Справа № 2-3842-2010р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 липня 2010 р. Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Гусинського М.О.,
при секретарі Моїсеєвої О.І.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача УТСЗН Словянської міської ради Разводовської В.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Словянську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської ради, третя особа Головне управління державного казначейства України у Донецькій області, про визнання протиправною бездіяльність, зобовязання здійснити перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення суми боргу, -
В С Т А Н О В И В:
19.05.2010р. до Словянського міськрайонного суду Донецької області звернулася ОСОБА_1 з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської ради, третя особа Головне управління державного казначейства України у Донецькій області, про визнання протиправною бездіяльність, зобовязання здійснити перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення суми боргу, посилаючись на те, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину ОСОБА_3, і відповідно положень Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми” перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Словянської міської ради, яким їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в значно нижчих розмірах, ніж це передбачено законом, так, як розмір допомоги відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми” та ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” повинен дорівнюватися з 01.04.2007 року 463 грн., з 01.10.2007 року 470 грн. щомісячно. Відповідач, керуючись нормами законів, які визнані неконституційними Рішенням Конституційного Судку України від 09.07.2007 року по справі № 29/2007 невірно нарахував та встановив їй розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, чим порушив її права. Фактично їй було виплачено зазначену допомогу за 2007 рік на 1896,42 грн. меншою, ніж потрібно було виплатити. Просить суд визнати протиправними дії Словянської міської ради Донецької області щодо нарахування, призначення та виплати їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та стягнути з УПТСЗН Словянської міської ради на її користь недоплачену суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня року у розмірі 1896,42 грн..
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтвердила свої позовні вимоги, дала пояснення, які співпадають із викладеним у позові, просила позовні вимоги задовольнити у повному обсягу.
Представники відповідача УТСЗН Словянської міської ради Разводовська В.М. у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в УПСЗН як отримувач державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.04.2007 року по 13.10.2008 року. Частиною другою статті 95 Конституції України встановлено, що виключно Законами про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування таких видатків. У звязку з цим заява ОСОБА_1 про бездіяльність з боку УПСЗН, щодо перерахунку державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є безпідставними. Працівники УПСЗН, як посадові особи місцевого самоврядування, не мають повноважень коригувати встановлені чинним законодавством суми державних соціальних виплат, тому суворе дотримання норм чинного законодавства посадовцями не може вважатися «протиправною бездіяльність» щодо одержувачів державної соціальної допомоги. Статтею 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривен для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виходячи з цього, Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” було передбачено відповідний обсяг видатків. 9.07.2007 року Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 деякі статті Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” визнано неконституційними, зокрема абзац третій ч. 2 ст. 56, п.п. 7, 14 ст. 71. Одночасно п. 3 цього рішення було обумовлено, що вони втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом цього рішення, тобто з 09.07.2007 року. Положення ст. 56 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом вказаного рішення, при цьому додаткових вимог стосовно порядку його виконання не визначено. Конституційний суд України не зобов'язав законодавчу та виконавчу гілки влади внести відповідні зміни до чинного законодавства, які надавали б можливість змінити розрахунки та виплачувати державну соціальну допомогу у збільшених розмірах. Зазначене рішення КСУ не підтверджено фінансовими ресурсами, а тому можна вважати таким, що не тягне за собою змін у виплатах. Водночас відповідно до пункту 1.2 Положення Управління у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, Постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства праці та соціальної політики України, наказами Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, а також Положенням про нього. Тому Рішення Конституційного Суду України, яке не вносить зміни до будь - якого вище зазначеного нормативно -правового акту, не змінює повноваження Управління щодо перерахунку чи збільшення розмірів виплат державних соціальних допомог. За інформацією Мінфіну витрати, пов'язанні з задоволенням судами позовних заяв отримувачів пільг, компенсацій та гарантій, як наслідок рішення Конституційного суду України від 9 липня 2007 року № брп/2007, не враховано в Законах України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , « Про Державний бюджет України на 2009 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», « Про Державний бюджет України на 2010 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів». Тому, взяття зобов'язань щодо проведення соціальних виплат згідно з цим рішенням можливо, лише у разі делегування відповідних повноважень Управлінню та внесення відповідних змін до Законів України про Державний бюджет України, які мають передбачати збільшення видаткової частини з одночасним визначенням джерел надходжень до бюджету, за рахунок яких здійснюються всі видатки.
Виходячи із викладеного, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалася Управлінням у 2007 році відповідно до чинного законодавства України, а виплату здійснено відповідачу у повному обсязі. Управління, як орган місцевого самоврядування, діє лише в межах чинного законодавства та делегованих повноважень. Покладені на нього функції виконує суворо в межах чинного законодавства та під контролем вищих органів системи. Всі видатки з державного бюджету щорічно перевіряються контролюючими органами. Працівники УПСЗН не мають повноважень на свій розсуд встановлювати розміри виплат, які визначила собі позивачка. Всі дії УПСЗН виконало у відповідності з вимогами частини другої статті 95 Конституції України.
Що ж стосується вимог позивача про визнання бездіяльності УПСЗН Слов'янської міської ради Донецької області по відношенню до перерахунку позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку протиправною, то відповідно до ст. 15 ЦПК України ( в редакції Закону України від 18.02.2010 року № 1691- УІ) суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи щодо спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат. Соціальних послуг, допомоги, захисту , пільг, речового майна, пайків або грошових компенсацій замість них.
