
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 березня 2023 рокум. ПолтаваСправа № 440/1239/23Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області /далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області/ про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке оформлене у виді листа від 04 січня 2023 року за вих. № 203-17257/Л-02/8-0500/23, в частині відмови у нарахуванні та виплати ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров`ю, в розмірі 80 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01 січня 2022 року відповідно до статті 53 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, спричинену здоров`ю, в розмірі 80% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01 січня 2022 року відповідно до статті 53 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ /а.с. 1-6/.
Позов обґрунтований тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 13 грудня 2022 року про перерахунок пенсії щодо нарахування підвищення інвалідам війни 2 групи та додаткової пенсії інвалідів 2 групи з розрахунку 80% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01 січня 2022 року. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 203-17257/Л-02/8-0500/23 від 04 січня 2023 року йому повідомлено, що підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи, нараховується в розмірі 40% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та особам з інвалідністю 2 групи внаслідок аварії на ЧАЕС виплачується щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі 379,60 грн. З таким рішенням відповідача в частині відмови у здійсненні перерахунку та виплаті додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі 80 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01 січня 2022 року позивач не погоджується, оскільки до спірних правовідносин підлягають застосуванню стаття 50 (в редакції до 01 січня 2015 року) та стаття 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 17 липня 2018 року № 6-р/2018 у справі №1-11/2018(3830/15).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 44-46/ зазначив, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії по інвалідності (ліквідатор, інвалід внаслідок аварії на ЧАЕС) відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом 2 групи захворювань, пов`язаних з ліквідацією аварії на ЧАЕС та 80% втрати працездатності. Пенсія позивача розрахована відповідно до вимог Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210. Згідно із пунктом 13 Порядку №1210 позивачу як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок аварії на ЧАЕС виплачується щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі 379,60 грн. Відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до пенсії встановлено підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни в розмірі 40 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Згідно із Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» до пенсії встановлено щомісячну виплату цільової грошової допомоги на прожиття в розмірі 50,00 грн. У встановленому законом порядку проведено всі перерахунки пенсії, що передбачені для такого виду пенсії (масові перерахунки, індексація тощо). Таким чином, пенсія призначена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства за документами, наявними у пенсійній справі. Крім того, лист № 203-17257/Л-02/8-0500/23 від 04 січня 2023 року є відповіддю на звернення позивача відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та не є самостійним рішенням про відмову в перерахунку пенсії. Позивач не звертався із заявою про перерахунок пенсії у встановленому законом порядку.
Позивач у заяві /а.с. 49-50/ зазначив, що згідно правової позиції Верховного Суду, викладеної у постановах від 30 травня 2018 року у справі №537/3480/17 та від 19 лютого 2019 року у справі №575/530/17 посилання на невідповідність заяви про перерахунок пенсії встановленій формі не може бути підставою для відмови у задоволенні позову.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд установив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Донецькій області та з 01 грудня 2017 року отримує пенсію по інвалідності (в розмірі відшкодування збитків), призначену відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується наявними у справі документами пенсійної справи /а.с. 26-42/.
Головним управлінням ПФУ в Донецькій області у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму здійснено перерахунок (масовий) пенсії по інвалідності (в розмірі відшкодування збитків) ОСОБА_1 з 01 грудня 2021 року з урахуванням 70 % втрати працездатності та визначено: основний розмір пенсії від середнього заробітку - 11020,79 грн, додаткова пенсія інвалідам війни 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС згідно постанови №112 (п.5) - 379,60 грн, підвищення інвалідам війни 2 групи (1 кат, 40 % від 1934,00 грн) - 773,60 грн, цільова допомога інвалідам війни ІІ групи - 50,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 12223,99 грн /а.с. 37/.
Головним управлінням ПФУ в Донецькій області здійснено масовий перерахунок пенсій особам з інвалідністю ЧАЕС (ЗУ №1584-ІХ), зокрема пенсії по інвалідності (в розмірі відшкодування збитків) ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року з урахуванням 80 % втрати працездатності та визначено: основний розмір пенсії від середнього заробітку - 12595,18 грн, додаткова пенсія інвалідам війни 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС згідно постанови №112 (п.5) - 379,60 грн, підвищення інвалідам війни 2 групи (1 кат, 40 % від 1934,00 грн) - 773,60 грн, цільова допомога інвалідам війни ІІ групи - 50,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 13798,38 грн /а.с. 38/.
Головним управлінням ПФУ в Донецькій області здійснено масовий перерахунок у зв`язку із індексацією заробітку пенсії по інвалідності (в розмірі відшкодування збитків) ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року з урахуванням 80 % втрати працездатності та визначено: основний розмір пенсії від середнього заробітку - 14358,50 грн, додаткова пенсія інвалідам війни 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС згідно постанови №112 (п.5) - 379,60 грн, підвищення інвалідам війни 2 групи (1 кат, 40 % від 1934,00 грн) - 773,60 грн, цільова допомога інвалідам війни ІІ групи - 50,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 15561,70 грн /а.с. 39/.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою відповідно до статті 5 Закону України «Про звернення громадян» про призначення/перерахунок пенсії від 13 грудня 2022 року, в якій просив провести перерахунок його пенсії відповідно до статті 53 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: нарахування підвищення інвалідам війни 2 групи та додаткової пенсії інвалідів 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС з розрахунку 80 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01 січня 2022 року.
