Рішення № 109543402, 14.03.2023, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
14.03.2023
Номер справи
404/4268/22
Номер документу
109543402
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 404/4268/22

Номер провадження 2-а/404/59/22

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2023 року Кіровський районний суд міста Кіровограда

в складі: головуючого судді Кулінка Л.Д.

за участю секретаря Шевчук Д.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кропивницькому за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; реєстраційний номер обілкової картки платника податків НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ), до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 40342220; місцезнаходження: 25006, місто Кропивницький, вулиця Тараса Карпи, будинок № 84), про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення № 3 від 19.07.2022 року.

В обґрунтування поданого позову зазначено, що відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області № 497 від 16.06.2022 року, та направлення № 452 від 23.06.2022 року проводилась позапланова перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» за місцем здійснення господарської діяльності на автозаправній станції за адресою: АДРЕСА_2 , з питань дотримання вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на роздрібному ринку пального. В ході проведення перевірки надано запит «Про надання документів та письмових пояснень» на виконання якого Товариством з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» надано всі документи, необхідні для дослідження питань, які є предметом перевірки. За результатами перевірки складено Акт від 07 липня 2022 року, в якому Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області дійшло до, висновку про порушення статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме ненадання документів на перевірку на запит органу державної влади. В зв`язку з чим, начальника автозаправної станції ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за статтею 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення на підставі постанови № 3 від 19.07.2022 року та застосовано штрафні санкції в розмірі 850,00 грн. Позивач не погоджується з оскаржуваною постановою, зазначає, що зі змісту даної постанови вбачається, що ОСОБА_1 , начальник автозаправної станції при проведенні позапланового заходу у формі перевірки не надав документи, а саме: дані про декларування цін на пальне за період з 12.05.2022 року по 23.06.2022 року; Z-звіти (фіскальні звітні чеки) АЗС та змінні звіти за період з 07.08.2021 року по 06.04.2022 року; первинні бухгалтерські документи, що засвідчують придбання ПММ (накладні, податкові накладні, акцизні накладні) за періоди з 07.08.2021 року по 06.04.2022 року та за період з 09.06.2022 року по 23.06.2022 року; товарно-транспортні накладні, чим, на думку органу державного нагляду, не виконано законні вимоги посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області. Позивач, зазначає, що оскаржувана постанова не ґрунтується на вимогах законодавства, належних та достатніх доказів вчинення ним правопорушення в постанові не наведено, та вважає, що постанова винесена з порушенням вимог законодавства, за відсутністю складу правопорушення, відносно неналежної особи, а отже є протиправною та такою, що підлягає скасуванню. Вказує, що Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав , споживачів у своєму листі від 02.06.2022 року №15.2.1-7/5992 «Щодо здійснення позапланових перевірок за дорученням Прем`єр-міністра України» зазначила, що при проведенні перевірок дотримання граничних рівнів торговельних надбавок на бензини автомобільні та дизельне пальне підлягає дослідженню в період з дати надання доручення і до дати набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2022 року №594, якою було зупинено дію пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 року №1236. Тобто, періодом, що підлягає перевірці з питань цін та ціноутворення, що проводяться на підставі доручення Прем`єр-міністра України, має бути період з 08.05.2022 року по 20.05.2022 року включно. З моменту призупинення дії пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 року № 1236, а саме з 20.05.2022 року, головним управлінням Держпродспоживслужби в областях та місті Києві, при проведенні перевірок, повинні досліджувати питання дотримання суб`єктами господарювання порядку декларування зміни роздрібних цін на бензини А-92, А-95 та дизельне пальне. Таким чином, питання дотримання порядку декларування зміни роздрібної ціни на бензини автомобільні та дизельне пальне підлягає в період з 20.05.2022 року. А отже, витребовування документів щодо роздрібної ціни на автомобільні бензини та дизельне пальне за інші періоди, в тому числі, що зазначені у вимозі від 01.07.2022 року, є безпідставним та свідчить про недотримання відповідачем вимог законодавства та основних вимог та принципів правомірності та законності проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю). На вищенаведене зверталася увага посадових осіб органу державного нагляду в письмових поясненнях на вимогу від 01.07.2022 року, про начебто невиконання якої і зазначено в оскаржуваній постанові, однак пояснення на вимогу залишені поза увагою та проігноровані. Крім того, позивач зазначив, що ні видаткові накладні, на податкові, акцизні накладні, а тим більше товарно-транспортні накладні не містять інформацію про роздрібні ціни на пальне, формування, встановлення та застосування яких і були предметом позапланового державного нагляду (контролю). Всі документи з питань, що стосуються предмету перевірки та за період згідно з роз`ясненнями Держпродспоживслужби України були надані в повному обсязі. Жодних порушень з питань формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на роздрібному ринку пального в ході перевірки виявлено не було. Позивач зазначає, що не є належною відповідальною особою за здійснення Товариством з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» господарської діяльності та перевірок органами державного нагляду, а відтак, постанова №3 від 19.07.2022 року не ґрунтується на вимогах законодавства, а вищенаведене свідчить про відсутність складу адміністративного правопорушення.