Питання про визнання дії Управління праці і соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області неправомірними в питанні здійснення належних соціальних виплат на оздоровлення не віднесено до справ, які підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства. Просили у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Представник третьої особи Головного управління державного казначейства України у Донецькій області до суду не зявився, але надіслав заяву про розгляд справи за відсутністю представника.
Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши докази по справі вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню за наступних підстав:
Позивач ОСОБА_1 є матірю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 5), є непрацюючою, з 23.01.2006 по 13.10.2008 року перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Словянської міської ради Донецької області та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с. 4).
Відповідно до вимог статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Питання, повязані з призначенням і виплатою державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, регулюються для незастрахованої особи нормами Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-Х11 «Про державну допомогу сімям з дітьми» (далі Закон № 2811-Х11), у статтях 13 і 15 якого передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має незастрахована в системі загальнообовязкового соціального страхування особа (один із батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід, інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
На підставі положень статті 4 зазначеного Закону фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення згідно Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету, зокрема, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють відповідні територіальні управління праці та соціального захисту населення з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 080303 «Допомога по догляду за дитиною віком до 3 років».
Приписами Закону від 19 грудня 2006 року № 489-V “Про Державний бюджет України на 2007 рік” (далі Закон № 489 V) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 2 статті 56).
На виконання вимог Закону № 489-V зазначений у ньому розмір державної грошової допомоги на дитину було передбачено також у пункті другому постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 «Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми» з подальшими змінами в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 та від 11 січня 2007 року № 13 ).
Разом з тим Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 у справі про соціальні гарантії громадян визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, абзац третій частини 2 статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» про встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до вимог статті 152 Конституції України, статті 73 Закону “Про Конституційний Суд України” та пункту 5 зазначеного Рішення Конституційного Суду України положення, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення про їх неконституційність та не підлягають застосуванню. Рішення Конституційного Суду України є обовязковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відтак, з 09 липня 2007 року відновлено дію частини першої статті 15 Закону в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно положень законодавства - норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо визначення розміру допомоги на дитину до досягнення трирічного віку втратили чинність з дня ухвалення наведеного Рішення Конституційного Суду України, однак підлягають застосуванню в часі до його прийняття, оскільки вони не були визнані в цей час неконституційними.
Основи соціального захисту відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України визначаються виключно законами, а статтею 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція не надавала право парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
Таким чином, виходячи із встановленого статтею 8 Конституції України принципу верховенства права, загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами постановами Кабінету Міністрів України, суд дійшов висновку, що при вирішенні даного спору, підлягають застосуванню з 9 липня 2007 року положення частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», якою передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З огляду на наведене наявність такого права за Законом у позивача є визначальною для прийняття рішення про задоволення його позову, оскільки пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження підзаконним актом постановою Кабінету Міністрів України змісту та обсягу права, наданого Законом, є безпідставними.
Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 82 ЦПК України звільнити УПТСЗН Словянської міської ради від сплати судових витрат на користь держави.
Стосовно конкретного визначення позивачем суми нарахування, суд зазначає, що предмет спору є зобовязання відповідача вчинити певні дії, а саме здійснити нарахування, а не стягнення певної суми. Визначення розміру нарахування у спірних правовідносинах є функцією субєкта владних повноважень, у даній справі відповідача, і не відноситься до компетенції судових органів. У звязку з цим, суд вважає, що в цій частині визначення та стягнення конкретної суми допомоги - позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відносно позовних вимог в частині визнання дій відповідача протиправними, суд приходить до висновку про те, що зазначені вимоги виходять за межи ст. 15 ЦПК України, якою визнана компетенція судів щодо розгляду цивільних справ, у звязку з чим позовні вимоги в цій частині також не підлягають задоволенню.
Відповідно до викладеного суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської ради, третя особа Головне управління державного казначейства України у Донецькій області, про визнання протиправною бездіяльність, зобовязання здійснити перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення суми боргу, зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської ради (м. Словянськ, вул. Г.Батюка, буд. 40, код ЄДРПО 25954290) зробити перерахунок призначеної ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.
На підставі наведеного, керуючись ст ст. ст. 4-8, 10-15, 84, 88, 107, 208-209, 212-215, 218 ЦПК України, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп; Законом України „Про державну допомогу сімям з дітьми”, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської ради, третя особа Головне управління державного казначейства України у Донецькій області, про визнання протиправною бездіяльність, зобовязання здійснити перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення суми боргу задовольнити частково.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської ради (м. Словянськ, вул. Г.Батюка, буд. 40, код ЄДРПО 25954290) зробити перерахунок призначеної ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.
Позовні вимоги ОСОБА_1 в іншій частини залишити без задоволення.
Звільнити Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської ради від сплати судового збору та витрат з інформаційно-технічного забезпечення судового розгляду справи.
Сторони мають право протягом десяти днів, починаючи з дня проголошення рішення, подати заяву про апеляційне оскарження рішення суду, а протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду подати апеляційну скаргу до Апеляційного суду Донецької області через Словянський міськрайонний суд, або у порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Повний текст рішення виготовлено 9 липня 2010 року.
Суддя Словянського міськрайонного суду М. О. Гусинський