Головуючий у 1 інстанції - Ушаков Т.С.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2010 року справа №2а-25978/09/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ляшенка Д.В.
суддів: Колеснік Г.А., Ястребової Л. В.
при секретарі судового засідання: Агейченковій К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 січня 2010 року у справі № 2а-25978/09/1270 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» до Луганської митниці «про визнання податкового повідомлення про застосування штрафних санкцій нечинним», -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2009 року Відкрите акціонерне товариство «Алчевський коксохімічний завод» звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Луганської митниці про визнання податкового повідомлення форми «Р» № 48 від 07.09.2009 року про застосування штрафних санкцій в сумі 3060 грн. нечинним.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що митний орган нарахував штрафну санкцію без правових обґрунтувань, що застосування штрафних санкцій, передбачених п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181 не належить до компетенції митних органів у розумінні ст. 2 зазначеного Закону, оскільки митниця є відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 26 січня 2010 року позовні вимоги задоволені частково, а саме судом першої інстанції скасоване повідомлення форми «Р» від 07.09.2009 року № 48 в частині застосування до Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2210 грн. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю.
Позивач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду в частині правомірності застосування відповідачем штрафних санкцій за несвоєчасне подання вантажно-митної декларації шляхом направлення податкових повідомлень, та прийняти нову постанову.
Особи, які беруть участь у справі за викликом до суду не прибули.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанціями встановлено наступне.
Позивач Відкрите акціонерне товариство «Алчевський коксохімічний завод» зареєстроване у якості юридичної особи виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області 18.12.1995 року, ідентифікаційний номер 00190816.
Згідно податкового повідомлення від 07.09.2009 року № 48 Луганською митницею застосовано штрафні санкції до Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у сумі 3060 грн. на підставі актів перевірки № 513 530 від 04.08.2009 року за порушення п. п. «а» п. 4.2.2 ст. 4, п. п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 та ст. 85 Митного кодексу України.
Відповідно до Акту про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк № 513 від 04.08.2009 року митним органом встановлено, що 25.07.2009 року на адресу Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» надійшов вантаж вугілля марки «КО+КС+ОС», який знаходиться під митним контролем з 25.07.2009 року. Станом на 04.08.2009 року, тобто у передбачений законом 10-денний строк, вантажну митну декларацію ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» не подано.
Відповідно до Акту про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк № 526 від 04.08.2009 року митним органом встановлено, що 22.07.2009 року на адресу Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» надійшов вантаж вугілля марки «КО+КС+ОС», який знаходиться під митним контролем з 22.07.2009 року. Станом на 03.08.2009 року, тобто у передбачений законом 10-денний строк, вантажну митну декларацію ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» не подано.
Згідно Акту про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк № 527 від 04.08.2009 року митним органом встановлено, що 23.07.2009 року на адресу Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» надійшов вантаж вугілля марки «КО+КС+ОС», який знаходиться під митним контролем з 23.07.2009 року. Станом на 03.08.2009 року, тобто у передбачений законом 10-денний строк, вантажну митну декларацію ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» не подано.
Згідно Акту про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк № 528 від 04.08.2009 року митним органом встановлено, що 22.07.2009 року на адресу Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» надійшов вантаж вугілля марки «КО», який знаходиться під митним контролем з 22.07.2009 року. Станом на 03.08.2009 року, тобто у передбачений законом 10-денний строк, вантажну митну декларацію ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» не подано.
Як вбачається з Актів про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк № 514-525 від 04.08.2009 року митним органом встановлено, що 21.07.2009 року на адресу Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» надійшов вантаж вугілля марки «ГЖО», який знаходиться під митним контролем з 21.07.2009 року. Станом на 03.08.2009 року, тобто у передбачений законом 10-денний строк, вантажну митну декларацію ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» не подано.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 85 Митного кодексу України митна декларація подається митному органу, який здійснює митне оформлення, протягом 10 днів з дати доставлення товарів і транспортних засобів у митний орган призначення.
Факт неподання вантажних митних декларацій у строк, встановлений ст. 85 Митного кодексу України, ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» не оскаржується.
Підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 (далі Закон № 2181) передбачено, що митні органи є контролюючими органами стосовно акцизного збору та податку на додану вартість (з урахуванням випадків, коли законом обов'язок з їх стягнення або контролю покладається на податкові органи), ввізного та вивізного мита, інших податків і зборів (обов'язкових платежів), які відповідно до законів справляються при ввезенні (пересиланні) товарів і предметів на митну територію України або вивезенні (пересиланні) товарів і предметів з митної території України.
