Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______
_____________
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" березня 2023 р. м. Житомир Справа № 906/1257/22
Господарський суд Житомирської області у складі: судді Сікорської Н.А.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнігран-Сервіс"
про стягнення 100 328,70 грн.
Процесуальні дії по справі.
Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася до суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнігран-Сервіс" на користь Державного бюджету України 100328,70 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.
Ухвалою суду від 02.01.2023р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Вказаною ухвалою встановлено відповідачеві строк для подання відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі (ч.1 ст.251 ГПК України).
У встановлений судом строк відповідачем відзив на позовну заяву не подано.
Ухвала суду від 02.01.2023р. отримана відповідачем 17.01.2023 (а.с.48, 49).
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У рішенні від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України" Європейський суд з прав людини зробив, зокрема, висновок про те, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Враховуючи наведене, а також відсутність клопотання будь-якої із сторін про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
Позовні вимоги мотивовані наступними обставинами.
03.06.2020 посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в ході проведення габаритно-вагового контролю встановлено факт перевезення вантажу транспортним засобом марки Volvo FM 400, реєстраційний номер НОМЕР_1 , власником якого є ТОВ "Юнігран-Сервіс", із перевищенням вагових параметрів, без відповідного дозволу або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.
За результатами проведення зважування складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №043446 від 03.06.2020р., акт про проведення перевірки №235193 від 03.06.2020р. та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №024456 від 03.06.2020р.
Вказує, що посадовими особами органу контролю проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату в сумі 3353,40 євро, що еквівалентно до офіційного курсу НБУ на дату проведення розрахунку (03.06.2020 - 29,9185 грн.) - 100328,70 грн., які й просить стягнути з відповідача.
Відповідач, в порядку ст.ст. 165, 251 ГПК України, не скористалась правом подачі письмового відзиву на позовну заяву, доводи позивача не спростувала.
Згідно ч.9 ст.165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
03.06.2020р., на підставі направлення на рейдову перевірку №000188 від 29.05.2020р., відповідного графіку роботи пункту вагового та габаритного контролю на червень 2020р. та щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (а.с.23-25), посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом - транспортного засобу Volvo FM 400, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить ТОВ "Юнігран-Сервіс".
В ході перевірки транспортного засобу посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, у присутності водія транспортного засобу ОСОБА_1 , було складено акт №235193 від 03.06.2020р. (а.с.15).
Під час перевірки встановлено порушення п.22.5 Правил дорожнього руху та ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" - перевезення вантажу з перевищенням вагових норм на 61,6%, навантаження на здвоєну вісь на 25,86 т, при дозволеному 16т, без відповідного дозволу, відповідальність за які передбачена ч.1 абз. 16 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Крім того, за результатами перевірки посадовими особами Укртрансбезпеки складено акт про перевищенням транспортним засобом нормативних вагових параметрів №024456 від 03.06.2020р. від 03.06.2020р. та виготовлено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №043446 від 03.06.2020р. (а.с.10, 11).
Ваговий контроль було здійснено на вагах автомобільних електронно тензометричних тип: СВ-80000/А18 зав.№142 (копія свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №40М54505219, чинне до 02.07.2020р. на а.с.23).
На підтвердження перевищення транспортним засобом вагових норм надано квитанцію вагового зважування від 03.06.2020р. о 17год. 13хв., згідно якої, навантаження на вісь 1 - 8,9т, вісь 2- 13,020 т, вісь 3 - 12,840 т, загальна вага транспортного засобу склала 34,760 тонн (а.с.14).
Відповідно до розрахунку №024456 від 03.06.2020р. відповідачу нараховано до сплати 3353,40 євро плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування (а.с.16).
Згідно накладної №307, перевезення вантажу транспортним засобом Volvo FM 400, реєстраційний номер НОМЕР_1 , водій ОСОБА_1 , здійснювалось за маршрутом смт.Гранітне Малинський рн. Житомирська обл. - Шматковський кар`єр Полтавська область (а.с.12).
Згідно копії технічного паспорту на транспортний засіб Volvo FM 400, реєстраційний номер НОМЕР_1 , його власником є ТОВ "Юнігран-Сервіс" (а.с.13).
Постановою Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області від 28.07.2020р. застосовано до ТОВ "Юнігран-Сервіс" адміністративно-господарське стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34000,00 грн. (а.с.18).
Згідно копії платіжного доручення №1822 від 14.08.2020р. відповідач оплатив штраф в повному обсязі (а.с.19).
