ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" серпня 2010 р. Справа № 53/174-10
вх. № 5967/1-53
Суддя господарського суду
при секретарі судовогозасідання
за участю представників сторін:
позивача - Євтушенко О.Д. дов. № 14/20-407-09 від 25.12.2010 року
відповідача - не з’явився
розглянувши справу за позовом ВАТ НАК "Украгролізинг" в о. ХФ НАК "Украгролізинг" смт. Солоницівка
до Фермерське господарство "Веселе", с. Прудянка
про стягнення 58611,43 грн.
ВСТАНОВИВ:
Розглядається вимога позивача про стягнення з відповідача основного боргу по договору фінансового лізингу № 20-07-275 сфл від 16.05.2007 року в сумі 58611,43 грн.
Представник позивача в судовому засіданні надав до суду заяву про уточнення позовних вимог та письмові обґрунтування позовних вимог, де підтримує заявлений позов в повному обсязі та уточнив резолютивну частину позову в якій також просить суду зобов’язати відповідача укласти договір страхування майна на строк до 20.05.2014 року.
Відповідно до ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог, тому суд приймає уточнення позивача до розгляду.
Представник відповідача в призначене судове засідання не з’явився, відзив на позов та витребуваних судом документів не надав, про час та місце слухання справи був повідомлений, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке долучено до матеріалів справи), про причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх позовних вимог або заперечень на позов, в зв’язку з чим справа розглядається в порядку статті 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами справи.
Суд, розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з’ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
ВАТ НАК “Украгролізинг” є державним підприємством, яке утворено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2001р. № 354 “Про утворення Національної акціонерної компанії “Украгролізинг” на виконання Указу Президента України від 23.02.01р. “Про додаткові заходи щодо дальшого розвитку лізингу в аграрному секторі економіки” та інших актів законодавства України (далі-Компанія).
Засновником Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України, який здійснює стосовно Компанії повноваження з управління корпоративними правами (п.2.; п.19 Статуту Компанії).
Пунктом 6 Статуту ВАТ НАК “Украгролізинг” встановлено, що компанія утворена з метою сприяння реалізації державної політики в агропромисловій сфері, забезпечення ефективного функціонування і розвитку виробництва шляхом передачі товаровиробникам на умовах лізингу сільськогосподарської техніки та обладнання, надання виробничих послуг організації технічного сервісу.
Акціонерами є : 1) держава в особі Кабінету Міністрів України - до прийняття в установленому порядку рішення про приватизацію Компанії, та в особі Фонду державного майна - після передачі йому акцій Компанії, визначених згідно з прийнятим в установленому порядку рішенням про їх продаж.
Отже, власником Національної акціонерної компанії “Украгролізинг” є держава в особі Кабінету Міністрів України.
Як визначено Указом Президента № 111 від 23.02.2001р. “Про додаткові заходи щодо подальшого розвитку лізингу в аграрному секторі економіки” одним із основних завдань НАК "Украгролізинг" є сприяння залученню інвестицій для виконання державних програм у галузі інженерного та матеріально-технічного забезпечення сільськогосподарського виробництва компанії передано у користування об’єкти державного майна та фінансування заходів, пов’язаних із закупівлею вітчизняної сільськогосподарської техніки на умовах фінансового лізингу, за рахунок коштів, передбачених на відповідні цілі у Державному бюджеті України.
Статтею 116 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики, а також виконання затвердженого Державного бюджету, тощо.
Пунктами 2 і 2-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.2003р. № 1904 “Про порядок використання коштів державного бюджету, що спрямовуються на придбання вітчизняної техніки і обладнання для агропромислового комплексу на умовах фінансового лізингу та заходи за операціями фінансового лізингу” (далі -Порядок) визначено, що “Мінагрополітики, Мінфін та Мінекономіки разом з Національною акціонерною компанією “Украгролізинг” передбачає щороку під час складання проектів Державного бюджету України та Державної програми економічного і соціального розвитку України на відповідні роки видатки на придбання вітчизняної техніки і обладнання для агропромислового комплексу на умовах фінансового лізингу та заходи за операціями для агропромислового комплексу на умовах фінансового лізингу та заходи за операціями фінансового лізингу, а також визначає техніку і обладнання для агропромислового комплексу вітчизняного виробництва, що закуповуються у заводів-вирбників для подальшої передачі у фінансовий лізинг за рахунок коштів державного бюджету.