Відповідно до п. 1.11 ст. 1 Закону № 2181 податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251 платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Статтею 20 вказаного Закону передбачено, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Підпунктом 7.3.6. пункту 7.3 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 167 встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань при імпорті товарів є дата подання митної декларації із зазначенням у ній суми податку, що підлягає сплаті. Датою виникнення податкових зобов'язань при імпортуванні робіт (послуг) є дата списання коштів з розрахункового рахунка платника податку в оплату робіт (послуг) або дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) нерезидентом залежно від того, яка з подій відбулася першою.
На підставі вантажних митних декларацій здійснюється нарахування та сплата податку на додану вартість, який контролюється митними органами.
Таким чином, вантажна митна декларація є різновидом податкової декларацій, контроль за поданням та достовірністю даних, а також своєчасності сплати податку на додану вартість у якій здійснює митний орган.
Відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації передбачена п. п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181, згідно до якого платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Відповідно до п. п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181 контролюючий орган має право проводити камеральні перевірки, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.
У разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності) (ч. 1 ст. ст. 6 Закону № 2181).
Відповідно до п. 2.2 розділу 2 Порядку підготовки та направлення митними органами податкових повідомлень платникам податків, установлення й експлуатації дошок податкових повідомлень, затвердженого наказом Державної митної служби України № 370 від 11.05.2006 року, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.05.2006 року за № 613/12487, у випадку, зазначеному в пункті 2.1 цього Порядку, митний орган складає та надсилає платнику податків податкові повідомлення за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (форма "Р" - при здійсненні розрахунку сум податкових зобов'язань та штрафних санкцій, нарахованих відповідно до підпунктів 17.1.1-17.1.6 пункту 17.1 статті 17 Закону, за їх наявності.
Виходячи з вищенаведених норм діючого законодавства слід зазначити, що митний орган має право проводити камеральні перевірки, у тому числі і щодо своєчасності подання вантажних митних декларацій, а також застосовувати при виявленні порушень штрафні санкції, передбачені п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181.
Разом з цим, суд першої інстанції правильно не погодився з сумою штрафної санкції, визначеної у податковому повідомленні форми «Р» від 07.09.2009 року № 48.
Як вбачається з Актів про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк № 514 № 525 від 04.08.2009 року їх складено у звязку з тим, що позивачем своєчасно не подано вантажні митні декларації на партію товару - вугілля марки «ГЖО», який прибув за ТР ЗТ 804050008/9/131505 від 20.07.2009 року.
Згідно вантажних митних декларацій ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» отриманий позивачем вантаж прибув залізничним транспортом на станцію призначення одночасно, на адресу одного вантажоотримувача від одного вантажовідправника з однієї станції відправлення у межах одного зовнішньоекономічного контракту. Тобто, вказаний вантаж підпадає під поняття партії товару, визначення якої наведено у п. 2 Положення про вантажну митну декларацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.1997 № 574.
Таким чином, щодо неподання вантажної митної декларацій на вантаж, який прибув за ТР ЗТ 804050008/9/131505 від 20.07.2009 року відповідач повинен був скласти один акт про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк, а не дванадцять, як відбулося фактично.
Суд першої інстанції обґрунтовано вважає, що Акти про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк № 514 - № 525 від 04.08.2009 року стосуються неподання однієї вантажної митної декларації за однією партією товару та на їх підставі відповідач мав право застосувати до позивача штрафні санкції лише на суму 170 грн.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до актів № 529 та № 530 від 04.08.2009 року під митний контроль вантаж поступив 24.07.2009 року. Вантажна митна декларація № 3892 надана 31.07.2009 року, тобто буз порушення передбаченого ст. 85 Митного кодексу України 10-денного строку, тому колегія суддів погоджується з судом першої інстанції стосовно того, що слід вважати нечинними акти № 529 та № 530.
За таких обставин, з урахуванням наявності актів про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк, загальна сума штрафних санкцій, визначених у податковому повідомлення форми «Р» від 07.09.2009 № 48 повинна становити 850 грн.
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджує думку суду першої інстанції щодо того, що податкове повідомлення «Р» № 48 від 07.09.2009 року про застосування штрафних санкцій в сумі 3060 грн. підлягає скасуванню в частині 2210 грн.
Приймаючи викладене до уваги апеляційний суд зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 195-196, ст. 199, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 січня 2010 року у справі № 2а-25978/09/1270 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» до Луганської митниці «про визнання податкового повідомлення про застосування штрафних санкцій нечинним» залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 29 червня 2010 року.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 05 липня 2010 року.
Колегія суддів: