01 № 456671. Але 19 квітня 2006 року він на підставі ст. 11 пункту 1 Закону України ,,Про державну податкову службу в Україні” звернувся до Словянської ОДПІ з питання ліквідації підприємницької діяльності, а також звернувся до державного реєстратора Гарькової Т.Л. з заявою та усіма необхідними документами для внесення до єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення фізичною особою підприємцем підприємницької діяльності від 20.06.2006 року.
Тому заявлений адміністративний позов Слов'янського міського центру зайнятості вважає безпідставним. Просить прийняти постанову, якою в задоволенні позовних вимог Слов'янського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття відмовити в повному обсязі за відсутністю підстав. Задовольнити його зустрічний адміністративний позов, визнавши рішення Слов'янського міського центру зайнятості про припинення виплати допомоги по безробіттю відповідно до п.п. 8 п. 1 ст. 31 Закону України ,,Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” ( НТ090604 від 04.06.2009 р. ) нечинним та зобовязати відповідача відновити виплату йому державної допомоги по безробіттю. Стягнути з відповідача судові витрати по справі.
У судовому засіданні представник позивача Словянського міського центру зайнятості Рясько Л.В. позовні вимоги підтримала у повному обсязі, навела доводи, аналогічні викладеним у позові та просила їх задовольнити. Позовні вимоги ОСОБА_4 по зустрічному позову до Слов'янського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, за участю 3-ої особи державного реєстратора виконавчого комітету Слов'янської міської Ради Гарькової Тамари Лукянівни про визнання протиправними дій субєкта владних повноважень, про скасування і визнання нечинним рішення і про зобовязання відповідача вчинити певні дії не визнала у повному обсязі та суду пояснила, що, у результаті звірки з даними, отриманими від державного реєстратора Гарькової Т.Л, було встановлено, що відповідач з 20.08.2003 р. зареєстрований у виконавчому комітеті Словянської міської ради як фізична особа підприємець. Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності здійснена лише 06.04.2009 р.
Оскільки державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця ОСОБА_4 не була здійснена у 2006 році, і він не надав державному реєстратору весь перелік необхідних для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності документів, після встановлення факту наявності у ОСОБА_4 статусу фізичної особи-підприємця у період перебування на обліку у якості безробітного, він був знятий з обліку, виплату допомоги по безробіттю припинено з наступних підстав.
Відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 219 громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної.
Крім того, при наданні позивачеві статусу безробітного 12.12.2008 р. він заповнював заяву, в якій зазначено, що ,,в даний час не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності ” Однак, лист виконавчого комітету Словянської міської ради та довідка з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців підтверджують, що державна реєстрація фізичної особи підприємця ОСОБА_4 здійснена 20.08.2003 р., а державна реєстрація припинення підприємницької діяльності 06.06.2009 р.
Отже, у заяві про надання статусу безробітного від 12.12.2008 р., ОСОБА_4 надав недостовірні дані, тому і був знятий з обліку як безробітний.
Просить у задоволенні зустрічного адміністративного позову ОСОБА_4 про визнання протиправними дій субєкта владних повноважень, про скасування і визнання нечинним рішення і про зобовязання вчинити певні дії відмовити. Судові витрати по справі покласти на позивача.
У судовому засіданні відповідач ОСОБА_4 позо вні вимоги Словянського міського центру зайнятості не визнав у повному обсязі, просив у їх задоволенні відмовити у звязку з безпідставністю. Позовні вимоги по зустрічному позову підтримав у повному обсязі, та пояснив, що при взятті його на облік у Слов'янському міському центрі зайнятості для одержання допомоги на випадок безробіття, ним були надані всі необхідні документи, і чинного законодавства він не порушував.
19 квітня 2006 року він на підставі ст. 11 пункту 1 Закону України ,,Про державну податкову службу в Україні” звернувся до Словянської ОДПІ з питання ліквідації підприємницької діяльності, а також звернувся до державного реєстратора Гарькової Т.Л. з заявою та усіма необхідними документами для внесення до єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення фізичною особою-підприємцем підприємницької діяльності від 20.06.2006 року. ОСОБА_4 наполягав на задоволенні своїх позовних вимог.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 . позовні вимоги Словянського міського центру зайнятості не визнав у повному обсязі, просив у їх задоволенні відмовити. Позовні вимоги ОСОБА_4 по зустрічному позову підтримав у повному обсязі, навів доводи аналогічні викладеним у позові та наполягав на їх задоволенні.