В обґрунтування вказаної заяви зазначив, що він отримує державну пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до положень статей 49, 54, 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Рішенням Конституційного Суду України №6-р/2018 від 17 липня 2018 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статтю 53 (крім її назви), статтю 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 28 грудня 2014 року №76-VІІ та такими, що втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення /а.с. 11/.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №203-17257/Л-02/8-0500/23 від 04 січня 2023 року /а.с. 12-13, 43/ повідомлено ОСОБА_1 на його звернення від 13 грудня 2022 року, що він отримує пенсію як особа з інвалідністю 2 групи від каліцтва/захворювання, пов`язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС (в період проходження ВС), призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та має статус «особи з інвалідністю внаслідок війни», ступень втрати професійної працездатності - 80%, має першу категорію особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Пенсія розрахована відповідно до вимог Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок № 1210). До його пенсії встановлено підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи згідно статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ в розмірі 40 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Згідно із Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» від 16 березня 2004 року №1603- IV до пенсії встановлено щомісячну виплату цільової грошової допомоги на прожиття в розмірі 50,00 грн. Згідно з пунктом 13 Порядку № 1210 йому, як особі з інвалідністю IІ групи в наслідок аварії на ЧАЕС, виплачується щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі 379,60 грн. По пенсійній справі проведено всі перерахунки пенсії, які були передбачені чинним законодавством. Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» з 01 січня 2022 року встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, в розмірі 1934,00 грн., з 01 липня 2022 року - 2027,00грн, з 01 грудня 2022 року - 2093,00 грн. Розмір пенсії станом на 01 грудня 2022 року склав 15625,30 грн, в тому числі: 14358,50 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку, (17948,12 грн. х 80%); 837,20 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи, (2093,00 грн х 40%); 50,00 грн - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття; 379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС пункту 13 Порядку №1210. Пенсія розрахована та виплачується згідно чинного законодавства за документами наявними у матеріалах пенсійної справи.
Не погодившись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, викладеним у формі листа від 04 січня 2023 року за вих. № 203-17257/Л-02/8-0500/23, про відмову у нарахуванні та виплати ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров`ю, в розмірі 80 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01 січня 2022 року відповідно до статті 53 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, суд виходить з такого.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28 лютого 1991 року /далі - Закон №796-XII/.
Відповідно до статті 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.
Положеннями статті 54 Закону №796-XII встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
В усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для I групи інвалідності - 6000 гривень; для II групи інвалідності - 4800 гривень; для III групи інвалідності - 3700 гривень; для дітей з інвалідністю - 3700 гривень.
Розміри пенсії, передбачені частиною третьою цієї статті, починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 /далі - Порядок № 1210/.
Судовим розглядом встановлено та сторонами визнано, що позивач з 01 грудня 2017 року отримує пенсію по інвалідності (в розмірі відшкодування збитків), призначену відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зі змісту позовної заяви слідує, що предметом спору у цій справі є відмова відповідача у нарахуванні та виплаті додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров`ю, в розмірі 80 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01 січня 2022 року відповідно до статті 53 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ.
Відповідно до статті 50 «Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії 1» Закону №796-ХІІ (в редакції, до внесення змін Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII) особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірах:
інвалідам I групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
інвалідам II групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами
Згідно зі статтею 51 «Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4» Закону №796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Особам, віднесеним до категорії 3, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається в розмірі 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається в розмірі 5 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 52 «Щомісячна компенсація сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи» Закону №796-ХІІ передбачено, що щомісячна компенсація в разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім`ї, який був на його утриманні, в розмірі 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, незалежно від пенсії, передбаченої законодавством України.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати компенсації згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Право на щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи мають непрацездатні члени сім`ї годувальника, які були на його утриманні. При цьому дітям щомісячна компенсація призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Члени сім`ї, які вважаються непрацездатними і утриманцями, визначаються відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі і стажисти мають право на щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника на строк навчання у навчальних закладах, але не більш як до досягнення ними 23-річного віку.
Статтею 53 «Виплата додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, та щомісячної компенсації сім`ям за втрату годувальника» Закону №796-ХІІ встановлено, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, та щомісячна компенсація сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачуються повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Пунктом 4 розділу І Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII внесено зміни у Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 із наступними змінами), зокрема:
текст статті 50 викладено у такій редакції: "Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України";
текст статті 51 викладено у такій редакції: "Особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України";
частини першу та другу статті 52 замінено однією частиною такого змісту: "Щомісячна компенсація у разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім`ї, який був на його утриманні, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України". У зв`язку з цим частини третю - п`яту вважати відповідно частинами другою - четвертою;
текст статті 53 викладено у такій редакції: "Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, та щомісячна компенсація сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з урахуванням інших доходів не можуть перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".
