Ухвала суду № 109457502, 07.03.2023, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
07.03.2023
Номер справи
369/3222/23
Номер документу
109457502
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 369/3222/23

Провадження №1-кс/369/702/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.03.2023 року м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участі прокурора ОСОБА_3 ,

розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого слідчого відділу Бучанського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 у межах кримінального провадження №12018110200003191 від 24.05.2018, про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 190 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання старшого слідчого слідчого відділу Бучанського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 у межах кримінального провадження №12018110200003191 від 24.05.2018, про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 190 КК України.

Свої вимоги мотивує тим, що в провадженні слідчого відділу Бучанського РУП ГУНП в Київській області перебуває кримінальне провадження № 12018110200003191 від 24.05.2018 року, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 190 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , з 23 червня 2015 року перебував на обліку внутрішньо переміщених осіб в Управлінні праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, у зв`язку з чим відносився до категорії осіб, які за наявності підстав та відсутності заборон мають право отримувати щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога), регулюється «Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року за № 505 (далі - Порядок).

Відповідно до частини 3 Постанови установлено, що фінансування витрат, пов`язаних з наданням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна або міжнародна допомога.

Пунктом 2 Порядку, передбачено, що грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Відповідно до п. 3 Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї).

Пунктом 5 Порядку, передбачено, що для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім`ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання з відповідною заявою та пред`являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім`ї про взяття на облік осіб, які переміщуються. У заяві зазначаються відомості про всіх членів сім`ї, які претендують на отримання грошової допомоги, а саме прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий; реєстраційний номер облікової картки платника податків; зареєстроване та фактичне місце проживання; реквізити рахунка уповноваженого представника сім`ї в уповноваженому банку, на який перераховуватиметься грошова допомога; наявність у будь-кого з членів сім`ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; наявність у володінні всіх членів сім`ї транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (із зазначенням строку експлуатації з дати випуску); наявність у будь-кого з членів сім`ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює. До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей та письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім`ї від інших членів сім`ї та згода на обробку персональних даних.

Згідно п. 6 Порядку, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

Так, 23.06.2015 ОСОБА_6 , маючи прямий умисел та корисливий мотив на незаконне збагачення з метою поліпшення свого матеріального становища за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, перебуваючи у денний час доби у приміщенні Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, розташованого за адресою: місто Київ, вул. Янтарна, 12-а, під час заповнення заяви на отримання грошової допомоги, усвідомлюючи те, що з 28.05.2015 року у його володінні на праві приватної власності перебуває квартира, загальною площею квартири 46,6 кв. м., житловою площею квартири АДРЕСА_1 (зареєстровано право власності на нерухоме майно в Реєстраційній службі Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області 28.05.2015 року на підставі Договору купівлі-продажу майнових прав № M15/7 від 01.07.2014 року), маючи умисел, направлений на незаконне заволодіння грошовими коштами резервного фонду державного бюджету шляхом обману, переслідуючи при цьому мету незаконного збагачення, діючи умисно, 23.06.2015 подав до Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області «Заяву про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», до якої власноруч внесла неправдиві відомості щодо відсутності у володінні житла, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

В подальшому, на підставі вказаної заяви, рішенням від 24.06.2015 начальника Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області ОСОБА_7 , який не був обізнаний про злочинні наміри ОСОБА_5 , останньому було призначено допомогу переміщеним особам на проживання на період з 23.06.2015 по 22.12.2015.

Грошові кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, призначені ОСОБА_5 зараховувались на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий на його ім`я у АТ «Ощадбанк» ТВБВ № 10026/0830, МФО 322669, код ЄДРПОУ 09322277, р/р НОМЕР_2 .

Внаслідок чого, ОСОБА_5 незаконно, умисно, з корисливих мотивів, шляхом обману, отримав на вказаний рахунок наступні грошові кошти, виділені з державного бюджету у вигляді соціальної допомоги:

?Липень 2015 року - 949,00 гривень;

?Серпень 2015 року - 949,00 гривень;

?Вересень 2015 року - 1074,00 гривень;

?Жовтень 2015 року - 1074,00 гривень;

?Листопад 2015 року - 1074,00 гривень;

?Грудень 2015 року - 1074,00 гривень;

якими розпорядився на власний розсуд, чим завдав державі збитку на суму 6194 гривень 00 копійок.