Ухвалою судді Кіровського районного суду міста Кіровограда від 12 вересня 2022 року адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (а.с.68).

На виконання вимог ухвали судді Кіровського районного суду міста Кіровограда від 12 вересня 2022 року позивачем подано заяву (вх. № 28367 від 12.10.2022 року), якою усунуто недоліки вказані в ухвалі судді від 12.09.2022 року (а.с.70-74).

У зв`язку з чим, ухвалою судді Кіровського районного суду міста Кіровограда від 07 лситопада 2022 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання (а.с.75).

Через канцелярію суду відповідачем подано відзив на позов (вх. № 35413 від 05.12.2022 року), в якому останній заперечує проти задоволення вимог позивача, зазначає, що за період з 24.06.2022 по 07.07.2022 року посадовими особами сектору контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужои в Кіровоградській області був проведений позаплановий захід державного нагляду (контролю) у формі перевірки автозаправної станції Товаритсва з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» за місцем провадження господарської діяльності АДРЕСА_2 . Позаплановий захід здійснювався відповідно до доручення Прем`єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22, наказу Головного управління № 497 та направлення на проведення заходу державного нагляду (контролю) № 452 від 11.05.2022 року. Під час проведення позапланового заходу, при перевірці питання порядку декларування змін роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 року № 341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» на законні вимоги завідувача сектору контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області ОСОБА_2 та головного спеціаліста сектору контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області ОСОБА_3 позивачем не надані на перевірку копії відповідних документів. Запит від 05.07.2022 отриманий особисто ОСОБА_1 05.07.2022 об 13:00 год., однак вимоги посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області при здійснення ними заходу державного нагляду (контролю) за дотриманням суб`єктом господарювання законодавства у сфері формування, встановлення та застосування цін не були виконані, в зв`язку з чим позивача притягнуто до адмністратвиної відповідальності відповідно до статті 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення. На виконання вимог статті 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для проведення повної та об`єктивної перевірки, 24.06.2022 року позивачу посадовими особами органу державного нагляду (контролю) була вручена вимога відповідно до якої останньому в строк до 28.06.2022 року необхідно було надати оригінали документів та їх копії завірені належним чином. Начальником автозаправної станції були надані усі документи, окрім даних про декларування цін на пальне за період з 12.05.2021 року по 23.06.2022 року. 01 липня 2022 року начальнику позивачу була вручена друга вимога відповідно до якої останньому в строк до 04.07.2022 року необхідно було надати оригінали документів та їх копії завірені належним чином, яка позивачем залишилася не виконаною. 05 липня 2022 року начальнику автозаправної станції ОСОБА_1 , з метою з`ясування походження придбаного бензину А-95 motto та дизельного палива ДТ motto, так як «брендове» паливо не підлягає декларуванню, була вручена третя вимога відповідно до якої останньому в строк до 06.07.2022 року необхідно було надати первинні бухгалтерські документи, що засвідчують придбання паливно-мастильних матеріалів (накладні, податкові накладні, акцизні накладні), які в подальшому було реалізовано на автозаправній станції ( АДРЕСА_2 ) за період з 07.08.2021 року по 06.04.2022 року включно та за період з 09.06.2022 року по 23.06.2022 року включно; товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів (форма № 1-ТТН нафтопродукт). 