
Справа № 373/348/23
Номер провадження 2-о/373/19/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 березня 2023 року м. Переяслав
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області у складі
головуючої судді Хасанової В.В.,
за участю секретаря судового засідання Киришун Ю.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Переяславський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -
встановив:
Заявник звернувся до суду із даною заявою та просить встановити факт смерті його батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Донецьк.
Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьк, що перебуває на тимчасово окупованій території України, помер його батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Оскільки батько помер на тимчасово окупованій території України, заявник позбавлений можливості отримати лікарське свідоцтво про смерть батька та зареєструвати факт його смерті через органи державної реєстрації актів цивільного стану. Встановлення факту смерті батька необхідне заявнику для отримання свідоцтва про його смерть та в подальшому для прийняття спадщини.
Ухвалою суду від 08.03.2023 прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі.
В судове засідання заявник не з`явився, направив до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, заяву підтримує і просить її задовольнити.
Представник заінтересованої особи, Переяславського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), до суду не з`явився, начальник відділу - Литовченко В. направила заяву про розгляд справи за наявними доказами без присутності представника відділу.
Дослідивши і перевіривши докази, долучені до заяви, суд дійшов висновку, що заява є обґрунтованою і підлягає задоволенню, враховуючи наступне.
Відповідно до копії повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , Відділом РАЦС Калінінського районного управління юстиції у м.Донецьку Донецької області 14.03.1983 складено актовий запис №326 про народження ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , з якого вбачається, що заявник є сином ОСОБА_2 .
Згідно з копією паспорта серії НОМЕР_2 , що виданий 20.10.1999 Калінінським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, заявник ОСОБА_1 зареєстрований по АДРЕСА_1 .
Відповідно до копії довідки від 10.07.2017 №3252-257305 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , його фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер.
Факт смерті ОСОБА_2 зареєстрований самопроголошеним органом тимчасово окупованих територій, про що видане свідоцтво про смерть НОМЕР_3 від 19.07.2022, місце смерті в якому вказане м.Донецьк, Калінінський район.
Враховуючи обставини справи, відсутність можливості у заявника встановлення даного факту в позасудовому порядку, суд вважає, що в судовому засіданні встановлені обставини для підтвердження даного факту.
Відповідно до ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
У відповідності з ч. ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.
Правилами державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18 жовтня 2000 року, деталізовано процедуру проведення державної реєстрації смерті. Так, підставами для такої реєстрації є: лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545; фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545.
Постановою Верховної Ради України № 254-VIII від 17 березня 2015 року визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1085-р від 07 листопада 2014 року затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
До таких населених пунктів віднесено й м. Донецьк.
Відповідно до п.8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Частиною 2 статті 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Враховуючи те, що норми ст. 317 ЦПК України спрямовані на забезпечення прав осіб, які проживають на території, де не здійснюють діяльність органи державної реєстрації актів цивільного стану, для застосування цієї норми тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей слід вважати населені пункти, визначені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч. 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом із тим, вирішуючи питання щодо оцінки доказів у справі, суд застосовує практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства є джерелом права, зокрема рішення у справах "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey", "Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia", де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони.
Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою невизнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Таким чином, враховуючи наведену практику Європейського суду з прав людини, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті батька для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, суд бере до уваги та надає оцінку у сукупності з іншими доказами у справі документам, що видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Як доказ на встановлення факту смерті батька, заявником була подана копія свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , яке було видане 19.07.2022 Калінінським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції, що перебуває на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження
Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу, що міститься у справі, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд вважає доведеним той факт, що ОСОБА_2 помер в м. Донецьк. Встановлення даного факту необхідне заявнику для отримання свідоцтва про смерть батька та оформлення спадщини після його смерті; іншого порядку його встановлення законом не визначено. Доказів, які б викликали сумнів суду у правомірності вимог заявника, у судовому засіданні не здобуто.
За викладених обставин, суд дійшов висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 та ст. 430 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.ст. 12, 81, 317, 430 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Переяславський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Донецьку.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
ОСОБА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ;
Переяславський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), адреса місцезнаходження: вул. Михайла Сікорського, 8, м. Переяслав, Київська область, код ЄДРПОУ 33377602.
Суддя В.В.Хасанова