Рішення № 109464900, 28.02.2023, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
28.02.2023
Номер справи
906/1123/22
Номер документу
109464900
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______

_____________

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" лютого 2023 р. м. Житомир Справа № 906/1123/22

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Тимошенка О.М.

секретар судового засідання: Смоляк Л.Г.

за участю представників сторін:

від позивача: Кучерук М.Г. (довіреність №01-121-1222 від 22.12.22)

від відповідача: Карпенко С.В., Павицький В.О. (довіреність №687 від 02.12.22)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи" "Житомиргаз"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест"

про стягнення 10 434 400,90 грн

Зміст позовних вимог та заперечень.

Позивачем пред`явлено позов про стягнення на його користь з відповідача 10434400,90 грн. заборгованості зі сплати вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу.

Позовні вимоги грунтуються на тому, що за результатами обстеження облікового пристрою ЛГ ТЕМП G 100 № 150902 виявлено конденсат, що є порушенням пп. 1 п. 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем; сторони склали Акт про порушення №ZT001715 від 31.01.2022, на підставі якого відповідачу нараховано вартість необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу.

У відзиві на позовну заяву , ТОВ "Малин Енергоінвест" позов не визнав з тих пістав, що 30.01.22, під час перевірки, наявний конденсат був відсутній та виник в день перевірки; 22.10.21 складено акт обстеження №201141б яким встановлено придатність вузлів обліку; 07.02.22 складено акт контрольного огляду стану вузлів обліку, в якому зафіксовано про демонтаж лічильника газу №150902, за результатами повірки якого, встановлено, що лічильник рахує газ більше ніж має бути тобто не на користь самого відповідача; комісія про розгляд акту перевірки мала відбутися 24.02.22, в день початку збройної агресії РФ проти України тож відповідач не міг прибути на її засідання; неприбуття представників відповідача на комісію вважається форс-мажорною обставиною; про засідання комісії 26.05.22 відповідач не повідомлявся; відповідач вважає , що засідання комісії не відбулися та були сфальсифіковані, а акт та рахунки, які прийняті не законно, не підлягають виконанню.

У доповненнях до відзиву, ТОВ "Малин Енергоінвест" зазначив, що 22.10.21 представниками позивача був складений акт обстеження №2011416, в якому вказано про придатність вузла обліку, герметичність ВОГ в нормі та знаходиться в працездатному стані; в акті контрольного огляду від 31.01.22 вказано про герметичність ВОГ, відсутність витоків газу, наявність та цілісність пломб; ні в акті огляду ні в акті про порушення позивачем не підтверджено факту не облікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого природного газу; 10.02.22 проведено повірку коректора, за результатами якої несправності коректора не встановлено; за результатами повірки лічильника 07.02.22, пошкоджень лічильника не встановлено, а лише зазначено про його непридатність до застосування; наявність ознак позаштатного режиму ЗВТ, що спричинило невірне обчислення споживання природного загу, позивачем не доведено; відповідача не було повідомлено про засідання комісії, на яких розглядався акт про порушення; акт та рахунок на оплату відповідач отримав лише 09.06.22.

Рух справи

29.11.2022 до суду надійшла вказана позовна заява.

Ухвалою від 30.11.2022 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі №906/1123/22 та вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с.237, т.1).

22.12.22 до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.1 том2).

11.01.23 до суду надійшли доповнення до відзиву (а.с.45 том 2).

Ухвалою від 17.01.2023 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 31.01.23.

У судовому засіданні 31.01.23 оголошено перерву до 02.02.23, до 28.02.23.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позховній заяві.

Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Встановлені судом обставини.

Заявою-приєднання від 01.01.2016 № 094211FFK1DT016 до умов Договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), яка підписана Відповідачем, в тому числі додатком № 4, який підписаний між Позивачем та Відповідачем, між Сторонами укладено Типовий договір розподілу природного газу, який затверджений постановою від 28.09.2020 № 2498 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП). Згідно даної заяви-приєднання: АТ "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" є Оператором ГРМ (позивач) , а ТОВ "Малин Енергоінвест" є споживачем (відповідач).

Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу ГРС.

Відповідно до п. 1.3 Типового договору розподілу природного газу, цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Згідно п. 5.2 Типового договору розподілу природного газу, визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.

Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності сторін (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), фактичний об`єм природного газу визначається з урахуванням втрат та витрат природного газу між точкою вимірювання і межею балансової належності сторін шляхом їх додавання/віднімання до/від об`єму природного газу, визначеного комерційним вузлом обліку в точці вимірювання, відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача.

