Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2023 року Справа№200/271/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про: визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області по переведенню ОСОБА_1 з листопада 2022 року з пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію по інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві на пенсію за віком на пільгових умовах та виплатити мені недоплачену суму різниці в розмірі пенсії, починаючи з листопада 2022 року.
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області по переведенню ОСОБА_1 з листопада 2022 року з пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію по інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві на пенсію за віком на пільгових умовах та виплатити мені недоплачену суму різниці в розмірі пенсії, починаючи з листопада 2022 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 12.10.2007 року по теперішній час він є інвалідом третьої групи трудового каліцтва. Позивач зазначає, що з моменту встановлення інвалідності і по 25.11.2021 року він отримував у відповідача пенсію по інвалідності по трудовому каліцтву, до отримання мною інвалідності по трудовому каліцтву я працював по провідній професії гірничого робітника очисного забою 5 розряду з повним робочим днем в шахті на ВАТ «Вугільна компанія «Шахта «Красноармійська-Західна № 1», з 01.05.2006 року по 12.10.2007 року, що підтверджується записом в його трудовій книжці.
Позивач вказує, що 25.11.2021 року він звернувся до відповідача із заявою № 142 про переведення з пенсії по інвалідності по профзахворюванню на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». За результатами розгляду заяви здійснено переведення з пенсії по інвалідності по трудовому каліцтву на пенсію за віком на пільгових умовах. Однак, в листопаді 2022 р. при проведенні відповідачем контрольної перевірки пенсійної справи позивача було встановлено, що переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком було проведено, на думку відповідача, неправомірно. Позивач наголошує, що на думку відповідача час його перебування на інвалідності по трудовому каліцтву з 12.10.2007 р. по день подання заяви про переведення на інший вид пенсії 25.11.2021 р. не може бути зарахований до пільгового стажу з повним робочим днем на підземних роботах з тієї причини, що, перебуваючи на інвалідності з трудового каліцтва, він продовжував працювати на тій же шахті на поверхні: з 13.10.2007 року по 21.11.2010 року брошуровальником, з 22.11.2010 року по 02.02.2011 року учнем слюсаря-ремонтника поверхні, з 03.02.2011 року по 31.10.2014 року - слюсарем-ремонтником поверхні 5 розряду, з 01.11.2014 року по теперішній час - слюсарем- ремонтником поверхні 6 розряду.
Позивач не погоджується з такими діями відповідача та наголошує, що відповідно до вимог абз. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. Позивач зазначає, що законом не визначається будь-яких додаткових вимог для зарахування до пільгового стажу часу перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, в тому числі відсутня вимога щодо того, що інвалід повинен не працювати протягом часу інвалідності, як то вважає відповідач. З огляду на зазначені обставини просив суд задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Відповідач зазначає, що з 12.10.2007 року ОСОБА_1 призначено пенсію як особі з інвалідністю 3 групи від профзахворювання/трудове каліцтво, згідно ст. 30 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідач вказує, що на момент призначення пенсії (12.10.2007 року) у ОСОБА_2 наявний стаж на підземних роботах за Списком № 1 10 років. 25.11.2021 року ОСОБА_1 звернувся з заявою №7999 про перехід на інший вид пенсії за віком відповідно до ч.3 ст. 114 Закону №1058. На момент подання заяви про перерахунок пільговий стаж ОСОБА_1 на підземних роботах складає 11 років. Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. Заява про перерахунок пенсії від 27.09.2022 року була опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, що передбачено п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846. Відповідач наголошує, що з 25.11.2021 року ОСОБА_1 було переведено на пенсію за віком. В листопаді 2022 року, в результаті контрольної перевірки пенсійної справи, встановлено, що період перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком не підлягає зарахуванню до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 продовжував працювати у вищезазначений період не в шкідливих умовах. Враховуючи зазначене, на думку відповідача право на переведення на пенсію за віком з 25.11.2021 відсутнє. Тому, за результатами проведеної контрольної перевірки, Головним управлінням здійснено перерахунок, в результаті якого ОСОБА_1 переведено з пенсії за віком на пенсію по 3 групі інвалідності від профзахворювання/трудкаліцтва. Відповідач зазначає, що загальний страховий стаж складає 53 роки 5 місяців 1 день, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 11 років, з них: 29 років 2 місяці 21 день страховий стаж; 11 років додаткові роки за Списком № 1 (ч. 3 ст. 24 Закону № 1058); 13 років 2 місяці 10 днів додатковий стаж (абз. 2 ч.1 ст. 24 Закону № 1058).
Відповідач вказує, що при проведенні перерахунку пенсії безпідставно призначається підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», і 17.11.2022 Головним управлінням направлено листа до Пенсійного фонду України для надання дозволу на приведення у відповідність пенсійної справи позивача в ручному режимі. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2022 складатиме 6368,64 грн. За наведених обставин, пенсійна справа ОСОБА_1 була приведена у відповідність, розмір пенсії розраховано у відповідності до норм чинного законодавства, у зв`язку з чим, в задоволенні позовних вимог слід відмовити, оскільки ОСОБА_1 не має 25 років підземних робіт у шкідливих умовах праці з повним робочим днем під землею.
Відповідач вважає, що управління діяло у межах та у спосіб визначений чинним законодавством, у зв`язку з чим просило суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд зазначає, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-ІХ, у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану, постановлено часткову зміну ст.1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб.
Відповідно до Указу Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні від 17.05.2022 № 341/2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, відповідно до Указу Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні від 12.08.2022 № 573/2022 ще на 90 діб, відповідно до Указу Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" ще на 90 діб, та відповідно до Указу Президента України від 06 лютого 2023 року № 58/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" ще на 90 діб
З огляду на збройну агресію Російської Федерації, дана справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін 28 лютого 2023 року.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
ОСОБА_1 встановлена третя група інвалідності, що підтверджується долученими до матеріалів справи виписками із акту огляду МСЕК та довідкою МСЕК.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 12.10.2007 року призначено пенсію по інвалідності, як особі з інвалідністю 3 групи від профзахворювання/трудкаліцтва згідно ст. 30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
25.11.2021 року ОСОБА_1 звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Заява позивача була опрацьована за екстериторіальним принцом та позивача з 25.11.2021 року було переведено на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове держав непенсійне страхування».
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії від 26.01.2022 року встановлено, що з 25.11.2021 року ОСОБА_1 переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з 25.11.2021 року по 30.11.2021 року в сумі 3222 грн., з 01.12.2021 року в сумі 3222 грн.
З протоколу про перерахунок пенсії від 01.02.2022 року встановлено, що позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.02.2022 року в сумі 10005,13 грн., у зв`язку зі зміною особистих даних пенсіонера,
Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 22.11.2022 року № 17020-15129/Б-02/8-0500/22 вбачається, що в листопаді 2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області проведена контральна перевірка пенсійної справи позивача та встановлено, що період перебування на інвалідності, у зв`язку з нещасним випадком не підлягає зарахуванню до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки ОСОБА_1 продовжував працювати у вищезазначений період не в шкідливих умовах. З огляду на зазначене право на переведення на пенсію за віком з 25.11.2021 року відсутнє. У листі вказано, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснено перерахунок, в результаті якого ОСОБА_1 переведено з пенсії за віком на пенсію по 3 групі інвалідності від профзахворювання/трудкаліцтва.
Також у листі зазначено, що загальний страховий стаж позивача склав 53 роки 5 місяців 1 день, в тому числі пільговий стаж за списком № 1 11 років, з них: 29 років 2 місяці 21 день страховий стаж, 11 років додаткові роки за списком № 14, 13 років 2 місяці 10 днів додатковий стаж (абз. 2 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058).
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії від 28.12.2022 року позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі Листа ГУПФУ від 17.11.2022 року № 0500-0306-5/68516 з 01 грудня 2022 року.
Позивач не погодившись з діями відповідача щодо переведення з пенсії за віком на пенсію по інвалідності в листопаді 2022 року, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Суд враховує, що конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов`язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».
Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788 від 05.11.1991 року, відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування).
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України Про пенсійне забезпечення.
Згідно з п.2Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до ч. 3ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», право виходу на пенсію за віком на пільгових умовах не залежно від віку, мають працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Частиною 5статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Пунктом 4 частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Відповідна гарантія встановлена і положеннями частини 4статті 9 Закону України «Про охорону праці», якою передбачено, що час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.
Отже, законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до абз. 10 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Таким чином, час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням як до, так і після 1 січня 2004 року зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Відповідно до ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
При цьому, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №234/13910/17 та від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17.
Згідно трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_3 встановлено, що позивач 26.09.1996 року прийнятий на роботу на Шахту «Красноарміськ Західна № 1» на посаду учня гірника підземного, 23.11.1996 року переведений гірником підземним з повним робочим днем в шахті, 11.08.1998 року переведений учнем гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті на час стажування, 01.10.2003 року переведений гірником очисного забою 4 розряду з повним робочим днем в шахті, 01.05.2006 року переведений гірником очисного забою 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; 13.10.2007 року переведений брошюровщиком, 22.11.2010 року переведений учнем слюсаря ремонтника поверхні, 03.02.2011 року переведений слюсарем ремонтником 5 розряду з повним робочим днем на поверхні, 01.11.2014 року переведений слюсарем ремонтником 6 розряду з повним робочим днем на поверхні.
Як встановлено судом, нещасний випадок на виробництві підтверджений актом № 46 від 26.06.2007 року про нещасний випадок на виробництві.
Згідно виписки з акту огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги до довідки серії ДОН-04 № 068198 встановлено, що ОСОБА_1 з 12.10.2007 року встановлена друга група інвалідності, ступень втрати працездатності 70%.
З виписки з акту огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги до довідки серії ДОН-04 № 068875 встановлено, що ОСОБА_1 з 17.10.2008 року встановлена друга група інвалідності, ступень втрати працездатності 70%.
З виписки з акту огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги до довідки серії ДОН-04 № 020204 встановлено, що ОСОБА_1 з 23.10.2009 року встановлена третя група інвалідності, ступень втрати працездатності 60%.
З виписки з акту огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги до довідки серії 10ААА № 033569 встановлено, що ОСОБА_1 з 29.10.2010 року встановлена третя група інвалідності, ступень втрати працездатності 60%.
З виписки з акту огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги до довідки серії 10ААА № 131406 встановлено, що ОСОБА_1 з 31.10.2012 року встановлена третя група інвалідності, ступень втрати працездатності 60%.
З виписки з акту огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги до довідки серії 10ААА № 246654 встановлено, що ОСОБА_1 з 23.10.2014 року встановлена третя група інвалідності, ступень втрати працездатності 60%.
З виписки з акту огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги до довідки серії АБ № 0040707 встановлено, що ОСОБА_1 з 27.10.2016 року встановлена третя група інвалідності, ступень втрати працездатності 60%.
З виписки з акту огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги до довідки серії 12ААА № 068500 встановлено, що ОСОБА_1 з 25.10.2018 року встановлена третя група інвалідності, ступень втрати працездатності 60%.
З виписки з акту огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги до довідки серії 12ААА № 088453 встановлено, що ОСОБА_1 з 07.11.2019 року встановлена третя група інвалідності, ступень втрати працездатності 60%.
Згідно довідки до акту огляду медико- соціальною експертною комісією серія 12 ААВ № 214836 встановлено, що ОСОБА_1 з 04.11.2021 року встановлена третя група інвалідності.
Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги серії 12 ААА № 091956 ОСОБА_1 встановлено 60% втрати працездатності. Повторний огляду 01.12.2023 року.
Отже позивач з 12.10.2007 року є особою з інвалідністю, на час розгляду справи йому встановлена третя група інвалідності.
Як вже встановлено судом, позивачу призначено та він отримує пенсію по інвалідності від нещасного випадку на виробництві.
Крім того, суд зазначає, що відповідач не заперечує факт перебування позивача на інвалідності, у зв`язку з нещасним випадком на виробництві.
Матеріалами справи підтверджено, що інвалідність позивача є наслідком трудового каліцтва, отриманого під час роботи гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті, тобто за професією, що передбачена Списком № 1 та постановою КМУ № 202, і дає право на пільгове пенсійне забезпечення ст. 114 Закону № 1058, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в, що підтверджено записами в трудовій книжці.
Отже, позивач має право на зарахування періоду перебування на інвалідності з 12 жовтня 2007 року по 25 листопада 2021 року до його стажу роботи для призначення пенсії (страхового стажу), а також до спеціального (пільгового) стажу на підземних роботах ст. 114, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в.
Таке правозастосування відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним в постановах від 05 грудня 2019 року у справі № 185/8539/16-а, від 08 липня 2021 року у справі № 212/1743/17-а.
Стосовно доводів відповідача про те, що період перебування на інвалідності не може бути зараховано до пільгового стажу, оскільки позивач продовжив працювати на поверхні суд вважає безпідставним, та наголошує, що чинним законодавством не обмежено право особи з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва продовжувати працювати на будь якій посаді, якщо має змогу продовжувати працювати. При цьому, законодавець чітко визначає право особо на зарахування часу перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
З огляду на викладені обставини, суд приходить висновку, що відповідачем протиправно переведенню ОСОБА_1 з листопада 2022 року з пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію по інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, а отже, необхідно зобов`язати відповідача зарахувати час перебування позивача на інвалідності з 12.10.2007 року по 25.11.2021 року до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, та перевести з листопада 2022 року позивача з пенсії по інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно та виплатити недоплачену суму різниці в розмірі пенсії, починаючи з листопада 2022 року.
Відповідно до ст. 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, а також положення частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області по переведенню ОСОБА_1 з листопада 2022 року з пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію по інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з листопада 2022 року перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві на пенсію за віком на пільгових умовах із зарахуванням до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах час перебування ОСОБА_1 на інвалідності з 12.10.2007 року по 25.11.2021 року, та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму різниці в розмірі пенсії, починаючи з листопада 2022 року.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1073,60 грн.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області по переведенню ОСОБА_1 з листопада 2022 року з пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію по інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з листопада 2022 року перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві на пенсію за віком на пільгових умовах із зарахуванням до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах час перебування ОСОБА_1 на інвалідності з 12.10.2007 року по 25.11.2021 року, та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму різниці в розмірі пенсії, починаючи з листопада 2022 року задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області по переведенню ОСОБА_1 з листопада 2022 року з пенсії за віком на пільгових умовах на пенсію по інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) з листопада 2022 року перевести ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з пенсії по інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві на пенсію за віком на пільгових умовах із зарахуванням до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах час перебування ОСОБА_1 на інвалідності з 12.10.2007 року по 25.11.2021 року, та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму різниці в розмірі пенсії, починаючи з листопада 2022 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.
Повний текст рішення буде складено та підписано 28 лютого 2023 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Олішевська