Постанова № 10929713, 29.06.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2010
Номер справи
2а-20494/09/1270
Номер документу
10929713
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Солоніченко О.В.

Суддя-доповідач - Юрченко В.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2010 року справа №2а-20494/09/1270

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Юрченко В.П.

суддів:Горбенко К.П., Лях О.П.

при секретарі:Чуріковій Я.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції Дрогобицького району Львівської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 01 липня 2009 року у за позовом Державної податкової інспекції Дрогобицького району Львівської області до Приватного підприємства «Леком-Рудмет», Філії Приватного підприємства «Леком-Рудмет» про зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач Державна податкова інспекція Дрогобицького району Львівської області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду із позовом до Приватного підприємства «Леком-Рудмет», Філії Приватного підприємства «Леком-Рудмет» про зобовязання відповідача надати позивачу для проведення перевірки усі первинні документи, які підтверджують суми податкових зобовязань та податкового кредиту за липень 2008 року філії ПП «Леком-Рудмет», яка знаходиться за адресою: Львівська область, м. Дрогобич, вул. Самбірська,3.

Постановою суду першої інстанції від 01 липня 2009 року у задоволені позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивачем подана апеляційна скарга, в який він просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначив, що постанова суду першої інстанції є незаконною та прийнятою з порушенням норм матеріального, а саме судом не вірно застосовані положення ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування», ст. 95 Цивільного кодексу України, ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»

Сторони в судове засідання не зявилися.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачі по справі двічі повідомлявся про розгляд справи, про що свідчать повернуті до суду апеляційної інстанції конверти з відміткою працівника звязку: «причина повернення: за зазначеною адресою не проживає» (арк. справи 51, 53).

Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 40 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученою.

Оскільки відповідачі не повідомили суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), то колегія суддів з цього приводу зазначає, що відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи, тому вважає за можливим розглянути справу за відсутності позивача.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, вважає, що останню необхідно задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом

Згідно до п.7 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що Компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Згідно ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на органи державної виконавчої служби покладені обов'язки здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, центральних цільових фондів податків і зборів. Виходячи з наведеного означає, що податкові органи, як органи державної влади, здійснюють у сфері публічно-правових відносин владні управлінські функції щодо контролю за додержанням податкового законодавства господарюючими суб'єктами, тому даний спір являється адміністративним.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що Філію Приватного підприємства «Леком-Рудмет» взято на облік у ДПІ у Дрогобицкому районі Львівської області як платника податків 25.10.2007 року за № 7817, про що свідчить Довідка про взяття на облік платника податків за № 1270 (арк. справи 7).

З матеріалів справи вбачається, що позивач просив директора Філії Приватного підприємства «Леком-Рудмет» зявитися до податкового органу та надати для проведення документальної невиїзної перевірки податкової декларації по ПДВ за липень 2008 року документи по податковому зобовязанню та податковому кредиту за липень 2008 року, про що свідчить корінець виклику, на якому мається підпис працівника Філії Приватного підприємства «Леком-Рудмет» (арк. справи 9). Актом від 25.09.2008 року № 215/10/15-6 (арк. справи 10) позивачем було засвідчено факт того, що відповідач станом на 25.09.2008 року до податкового орану не зявився та не представив необхідних документів.

На підставі Наказу № 577 від 25.09.2008 року та направлення № 649/23-4 від 26.09.2008 року Начальником Державної податкової інспекції Дрогобицького району Львівської області призначено проведення позапланової виїзної документальної перевірки Філії Приватного підприємства «Леком-Рудмет» (арк. справи 11, 12)

Позивач зазначив, що працівниками Державної податкової інспекції Дрогобицького району Львівської області з метою проведення перевірки Філії Приватного підприємства «Леком-Рудмет» було здійснено вихід на адресу останнього, однак відповідач за вказаною адресою був відсутній, тому направлення та наказ про проведення перевірки не були вручені, про що складені відповідні акти. Також позивач зазначив, що на момент звернення до суду першої інстанції від Філії Приватного підприємства «Леком-Рудмет» не отримано жодних документів, які б дали можливість провести перевірку.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що позов Державної податкової інспекції Дрогобицького району Львівської області підлягаю задоволенню з наступних підстав.

Статтею 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-III встановлено, що платники податків це юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Крім того, відповідно до пункту 2.1.3. статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року № 334/94-ВР платниками податку є філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку (далі філії), зазначених у підпункті 2.1.1 цього пункту, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-XII (далі Закон № 1251-XIІ) облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.

Як вже було встановлено раніше, Філію Приватного підприємства «Леком-Рудмет» взято на облік у ДПІ у Дрогобицкому районі Львівської області як платника податків 25.10.2007 року за № 7817, про що свідчить Довідка про взяття на облік платника податків за № 1270 (арк. справи 7).

Пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону № 1251-XIІ передбачено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно до ч. 1 ст. 11 Закону № 1251-XIІ відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-XII (далі Закон № 509-XII) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Частиною 6 статті 11-1 Закону № 509-XII позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності обставин, наведених в цій частині. Зокрема, пунктом 3 частини 6 статті 11-1 Закону № 509-XII передбачено, що позапланова перевірка проводиться, якщо виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

Посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:

1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;

2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та тривалість.

Як вже було встановлено раніше, позивач запитом просив відповідача надати необхідні документи, що відповідачем не було зроблено, в результаті чого позивачем було винесено наказ про проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Леком-Рудмет» на підставі п. 3 ч. 6 ст. 11-1 Закону № 509-XII Філії, однак у звязку з відсутністю останньої за юридичною адресою, перевірку здійснити не має можливості.

Враховуюче викладе, колегія суддів прийшла до висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції Дрогобицького району Львівської області підлягають задоволенню, оскільки звернення податкових органів із адміністративним позовом до фізичних або юридичних осіб з вимогою зобовязати надати необхідні документи для проведення перевірки випливає із повноважень податкових органів і має на меті забезпечення виконання своїх владних управлінських функцій на основі законодавства, а тому бездіяльність Філії Приватного підприємства «Леком-Рудмет» перешкоджає здійсненню податковим органом своїх повноважень.

За таких обставин колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції прийняв постанову з порушенням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу, є підставою для скасування судового рішення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції Дрогобицького району Львівської області задовольнити.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 1 липня 2009 року у справі № 2-а-20494/09/1270 за позовом Державної податкової інспекції Дрогобицького району Львівської області до Приватного підприємства «Леком-Рудмет», Філії Приватного підприємства «Леком-Рудмет» про зобовязання вчинити певні дії скасувати.

Позовні вимоги Державної податкової інспекції Дрогобицького району Львівської області до Приватного підприємства «Леком-Рудмет», Філії Приватного підприємства «Леком-Рудмет» задовольнити.

Зобовязати Приватне підприємство «Леком-Рудмет» (ЄДРПОУ 34641653, юридична адреса м.Луганськ, вул. Поштова, 26) надати Державній податковій інспекції Дрогобицького району Львівської області для проведення перевірки усі первинні документи (податкові накладні, реєстри отриманих та виданих податкових накладних та платіжні доручення), які підтверджують суми податкових зобовязань та податкового кредиту за липень 2008 року філії Приватного підприємства «Леком-Рудмет» (ЄДРПОУ 35487171), яка знаходиться за адресою:Львівська область, м. Дрогобич, вул. Самбірська, 3.

В судовому засіданні 29 червня 2010 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, у повному обсязі постанова виготовлена 02 липня 2010 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня виготовлення її у повному обсязі.

Головуючий суддя В.П.Юрченко

Судді К.П. Горбенко

О.П. Лях