Згідно з п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільної системи (далі - Кодекс ГРМ), комерційний вузол обліку І комерційний ВОГ - вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об`єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку;

комерційний облік природного газу - визначення об`ємів (обсягів) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точках комерційного обліку на підставі даних комерційних вузлів обліку та інших регламентних процедур у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно п. 5.1 та п. 5.4 Типового договору розподілу природного газу, облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Порядок визначення об`єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього Договору.

31.01.2022 позивачем за участю представника споживача Мельника В.В. було проведено контрольний огляд стану вузла обліку газу. За результатами огляду представниками сторін складено та підписано акт № 201342 контрольного огляду (обстеження), в якому зазначено серед іншого: "В відліковому пристрої ЛГ ТЕМП G 100 № 150902 наявний конденсат, що є порушенням пп5 п6 гл.6 р.10 Кодексу 2494". При вказаному обстеженні представниками Позивача здійснено фотофіксацію. Запропоновано в термін 10 робочих днів вжити заходів щодо демонтажу ЗВТ для проведення позачергової повірки (а.с.16 т.1).

31.01.2022 представниками Сторін складено та підписано Акт про порушення №ZТ001715, в якому зазначено про встановлення порушення пп. 1 п. 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ). Вказаний акт про порушення, підписаний зі сторони Відповідача, без жодних зауважень та застережень. Крім того, в акті про порушення зазначено: "В відліковому пристрої ЛГ наявний конденсат" (а.с.19 т.1).

Підпунктом 1 п. 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Згідно з п. 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:

1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;

2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;

3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;

4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;

5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;

6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

01.02.2022 Відповідач звернувся до Позивача з листом від 01.02.2022 № 209 в якому просив Позивача направити представників для зняття пломб та демонтажу лічильника газу на позачергову повірку (а.с.20).

Відповідач звернувся до Позивача з листом від 02.02.2022 № 214 щодо зняття газового лічильника на проведення позачергової повірки та проведення розрахунку за спожитий газ по потужності неопломбованого газоспоживаючого обладнання (а.с.21).

07.02.2022 представниками Сторін складено та підписано акт № 201360 контрольного огляду (обстеження) стану вузла обліку газу, де зазначено серед іншого про демонтаж лічильника газу № 150902 та коректора Вега 1.01 № 06925 (а.с.23).

07.02.2022 представниками сторін складено та підписано протокол № 201360П щодо направлення засобів вимірювальної техніки/пломб на позачергову (експертну) повірку, експертизу, в якому зазначено про демонтаж лічильника газу № 150902 та коректора Вега 1.01 № 06925 (а.с.25 т.1).

Відповідачем прийнято наказ від 07.02.2022 № 20 "Про проведення позачергової повірки ЗВТ" (а.с.27).

Державним підприємством "Житомирський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" складено за результатами позачергової повірки довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 08.02.2022 № 1049, згідно якої Лічильник газу ТЕМП G 100 № 150902 не відповідає вимогам ТЕМП 407273.001Д1 (а.с.31,32 т.1).

08.02.2022 представниками Сторін складено та підписано акт про порушення № ZT001359, в якому встановлено порушення передбачене пп. 3 п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ. Вказаний акт про порушення підписаний Відповідачем без зауважень та застережень (а.с.33 т.1).

10.02.2022 проведено повірку коректора Вега 1.01 № 06925, за результатами якої було встановлено придатність даного коректора, що підтверджується витягом з протоколу № 17 (а.с.35).

24.02.2022 комісія з розгляду актів про порушення розглянула акт про порушення від 31.01.2022 № ZT001715 та від 08.02.2022 № ZT001359, в результаті чого було задоволено зазначені Акти про порушення.

09.05.2022 позивач направив відповідачу запрошення на комісію з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, яка проводилась 26.05.2022 (а.с.37).

19.05.2022 позивач направив відповідачу запрошення на комісію з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, яка проводилась 26.05.2022 (а.с.38).

Позивач супровідним листом від 27.05.2022 № 100007.2-Сл-8131-0522 повідомив відповідача про результати розгляду актів (акту) про порушення та направив Відповідачу акти- розрахунки від 24.02.22 на загальну суму 10448491,40грн. та рахунки на оплату №62012644 від 27.05.22 на суму 9079895,17грн., №62012817 від 24.02.22 на суму 1368596,23грн. (а.с.40-46 т.1).

01.06.2022 позивач додатково направив відповідачу рахунок на оплату від 24.02.2022 № 620012817 на суму 1 368 596,23 грн. (а.с.47,48 т.1).

13.06.2022 Позивач направив Відповідачу запрошення на комісію з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, яка проводилась 23.06.2022 (а.с.49).

13.06.2022 Позивач отримав від Відповідача листа від 31.05.2022 № 294/1 в якому Відповідач просить не приймати до розгляду акти про порушення, у зв`язку зі спливом двох місячного строку, передбаченого абзацом першим п. 8 глави 5 розділом XI Кодексу ГРМ (а.с.52).

