
Справа № 909/983/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
08.03.2023 м. Івано-ФранківськГосподарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В. , секретар судового засідання Масловський А. Ю., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Струмок"
до відповідача: Надвірнянської міської ради,
про стягнення коштів в сумі 6804599 грн 00 коп.
за участю:
представники сторін не з"явилися
встановив: до Господарського суду Івано-Франківської області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Струмок" із позовною заявою до Надвірнянської міської ради про стягнення коштів у сумі 6804599 грн 00 коп.
29.11.2022 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання за клопотаннями сторін, суд відкладав на 11.01.2023, 20.02.2023, 27.02.2023 та 08.03.2023.
08.03.2023 позивач в судове засідання не з"явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином; через канцелярію господарського суду подав клопотання про долучення письмових доказів вх.№3719/23, яке суд прийняв до розгляду.
Відповідач в судове засідання не з"явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Як вбачається із позовної заяви, позовні вимоги мотивовані тим, що ТОВ "Струмок" за згодою орендодавця, здійснив роботи щодо поліпшення орендованого майна та у зв"язку з закінченням договору оренди має право на відшкодування витрат пов"язаних з виконанням таких поліпшень.
Предметом доказування у справі є обсяг невід"ємних поліпшень та визначення вартості витрат, які ТОВ "Струмок" реально понесло здійснюючи такі поліпшення на об"єкті оренди цілісного майнового комплексу котельні на вул.Княгині Ольги,9 у м.Надвірна, що належать до відшкодування.
В підтвердження позовних вимог позивач подав висновки експерта за результатами проведення: будівельно-технічної екпертизи, згідно якого вартість робіт проведених ТОВ "Струмок" на об"єкті оренди, що відносяться до невід"ємних поліпшень становить 4449957 грн 60 коп. та оціночно-будівельної експертизи, згідно якого ринкова вартість будівлі котельні станом на 30 квітня 2019 року становила 7276980 грн 00 коп.
Відповідач в заперечення позовних вимог подав висновок експерта за результатами проведення будівельно-технічної та оціночно-будівельної експертизи, згідно якого зазначено, що встановити об"єм та вартість невід"ємних поліпшень в період з 16.08.2010 до 30.04.2019 не видається можливим; зазначив що ринкова вартість будівлі котельні під літ.А цілісного майнового комплексу станом на момент проведення експертизи у технічному стані на 16.08.2010 року могла становити 5793596 грн 35 коп. та станом на 30.09.2019 могла становити - 4965939 грн 73 коп.
Таким чином, для об"єктивного вирішення спору суд, зобо"язаний встановити факт виконання робіт, їх вартість та оплату, віднесення таких робіт до невід"ємних поліпшень, збільшення ринкової вартості орендованого майна в результаті зроблених за рахунок орендаря поліпшень станом на дату закінчення строку дії договору та на момент повернення орендованого майна. При цьому зазначена вартість має бути визначена у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст.177 Господарського процесуального кодексу України, завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
В силу приписів п. 8 ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України у підготовчому засіданні суд вирішує питання, зокрема, про призначення експертизи.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 Господарського процесуального кодексу України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Дульський проти України" (заява № 61679/00) від 01.06.2006, зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід`ємну частину судової процедури.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із положеннями ст. 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Комплексна експертиза проводиться не менш як двома експертами з різних галузей знань або з різних напрямів у межах однієї галузі знань. У висновку експертів зазначається, які дослідження і в якому обсязі провів кожний експерт, які факти він встановив і яких висновків дійшов. Кожний експерт підписує ту частину висновку, яка містить опис здійснених ним досліджень, і несе за неї відповідальність. За результатами проведених досліджень, узагальнення та оцінки отриманих результатів експертами складається та підписується єдиний висновок, в якому формулюється загальний висновок щодо поставленого на вирішення експертизи питання (питань). У разі виникнення розбіжностей між експертами висновки оформлюються відповідно до частини другої статті 105 цього Кодексу (стаття 106 ГПК України).
