Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 157/133/23
Провадження №3/157/126/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2023 року суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Тімонова Валентина Миколаївна, за участю: секретаря судового засідання Кисляка Я.С., захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, адвоката Мазурика П.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого на АДРЕСА_1 , не працюючого, за ч. 1 ст. 130, ч. 1 ст. 122-2 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
07.12.2022 року о 06.22 годині на вулиці Неродів в м. Камені-Каширському водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «AUDI A6», реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_2 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, поведінка, яка не відповідає обстановці, від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Драгер 6810» та у медичному закладі за допомогою газоаналізатора відмовився.
Окрім того, 07.11.2022 о 06.22 годині на вулиці Неродів в м. Камені-Каширському водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «AUDI A6», реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_2 , не виконав законну вимогу поліцейського про зупинку транспортного засобу, яка завчасно подавалась за допомогою увімкненого на службовому автомобілі проблискового маячка синього і червоного кольору, та спеціального звукового сигналу.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився.
Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - адвокат Мазурик П.А. в судовому засіданні заперечив, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом 07.12.2022 біля 06 год, чого, на його думку, не видно і на відеозаписі. Зазначив, що в цей час він знаходився у подвір`ї житлового будинку за місцем проживання його батька та сів в автомобіль, який також знаходився у цьому подвір`ї, аби прогріти двигун. Також вказав, що згідно з висновком, який знаходиться в матеріалах справи, ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп`яніння, однак у протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що він відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, а тому вважає, що такий протокол не відповідає фактичним обставинам, тому провадження підлягає закриттю.
Поліцейський СРПП Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області Карпік І.В., який складав протокол про адміністративне правопорушення, в судовому засіданні пояснив, що отримавши повідомлення про те, що поблизу військкомату водій автомобіля марки «Ауді» сірого кольору перебуває у стані алкогольного сп`яніння, екіпаж поїхав на місце події. В м. Камені-Каширському був виявлений автомобіль, який підходив під опис вищевказаного, у зв`язку з чим було подано вимогу про зупинку цього транспортного засобу, увімкнувши на службовому автомобілі проблискові маячки синього та червоного кольору та спеціальний звуковий сигнал. Водій вказаного транспортного засобу вимогу про зупинку не виконав і спочатку призупинився, а потім на великій швидкості поїхав далі. Вказаний автомобіль наздогнали на подвір`ї житлового будинку. Його водій, яким виявився ОСОБА_1 , знаходився біля автомобіля. У зв`язку з тим, що від ОСОБА_1 було чути різкий запах алкоголю, його поведінка не відповідала обстановці, запропонували йому пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння, на що він відмовився і виявив бажання проходити такий огляд у медичному закладі. У лікарні ОСОБА_1 відмовився проходити огляд на стан алкогольного сп`яніння за допомогою газоаналізатора та виявив бажання, щоб у нього взяли відбір крові. У зв`язку з цим він дочекався, коли лікар складе висновок за результатами огляду на стан алкогольного сп`яніння, після чого склав протокол про адміністративне правопорушення, де вказав, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, оскільки для встановлення стану алкогольного сп`яніння необхідно результат проходження такого огляду за допомогою газоаналізатора, який повинен становити більше 0,2 проміле.
Заслухавши пояснення захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, поліцейського, дослідивши матеріали справи, вивчивши зміст відеозаписів на DVD-диску, оцінивши докази у їх сукупності, вважаю вину ОСОБА_1 у вчиненні ним 07.12.2022 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 122-2, ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю доведеною та підтвердженою такими доказами:
- протоколами про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 230904 та ДПР18 № 230903 від 07.12.2022;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 07.12.2022;
- довідкою перевірки на повторність;
- відеозаписами, якими зафіксовано факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, не виконання ним законної вимоги поліцейського про зупинку транспортного засобу, відмова останнього на вимогу поліцейського пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу та відмова ОСОБА_1 проходити вказаний огляд за допомогою газоаналізатора в медичному закладі.
ОСОБА_1 інкримінується порушення Правил дорожнього руху, якими передбачено:
пункт 2.4 на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також:
а) пред`явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1;
б) дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу;
в) дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав, у тому числі провести з використанням спеціальних пристроїв (приладів) перевірку технічного стану транспортних засобів, які відповідно до законодавства підлягають обов`язковому технічному контролю;
п. 2.5 водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
підпункт «б» пункт 8.9 - вимога про зупинку транспортного засобу подається поліцейським за допомогою увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору та (або) спеціального звукового сигналу.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735, огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. Пунктом 3 розділу І цієї Інструкції передбачено, що ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» № 14 від 23.12.2005 постановлено звернути увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності.