У судовому засіданні представник третьої особи - державний реєстратор Гарькова Т.Л. позовні вимоги ОСОБА_4 не визнала та суду пояснила, що з 20.08.2003 р. ОСОБА_4 був зареєстрований у виконавчому комітеті Словянської міської ради як фізична особа підприємець.
Частиною 1 ст. 47 Закону України ,,Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” передбачено, що для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи-підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності фізична особа-підприємець або уповноважена нею особа повинні подати державному реєстратору ( надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем; документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняте фізичною особою рішення про припинення підприємницької діяльності.
20.06.2006 р. ОСОБА_4 надав їй для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення фізичною особою підприємцем підприємницької діяльності нотаріально посвідчену заяву про припинення підприємницької діяльності та копію квитанції, виданої банком, про що отримав опис документів.
У звязку з цим вона 20.06.2006 р. внесла до Єдиного державного реєстру рішення позивача про припинення підприємницької діяльності.
Крім того, ч. 9 ст. 47 Закону України ,,Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” передбачено, що для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем за її рішенням фізична особа-підприємець або уповноважена нею особа не раніше 2-х місяців з дати публікації у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто ( надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням; свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи підприємця; довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах ( обовязкових платежах); довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості; довідки відповідних органів фондів соціального страхування про відсутність заборгованості або про те, що на обліку у даних фондах фізична особа не перебувала.
Також, пояснила, що довідки, надані ОСОБА_4, про відсутність заборгованості та зняття з обліку зі Словянської ОДПІ, Словянського міського центру зайнятості, Фонду Соціального страхування з тимчасової втрати працездатності датовані 2006 роком, а от довідка про відсутність заборгованості з Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України датована 03.04.2009 р. Після надання цієї довідки ОСОБА_4 - нею, державним реєстратором Гарьковою Т.Л., було проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, про що 06.04.2009 р. було внесено запис до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Державна реєстрація фізичної особи підприємця ОСОБА_4 була здійснена 20.08.2003 р., а державна реєстрація припинення підприємницької діяльності відбулася
06.06.2009 р.
Просить у задоволенні зустрічного адміністративного позову ОСОБА_4 про визнання протиправними дій субєкта владних повноважень, про скасування і визнання нечинним рішення і про зобовязання вчинити певні дії відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи і дослідивши надані докази, суд у межах заявлених позовних вимог (ст. 11 КАС України) встановив наступне.
20 серпня 2003 року ОСОБА_4 одержав свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, серії В01 № 456671.
06.06.2006 р. для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення фізичною особою-підприємцем підприємницької діяльності надав державному реєстратору Гарьковій Т.Л нотаріально посвідчену заяву про припинення підприємницької діяльності та копію квитанції, виданої банком, що отримав опис документів.
У звязку з цим державним реєстратором Гарьковою Т.Л. 20.06.2006 р. до Єдиного державного реєстру було внесено рішення позивача про припинення підприємницької діяльності.
19.06.2006 року ОСОБА_4 отримав довідку з Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
16.08.2006 року ОСОБА_4 отримав довідку з фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
14.09.2006 року ОСОБА_4 отримав довідку про знаття з обліку платника податків Словянської обєднаної державної податкової інспекції.
03.04.2009 року ОСОБА_4 отримав довідку з Управління ПФУ у м. Словянську.
05.12.2008 р. ОСОБА_4 звернувся до Словянського міського центру зайнятості. 12.12.2008 р. на підставі ст. 2 Закону України ,,Про зайнятість населення ” відповідачеві було надано статус безробітного та відповідно до ст.ст. 22, 23 Закону України ,,Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” призначена допомога по безробіттю.