21.06.2022 Позивач отримав від Відповідача лист від 16.06.2022 № 336, в якому Відповідач заперечує проти донарахувань необлікованого обсягу природного газу та задоволення актів про порушення (а.с.53).

23.06.2022 комісією з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, залишено без змін попереднє рішення комісії від 24.02.2022 (а.с.57).

19.08.2022 Позивач направив Відповідачу запрошення на комісію з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, яка проводилась 25.08.2022 (а.с.58 т.1).

25.08.2022 комісією з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, погоджено внести зміни до акту-розрахунку в частині фактичного споживання з 9 930,97 м. куб. на показник 10 218,44 м. куб.(а.с.61 т.1).

20.09.2022 Позивач направив Відповідачу супровідний лист № 100-Сл-14921- 0922 до якого було додано змінений акт-розрахунок та рахунок на оплату від 25.08.22 на суму 1354505,73грн. (а.с.62-67).

Відповідач, направлені йому рахунки для сплати вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу на загальну суму 10434400,90грн. (9079895,17+1354505,73=10434400,90) не сплатив, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Висновки суду та норми права.

Згідно з п.1 глави 9 розділу X Кодексу ГРС суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору: 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема, загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон зачислення лічильником газу).

Відповідно до пунктів 1, 2 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Як встановлено судом, 31.01.2022 представниками Сторін складено та підписано Акт про порушення №ZТ001715, в якому зазначено про встановлення порушення пп. 1 п. 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ). Вказаний акт про порушення, підписаний зі сторони Відповідача, без жодних зауважень та застережень. В Акті про порушення зазначено, що в відліковому пристрої ЛГ наявний конденсат.

Акт про порушення №ZТ001715 від 31.01.2022 складено у присутності представника споживача - Мельника В.В., що підтверджено його особистим підписом у розділі - "з Актом про порушення ознайомлений, копію отримав споживач (його представник)" (а.с.19 т.1).

Вказаний Акт про порушення відповідачем не оскаржений.

Згідно з п. 8, 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

24.02.2022 комісія з розгляду актів про порушення розглянула акт про порушення від 31.01.2022 № ZT001715 та від 08.02.2022 № ZT001359, в результаті чого було задоволено зазначені Акти про порушення.

23.06.2022 комісією з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу, залишено без змін попереднє рішення комісії від 24.02.2022.

Як убачається з матеріалів справи, позивач неодноразово запрошував представника відповідача на засідання комісії, яка розглядала Акти про порушення від 31.01.2022 № ZT001715 та від 08.02.2022 № ZT001359, які відбулися 24.02.22, 26.05.22, 23.06.22, 25.08.22, однак відповідач жодного разу не направив свого представника, а лише у письмовому вигляді просив не приймати до розгляду акти про порушення, у зв`язку зі спливом двохмісячного строку, який минув відповідно 30.03.22 та 07.04.22 (а.с.52 т.1) .

Абзацом 1 пункту 8 глави 5 розділу 11 Кодексу, передбачено, що акт про порушення має бути розглянутий не пізніше двомісячного строку з дня їх складання.

Як убачається з матеріалів справи,Акти про порушення від 31.01.2022 № ZT001715 та від 08.02.2022 № ZT001359, були розглянуті комісією з розгляду актів про порушення 24.02.22 , тобто у встановлений Кодексом строк.

Про засідання комісії з розгляду Актів про порушення від 31.01.2022 № ZT001715 та від 08.02.2022 № ZT001359 представник відповідача- Мельник В.В., який є начальником служби у відповідача, був повідомлений під час складання Актів про порушення, про що свідчить його підпис у вказаних Актах (а.с.19,34 т.1).

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належить, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

У пункті 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС (абзаци 1-3) визначено обов`язки власника (користувача) комерційного ВОГ у випадку виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, до яких належить також лічильник, та перелік ситуацій, які кваліфікуються як позаштатний режим роботи. Так, у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Згідно абзацу 2 пп. 4 та п.п. 5 п. 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів.

Отже, відкладення осадів (конденсат) у внутрішній порожнині лічильника газу та повідомлення про порушення в роботі ЗВТ віднесено до позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ.

Факт непридатності лічильника газу ТЕМП-G-100 №150902 встановлений довідкою Державного підприємства "Житомирський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" від 08.02.2022 № 1049 (а.с.31 т.1).

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Відповідно до наведеного позивачем було здійснено перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу на об`єкті відповідача в порядку, передбаченому пп.1 п.4 глави 4 розділу XI Кодексу, у зв`язку з наявністю встановленого факту позаштатного режиму роботи лічильника газу внаслідок його непрацездатності, що засвідчено складеними та підписаними сторонами Актом про виявлені порушення, а також довідкою спеціалізованого державного підприємства про непридатність лічильника газу споживача.