Крім того, 23.12.2015 ОСОБА_5 , діючи повторно, маючи прямий умисел та корисливий мотив на незаконне збагачення з метою поліпшення свого матеріального становища за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, перебуваючи у денний час доби у приміщенні Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, розташованого за адресою: місто Київ, вул. Янтарна, 12-а, під час заповнення заяви на отримання грошової допомоги, усвідомлюючи те, що з 28.05.2015 року у його володінні на праві приватної власності перебуває квартира, загальною площею квартири 46,6 кв. м., житловою площею квартири АДРЕСА_1 (зареєстровано право власності на нерухоме майно в Реєстраційній службі Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області 28.05.2015 року на підставі Договору купівлі-продажу майнових прав №M15/7 від 01.07.2014 року), маючи умисел, направлений на незаконне заволодіння грошовими коштами резервного фонду державного бюджету шляхом обману, переслідуючи при цьому мету незаконного збагачення, діючи умисно, 23.12.2015 подав до Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області «Заяву про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», до якої власноруч внесла неправдиві відомості щодо відсутності у володінні житла, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

В подальшому, на підставі вказаної заяви, рішенням від 01.01.2016 начальника Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області ОСОБА_7 , який не був обізнаний про злочинні наміри ОСОБА_5 , останньому було призначено допомогу переміщеним особам на проживання на період з 23.12.2015 по 22.06.2016.

Грошові кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, призначені ОСОБА_5 зараховувались на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий на його ім`я у АТ «Ощадбанк» ТВБВ № 10026/0830, МФО 322669, код ЄДРПОУ 09322277, р/р НОМЕР_2 .

Внаслідок чого, ОСОБА_5 незаконно, умисно, з корисливих мотивів, шляхом обману, отримав на вказаний рахунок наступні грошові кошти, виділені з державного бюджету у вигляді соціальної допомоги:

?Січень 2016 року - 1074,00 гривень;

?Лютий 2016 року - 1074,00 гривень;

?Березень 2016 року - 1074,00 гривень;

?Квітень 2016 року - 1074,00 гривень;

?Травень 2016 року - 1130,00 гривень;

?Червень 2016 року - 1130,00 гривень,

якими розпорядився на власний розсуд, чим завдав державі збитку на суму 6556 гривень 00 копійок.

Крім того, 22.06.2016 ОСОБА_5 , діючи повторно, маючи прямий умисел та корисливий мотив на незаконне збагачення з метою поліпшення свого матеріального становища за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, перебуваючи у денний час доби у приміщенні Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, розташованого за адресою: місто Київ, вул. Янтарна, 12-а, під час заповнення заяви на отримання грошової допомоги, усвідомлюючи те, що з 28.05.2015 року у його володінні на праві приватної власності перебуває квартира, загальною площею квартири 46,6 кв. м., житловою площею квартири АДРЕСА_1 (зареєстровано право власності на нерухоме майно в Реєстраційній службі Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області 28.05.2015 року на підставі Договору купівлі-продажу майнових прав №M15/7 від 01.07.2014 року), маючи умисел, направлений на незаконне заволодіння грошовими коштами резервного фонду державного бюджету шляхом обману, переслідуючи при цьому мету незаконного збагачення, діючи умисно, 22.06.2016 подав до Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області «Заяву про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», до якої власноруч вніс неправдиві відомості щодо відсутності у володінні житла, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

В подальшому, на підставі вказаної заяви, рішенням від 10.08.2016 начальника Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області ОСОБА_7 , який не був обізнаний про злочинні наміри ОСОБА_5 , останньому було призначено допомогу переміщеним особам на проживання на період з 23.06.2015 по 22.12.2016.

Грошові кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, призначені ОСОБА_5 зараховувались на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий на Його ім`я у АТ «Ощадбанк» ТВБВ №10026/0830, МФО 322669, код ЄДРПОУ 09322277, р/р НОМЕР_2 .

?Липень 2016 року - 1130,00 гривень;

?Серпень 2016 року - 1130,00 гривень;

?Вересень 2016 року - 1130,00 гривень;

?Жовтень 2016 року - 1130,00 гривень;

?Листопад 2016 року - 1130,00 гривень;

?Грудень 2016 року - 884,97 гривень;

якими розпорядився на власний розсуд, чим завдав державі збитку на суму 6534 гривень 97 копійок.

Своїми неправомірними діями ОСОБА_5 завдав державі збитку на загальну суму 19284 гривень 97 копійок.

У вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190 та ч. 2 ст. 190 КК України підозрюється ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Краснодон Луганської області, українець, громадянин України, безробітній, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , та фактично проживаючий за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не судимий.

Вина підозрюваного ОСОБА_5 доведена зібраними матеріалами кримінального провадження та підтверджується доказами.

ОСОБА_8 будучи належним чином повідомлений про дати та час виклику до СВ Києво-Святошинського ВП ГУ НП в Київській області, що відбувалися 26.04.2018, 07.06.2018, 12.06.2018, 02.07.2018, не з`явився, не повідомивши про причини своєї неявки. Доставити підозрюваного приводом до відділку не виявилось за можливе, у зв`язку з чим, існує достатньо підстав вважати, що ОСОБА_5 переховується від явки до слідчого з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинення злочину.

Вказані дії ОСОБА_5 сторона обвинувачення розцінює як нехтування обов`язками, передбаченими ч. 7 ст. 42 КПК України і, водночас, як практичне втілення підозрюваним ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме, переховування від органу досудового розслідування та суду.

Беручи до уваги те, що ОСОБА_5 , вчинив умисний злочин передбачений ч.1 ст. 190, ч. 2 ст. 190 КК України, який згідно ст. 12 КК України є нетяжким злочином, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі строком до трьох років, усвідомлюючи те, що йому повідомлено про підозру у вчиненні ним злочину, передбаченого ч.1 ст. 190, ч. 2 ст. 190 КК України та знаючи про покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у вказаному кримінальному правопорушенні, не має родини, не одружений, що свідчить про відсутність у останнього будь-яких зобов`язань, та з метою уникнення відповідальності за вчинений ним злочин, переховується від органів досудового слідства.

20.07.2018 року підозрюваний ОСОБА_5 оголошений в розшук.

23.07.2018 слідчим суддею Києво-Святошинського РС задоволено клопотання слідчого про надання дозволу на затримання підозрюваного ОСОБА_5 з метою його приводу для участі у розгляді судом клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Строк дії зазначеної ухвали – 6 місяців, тому на даний момент вона втратила чинність.

Підставою застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного ОСОБА_5 , є згідно ч. 2 ст. 177, ст. 194 КПК України наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 190 КК України, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави органу досудового розслідування звернутися з клопотанням до слідчого судді з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, у зв`язку з тим, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені п. 1,2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Беручи до уваги те, що ОСОБА_5 , вчинив умисний злочин передбачений ч.1 ст. 190, ч. 2 ст. 190 КК України, який згідно ст. 12 КК України є нетяжким злочином, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі строком до трьох років, усвідомлюючи те, що йому повідомлено про підозру у вчиненні ним злочину, передбаченого 4.1 ст. 190, - 2 ст. 190 КК України та знаючи про покарання, що загрожує підозрюваному разі визнання його винуватим у вказаному кримінальному правопорушенні, не має родини, не одружений, що свідчить про відсутність у останнього будь-яких зобов`язань, та з метою уникнення відповідальності за вчинений ним злочин, переховується від органів досудового слідства.

Разом з тим, підозрюваний ОСОБА_5 може вчинити ризик, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні, шляхом залякування, підбурювання та вмовляння, з метою надання ними неправдивих показів.

Також, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України у разі необрання запобіжного заходу у вигляді триманням під вартою підозрюваний ОСОБА_5 може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, оскільки досудове розслідування триває, і в його ході можуть виникнути нові обставини та здобуті інші відомості, які свідчать про винуватість підозрюваного.

Разом з тим, підозрюваний ОСОБА_5 може вчинити ризик, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме перебуваючи на волі може продовжувати свою злочинну діяльність та вчиняти інші кримінальні правопорушення.

У судовому засіданні прокурор вимоги клопотання підтримала, просила суд задовольнити його у повному обсязі.

Заслухавши пояснення прокурора, вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що заявлене клопотання підлягає залишенню без розгляду з наступних підстав.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України.

Тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден з більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України.

Відповідно до ст. 186 КПК України клопотання про застосування або заміну запобіжного заходу розглядається слідчим суддею, судом невідкладно, але не пізніше 72 годин з моменту фактичного затримання підозрюваного, обвинуваченого або з моменту надходження до суду клопотання, якщо підозрюваний, обвинувачений перебуває на свободі, чи з моменту подання підозрюваним, обвинуваченим, його захисником до суду відповідного клопотання.

Одночасно слідчому судді слідчим було подано клопотання про дозвіл на затримання ОСОБА_5 з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Ухвалою слідчого судді від 07.03.2023 відмовлено в наданні такого дозволу.

Враховуючи вищевикладене, те, що слідчим суддею відмовлено в наданні дозволу на затримання ОСОБА_5 з метою участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді взяття під варту, слідчий суддя вважає, що за таких обставин клопотання підлягає залишенню без розгляду.

На підставі викладеного, керуючись ст. 177, 183, 188, 189, 190, 372 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого слідчого відділу Бучанського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 у межах кримінального провадження №12018110200003191 від 24.05.2018, про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 190 КК України – залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали.

Слідчий суддя ОСОБА_1