05 липня 2022 року завідувачем сектору контролю за регульованими цінами отримано повідомлення в рамках проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 05.07.2022 року вих. № 05/07-22/1 відповідно до якого витребовування первинних бухгалтерських документів, що засвідчують придбання паливно-мастильних матеріалів (накладні, податкові накладні, акцизні накладні) та товарно-транспортних накладних на відпуск нафтопродуктів (форми № 1-ТТН нафтопродукт) є безпідставними та необгрунтованими, що свідчить про недотримання відповідачем вимог законодавства та основних вимог та принципів правомірності та законності проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю). Отже, вимога відповідача від 05.07.2022 позивачем залишилася не виконаною. В зв`язку з тим, що позивачем був не наданий весь перелік документів, які відповідачем запитувалися, на нього був складений протокол про адміністративне правопорушення другий примірник якого отриманий особисто 07 липня 2022 року. На розгляд справи 19 липня 2022 року позивач не з`явився, про місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином, тому справа була розглянута без його участі. За результатам розгляду справи постановою про накладення адміністративного стягнення до позивача була застосована штрафна санкція у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень (17* 50 = 850). Крім того, відповідач зазначив, з метою з`ясування походження придбаного бензину А-95 motto та дизельного палива дизельного палива motto, що реалізовувалось через автозаправну станцію позивача, так як «брендове» паливо не підлягає декларуванню, був підготовлений та направлений третій запит від 05.07.2022 року про надання первинних бухгалтерських документів, що засвідчують придбання вищезазначених видів палива (податкові накладні/акцизні накладні - які підлягають обов`язковій реєстрації у Єдиному державному реєстрі податкових накладних та Єдиному державному реєстрі акцизних накладних, розпорядником яких Державна податкова служба України). Податкові та акцизні накладні містять інформацію про назву, вид, код УКТ ЗЕД придбаного пального, яке в подальшому реалізується зі стаціонарних об`єктів роздрібної торгівлі. За оперативною інформацією за період з 12.05.2021 року по 23.06.2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЕРСЕН ЛТД» не придбавало у постачальників паливо марок «Бензин автомобільний Motto А-95-Євро5-Е0» (код УКТЗЕД 2710) та «Паливо дизельне Motto ДП-3-Євро5-В0» (код УКТЗЕД 2710), та як наслідок, повинно було декларуватись при зміні роздрібних цін на пальне більш як на 5 відсотків. З метою підтвердження вищезазначеного, 06.07.2022 року на Головне управління державної податкової служби у Кіровоградській області направлено лист за № 01-2/2358/07 «Про надання інформації». Листом від 05.08.2022 року №3094/5/11-28-18-02-08 «Про надання відповіді» податковим органом відмовлено у наданні інформації. Підприємством листом 05.07.2022 року за № 05/07-22/1 надано лише копії паспортів якості, декларації на відповідність палива та видаткову накладну № п00000390 від 10.06.2022 на придбання «брендового» палива. Акцизні накладні з визначеною номенклатурою, видом пального та кодом УКТ ЗЕД, зареєстровані в Єдиному державному реєстрі акцизних накладних, в доповнення та підтвердження придбаного пального на перевірку не надано. Необхідно зазначити, що під час перевірки позивачем були надані прейскуранти цін на нафтопродукти по автозаправній станції № 0119 встановлені на дату 10 червня 2022 року, 16 червня 2022 року, 22 червня 2022 року, затверджені особисто та безпосередньо начальником автозаправної станції ОСОБА_1 отже відповідач вважає, що позивач був відповідальний за встановлення та застосування цін на пальне, яке підлягає державному регулюванню. На підставі викладеного відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі (а.с.83-109).

Позивач в судове засідання не з`явився, представником позивача подано до суду клопотання (вх. № 33674 від 21.11.2022 року; вх. № 34879 від 30.11.2022 року) про розгляд справи за відсутності позивача та його представника, позовні вимоги підтримують та просять задовольнити (а.с.80-81).