Рішенням Конституційного Суду України №6-р/2018 від 17 липня 2018 року у справі №1-11/2018(3830/15) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема:
- підпункт 4 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII;
- статтю 53 (крім її назви), статтю 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII.
Також вказаним рішенням КСУ вирішено, що визнані неконституційними положення втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, а також установлено, що:
- стаття 53 (крім її назви) Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII втратила чинність та не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
застосуванню підлягає стаття 53 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII у редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, а саме:
"Стаття 53. Виплата додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, та щомісячної компенсації сім`ям за втрату годувальника
Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, та щомісячна компенсація сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачуються повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу".
В подальшому Законом України від 29 червня 2021 року № 1584-IX «Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», який набрав чинності 01 січня 2022 року, внесено до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 із наступними змінами) такі зміни, зокрема: текст статті 53 викладено в такій редакції: "Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, та щомісячна компенсація сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачуються повністю незалежно від заробітної плати, пенсії чи іншого доходу".
Згідно із пунктом 13 Порядку № 1210 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112) щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах:
1) особам, що належать до категорії 1:
з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: особам з інвалідністю I групи - 474,5 гривні; особам з інвалідністю II групи - 379,6 гривні; особам з інвалідністю III групи - 284,7 гривні;
для інших осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: особам з інвалідністю I групи - 341,64 гривні; особам з інвалідністю II групи - 227,76 гривні; особам з інвалідністю III групи - 170,82 гривні;
2) особам, що належать до категорій 2 - 4: особам, що належать до категорії 2, - 170,82 гривні; особам, що належать до категорії 3, - 113,88 гривні; особам, що належать до категорії 4, - 56,94 гривні;
3) дітям з інвалідністю, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 170,82 гривні.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році категорії 1 групи інвалідності 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 07 серпня 2019 року /а.с. 14/.
Відповідно до протоколів перерахунку пенсії з 01 грудня 2021 року, з 01 березня 2022 року, з 01 липня 2022 року та з 01 грудня 2022 року /а.с.37-42/ позивачу встановлено додаткову пенсію інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС згідно постанови №112 у сумі 379,60 грн.
Таким чином, позивачу встановлено додаткову пенсію, передбачену статтею 50 Закону №796-ХІІ, у розмірі 379,60 грн, визначеному пунктом 13 Порядку № 1210 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112).
При цьому суд враховує, що питання правомірності визначення позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 379,60 грн відповідно до пункту 13 Порядку № 1210 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112), а не у розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до статті 50 Закону №796-ХІІ (в редакції, до внесення змін Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII) та з урахуванням рішення Конституційного Суду України №6-р/2018 від 17 липня 2018 року у справі №1-11/2018(3830/15), не є предметом спору у цій справі, оскільки відповідних позовних вимог позивачем не заявлено.
Суд зауважує, що положення статті 50 Закону №796-ХІІ стосується питання призначення додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії 1; а положення статті 51 Закону №796-ХІІ стосується питання призначення додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4; тоді як положення статті 52 Закону №796-ХІІ стосується питання щомісячної компенсації сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Положення статті 53 Закону №796-ХІІ визначають, що право особи на виплату повністю додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, передбаченої статтями 50 та 51 Закону №796-ХІІ, та право особи на виплату щомісячної компенсації сім`ям за втрату годувальника, передбаченої статтею 52 Закону №796-ХІІ, не ставиться в залежність від отримання такими особами будь-яких інших доходів, зокрема заробітної плати, пенсії чи іншого доходу.
Оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році категорії 1 групи інвалідності 2 та йому встановлена додаткова пенсія, яка передбачена статтею 50 Закону №796-ХІІ, у розмірі 379,60 грн, визначеному пунктом 13 Порядку № 1210 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112), та в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що позивачу було зменшено чи припинено виплату такої додаткової пенсії на підставі наявності в нього іншого доходу, суд доходить висновку про відсутність підстав для нарахування та виплати йому додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров`ю відповідно до статті 53 Закону №796-ХІІ.
Посилання позивача на наявність підстав для нарахування та виплати йому додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров`ю, в розмірі 80 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01 січня 2022 року, суд відхиляє як безпідставне та необґрунтоване, оскільки в позовній заяві та в доданих до неї документах та заяві не наведено жодних норм, які б передбачали нарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров`ю, в розмірі 80 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у зв`язку з чим не вбачається за можливе встановити право позивача на отримання додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров`ю, саме в розмірі 80 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01 січня 2022 року. Також позивачем не вмотивовано підстави, на які він посилається, для застосування до спірних правовідносин положень статті 53 Закону №796-ХІІ.
Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку відповідачем доведено правомірність своїх дій щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров`ю, в розмірі 80 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01 січня 2022 року відповідно до статті 53 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ.
Підсумовуючи викладене, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені норми права, якими врегульовані спірні відносини, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв, на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України.
Інші доводи позивача не спростовують вищевикладені висновки суду у цій справі.
Отже, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, ідентифікаційний код 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. СлободянюкСудове рішення № 109447865, Полтавський окружний адміністративний суд було прийнято 08.03.2023. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні дані про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам легко знаходити необхідні дані.
Це рішення відноситься до справи № 440/1239/23. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа: