Рішення № 109473683, 28.02.2023, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2023
Номер справи
440/9180/22
Номер документу
109473683
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/9180/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Петрової Л.М.,

за участю:

секретаря судового засідання – Маннік М.О.,

позивача – ОСОБА_1 ,

представника позивача – Дігтярь Л.А.,

представників відповідача – Бурби К.В., Деркач А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кобеляцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кобеляцької міської ради про визнання протиправними та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, а саме просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Кобеляцької міської ради прийняте на другому пленарному засіданні двадцять третьої позачергової сесії восьмого скликання № 6 від 27.09.2022 про висловлення недовіри Кобеляцькому міському голові ОСОБА_1 та достроковому припиненні повноважень Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 в порядку частини 3 статті 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,

- визнати протиправним та скасувати розпорядження про звільнення ОСОБА_1 з посади Кобеляцького міського голови,

- поновити ОСОБА_1 на посаді Кобеляцького міського голови,

- постанову в частині поновлення на посаді ОСОБА_1 на посаді Кобеляцького міського голови допустити до негайного виконання,

- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу по дату винесення судового рішення.

В обґрунтування позову зазначено, що оскаржуваним рішенням оголошено позивачу недовіру та припинено повноваження. Водночас позивач зазначає, що його звільнення з посади відбулося протиправно без урахування всіх фактичних обставин справи та із численними порушеннями чинних норм Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”. Також позивач стверджує, що під час прийняття спірного рішення відповідачем було порушено Регламент роботи Кобеляцької міської ради восьмого скликання.

Ухвалою суду від 31.10.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/9180/22, призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

У підготовчому засіданні 16.11.2022 розгляд справи відкладено до 30.11.2022.

21.11.2022 до суду надійшов відзив на позов в якому зазначено, що розпорядження в.о. Кобеляцької міської ради №181 від 19.09.2022 “Про скликання двадцять третьої позачергової сесії Кобеляцької міської ради” було оприлюдено на офіційному сайті Кобеляцької міської ради 19.09.2022, що підтверджено скріншотом із сайту. 19.09.2022 депутатами було проведено спільне засідання постійних комісій міської ради з питань економічної політики, власності, бюджету, тарифів та цін, мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції, з питань соціального захисту, охорони здоров`я, освіти, культури, спорту та партнерських зв`язків, з питань містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, промисловості, транспорту, зв`язку та підприємництва та з питань екології, природних ресурсів, земельних відносин та агропромислового розвитку на якому депутатом міської ради ОСОБА_2 було ініційовано перед комісією розгляд питання “Про дострокове припинення повноважень Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ” для його подальшого внесення до порядку денного двадцять третьої позачергової сесії міської ради та надано проект даного рішення. Після заслуховуваннями депутатами ОСОБА_3 про підстави висловлення недовіри Кобеляцькому міському голові та вивчивши проект рішення, депутати спільних засідань комісій вирішили підтримати проект рішення “Про дострокове припинення повноважень Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ” та рекомендувати внести його до порядку денного двадцять третьої позачергової сесії міської ради восьмого скликання, що підтверджується протоколом від 19.09.2022. 21.09.2022 відбулося перше пленарне засідання двадцять третьої позачергової сесії восьмого скликання, на якому головуючим секретарем ради ОСОБА_4 було запропоновано обговорити з депутатами проект порядку денного, однак депутати наголосили про відсутність необхідність у його зачитуванні, тому перейшли до п. 2 вищевказаної процедури голосування, та більшістю прийняли рішення про прийняття порядку денного за основу. В подальшому відповідно до пункту 3 вищевказаної процедури, голосуванням включено додатково до порядку денного питання “Про дострокове припинення повноважень Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ” за пропозицією та рекомендаціями постійних комісій. 26.09.2022 на офіційному сайті Кобеляцької міської ради було оприлюднено Розпорядження міського голови №188 “Про проведення другого пленарного засідання двадцять третьої позачергової сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання”. 27.09.2022 депутатами було розглянуто питання “Про дострокове припинення повноважень Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ”. Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та Регламенту Кобеляцької міської ради, депутати мають право достроково припинити повноваження міського голови, шляхом таємного голосування. Для прийняття рішення потрібно 18 голосів, за результатами таємного голосування за прийняття рішення “Про дострокове припинення повноважень Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ” “за” проголосувало 19 депутатів. Відповідач стверджує, що процедура таємного голосування була дотримана в повному обсязі, а рішення є правомірним.

