Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 569/17751/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2023 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого судді Бучко Т.М.
секретар судового засідання Дем`янчук Н.В.
з участю представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача суму надміру виплачених (у вигляді державної допомоги малозабезпеченим сім`ям) коштів в розмірі 13503,80 грн та судовий збір в сумі 2481 грн.
В обгрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, що на підставі поданої заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 11 жовтня 2018 року відповідачу призначено та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї за період з 01 жовтня 2018 року - 31 березня 2019 року. В ході перевірки справи ОСОБА_2 № НОМЕР_1 було виявлено незадекларовані грошові надходження, одержані у вигляді заробітної плати чоловіком відповідача ОСОБА_3 в липні 2018 року в сумі 12422,36 грн, що підтверджується інформацією, наданою ТОВ «Нова Пошта» у довідці про доходи. Однак в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що передбачали декларування усіх доходів, відповідач не вказала зазначені грошові надходження, Внаслідок подання відповідачем недостовірних даних, було здійснено надмірне нарахування та виплату коштів допомоги малозабезпеченим сім`ям в період з 01 жовтня 2018 року по 28 лютого 2019 року в розмірі 13503,80 грн. У зв`язку з цим відповідачу припинено виплату державної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 1 березня 2019 року. 22 березня 2019 року відповідач визнала факт порушення при зверненні за допомогою в заяві та просила вираховувати надміру надані кошти допомоги з наступних виплат. Однак звернулася відповідач в квітні 2019 року, в період коли була позбавлена права на отримання цих виплат через подання недостовірних даних протягом шести місяців. На момент подачі позову відповідач кошти не повернула.
У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Заперечення проти позову мотивує тим, що 26 липня 2018 року по експрес накладній №59000346739890 ТОВ «Алюмікс Україна» здійснило відправлення вантажу з м.Дніпро в м.Рівне для ОСОБА_4 . Відправник вантажу передав представнику ТОВ «Нова пошта» вантаж кількістю 5 місць, заявленою вагою 47 кг, оголошеною вартістю 34628 грн., з описом відправлення «Інше: мфу, 2 ноутбука модем телефон». Вантаж під час перевезення було пошкоджено, тому ТОВ «Нова пошта» компенсувала частину суми оголошеної вартості в розмірі 10000 грн шляхом зарахування суми за вказаними платіжними реквізитами для ОСОБА_4 . Її чоловіком отримано відшкодування матеріальної шкоди, а не заробітну плату, як вказує позивач. Отриманий її чоловіком дохід носить разовий характер і не відноситься до жодного із доходів, перерахованих у п.5 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги. Нею не порушено вимог ч.4 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї» та п.25 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, а саме навмисно не подано недостовірних відомостей щодо отриманого доходу її чоловіком, так як він не отримував заробітну плату, як вказує позивач. Також позивачем пропущений трирічний строк звернення до суду з позовом щодо стягнення надміру виплаченої грошової допомоги, призначеної на підставі її заяви.
У відповіді на відзив відповідач зазначив, що відповідно до п.12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені ст.257, 258 цього кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину. Оскільки строк дії карантину продовжено, департаментом не пропущено строку позовної давності. Відповідно до пп.20 п.5 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги до сукупного доходу включаються інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства. Відповідно до довідки ТОВ "Нова Пошта" дохід, нарахований ОСОБА_4 , оподатковано податком з доходів фізичних осіб, отже, відповідачу правомірно нараховано суми надміру нарахованої допомоги.
В запереченнях на відповідь на відзив відповідач вказала, що позивачем не наведено поважних причин пропуску строку позовної давності та не заявлено клопотання про поновлення строків. Останнім днем для звернення до суду з позовом у межах строку позовної давності було 1 березня 2022 року. Сам факт запровадження карантину не свідчить про безумовне поновлення пропущеного процесуального строку без наведення позивачем негативних обставин, які зумовлені карантинними обмеженнями і були перешкодою у вчиненні стороною процесуальних дій.
Ухвалою від 6 січня 2023 року позовну заяву Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради суд прийняв до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження у справі з проведенням судового засідання з повідомленням (викликом) сторін.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач позов не визнала з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення сторін, з`ясувавши обставини та дослідивши представлені у справі докази, дійшов таких висновків.
Суд встановив, що 11 жовтня 2018 року ОСОБА_2 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради, правонаступником якого є Департамент соціальної політики Рівненської міської ради, із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
11 жовтня 2018 рое відповідач подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в п.3 якої зазначила членів сім`ї, зокрема чоловіка ОСОБА_4 .
Відповідно до довідки № 2119 від 11 березня 2019 року, виданої ТОВ «Нова Пошта», ОСОБА_4 отримав дохід за період 2018 р. в сумі 12422,36 грн з ознакою "120" (штраф або пеня, фактично одержаних платником податку як відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди) згідно написаної претензіїі до ТОВ «Нова Пошта» по ЕН 59000346739890. Виплата має разовий характер. Дохід підлягає оподаткуванню. ТОВ «Нова Пошта», як податковий агент, перерахувала до бюджету: податок з доходів фізичних осіб в сумі 2236,02 грн., військовий збір в сумі 186,34 грн.
В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 11 жовтня 2018 року в розділі ІІ "Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти) за період з 1 квітня 2018 року до 1 жовтня 2018 року" відповідач не вказала відомості про отриманий в липні 2018 року чоловіком ОСОБА_4 дохід в сумі 12422,36 грн.
