
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
07 березня 2023 року м. Рівне№ 460/12354/22Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В :
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі по тексту – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов`язати відповідача призначити та виплачувати йому пенсію за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, з дня звернення до пенсійного органу, тобто з 12.10.2021.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що він як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 р. 3 категорії, на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на пільгову пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, проте відповідач відмовив йому у призначенні такої пенсії. Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки надане ним посвідчення ліквідатора є документом, яке належним чином підтверджує його статус громадянина, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими законом. Окрім того, вказує на те, що видача посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" є підтвердженням роботи в зоні відчуження.
Ухвалою суду від 18.04.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами письмового провадження.
Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позовну заяву у відповідності до якого заперечив проти задоволення позову з підстав його необґрунтованості. Зокрема, вказує на те, що необхідною умовою надання пенсії із зниженням пенсійного віку учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи у зоні відчуження в 1987 році не менше 14 календарних днів. Вказує на те, що позивачем при зверненні до пенсійного органу було надано довідку, у відповідності до якої він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період травні 1987 року, дні виїзду в зони 1 один день. Отже, відповідно до представлених документів, що засвідчують особливий статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС підтверджено лише 1 день роботи позивача у зоні відчуження. Таким чином, немає правових підстав призначення пенсії позивачу відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з вимогами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , 1963 року народження, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 році 3 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого Рівненською облдержадміністрацією.
У зв`язку з призовом на військові навальні збори Рівненським районним військовим комісаріатом позивач був відряджений на ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (далі – ЧАЕС) з 01.12.1986 по 16.05.1987, що підтверджується військовим квитком та довідкою №785/34, виданою військовою частиною.
Згідно довідки, затвердженої постановою Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань 09.03.88 форми №122, виданої військовим комісаром Рівненського районного військового комісаріату 12.09.2017 року за №219, позивач був безпосередньо задіяний на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 №1497-378 та постановою Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 05.06.1986 №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності із списком №1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173 - з 01.12.1986 по 16.05.1987 у В/Ч № НОМЕР_2 .
Відповідно до архівної довідки днями виїзд у зону - 07.05.1987.
12.10.2017 позивачем подано заяву про призначення пенсії за віком.
Рішенням від 19.10.2021 відповідачем було відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв`язку з недостатністю необхідного періоду роботи позивача у зоні відчуження.
Не погоджуючись з відмовою у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені у Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі – Закон №796).
Згідно з статтею 9 Закону № 796 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є:
1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт.
Статтею 10 Закону №796 передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до приписів п.1 ч.1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: особам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів – на 10 років; особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів – на 8 років; особам, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році – на 5 років.
Відтак, даною нормою для осіб, які у 1987 році працювали у зоні відчуження, встановлено надання пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на 5 років, за умови такої роботи від 10 до 14 календарних днів, на 8 років – за умови роботи у зоні відчуження не менше 14 календарних днів.
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі – Порядок).
Відповідно до абз.7 пп.5 п.2.1 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Відтак, даною нормою встановлено, що обов`язковою умовою призначення пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону №796, окрім наявності посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є довідки в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 № 106 затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі – Перелік).
Відповідно до Переліку с. Поліське Народицького району та с. Тараси Київської області Поліського району відносяться до зони безумовного (обов`язкового) відселення, с.Нова Радча Народицького району (місце дислокації військової частини НОМЕР_2 – до зони гарантованого добровільного відселення.
Крім того, на переконання суду, абз.7 пп.5 п.2.1 Порядку передбачено альтернативу подачі переліку документів, а не лише посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідку за формою №122, як основну, як вказує позивач.
Достовірність виданого позивачу посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" відповідачем в сумнів не ставилася.
Разом з цим, суд вважає за необхідне зазначити, що наявність у позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії дає йому право на користування пільгами передбаченими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для цієї категорії осіб. Проте, сама по собі наявність такого посвідчення не може бути підставою для призначення позивачу пенсії у відповідності до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Як встановлено судом, позивач додавав до заяви про призначення пенсії архівну довідку, за змістом якої період його роботи у зоні відчуження складає 1 день, а саме: дні виїзду в зони (на об`єкти, населені пункти) становлять: "Чеорнобильська АЕС енергоблок №3 - травень 7 – 1 (один) день"
Отже, з наданих позивачем документів не вбачається факт перебування позивача саме у зоні відчуження, тобто в населеному пункті, віднесеного до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23 липня 1991 року № 106, за виключенням одного дня на Чорнобильській АЕС, що відображено в Архівній довідці.
Тому, суд погоджується з твердженнями відповідача щодо відсутності у позивача достатньої кількості днів перебування у зоні відчуження та приймання ним участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів чи не менше 14 календарних днів, для призначення пільгової пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 5 або 8 років відповідно.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За таких обставин, враховуючи, що у позивача відсутня достатня кількість днів перебування у зоні відчуження та приймання участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для набуття права на пільгову пенсію за віком з пониженням пенсійного віку на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
За приписами ст.139 КАС України судові витрати на користь сторін не присуджуються.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 07.03.2023.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м.Рівне,33028, код ЄДРПОУ 21084076)
Суддя В.В. Щербаков