Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.08.10 Справа № 9/208.
Суддя Ворожцов А.Г., розглянувши матеріали справи за позовом
Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ
до Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ
про стягнення 361 грн. 87 коп.
в присутності представників сторін:
від позивача –Меженська О.О., дов. б/н від 08.06.10,
від відповідача – Селіхов В.В., дов. № 03/5-1053 від 25.12.10
в с т а н о в и в:
суть спору: позивач, Державна екологічна інспекція в Луганській області (далі –Інспекція) звернувся з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача збитки у розмірі 361,87 грн., заподіяну внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Відповідач, ДП "Луганськвугілля", відзивом на позовну заяву за № 091/1002 просить у задоволенні позову відмовити, зважаючи на таке.
Порядок і розрахунок розмірів компенсації збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, встановлено Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затв, наказом Мінохорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.95 № 37, зареєстр. в Мін’юсті України 01.06.96 за № 162/698 (далі –Методика).
Згідно з п. 4.7 Методики факти скиду зворотних вод та забруднюючих речовин, а також погіршення якості води водного об'єкта, встановлюються інспекторами інспекційних підрозділів органів Мінекоресурсів, громадськими інспекторами з охорони довкілля на основі спеціальних досліджень, результатів відомчого, державного лабораторного контролю або візуально з оформленням актів та протоколів встановленої форми, а не на підставі даних підприємства без спеціальних досліджень та складання акту.
Крім того, з моменту встановлення факту скиду до повного його припинення проби відбираються не менше 3-х разів з метою одержання реальної характеристики зворотних вод протягом всього періоду скиду (абз. 1 пп. 5.1.3 наказу Мін природи № 8 від 30.01.96) та відповідно до пп. 5.1.4 Методики середня концентрація забруднюючих речовин в стічних водах за період порушення водоохоронного законодавства визначається з усієї сукупності відібраних і підданих хімічному аналізу проб стічної води і обчислюється за певною формулою.
Таким чином. розрахунок позивача щодо спричинених збитків позивачем, не відповідає дійсності.
В обгрунтування позовних вимог Інспекція посилається на результати проведеної 18.02.08 перевірки щодо дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, якою було встановлено факт здійснення відокремленим підрозділом відповідача, "Шахта "ХІХ з'їзду КПРС", в період з 01.01.07 по 31.12.07 самовільного водокористування в частині скиду шахтних та стічних вод у річку Білу з перевищенням нормативів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України.
Виявлене порушення було зафіксовано актом перевірки від 18.02.08.
Розмір шкоди, спричиненої державі внаслідок вказаного вище порушення, був обчислений за Методикою та становить 361,87 грн.
Позивач надіслав відповідачу претензію № 53 від 26.03.08, однак відповідач на неї не відреагував.
Оцінивши обставини справи, надані докази та вислухавши доводи учасників судового процесу, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Суть спірних правовідносин за цією справою зводиться до питань чи встановлено Інспекцією факт самовільного водокористування відповідачем в частині скиду шахтних вод з перевищенням ГДК і чи призвело це до спричинення збитків державі у розмірі 361,87 грн.
Судом встановлено, що позивачем, Інспекцією, 18 лютого 2008 року була проведена перевірка відповідача щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, за наслідками цієї перевірки був складений акт від 18.02.08, яким зафіксований факт здійснення відокремленим підрозділом відповідача, "Шахта "ХІХ з'їзду КПРС", в період з 01.01.07 по 31.12.07 самовільного водокористування в частині скиду шахтних та стічних вод у річку Білу з перевищенням нормативів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.
На підставі вказаного акту за Методикою був визначений розмір шкоди, спричиненої державі внаслідок вказаного вище порушення, який становить 361,87 грн.
Згідно ст.111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації та громадяни повинні відшкодувати збитки, заподіяні ними внаслідок порушення водного законодавства.
Відповідно до ст.41 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавством про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Порядок визначення і розрахунку компенсації збитків регламентовано Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 №37 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.06.1995 за №162/6983.
Позивачем на підставі акту перевірки від 18.02.08 дотримання природоохоронного законодавства відокремленим підрозділом відповідача "Шахта "ХІХ з'їзду КПРС" здійснений розрахунок збитків, як вважає позивач, у відповідності до Методики.
Суд погоджується з доводами відповідача про порушення позивачем порядку визначення і розрахунку компенсації збитків, які встановлені Методикою з наступних підстав.
Пунктом 4.7 Методики встановлено, що факти скиду зворотних вод та забруднюючих речовин, а також погіршення якості води водного об’єкта встановлюються на основі спеціальних досліджень, результатів відомчого, державного лабораторного контролю або візуального з оформленням актів та протоколів.
Як вбачається з акту перевірки, висновки про якість стічних вод позивачем визначено на підставі довідок, наданих підприємством.
Разом з тим, даних про проведення хімічного аналізу стічних вод цим підприємством, акредитованою або атестованою хімічною лабораторією сторонами не надано, що ставить під сумнів достовірність цих даних.
Не надано позивачем і доказів відбору проб відповідно до п.4.7, 5.1.1, 5.1.2, 5.1.3 та 5.1.4 Методики.
За таких обставин суд не вважає акт перевірки від 18.02.08, наданий позивачем, належним доказом спричинення збитків державі у заявленому розмірі у розумінні ст. 32, 34 та 36 ГПК України, а тому у задоволенні позову слід відмовити через недоведеність обставин, що мають значення для справи.
Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 47-1, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні позову щодо стягнення з відповідача, ДП "Луганськвугілля", 91022, м. Луганськ, вул. Лермонтова, буд. 1-в, код 32473323, шкоди у розмірі 361,87 грн., заподіяну внаслідок порушення природоохоронного законодавства, - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення підписане 30.08.10.
Суддя А. Ворожцов