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав через канцелярію суду заяву (вх. № 8385 від 14.03.2023 року) про розгялд справи за його відсутності, проти позовних вимоги заперечує, просить суд відмовити у задоволенні позову (а.с.115-116).

Розглянувши наявні матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив таке.

На виконання доручення Прем`єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22, наказу Головного управління № 497 та направлення на проведення заходу державного нагляду (контролю) № 452 від 11.05.2022 року посадовими особами сектору контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужои в Кіровоградській області був проведений позаплановий захід державного нагляду (контролю) у формі перевірки автозаправної станції Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» за місцем провадження господарської діяльності АДРЕСА_2 (а.с.89-91).

У відповідності до статті 18 Закону України «Про ціни та ціноутворення», статті 8 та 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» Головним управлінням Держпродспоживслужби в Кіровоградській області направлено на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» повідомлення про надання оригіналів документів та їх копій, завірених належним чином визначений у переліку. Запит отриманий 24.06.2022 року особисто ОСОБА_1 , що підтверджується підписом на повідомленні (а.с.92).

01.07.2022 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Кіровоградській області направлено на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» запит про надання документів в строк до 04.07.2022 року, а саме Z-звіти (фіскальні звітні чеки) АЗС (Кіровоградська область, Кропивницький район, село Велика Северинка, вулиця Степова, будинок № 19а) та змінні звіти (форма № 17-НП) за період з 07.08.2021 року по 06.04.2022 року включно, який особисто отриманий позивачем, що підтверджується підписом на повідомленні (а.с.93).

Товариством з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» направлено на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області лист від 01.07.2022 року за вих. № 01/07-22/1 в якому повідомлено, що Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав , споживачів у своєму листі від 02.06.2022 року №15.2.1-7/5992 «Щодо здійснення позапланових перевірок за дорученням Прем`єр-міністра України» зазначила, що при проведенні перевірок дотримання граничних рівнів торговельних надбавок на бензини автомобільні та дизельне пальне підлягає дослідженню в період з дати надання доручення і до дати набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2022 року №594, якою було зупинено дію пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 року №1236. Тобто, періодом, що підлягає перевірці з питань цін та ціноутворення, що проводяться на підставі доручення Прем`єр-міністра України, має бути період з 08.05.2022 року по 20.05.2022 року включно. З моменту призупинення дії пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 року № 1236, а саме з 20.05.2022 року, головним управлінням Держпродспоживслужби в областях та місті Києві, при проведенні перевірок, повинні досліджувати питання дотримання суб`єктами господарювання порядку декларування зміни роздрібних цін на бензини А-92, А-95 та дизельне пальне. Таким чином, питання дотримання порядку декларування зміни роздрібної ціни на бензини автомобільні та дизельне пальне підлягає в період з 20.05.2022 року. А отже, витребовування документів щодо роздрібної ціни на автомобільні бензини та дизельне пальне за інші періоди, в тому числі, що зазначені у вимозі від 01.07.2022 року, є безпідставним та необгрунтованим та свідчить про недотримання відповідачем вимог законодавства та основних вимог та принципів правомірності та законності проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) (а.с.94-95).

В свою чергу, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Кіровоградській області 05.07.2022 року на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» направлено запит про надання документів, а саме товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів (форма № 1-ТТН нафтопродукт), сертифікати відповідності на паливо за вказані вище періоди (а.с.96). Зазначений запит був особисто отриманий ОСОБА_1 05.07.2022 року.

05 липня 2022 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» направлено на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області лист від 01.07.2022 року за вих. № 01/07-22/1 в якому повідомлено, що видаткові накладні на придбання пального є первнним документами бухгалтерського обліку на підтвердження факту здійснення господарської операції з постачання товару пального, та не є предметом дослідження та/або доказом при здійсненні перевірки умов дотримання вимог законодавства з питань формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на соціально значущі товари (а.с.97-98).