Твердження захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, що ОСОБА_1 07.12.2022 біля 06 год не керував транспортним засобом, спростовуються переглянутим в судовому засідання відеозаписом NOR_8888888_000000_20221207061736_0006, зробленим бодікамерою поліцейського, який міститься на доданому до матеріалів справи DVD-диску, з якого вбачається, що поліцейський за допомогою увімкненого на службовому автомобілі проблискового маячка синього і червоного кольору та спеціального звукового сигналу, подав вимогу про зупинку транспортного засобу з номерним знаком НОМЕР_1 , водій якого вказану вимогу не виконав і поїхав далі. Коли поліцейські на службовому автомобілі, переслідуючи, наздогнали вказаний вище автомобіль, водій якого зупинився в подвір`ї житлового будинку, жодних осіб крім ОСОБА_3 біля цього автомобіля не було.
Щодо наявного в матеріалах справи висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 07.12.2022, згідно з яким ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп`яніння, на що звертає увагу адвокат Мазурик П.А. з огляду на те, що згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду, слід вказати наступне.
Як вбачається з відеозапису NOR_8888888_000000_20221207064735_0007, на пропозицію лікаря пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння за допомогою газоаналізатора, ОСОБА_3 відмовився та виявив бажання, аби у нього було взято відбір крові.
Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння закріплено у ст. 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров`я України від 09 листопада 2015 року №1452/735 (далі Інструкції), а також Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103 .
У відповідності до ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 3, 4, 8-16 Інструкції огляд у закладах охорони здоров`я щодо виявлення стану сп`яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп`яніння в обстежуваної особи.
Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп`яніння.
Використання в закладах охорони здоров`я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.
Якщо водій учасник дорожнього руху внаслідок ДТП перебуває у несвідомому стані або з тяжкими травмами, обов`язково проводиться дослідження біологічного середовища або крові на вміст алкоголю, наркотичних чи психотропних речовин у закладах охорони здоров`я, куди він доставлений.
За результатами огляду на стан сп`яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп`яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду.
Таким чином, відповідно до вимог Інструкції, обов`язкове дослідження крові на вміст алкоголю можливе лише якщо водій учасник дорожнього руху внаслідок ДТП перебуває у несвідомому стані або з тяжкими травмами.
В даному випадку, враховуючи, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, перебувала у свідомому стані, без травм, дослідження крові на вміст алкоголю не обов`язкове.
У зв`язку з цим лікарем КНП «Камінь-Каширська центральна районна лікарня» ОСОБА_4 , яка проводила огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння, на підставі даних, що містяться в акті медичного огляду особи, що керує транспортним засобом, з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 167, складеному о 06.55 год 07.12.2022, був складений висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 07.12.2022, згідно з яким ОСОБА_3 перебував у стані алкогольного сп`яніння.
Згідно з п. 7 розділу ІІ Інструкції, установлення стану алкогольного сп`яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
З огляду на викладене, враховуючи, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, відмовилася проходити огляд на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, у зв`язку з чим неможливо було встановити кількість проміле алкоголю в крові для підтвердження виявлення в такої особи стану алкогольного сп`яніння, суддя дійшов висновку про відсутність порушень при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, відповідність його фактичним обставинам даної справи, що спростовує твердження захисника протилежного.
Дії ОСОБА_3 кваліфікую за ч. 1 ст. 130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння; за ч. 1 ст. 122-2 КУпАП як невиконання водіями вимог поліцейського про зупинку транспортного засобу.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, відсутність обставин, що обтяжують та пом`якшують відповідальність, вважаю за необхідне притягти ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 122-2, ч. 1 ст. 130 КУпАП, та із застосуванням ст. 36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи, на яку накладено таке стягнення, стягується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536,80 грн (2684,00 х 0,2 = 536,80).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33-36, 40-1, 122-2, 130, 245, 280, 283-285 КУпАП, суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ч. 1 ст. 122-2 КУпАП, у виді штрафу в сумі 17000,00 грн (сімнадцять тисяч гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік (реквізити для сплати штрафу: отримувач: ГУК у Волин.обл/Волинська.обл/ 21081300; код отримувача (ЕДРПОУ): 38009371; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку: UA588999980313050149000003001; код класифікації доходів бюджету: 21081300).
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 536,80 грн (п`ятсот тридцять шість гривень 80 копійок) (реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення - судовий збір).
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. М. Тімонова