Відповідач зазначив, що розрахунок розподілу (споживання) газу підтверджується даними коректора Вега 1.01 №06925, який був направлений на позачергову повірку та виявився справним.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу Х Кодексу ГРС приладовий облік природного газу в точці вимірювання може складатися з: комерційного вузла обліку природного газу (далі - ВОГ) з використанням звужуючого пристрою з обчислювачем об`єму газу; комерційного ВОГ з використанням лічильника газу в комплекті з вбудованим чи окремим коректором або обчислювачем об`єму газу; комерційного ВОГ з використанням побутового лічильника газу.

Відповідно до п.4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРМ визначено, що коректор об`єму газу - сукупність засобів вимірювальної техніки, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об`єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу.

Отже, коректор об`єму газу вимірює тиск і температуру газу і обчислює об`єм газу за стандартних умов, при цьому таке вимірювання здійснюється шляхом перетворення вихідних сигналів від лічильника газу. Тобто, невірна робота лічильника газу, в тому числі і його робота в позаштатному режимі в будь-якому випадку впливає на показники коректора об`єму газу.

Тобто показання коректора об`єму газу перебувають в прямій безпосередній залежності від даних, які отримані від лічильника газу.

Отже, виходячи з технічного функціоналу коректора об`єму газу, наданого в Кодексі ГРМ (сукупність ЗВТ, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об`єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу), а також зі складу комерційного ВОГ, відомості коректора не можуть вважатись достовірними для визначення об`єму газу у випадку отримання даних від лічильника, який неправильно вимірював об`єм газу.

Об`єднана палата Касаційного господарського суду у постанові від 18.11.22 у справі №914/993/21, зазначила, якщо у разі несправності лічильника газу, що сталася внаслідок його позаштатного режиму роботи , буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, то розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності здійснюється відповідно до вимог абз.9 п.6 гл.6 розд.Х, пп.1 п.4 гл.4 розд. XI Кодексу ГРМ. Підпункт 2 п.4 гл.4 розд.ХІ Кодексу у такому разі не застосовується і обставини справності коректора значення не мають.

При цьому, за змістом підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС про виникнення позаштатного режиму роботи лічильника свідчить встановлений факт його непрацездатності.

Відповідно до вимог п.п.1 п.4 глави 4 Розділу XI Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Судом встановлено, що комерційний вузол обліку газу позивача складається з двох основних частин - лічильника ТЕМП-G-100 №150902 та коректора Вега 1.01 №06925.

Наявні в матеріалах Акт про порушення та Довідка спеціалізованого державного підприємства про непридатність лічильника газу споживача підтверджують, що у даному випадку коректор позивача працював в позаштатному режимі, а тому відсутні підстави вважати, що дані коректора були достатніми для визначення обсягу природного газу у спірний період.

Отже, наданими до матеріалів справи доказами підтверджується непридатність до застосування обох складових засобу вимірювальної техніки (і лічильника газу, і коректора обсягів газу), які у сукупності складають вузол обліку газу, належний відповідачу.

Виходячи з аналізу норм Кодексу газорозподільних систем, донарахування здійснюються за самим лише фактом непридатності приладу обліку, і воно не ставиться у залежність від наявності або відсутності вини споживача або несанкціонованого втручання споживача в роботу ЗВТ або наявність показів лічильника не на користь споживача, а перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться за номінальною потужністю неопломбованого обладнання за період з дати виходу з ладу ЗВТ до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ або за період з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ, якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо встановити.

З огляду на вищевикладене у сукупності та враховуючи встановлену непридатність лічильника газу , що свідчить про відсутність правильного здійснення обліку обсягу природного газу за допомогою коректора та як результат підтверджує наявність позаштатного режиму роботи вузла обліку газу, у зв`язку з чим наявні обґрунтовані підстави для перерахунку відповідачем розподіленого позивачу природного газу за спірний період.

Заперечення відповідача спростовуються викладеним вище.

Відповідно до ст. ст. 13,73,74,77 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги в сумі 10434400,90 грн. обгрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат.

Оскільки позовні вимоги задоволенні повністю, судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України покладається судом на відповідача.

Керуючись статтями 129, 236,237,238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" (11601, Житомирська область, м.Малин, вул.Українських повстанців, 25-А; код 37555721) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи" "Житомиргаз" (10002, м.Житомир, вул.Фещенка-Чопівського,35; код 03344071) - 10434400,90 грн. вартості необлікованого обсягу природного газу, 156516,01 грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 10.03.23

Суддя Тимошенко О. М.

Віддрукувати:

1- в справу

2,3- сторонам (рек. з повідом.)