Ухвалою суду від 30.11.2023 суд витребував від відповідача додаткові докази у справі.

28.11.2022 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив в якій стосовно проведення спільного засідання постійних комісій міської ради 19.09.2022 зазначено, що відповідно до Протоколу спільного засідання постійних комісій від 19.09.2022 на початку засідання було прийнято порядок денний за який одноголосно проголосували всі присутні депутати і в. т. ч. ОСОБА_2 , але після розгляду всіх питань по порядку денному вирішив виступити ОСОБА_2 , який запропонував винести на сесію міської ради питання про висловлення недовіри Кобеляцькому міському голові ОСОБА_1 , при цьому повідомив, що таке рішення хочуть висловити депутати всієї громади від імені всієї громади на обговорення та зазначено, що вже підготовлено проект рішення. Представник позивача стверджує, що не надання на обговорення проекту рішення “Про дострокове припинення повноважень Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ” та відсутність цього питання в порядку денному засідання постійних комісій 19.09.2022 є грубим порушенням процедури прийняття на комісії проекту вказаного рішення. Представник позивача стверджує, що засідання Кобеляцької ТВК на 20.09.2022 було скликано і проводилося з численними порушеннями.

У підготовчому засіданні 11.01.2023 відкликано позовні вимоги представником позивача про визнання протиправним та скасування розпорядження про звільнення.

Ухвалою суду від 11.01.2023 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.

У судовому засіданні 08.02.2023 допитано в якості свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , щодо обставин цієї справи.

У судовому засіданні 16.02.2023 допитано в якості свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , щодо обставин цієї справи.

У судовому засіданні 28.02.2023 позивач та представник позивача позов підтримали та просили суд задовольнити позовні вимоги.

У судовому засіданні 28.02.2023 представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

25.10.2020 ОСОБА_1 обраний Кобеляцьким міським головою.

Рішенням Кобеляцької міської ради, яке прийнято на другому пленарному засіданні двадцять третьої позачергової сесії восьмого скликання № 6 від 27.09.2022 “Про дострокове припинення повноважень Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ” Кобеляцька міська рада внаслідок порушення Кобеляцьким міським головою Копельцем О.О. Конституції України, законів України та порушення прав громадян, депутатський корпус вважаючи, що має законні та обґрунтовані підстави для використання дискреційних повноважень в частині прийняття рішення про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 на підставі ч.3 ст. 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” прийняла рішення про висловлення недовіри Кобеляцькому міському голові ОСОБА_1 та достроково припинила повноваження Кобеляцького міського голови Копельця О.О. в порядку частини 3 статті 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Позивач не погоджуючись із зазначеним рішенням звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні” (далі – Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні”).

Згідно з частиною першою статті 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

Положеннями частини другої статті 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Відповідно до частини третьої статті 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на п`ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського, селищного, міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови.

Згідно з частиною 2 статті 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути достроково припинені також у випадках, передбачених законами України "Про військово-цивільні адміністрації", "Про правовий режим воєнного стану".

Положеннями частини третьої статті 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови визначається законом про місцеві референдуми.

Пунктом 10 частини першої статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання прийняття рішення про недовіру сільському, селищному, міському голові.

Відповідно до пункту 16 частини першої статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до ухвали Кобеляцького районного суду від 02.09.2022 (справа № 532/1305/22) ОСОБА_1 було відсторонено від посади міського голови, терміном на 2 місяці до 02.11.2022.

Згідно з рішенням двадцять шостої позачергової сесії восьмого скликання від 17.11.2022 №2 секретарем Кобеляцької міської ради обрано ОСОБА_4 .

Положеннями частини 10 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Розпорядженням в.о. Кобеляцького міського голови №181 від 19.09.2022 “Про скликання двадцять третьої позачергової сесії Кобеляцької міської ради” скликано двадцять третю позачергову сесію Кобеляцької міської ради восьмого скликання 21.09.2022 о 15: 00 в залі засідання Кобеляцької міської ради.

Зазначене розпорядження було оприлюднено на офіційному сайті Кобеляцької міської ради 19.09.2022.

Відповідно до п. 11.1 статті 11 Регламенту Кобеляцької міської ради пропозиції щодо питань на розгляд сесії можуть виноситися міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради.