Позивач вказує, що 18.08.2020р. позивач направив відповідачу лист про необхідність здійснення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом (а.с.17).
Доказів направлення вказаного листа матеріали справи не містять.
Листом №46080/30/24-22 від 09.12.2022р. позивач повідомив відповідача про необхідність сплати 100328,70 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом (а.с. 20-22).
Відповідач відповіді на вказаний лист не надав і оплату не здійснив.
За вказаних обставин, Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася до суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнігран-Сервіс" 100328,70 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Положеннями ст.6 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015р. №103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з пунктом 8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до пунктів 2, 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (в редакції станом на дату проведення перевірки - 03.06.2020р.), державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (далі - Порядок).
Даний Порядок застосовується судом в редакції, чинній на дату здійснення перевірки - 03.06.2020р.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів (п.6 Порядку).
Згідно з п. 20 Порядку за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Пунктом 21 Порядку встановлено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень (п. 28 Порядку).
Відповідно до пункту 30 Порядку плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
За правилами пункту 31-1 Порядку якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі.
Як вбачається з матеріалів справи, працівниками Укртрансбезпеки здійснено перевірку транспортного засобу Volvo FM 400, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить відповідачу.
Перевіркою виявлено порушення - перевезення вантажу з перевищенням вагових норм на 61,6%, навантаження на здвоєну вісь на 25,86 т, при дозволеному 16т, без відповідного дозволу.
Вказані порушення вагових параметрів автомобіля встановлені за допомогою проведення габаритно-вагового контролю, здійснення якого підтверджується довідкою №043446 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 03.06.2020р., де вказано результати вагового контролю, зокрема: навантаження на осі, тонн: 1 - 8,9; 2- 13,020; 3 - 12,840, загальна вага транспортного засобу склала 34,760 тонни.
Перевищення вагових параметрів транспортним засобом, що належить відповідачу, підтверджується також актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 03.06.2020 та квитанцією вагового контролю від 03.06.2020р
Отже, факт порушення вагових характеристик транспортного засобу відповідача документально підтверджений наявними у справі доказами.
Відповідач відзиву на позовну заяву не надав, доводи позивача не спростував.
За порушення норм ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" постановою управління Укртрансбезпеки у Житомирській області від 28.07.2020р. № 207865 відповідач був притягнений до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 34000,00 грн.
14.08.2020 відповідач штраф оплатив у повному обсязі, чим фактично визнав свою вину та наявність у діях факту порушення ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт".
З розрахунку №024456 від 03.06.2020р. вбачається, що відповідачу нарахована плата у розмірі 3353,40 Євро, що станом на дату здійснення перевірки за офіційним курсом Національного Банку України становить 100328,70 грн. (а.с.27).
Перевіривши вказаний розрахунок, суд дійшов висновку, що його проведено у відповідності до п. п. 30, 31-1 постанови КМ України №879 від 27.06.2007, виходячи з даних встановлених під час перевірки, а саме:
- Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду становить 1,62 євро/км, який розрахований згідно п.2 Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. № 879;
- 414 км - пройдена відстань дорогами загального користування;
- перевищення нормативу вагового параметру становить 61,6 відсотки, тому плата встановлена у п`ятикратному розмірі.
Згідно п. 31-1 Порядку перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Враховуючи, що розрахунок плати проведено 03.06.2020, обов`язок щодо внесення такої плати мав бути виконаний відповідачем до 03.07.2020 включно. Відсутність доказів проведення такої оплати, доказів щодо оскарження матеріалів перевірки, визнання їх недійсними чи скасування свідчить про невиконання відповідачем покладених на нього обов`язків.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що вимога щодо стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі в сумі 100328,70 грн.
Судові витрати за результатами розгляду справи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи задоволення позову, в порядку п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, сплачений позивачем судовий збір в сумі 2481,00 грн. покладається на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнігран-Сервіс" (11634, Житомирська обл., Малинський рн., смт.Гранітне, вул.Шевченка, 15, код ЄДРПОУ 34082463)
в дохід Державного бюджету України
- 100328,70 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнігран-Сервіс" (11634, Житомирська обл., Малинський рн., смт.Гранітне, вул.Шевченка, 15, код ЄДРПОУ 34082463)
на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м.Київ, проспект Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845)
- 2481,00 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 03.03.23
Суддя Сікорська Н.А.
Віддрукувати:
1 - до справи
2,3 - сторонам (рек. з повід)