Отже, Компанії надано повноваження щодо оперативного управління коштами державного лізингового фонду та лізинговою технікою, а також покладено функції контролю за використанням коштів державного лізингового фонду, їх поверненням до Державного бюджету України та поверненням техніки від боржників та неплатоспроможних лізингоодержувачів.
Відповідно до п.6 “Порядку”“ За користування технікою лізингоодержувачі в порядку, встановленому договором фінансового лізингу, вносять плату (лізингові платежі). Ця плата складається із суми на відшкодування частини вартості техніки, та суми, що виплачується як винагорода лізингодавцю за передану у лізинг техніку за договором фінансового лізингу, яка становить 7% річних її невідшкодованої вартості.
Пунктом 4 ст. 32 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010р." установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2010 рік у частині кредитування є "повернення коштів у частині відшкодування вартості сільськогосподарської техніки, переданої суб’єктам господарювання на умовах фінансового лізингу". Аналогічні норми встановлені і в законах про державний бюджет України на попередні роки.
Отже, зворотні лізингові платежі, за вищевказаним Законом України є джерелом формування спеціального фонду Державного бюджету України і використовуються на закупівлю сільськогосподарської техніки на умовах фінансового лізингу та заходи з операцій фінансового лізингу.
Таким чином, через скрутне фінансове становище в країні поставка нової техніки напряму залежить від повернення зворотніх лізингових платежів, а несплата лізингових платежів позбавляє НАК “Украгролізинг”забезпечувати поповнення державного лізингового фонду, що спричиняє збитки державному бюджету.
На виконання покладених на Компанію завдань 16 травня 2007р. між ВАТ НАК "Украгролізинг" (надалі - Лізингодавець) та ФГ "Веселе " (надалі - Лізингоодержувач) укладено договір фінансового лізингу № 20-07-275 сфл (надалі - Договір).
На умовах вказаного Договору Лізингодавець зобов’язався у встановлені строки передати в користування сільськогосподарську техніку, закупівля якої фінансується за рахунок коштів Державного лізингового фонду (надалі іменується Товар), а Лізингоодержувач - прийняти Товар і сплатити його вартість.
Свої зобов’язання за Договором Лізингодавець виконав належним чином, передавши Лізингоодержувачу в користування техніку, а саме: зернозбиральний комбайн «ДОН-1500Б» з навісним обладнанням, заводський № 093562 в кількості 1-ї одиниці по ціні 624000,00 грн. на загальну суму 624000,00 грн., відповідно до додатку № 1 до договору від 16.05.2007р., що підтверджується актом приймання-передачі № 12 від 22.05.2007р.
Відповідно до п.п. 3.5.3, 3.6.,4.1.,4.2. Відповідач зобов’язаний сплачувати лізингові платежі в розмірі та в строки, які встановлені графіком сплати лізингових платежів та не має права в односторонньому порядку на зменшення сум чи затримку сплати лізингових платежів внаслідок буд-яких обставин, в т.ч. форс-мажору. Черговість сплати лізингових платежів кратна шести місяцям. Термін сплати кожного лізингового платежу встановлюється числом дати підписання двостороннього акту. Перший лізинговий платіж сплачується через шість місяців з дати підписання трьохстороннього акту, подальші платежі через кожні шість місяців (п.4.1. Договору).
Але впродовж дії договору Відповідач систематично порушував умови договору, в результаті чого у Відповідача станом на день звернення із позовом до суду утворився борг перед ВАТ "НАК "Украгролізинг" у розмірі 58611,43 грн. по строку 22.05.2010р. (в т.ч. в частині відшкодування вартості техніки в сумі 44 571,43 грн. та щорічної винагороди лізингодавцю за передану в лізинг техніки в сумі 14040,00 грн.-графік 2 ) що цим самим завдає шкоду державі.