Пунктом 1.8 Розділу І та п. 4.1 Розділу IV Положення про постійні комісії Кобеляцької міської ради восьмого скликання, під час засідання постійної комісії ведеться протокол, висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів.

Відповідно до статті 11.4 Розділу 3 Регламенту Кобеляцької міської ради проект порядку денного підлягає затвердженню на початку першого пленарного засідання сесії ради, для чого головуючий оголошує розгляд питання “про порядок денний сесії ради” в такій послідовності: 1) внесення та обговорення пропозицій щодо включення додаткових та вилучення окремих питань до/з порядку денного; 2) голосування щодо затвердження порядку денного сесії за основу; 3) включення додаткових чи вилучення окремих питань до/з порядку денного; 4) затвердження порядку денного в цілому /т. 1 а.с. 119/.

19.09.2022 депутатами було проведено спільне засідання постійних комісій міської ради з питань економічної політики, власності, бюджету, тарифів та цін, мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції, з питань соціального захисту, охорони здоров`я, освіти, культури, спорту та партнерських зв`язків, з питань містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, промисловості, транспорту, зв`язку та підприємництва та з питань екології, природних ресурсів, земельних відносин та агропромислового розвитку на якому депутатом міської ради ОСОБА_9 було ініційовано перед комісією розгляд питання “Про дострокове припинення повноважень Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ” для його подальшого внесення до порядку денного двадцять третьої позачергової сесії міської ради.

Відповідно до Протоколу спільного засідання постійних комісій міської ради з питань економічної політики, власності, бюджету, тарифів та цін, мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції, з питань соціального захисту, охорони здоров`я, освіти, культури, спорту та партнерських зв`язків, з питань містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, промисловості, транспорту, зв`язку та підприємництва та з питань екології, природних ресурсів, земельних відносин та агропромислового розвитку від 19.09.2022 депутати підтримали проєкт рішення “Про дострокове припинення повноважень Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ” та рекомендували внести його до порядку денного двадцять третьої позачергової сесії міської ради восьмого скликання /т.1 а.с. 222-232/.

Також з протоколу вбачається, що з вказаного питання на засіданні комісії виступав депутат В. Кіптілий, яким і було запропоновано винесення на сесію міської ради питання про висловлення недовіри Кобеляцькому міському голові ОСОБА_1 .

Зазначене також указано в Висновках та рекомендаціях за підсумками спільного засідання постійних комісій від 19.09.2022.

З протоколу першого пленарного засідання двадцять третьої позачергової сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання від 21.09.2022 вбачається, що питання “Про дострокове припинення повноважень Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ” було включено до порядку денного першого пленарного засідання, однак розглянуто не було.

23.09.2022 депутатами Кобеляцької міської ради було проведено депутатські консультації щодо питання дострокового повноважень Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 , зазначене підтверджено Протоколом засідання депутатів Кобеляцької міської ради /т. 2 а.с. 76-78/.

На зазначеному засіданні прийнято рішення про продовження 27.09.2022 розгляду порядку денного двадцять третьої позачергової сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання та поставити на таємне голосування питання “Про дострокове припинення повноважень Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ”.

26.09.2022 на офіційному сайті Кобеляцької міської ради було оприлюднено Розпорядження міського голови №188 “Про проведення другого пленарного засідання двадцять третьої позачергової сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання”.

27.09.2022 відбулося друге пленарне засідання двадцять третьої позачергової сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання на якому депутатами було розглянуто питання “Про дострокове припинення повноважень Кобеляцького міського голови Копельця О.О.”.

Виконуючий повноваження Кобеляцького міського голови – секретар Кобеляцької міської ради Жуков В.В. зачитав проект рішення та пояснив його основні частини.

У оскаржуваному рішенні зазначено, що Відділом поліції № 2 Полтавського РУП ГУНП у Полтавській області здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10 травня 2018 року за № 42018171190000055. Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 03.06.2022 р. відносно ОСОБА_1 обрано запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання та покладено обов`язки щодо заборони перетину кордону та заборони спілкування з колом осіб, які визначені прокурором. Листом Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області № 56-2572-22 віл 08.06.2022 р. процесуальним керівником у кримінальному провадженні №42018171190000055 було повідомлено міського- голову ОСОБА_1 про заборону спілкування із свідками по справі, у тому числі ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 . Однак, ОСОБА_1 не виконав ухвалу суду шляхом уникнення спілкування з вище переліченими особами. Також ухвалою Полтавського апеляційного суду від 11 липня 2022 року (справа № 552/1974/22) відсторонено ОСОБА_1 від посади Кобеляцького міського голови. За час дії заходу забезпечення у вигляді відсторонення від посади міського голови ОСОБА_1 неодноразово порушував ухвалу Полтавського апеляційного суду від 11 липня 2022 року, а саме: 18.07.2022 р. та 21.07.2022 перебував на своєму робочому місці в кабінеті міського голови разом із частиною вищезазначених осіб, що було зафіксовано працівниками поліції чотири рази.

Ухвалою Кобеляцького районного суду від 02 вересня 2022 року (справа № 532/1305/22) повторно відсторонено ОСОБА_1 від посади Кобеляцького міського голови на два місяці, а саме до 02 листопада 2022 року після надходження обвинувального акту відносно нього до суду. Таким чином, на сьогодні ОСОБА_1 має процесуальний статус обвинуваченого. Отже, судовий розгляд відносно ОСОБА_1 , який має процесуальний статус обвинуваченого у кримінальному провадженні № 42018171190000055 з врахуванням застосованих до нього запобіжних та забезпечувальних заходів, унеможливлює виконання ним повноважень міського голови в повному обсязі. Крім того, відносно ОСОБА_1 скеровано обвинувальний акт до суду щодо вчинення ОСОБА_1 саме службового злочину, тому подальше перебування на посаді міського голови підриває авторитет органу місцевого самоврядування в цілому та провокує недовіру серед виборців як до його діяльності так і до діяльності всього депутатського корпусу, адже міський голова підзвітний та підконтрольний раді.

Крім того, у рішенні зазначено, що Кобеляцький міський голова ОСОБА_1 всупереч статті 54-1 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”, порушуючи вищевказаний Порядок громадського обговорення, затверджений рішенням сесії Кобеляцької міської ради від 29.10.2021 №21 перебравши на себе повноваження сесії міської ради, перевищуючи власні повноваження, одноосібно призначив старост у старостинські округи.

Також в оскаржуваному рішенні зазначається, що з початку дії воєнного стану боротьба в країні з ворогом триває понад п`ять місяців. Але на території Кобеляцької міської ради міською радою на чолі з міським головою ОСОБА_1 не було ініційовано утворення добровольчих формувань м. Кобеляки та інших населених підвідомчих пунктів, що у свою чергу створило загрозу національним інтересам та державності в цілому, що полягало у незабезпеченні захисту місцевого населення на визначеній території та відсутності сприяння у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами. Як наслідок, Полтавською обласною військовою адміністрацією прийнято рішення від 09.07.2022 №20, яким зобов`язано Кобеляцького міського голову ОСОБА_1 утворити на території Кобеляцької територіальної громади добровольче формування у термін до 12.08.2022 року, що свідчить про неналежне виконання свого обов`язку перед громадою міським головою ОСОБА_1 . Саме його бездіяльність під час дії війни в країні призвела до загрози життя цивільного населення на території міста, а бездіяльність ОСОБА_1 з вказаного питання ускладнила роботу Збройних Сил Україні в частині боротьби з диверсійно-розвідувальними групами ворога. ОСОБА_1 як посадова особа органу місцевого самоврядування, не сприяв у вирішенні таких нагальних проблем. Тому на сьогодні утворення добровольчих формувань на території Кобеляцької міської ради проводиться у примусовому порядку за вказівки Полтавської обласної військової адміністрації, що в черговий раз підриває довіру всього населення до роботи Кобеляцької міської ради, тому що добровольчі формування у сусідніх громадах були створені ще на початку дії воєнного етапу. Також Полтавською обласною військовою адміністрацією ініційовано вивчення питання щодо створення Кобеляцької військової адміністрації. Згідно ч. 2 ст. З ЗУ “Про військово-цивільні адміністрації”, військово-цивільні адміністрації населених пунктів утворюються на території територіальних громад, сільські, селищні, міські ради та/або їх виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, у тому числі внаслідок фактичного саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень, або їх фактичного невиконання. Ці факти вкотре підтверджують всьому депутатському корпусу про невиконання міським головою ОСОБА_1 наданих йому повноважень та про необхідність змінювати ситуацію, яка склалася в Кобеляцькій міській раді.

