Рішення № 10958898, 08.07.2010, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
08.07.2010
Номер справи
2-4832-2010
Номер документу
10958898
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 2-4832-2010

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

,,08” липня 2010 року м. Словянськ

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючий суддя Ламєкін М.І.

при секретарі Коломійці В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська справу за позовом ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Словянськ, за участі третьої особи Головного Управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» , -

ВСТАНОВИВ:

У Слов'янський міськрайонний суд Донецької області звернувся представник позивача з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Словянську Донецької області, про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», як дитині війни за період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2006 року у сумі 1290,60 гривень; за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року у сумі 1442,70 гривень; а також з 1 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року у сумі 1737,90 гривень; з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та з 1 січня 2010 року по 31 травня 2010 року всього у сумі 2886,90 гривень, а всього 7358,10 гривень.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», віднесена до категорії «дітей війни» і має право на щомісячну соціальну допомогу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Законами України «Про Державний бюджет України на 2006, 2007 і на 2008 роки» вносились зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і щомісячна державна допомога їй у2006-2007 році не виплачувалась, а у 2008-2010 роках виплачувалась не в повному обсягу. Рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року і від 22 травня 2008 року, зазначені зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України. У звязку з чим, враховуючи розмір мінімальної пенсії за віком, відповідач у 2006 році повинен був сплатити з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2006 року у сумі 1290,60 гривень; у 2007 році за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року у сумі 1442,70 гривень; у 2008 році у період з 1 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року у сумі 1737,90 гривень; у 2009 та 2010 роках з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та з 1 січня 2010 року по 31 травня 2010 року всього у сумі 2886,90 гривень А всього їй не сплачено відповідачем гроші у сумі 7358,10 гривень. Тому просили стягнути з відповідача суму недоплаченої державної допомоги та понесені судові витрати.

Позивач, представник позивача у судове засідання не зявились, але надали суду заяву, просили справу розглянути у їх відсутність, позовні вимоги уточнили та просили їх задовольнити.

Представник позивача у судове засідання не зявився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, Управління Пенсійного Фонду України м. Словянськ просили справу слухати у відсутність їх представника. На адресу суду надійшло заперечення проти позову, у якому відповідач посилається на те, що у ст. 110 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом 7 ст. 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», запроваджуються з 01.01.2006 року, а ст. 6 протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України за погодженням з Комітетом Верхової Ради України з питань бюджету. Дана норма не була визнана неконституційною, а отже не має підстав для її не застосування. У 2007 році п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено дію ст. 6 Закону № 2195-ІV і передбачено підвищення до пенсії «дітям війни» в розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни і тому підвищення до пенсії виплачувалось з 1 січня 2007 року у розмірі 19 гривень, з 1 квітня 2007 року 19, 35 грн., з 1 жовтня 2007 р. 19,75 грн. З прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» втратила чинність редакція ст. 6 Закону № 2195-ІV і викладена в новій редакції. На підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «дітям війни» до пенсії або щомісячного грошового утримання підвищення проводиться у твердих розмірах: з травня 2008 року 48,10 грн., з 1 липня 2008 року 48,20 грн., з 1 жовтня 2008 року 49,8 грн., з січня 2009 року 49,8 грн.

Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» № 835-VІ від 26.12.2008 р. встановлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Розміри державних і соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються незалежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Зупинення дії нормативного акту не дає права на його застосування, а тому у позивача не було права на отримання зазначеної в позові доплати до пенсії за вказаний період 2009 року та за 2010 рік.

Таким чином, підвищення дітям війни виплачується органами Пенсійного фонду відповідно до чинного на певний час законодавства.

Враховуючи вищевикладене, положення ст. 95 Конституції України, Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-ІV, ст.ст. 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Управління Пенсійного Фонду України в м. Словянську позов ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України у м. Словянську Донецької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» не визнає в повному обсязі і просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду повідомлявся належним чином.

Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Словянську Донецької області, про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, позивачка ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1. Згідно із статтею 1 Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни" дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років. Відповідно, позивач є дитиною війни в розумінні Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни". Відповідач не заперечує того факту, що ОСОБА_1 є дитиною війни в розумінні Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни". Це також підтверджується пенсійним посвідченням позивача НОМЕР_1.

Виходячи із того, що позивач ОСОБА_1 є дитиною війни в розумінні Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни", суд вважає, що на неї повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України ,,Про соціальний захист дітей війни", в тому числі й право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, як передбачено статтею 6 зазначеного Закону.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» підвищення у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком є пенсійною виплатою. Пенсійний фонд України та його територіальні органи зобовязані здійснювати функції щодо призначення (перерахунку), забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування, виплату пенсій та надання соціальних послуг, як це передбачено п. 3 ч. 2 ст. 64 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», п. 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261.

Ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Ст. 110 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом 7 ст. 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», запроваджуються з 1 січня 2006 року, а ст. 6 протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному КМУ за погодженням з Комітетом Верховної Ради з питань бюджету.

У 2006 році урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинена.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», визнані такими, що не відповідають Конституції.

Тобто положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» стосовно того, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком набрало чинності з 9 липня 2007 року (день ухвалення рішення Конституційним Судом України).

Таким чином, за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, за який заявлено позовні вимоги підлягають задоволенню.

Законом України ,,Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року внесено зміни до Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни", у тому числі після внесення відповідних змін статтею 6 вказаного Закону передбачалося, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання; державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Однак Конституційний Суд України дійшов до переконання, що Законами про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх. Так, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року вказані вище зміни до Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни", які внесені Законом України ,Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року визнані такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними). З урахуванням наведеного, суд вважає, що вимоги позивача щодо нарахування соціальної допомоги , як дитині війни за 2008 рік підлягають задоволенню з 22.05.2008 року ( день прийняття рішення Конституційним Судом України) по 31 грудня 2008 року включно. Але нарахування за вказаний період часу соціальної допомоги позивачу, як дитині війни повинно проводитися з вирахуванням надбавки, встановленої для учасників війни, що виплачувалася позивачеві відповідно до внесених змін до Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни" ( які були внесені Законом України ,,Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року), у разі отримання такої надбавки позивачем за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно.

У 2009-2010 роках положення ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", не змінювалось та не зупинялось, тому відповідач повинен був при нарахуванні та сплаті зазначеного виду соціальної допомоги керуватись положенням зазначеної норми закону, а не Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року. Так в своєму рішенні № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р. Конституційний Суд України зазначив, що утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до частини другої статті 6 частини другої статті 19, частини першої статті 68 Конституції України (254к/96-ВР) вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави.

Тому при вирішенні цього питання відповідач повинен керуватись нормами спеціального закону.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги про нарахування підвищення пенсії за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно та з 01 січня 2010 року по 31 травня 2010 року включно підлягають задоволенню, але нарахування за вказаний період часу соціальної допомоги позивачу, як "дитині війни" повинно проводитись з урахуванням фактично виплачених сум підвищення, встановленої для учасників війни, що виплачувалася позивачеві відповідно до внесених змін до Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни".

Однак, предметом спору по даній цивільній справі є стягнення з відповідача державної соціальної допомоги. Визначення розміру нарахування, у вказаних правовідносинах, є функцією по даній справі - відповідача. У зв'язку з цим, суд вважає, що в цій частині - визначення конкретної суми допомоги, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Відповідно до ст. 87 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, відповідно до якої суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком Оскільки виплата підвищення до пенсії є однією з складових пенсії в цілому, суд вважає, що позивачем не пропущений строк для звернення до суду за захистом своїх прав з даних правовідносин.

Враховуючи наведене, слід зобов'язати УПФУ в м. Слов'янську здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного Бюджету України, ОСОБА_1, підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за періоди: з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року; з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року; з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січня 2010р. по 31 травня 2010 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, отже з відповідача належить стягнути витрати по оплаті інформаційно-технічного забезпечення, однак відповідно до п. 34 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито» Управління Пенсійного фонду України звільнено від сплати державного мита, отже дане стягнення необхідно проводити з місцевого бюджету м. Словянська.

На підставі зазначеного та керуючись ст. 6 Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни", , ч.1 ст. 28 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України ,,Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Законом України ,,Про Державний бюджет України на 2009 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Законом України ,,Про Державний бюджет України на 2010 рік ", Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 8, 10, 11, 58, 60, 212-215, 218 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Слов'янську Донецької області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за періоди: з 09 липня 2007 року по 31 липня 2007 року; з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно; з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно, з 01 січня 2010 р. по 31 травня 2010 року включно, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з місцевого бюджету м. Словянська на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 73 (сімдесят три) грн. 58 коп.

Звільнити Управління Пенсійного Фонду України в м. Словянську Донецької області від сплати судового збору.

Стягнути з державного бюджету Ворошиловського району м. Донецька р/р 31216259700004 у банку ГУ ДКУ в Донецькій області, ЄДРПОУ 34686537, МФО 834016 на користь ОСОБА_1 витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи у розмірі 120 (сто двадцять) гривень 00 копійок.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або у порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Рішення постановлено та підписано у нарадчий кімнаті у єдиному екземплярі.

Суддя Словянського

міськрайонного суду М.І. Ламєкін