Відповідно до ст. 193 ГК України, ст. 526 ЦК України зобов’язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно Договору фінансового лізингу НАК «Украгролізинг» має право з урахуванням вкрай негативної оплати лізингових платежів та грубого порушення строку сплати лізингових платежів вимагати боргу в примусовому порядку та сплати передбачених Договором пені, штрафів, вилучення техніки, так як лізингова техніка не оплачена і власником до повної сплати лізингових платежів (п.5.6. Договору) є НАК «Украгролізинг».
В дійсний час Відповідач користується предметом лізингу (зернозбиральний комбайн «ДОН-1500Б» з навісним обладнанням заводський № 093562 державний реєстраційний номер та зобов’язаний сплачувати лізингові платежі встановлені графіком сплати лізингових платежів на протязі 7 (семи) років з моменту приймання-передачі за актом № 12 від 22.05.2007р., тобто до 22.05.2014р.
Враховуючи, що сума основного боргу відповідачем не оспорена, відповідач не надав суду доказів про погашення заборгованості, а також, враховуючи, що відповідно ст. 526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином та у встановлений строк, позовні вимоги позивача в сумі 58611,43 грн. суд вважає обґрунтованими та такими, що підтверджуються наданими суду доказами та підлягають задоволенню.
Відповідно до п.6.1. Договору фінансового лізингу № 20-07-275 сфл від 16.05.2007р. (далі-Договір) предмет лізингу (зернозбиральний комбайн «ДОН-1500Б» з навісним обладнанням заводський № 093562 державний реєстраційний номер 16 761 ТН) підлягає страхуванню з обов'язковим попереднім погодженням умов договору страхування та компанії страховика з Лізингодавцем (Позивачем).
За приписом п.6.2. Договору Лізингоодержувач (Відповідач) здійснює страхування Предмета лізингу, при цьому у Договорі страхування відшкодування можливого завданого збитку у межах страхової суми, має бути встановлене на користь Лізингодавця. Договір страхування укладається на весь строк дії Договору лізингу.
Пункт 6.1. договору абсолютно відповідає вимогам ч.2 ст.13 Закону України «Про фінансовий лізинг», де сказано, що «Предмет лізингу та /або пов’язані із виконанням лізингових договорів ризики підлягають страхуванню, у разі якщо їх обов’язковість встановлена законом або договором».
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги позивача в частині зобов’язання відповідача укласти договір страхування майна на строк дії договору фінансового лізингу № 20-07-275 сфл від 16.05.2007р. обґрунтованими, підтвердженими наданими до матеріалів справи документами та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України, у разі задоволення позову, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на сторони, пропорційно розміру задоволених вимог. Тобто суд вважає за необхідне покласти на відповідача витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, оскільки з його вини справу було доведено до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 526 ЦК України, ст.22, 33, 43, 44 - 49, 75, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Фермерського господарства «Веселе» (62320 Харківська обл, Дергачівський район, смт. Прудянка вул. Горького 12А код ЄДРПОУ 31466027 п/р 26009152894 в ВАТ «РайффайзенБанк Аваль» м. Київ МФО 380805 ) на користь ВАТ НАК «Украгролізинг» в особі Харківської філії НАК «Украгролізинг» (62370, Харківська обл, Дергачівський район, смт. Солоницівка, вул. Заводська 49-а, п/р 260067612 в ХОД ВАТ «РайффайзенбанкАваль» МФО 350589, код ЄДРПОУ 25861816) 58 611, 43 грн. основного боргу, 671,11 грн. державного мита, 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Зобов’язати Фермерське господарство «Веселе» (62320 Харківська обл, Дергачівський район, смт. Прудянка вул. Горького 12А код ЄДРПОУ 31466027 п/р 26009152894 в ВАТ «РайффайзенБанк Аваль» м. Київ МФО 380805 ) укласти договір страхування зернозбирального комбайна «ДОН-1500Б» з навісним обладнанням заводський № 093562 державний реєстраційний № 16 761 ТН на строк дії договору фінансового лізингу № 20-07-275 сфл від 16.05.2007р.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя
Рішення виготовлено та підписано 16.08.2010 року.