Депутатами зазначено, що за період своєї діяльності міський голова ОСОБА_1 також неодноразово допускав порушення прав громадян, що полягали у бездіяльності Кобеляцької міської ради, що підтверджується рішеннями судів, які набрали законної сили. Так рішенням Козельщинського районного суду Полтавської області від 20.06.2022 (справа № 532/2143/21) визнано бездіяльність Кобеляцької міської ради, що полягала у незабезпеченні належного фінансування витрат, пов`язаних з відпуском лікарських засобів на пільгових умовах ОСОБА_23 як особі з інвалідністю ІІ групи та стягнуто з виконавчого комітету Кобеляцької міської ради на користь ОСОБА_23 матеріальну шкоду в сумі 1136 грн та моральну шкоду 3000 грн. Рішенням Козельщинського районного суду Полтавської області (справа №532/2411/21) від 19.05.2022 визнано бездіяльність Кобеляцької міської ради що полягала у незабезпеченні належного фінансування витрат, пов`язаних з відпуском лікарських засобів на пільгових умовах ОСОБА_23 як особі з інвалідністю ІІ групи та стягнуто з виконавчого комітету Кобеляцької міської ради на користь ОСОБА_23 матеріальну шкоду в сумі 1136 грн та моральну шкоду 3000 грн. Рішенням Козельщинського районного суду Полтавської області (справа №532/1115/21) від 03.11.2021 визнано бездіяльність Кобеляцької міської ради що полягала у незабезпеченні належного фінансування витрат, пов`язаних з відпуском лікарських засобів на пільгових умовах ОСОБА_23 як особі з інвалідністю ІІ групи та стягнуто з виконавчого комітету Кобеляцької міської ради на користь ОСОБА_23 матеріальну шкоду в сумі 3096 грн 97 копійок та моральну шкоду 3000 грн. Зазначено, що навіть після визнання бездіяльності Кобеляцької міської ради, що полягала у недофінансуванні КПП “Кобеляцький Центр ПМСД” Кобеляцької міської ради для забезпечення пільговими ліками осіб з інвалідністю, міським головою не було ініційовано на сесії ради розгляд питань про внесення змін до бюджету чи питання виділення додаткових коштів для забезпечення прав громадян.

Також депутатами зазначено, що Кобеляцьким міським головою ОСОБА_1 виносилися незаконні та протиправні односторонні рішення. Так, розпорядженням міського голови від 10.01.2022 № 1 на ОСОБА_24 як головного лікаря Комунального некомерційного підприємства “Кобеляцький Центр первинної медико-санітарної допомоги” Кобеляцької міської ради на підставі акту службового розслідування від 28.12.2021 на скаргу ОСОБА_23 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани за неналежне виконання посадових обов`язків, які призвели до порушення прав пацієнта. Рішенням Кобеляцького районного суду Полтавської області 14 квітня 2022 року (справа 532/314/22) позов головного лікаря Комунального некомерційного підприємства “Кобеляцький Центр ПМСД” Кобеляцької міської ради ОСОБА_24 до Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області, голови Кобеляцької міської ради Копельця О.О. про визнання протиправним розпорядження про застосування дисциплінарного стягнення задоволено. Розпорядження міського голови Кобеляцької міської ради від 10.01.2022 № 1 “Про оголошення догани головному лікарю Комунального некомерційного підприємства “Кобеляцький Центр ПМСД” за неналежне виконання посадових обов`язків, передбачених Контрактом і Статутом, що призвело до порушення прав пацієнта визнано протиправними та скасовано його дію.

Крім іншого зазначено, що перебуваючи на посаді міського голови позивач, незаконно звільнив начальника відділу земельних відносин, екології та комунальної власності апарату виконавчого комітету Кобеляцької міської ради ОСОБА_25 , що підтверджується рішенням Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/1157/22.

Також на сьогодні залишається проблемним питання вивезення твердих побутових відходів на території Кобеляцької міської ради, що провокує екологічну катастрофу на території громади. Дана проблема міським головою не вирішується з часу його перебування на посаді міського голови Кобеляцької міської ради сьомого скликання. Натомість ОСОБА_1 приймаються неправомірні рішення, які суперечать законам.

Зазначається, що Кобеляцький міський голова не виконує вимоги Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та порушує вимоги Закону України “Про доступ до публічної інформації”.

Таким чином, окремі факти діяльності позивача, покладені в основу згаданого рішення, є систематичними недоліками в роботі ОСОБА_1 як голови міської ради, вказують на незабезпечення ним здійснення наданих повноважень та є тими обставинами, з якими можливе дострокове припинення повноважень міського голови.