06.04.2009 року була здійснена державна реєстрація припинення підприємницької діяльності ОСОБА_4
Відповідно до ст. 4 Закону України ,,Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ” державна реєстрація засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Частиною 3 ст. 46 зазначеного вище Закону передбачено, що фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.
Згідно п. ,,б” ч. 3 ст. 1 Закону України ,,Про зайнятість населення” в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців. Тобто, на момент реєстрації в службі зайнятості відповідач належав до зайнятого населення, що унеможливлювало надання йому статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю.
Крім того, ч. 2 ст. 36 Закону України України ,,Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Також, частиною 1 ст. 47 Закону України ,,Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” передбачено, що для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи-підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності фізична особа-підприємець або уповноважена нею особа повинні подати державному реєстратору ( надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем; документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняте фізичною особою рішення про припинення підприємницької діяльності.
Крім того, ч. 9 ст. 47 Закону України ,,Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” передбачено, що для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем за її рішенням фізична особа-підприємець або уповноважена нею особа не раніше 2-х місяців з дати публікації у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто ( надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням; свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи підприємця; довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах ( обовязкових платежах); довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості; довідки відповідних органів фондів соціального страхування про відсутність заборгованості або про те, що на обліку у даних фондах
фізична особа не перебувала. З документів, доданих до зустрічної позовної заяви, вбачається , що довідки про відсутність заборгованості та зняття з обліку зі Словянської ОДПІ, Словянського міського центру зайнятості, Фонду Соціального страхування з тимчасової втрати працездатності датовано 2006 роком, а от довідка про відсутність заборгованості з Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України датована 03.04.2009 р. Після надання цієї довідки державним реєстратором проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, про що 06.04.2009 р. внесено запис до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Тобто, державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця ОСОБА_4 не була здійснена у 2006 році, оскільки він не надав державному реєстратору весь перелік необхідних для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності документів, а лише 6.04.2009 року, що підтверджується описом та його особистим підписом.
Проаналізувавши подані відповідно до положень ст. 71 КАС України сторонами докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що представником позивача надано суду достатньо обєктивних, беззаперечних доказів винного порушення ОСОБА_4 чинного законодавства, тому позовні вимоги Словянського міського центру зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття суд вважає обґрунтованими і такими що підлягають задоволенню.
Зустрічний позов ОСОБА_4 слід відхилити з наступних підстав.
Відповідно до Порядку реєстрації, переестрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 14 лютого 2007 року № 29, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної.
Як встановлено у судовому засіданні при наданні ОСОБА_4 статусу безробітного, він заповнював заяву, в якій зазначено що на той час він не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, але згідно довідки від 28 травня 2009 року датою припинення державної реєстрації є 6.04.2009 року.
Тобто в заяві про надання статусу безробітного від 12.1.2008 року ОСОБА_4 надав недостовірні дані, в звязку з чим був знятий з обліку як безробітний.
Доводи ОСОБА_4 про те що він вважав себе особою яка вже не є підприємцем з моменту подачі заяви не приймаються судом до уваги і не можуть бути підставою для задоволення його зустрічного позову, оскільки не ґрунтуються на чинному законодавстві.
Згідно довідки про розрахунок матеріальних виплат, що підлягають відшкодуванню з ОСОБА_4 слід стягнути 6487, 97 грн. /Шість тисяч чотириста вісімдесят сім грн. 97 коп./
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, з ОСОБА_4 в дохід держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 64 грн. 88 коп.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 47 Закону України ,,Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, ст.ст. 2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 69-71, 79, 86, 87, 158- 160, 161, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Словянського міського центру зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь Словянського міського центру зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, р/р 37172001004278, отримувач: Банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 23781904 6487 грн. 97 коп. /Шість тисяч чотириста вісімдесят сім грн. 97 коп./
Стягнути з ОСОБА_4 в дохід держави судовий збір у сумі 64 грн. 88 коп.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 про визнання протиправними дій субєкта владних повноважень, про скасування і визнання нечинним рішення і про зобовязання відповідача вчинити певні дії - відмовити
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанову складено та підписано в нарадчій кімнаті в одному екземплярі.
Суддя Слов' янського міськрайонного суду М.В. Лаптєв