В заяві від 22 березня 2019 року ОСОБА_2 підтвердила, що при зверненні за наданням її сім`ї державної соціальної допомоги (заява та декларація від 11 жовтня 2018 року) нею не достовірно була надана інформація щодо доходів її чоловіка ОСОБА_4 ..
Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 725 від 27 вересня 2019 року станом на 27 вересня 2019 року розмір переплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яку отримувала ОСОБА_2 (о/р НОМЕР_1 ), становить 13503,80 грн.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Згідно зі ст.4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (в редакції на час призначення допомоги) заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. До заяви про надання державної соціальної допомоги додається, серед іншого, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї.
Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24 лютого 2003 року (в редакції на час призначення допомоги), соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги (п.14 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям).
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15 листопада 2001 року № 486/202/524/455/3370 затверджено Методику обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, яка призначена для обчислення сукупного доходу сімей (одержувачів) для всіх видів соціальної допомоги і застосовується при визначенні їх права на соціальну допомогу та розрахунку її розміру.
Пункт 5 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги (в редакції на час призначення допомоги) містить перелік виплат, які входять до сукупного доходу сімей (одержувачів). Відповідно до пп.5.20 вказаного пункту до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.
Згідно з п.164.2.14 ч.164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковвуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди.
Відповідно до п.9 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інш не передбачене законодавством. Сукупний дохід включає в себе як поточні щомісячні доходи в грошовій та натуральній формі осіб, які враховуються при наданні допомоги, так і доходи, які мають нерегулярний характер.
З листа ТОВ "Нова пошта" № 2948 від 13 березня 2019 року встановлено, що у зв`язку з пошкодженням вантажу від час перевезення ТОВ "Нова Пошта" за результатами розгляду претензії від 26 липня 2018 року компенсувала ОСОБА_4 (чоловіку відповідача) частину суми оголошеної вартості відправлення згідно з п.7.2.3 Публічного договору про надання послуг з організації перевезення відправлень.
Враховуючи, що отриманий членом сім`ї (чоловіком) ОСОБА_2 дохід підлягає оподаткуванню відповідно до вимог ст.164.2 Податкового кодексу України, входить до сукупного доходу сім`ї відповідно до п.5 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги та враховується при визначенні розміру соціальної допомоги відповідно до п.14 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, відповідач зобов`язана була вказати цей дохід у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 11 жовтня 2018 року.
Статтею 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) встановлені умови, за яких державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата.
Відповідно до ч.4 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення. Аналогічні положення містить і п.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
За приписами п.28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення:визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї;повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Згідно з ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Оскільки відповідачем, як отримувачем допомоги, було приховано відомості, що впливали на визначення розміру державної соціальної допомоги, позивач здійснив надмірне нарахування та виплату суми допомоги сім`ї відповідача в періоді з 1 жовтня 2018 року до 28 лютого 2019 року в розмірі 13503,80 грн.
В заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 11 жовтня 2018 року відповідач своїм підписом підтвердила, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації та пільг, зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення, а також повернути надміру нараховані кошти у разі подання неповних чи недостовірних відомостец про доходи та майновий стан сім`ї.
Тобто, відповідач усвідомлювала ймовірність настання наслідків у разі неповідомлення відомостей про доходи та майно, які могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги. Отже, має нести негативні наслідки за неподання інформації про грошові надходження органу, який приймає рішення про надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Відповідач заявила про застосування позовної давності.
Відповідно до ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст.257 ЦК України).
За положеннями ч.1, 5 ст. 261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права. або про особу, яка його порушила.
Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ч.4 ст.267 ЦК України).
Відповідно до п.12 прикінцевих та перехідних положень ЦК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236«Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 року до 30 квітня 2023 року на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061), від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626) та від 22 липня 2020 року № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 63, ст. 2029).
Оскільки строк дії карантину продовжено, відповідно продовжений строк, визначений ст.257 ЦК України, а тому позовна давність щодо вимог про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги не спливла. Отже, відсутні підстави для застосування позовної давності у цій справі.
Покликання відповідача на відсутність обгрунтування позивачем поважності причин пропуску строку позовної давності не заслуговують на увагу, так як позивачем строк позовної давності не пропущений.
Враховуючи, що відповідач добровільно не повернула надміру виплачені їй кошти державної соціальної допомоги, вимогу про стягнення суми надміру виплачених коштів в розмірі 13503,80 грн належить задовольнити.
За правилами ч.1 ст.141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача понесені ним документально підтверджені витрати на оплату судового збору в розмірі 2481 грн.
На підставі наведеного та керуючись ст.10, 12, 89, 141, 258-259, 263-265, 273, 353, 354 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради суму надміру виплачених у вигляді державної допомоги малозабезпеченим сім`ям коштів в розмірі 13503 (тринадцять тисяч п`ятсот три) грн. 80 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн. у відшкодування судових витрат.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Рівненського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішеннясуду набираєзаконної силипісля закінченнястроку поданняапеляційної скаргивсіма учасникамисправи,якщо апеляційнускаргу небуло подано.У разі подання апеляційноїскарги рішення,якщо йогоне скасовано,набирає законноїсили післяповернення апеляційноїскарги,відмови увідкритті чизакриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції занаслідками апеляційногоперегляду.
Сторони у справі:
позивач Департамент соціальної політики Рівненської міської ради, місцезнаходження: 33028, м.Рівне, вул.Соборна, 12; код ЄДРПОУ 03195441; рахунок НОМЕР_2 , МФО 820172, в ГУ ДКСУ в Рівненській області;
відповідач ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 .
Повне судове рішення складене 9 березня 2023 року.
Суддя