Конкретні обставини, що були підставою для прийняття оскаржуваного рішення відображені у протоколі другого пленарного засідання двадцять третьої позачергової сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання від 27.09.2022, який наявний в матеріалах справи.

При цьому, суд відхиляє посилання позивача на необхідність встановлення його вини у вчиненні порушень закону у встановленому законодавством порядку, оскільки законом не передбачено необхідність встановлення наявності вини особи у вчиненні правопорушення чи злочину. Як зазначалося вище оцінка діяльності позивача на посаді міського голови надається саме відповідною радою під час розгляду питання про дострокове припинення його повноважень та ухвалення відповідного рішення.

За результатами таємного голосування депутатами прийнято оскаржуване рішення “за” -19 депутатів, тобто не менш як дві третини голосів, як передбачено частиною третьою статті 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Стосовно посилання позивача щодо відсутності у депутата ОСОБА_26 повноважень, слід зазначити наступне.

Згідно з ст.2 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Відповідно до ст.4 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.

З огляду на відсутність доказів оскарження чи скасування постанови Кобеляцької ТВК №124 від 20.09.2022 “Про реєстрацію наступного за черговістю кандидата в депутати Кобеляцької міської ради восьмого скликання”, суд вважає безпідставними посилання позивача щодо відсутності у зазначеного депутата повноважень.

Суд враховує дані обставини, зокрема, з огляду на можливість кожного депутата прийняти рішення особисто, з врахуванням виключно власної думки, поглядів та переконань, та того, що дане право надано депутатам нормою спеціального Закону - частиною третьою ст. 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Повноваження міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Як вище зазначено, відповідно до пункту 16 частини першої статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.

З системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що повноваження міського голови, відповідно до частини третьої статті 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” можуть бути припинені за рішенням відповідної ради (не менш як 2/3 від загального складу депутатів ради). Положення, що містяться в цих правових нормах є чітко визначеними і не підлягають розширеному тлумаченню, а тим більше не містять такої додаткової умови як наявність рішення суду, що набрало законної сили, в резолютивній частині якого визнано дії міського голови незаконними.

Як вбачається з протоколу сесії Кобеляцької міської ради від 27.09.2022 на виконання вимог Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Регламенту Кобеляцької міської ради було проведено таємне голосування, створено для цього лічильну комісію, затверджений протокол лічильної комісії.

Також до матеріалів справи залучено протокол №1 засідання лічильної комісії Кобеляцької міської ради з організації таємного голосування по питанню дострокового припинення повноважень Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 та протокол №2 засідання лічильної комісії Кобеляцької міської ради з організації таємного голосування по питанню дострокового припинення повноважень Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 від 27.09.2022 вказані протоколи містять підписи та членів комісії та скріплені печаткою.

Враховуючи той факт, що 19 депутатів від загального складу депутатів Кобеляцької міської ради у визначений законом спосіб висловились за недовіру міському голові, з огляду на наявність систематичних недоліків в роботі ОСОБА_1 як голови міської ради, прийняття депутатами рішення про дострокове припинення його повноважень є цілком обґрунтованим, оскільки продовження виконання своїх обов`язків міським головою, якому висловлено недовіру суперечитиме засадам місцевого самоврядування, які відповідно до статті 4 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” ґрунтуються на принципі виборності як представницьких органів - сільських, селищних, міських рад так і сільських, селищних міських голів.

Депутати місцевої ради представляють волевиявлення відповідної територіальної громади, тобто володіють представницькими функціями, в той час як місцевий голова є посадовою особою, яка обирається та повноваження якого припиняються у передбачений законом спосіб.

При цьому, судом враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Частиною 1 ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Аналізуючи встановлені обставини справи, враховуючи, що рішення Кобеляцької міської ради № 6 від 27.09.2022 прийняте на другому пленарному засіданні двадцять третьої позачергової сесії восьмого скликання про висловлення недовіри Кобеляцькому міському голові Копельцю О.О. та достроковому припиненні повноважень Кобеляцького міського голови Копельця О.О. прийнято у межах повноважень та у спосіб, передбачений Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, позовні вимоги є необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Кобеляцької міської ради (вул. Касьяна, 29, м. Кобеляки, Полтавська область, 39200, код ЄДРПОУ 21051562) про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 10.03.2023.

Суддя Л.М. Петрова