07 липня 2022 року завідувачем сектору контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області складено відносно ОСОБА_1 проткол про адміністративне правопорушення серії 2022 № 005 за статтею 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення а саме: ненадання документів: дані про декларування цін на пальне за період з 12.05.2022 року по 23.06.2022 року; Z-звіти (фіскальні звітні чеки) АЗС та змінні звіти за період з 07.08.2021 року по 06.04.2022 року; первинні бухгалтерські документи, що засвідчують придбання ПММ (накладні, податкові накладні, акцизні накладні) за періоди з 07.08.2021 року по 06.04.2022 року та за період з 09.06.2022 року по 23.06.2022 року; товарно-транспортні накладні, чим не виконано законні вимоги посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області. Розгялд справи про адміністративне правопорушення призначений на 19.07.2022 року (а.с.99).

Вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення особисто отриманий позивачем 07.07.2022 року, про що засвідчено особистим підписом ОСОБА_1 .

Постановою про накладення адміністративного стягнення № 3 від 19 липня 2022 року за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконачої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до статті 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн. (а.с.100-101).

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина перша статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").

Частиною першою-другою статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

Згідно частиною шостою статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме: у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін: -здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; -здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; -приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; -надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Частиною десятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з`ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.

Основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначає Закон України "Про ціни і ціноутворення".

Положеннями статті 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" встановлено, що уповноважені органи мають право: 1) проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб; 2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки; 3) одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб`єктами господарювання на їх вимогу; 4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій; 5) вимагати від суб`єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Статтею 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Відповідно статті 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами, щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін або створення перешкод для виконання покладених на них обов`язків - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від тридцяти до п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вищевказаними нормами законодавства передбачено відповідальність посадової особи за невиконання вимог контролюючих органів, що реалізує державну політику з контролю за цінами, щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін або створення перешкод для виконання покладених на них обов`язків.

За приписами статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів того, що вимоги Головного управління Держпродспоживслужби у Кіровоградській області про надання документів (інформації) необхідних для проведення перевірки були виконані позивачем, у тому числі у строки, визначені у запитах.

Таким чином, надаючи відповідь на запит Головного управління, без додавання відповідних документів, довідок, відомостей та матеріалів з питань визначених у запиті та направленні, позивачем не було в повному обсязі виконано вимоги контролюючого органу, що стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення.

Крім того, дослідивши відеозапис доданий відповідачем до відзиву, з`ясовано, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення Головним управлінням Держпродспоживслужби в Кіровоградській області дотримано процедуру розгляду справи про адміністратвне правопорушення, позивачу роз`яснено суть вчиненного ним правопорушення, відповідальність яка передбачена за вчинене адміністративне правопорушення, та права і обов`язки позвиача під час розгляду справи про адміністративне правопорушення.

Щодо доводів позивача про те, що він не є суб`єктом правопорушення передбаченого статтею 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд зазначає наступне.

Відповідно до посадової інструкції на посаду начальника автозаправної станції Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» начальник автозаправних станцій зобов`язується зокрема, надавати у встановлені терміни іноформацію за встановленими формами звітності.

Отже як вбачається з вищевикладено, позивач відповідно до покладених на нього посадових обов`язків, зобов`язаний був надати Головному управлінню Держпродспоживслужби в Кіровоградській області витребовувані документи, що останнім проігноровано, а отже містит склад правопорушення, передбаченого статтею 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Аналізуючи вказані вище норми права та фактичні обставини справи, враховуючи те, що обставини, вказані в постанові про адміністративне правопорушення мали місце, позивачем доказів зворотнього не надано, відсутність будь-яких інших належних, дорумтимих та достатніх доказів щодо незаконності дій відповідача при притягненні позивача до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення № 3 від 19.07.2022 року та, відповідно, відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Законом України "Про ціни і ціноутворення", статтями 251, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статтями 72, 73, 77, 139, 242, 246, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

В И Р І Ш И В :

Постанову про накладення адміністративного стягнення № 3 від 19.07.2022 року відносно ОСОБА_1 , залишити без змін.

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; реєстраційний номер обілкової картки платника податків НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ), до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 40342220; місцезнаходження: 25006, місто Кропивницький, вулиця Тараса Карпи, будинок № 84), про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення даного рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 14.03.2023 року.

Суддя Кіровського районного

суду міста Кіровограда Людмила КУЛІНКА

Суддя Кіровського Л. Д. Кулінка

районного суду

м.Кіровограда