Будівельно-технічна експертиза – це різновид інженерно-технічної експертизи, що передбачає проведення спеціального дослідження фахівцем, для з`ясування технічного стану будівлі після проведення робіт. Така експертиза проводиться згідно законодавства з метою отримання інформації про якість виконаних робіт, безпечність експлуатації об`єкта, а також чи відповідає проведення будівництва об`єкта технічним нормам, проектній документації та кошторису проекту.
Оціночно-будівельна експертиза – це процес дослідження будівельних об`єктів та споруд на основі спеціальних знань у галузі оцінки об`єктів нерухомого майна з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду. Об`єктом оціночно-будівельної експертизи в цілому є ті джерела відомостей про встановлювані факти, ті носії інформації, які піддаються дослідженню і за допомогою яких експерт пізнає обставини, що входять у предмет експертизи.
За змістом ч. 3 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України при призначенні експертизи судом, експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. (ч. 4 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до приписів ст. 100 Господарського процесуального кодексу України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу.
Дослідивши матеріали справи, виходячи з того, що приєднані до матеріалів справи докази є суперечливими, а висновки експертів викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, з метою всебічного, повного, об`єктивного розгляду судового спору та встановлення обґрунтованості позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для призначення комплексної судової будівельно-технічної та оціночно-будівельної експертизи, проведення якої вирішив доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз.
Розглянувши питання, запропоновані сторонами, суд узагальнив їх та виклав у своїй редакції.
Витрати по оплаті за проведення судової земельно-технічної експертизи належить покласти на позивача.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 98 Господарського процесуального кодексу України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч. 2 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про судову експертизу" судовий експерт зобов`язаний провести повне дослідження і дати обґрунтований та об`єктивний письмовий висновок.
Комплексну судову будівельно-технічну та оціночно-будівельну експертизи належить провести у строки визначені пунктом 1.13. наказу Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 "Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень", надати висновок господарському суду, копію висновку експертизи направити сторонам.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Як передбачено в п. 6 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 228 цього Кодексу - на час проведення експертизи.
Керуючись статтями 11, 74, 77, 86, 98, 99, 100, 182, 228, 229, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Призначити у справі комплексну судову будівельно-технічну та оціночно-будівельну експертизу, на вирішення якої поставити такі питання:
1) Чи були здійснені ТОВ "Струмок" будівельні роботи, які призвели до поліпшення орендованого цілісного майнового комплексу за адресою вул.Княгині Ольги,9 в м.Надвірна (далі-Об"єкт) згідно з договором оренди від 16.08.2010?
2) Чи відповідають будівельні роботи, їх обсяг та вартість наданій проектно-кошторисній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва?
3) Який вид будівництва (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, тощо) фактично виконаний на Об"єкті?
4) Чи є серед виконаних робіт (поліпшень) Об"єкта, проведених ТОВ "Струмок" за період з 16.08.2010 до 30.04.2019, невід"ємні поліпшення, які неможливо відокремити від Об"єкта без завдання йому шкоди?
4.1) Якщо невід"ємні поліпшення є, то які їх обсяги, перелік та ринкова вартість?
5) Яка фактично сума коштів сплачена ТОВ "Струмок" при здійсненні ідентифікованих невід"ємних поліпшень Об"єкта?
6) Яка ринкова вартість Об"єкта станом на 30.04.2019 (дата закінчення строку дії договору)?
7) Яка ринкова вартість Об"єкта станом на 24.11.2022 (день повернення об"єкта оренди)?
8) На яку суму збільшилась ринкова вартість Об"єкта в результаті здійснених ТОВ "Струмок" невід"ємних поліпшень?
2. Запропонувати судовим експертам реалізувати надане їм статтею 13 Закону України "Про судову експертизу" право вказати у висновку експерта на виявлені в ході проведення судової експертизи факти, які мають значення для справи і з приводу яких їм не були поставлені питання.
3. Проведення експертизи доручити експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (вул. Смоленська, 6, Київ, 03057).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 Кримінального кодексу України за відмову від виконання покладених на нього обов`язків або за дачу завідомо неправдивого висновку.
4. Направити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз копію цієї ухвали та матеріали справи.
5. Витрати за проведення експертизи покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Струмок".
6. Зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в строк та порядку, що визначені статтями 256, 257 ГПК України.
Повний текст ухвали складено 08.03.2023
Суддя Т. В. Максимів