Рішення № 10918677, 19.08.2010, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
19.08.2010
Номер справи
6/35
Номер документу
10918677
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"19" серпня 2010 р.Справа № 6/35 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Кабакової В.Г., розглянувши матеріали справи № 6/35

за позовом: відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", м. Кіровоград

до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Новомиргородської районної державної адміністрації, Кіровоградська область, м. Новомиргород

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації, м. Кіровоград

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - управління Державного казначейства України у Новомиргородському районі, Кіровоградська область, м. Новомиргород

про стягнення 7 165,86 грн.

Представники сторін:

від позивача - Лисенко С.В., довіреність № 206/07 від 14.01.2010 юрисконсульт першої категорії;

від відповідача - Недопас О.Д., довіреність № 26-1221 від 19.08.2010, завідувач сектором з питань кадрової та юридичної роботи

від 3-ї особи - участі не брали;

від 3-ї особи - Кудаков Ю.В, довіреність № 14-19/4-84 від 05.01.2010, головний спеціаліст юридичного відділу Головного управління Державного казначейства України у Кіровоградській області

Відкритим акціонерним товариством "Кіровоградобленерго" подано до господарського суду Кіровоградської області позовну заяву про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Новомиргородської районної державної адміністрації заборгованості в сумі 7165,86 грн за надані пільги з оплати за спожиту з 28.08.2009 по 29.03.2010 електроенергію працівниками міліції, звільнених зі служби за віком, хворобою або вислугою років та особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільнених зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років.

У поясненні від 16.08.2010 позивач зазначив, що ним помилково було зазначено у позовній заяві період з 28.08.2009 по 29.03.2010. В дійсності вказана заборгованість є заборгованістю по невідшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію, що утворилася станом на 29.03.2010 (том 2 а.с. 60 - 61).

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач надав заперечення проти позову, посилаючись на те, що розрахунки за фактично надані пільги звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції, особам рядового та начальницького складу державної пожежної охорони проведені позивачем без врахування норм користування електроенергією, тому не можуть бути прийняті до відшкодування та просить відмовити в задоволенні позову (том 1 а.с. 61-62).

В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав.

Головне управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації участі у судовому засіданні не брало, хоча належним чином було повідомлено про дату, місце та час проведення судового засіданні, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення № 3514509 від 03.08.2010. Однак у своєму поясненні від 09.06.201- № 05-02/50-1921 також просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що не є головним розпорядником коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот та не здійснює фінансування зазначених видатків на надання пільг (зокрема з оплати послуги електропостачання) окремим категоріям громадян.

Крім того, розрахунки за фактично надані пільги Новомиргородським РЕМ, проведені без врахування норм користування електроенергією, тому не були прийняті до відшкодування (том 1 а.с. 81 - 82).

Управління Державного казначейства України у Новомиргородському районі надало інформацію про затверджені, виділені і перераховані в період з серпня 2009 по березень 2010 кошти субвенцій на компенсацію виплат з відшкодування пільг з оплати за спожиту електричну енергію та зазначило, що головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення у Новомиргородському районі є управління праці та соціального захисту населення Новомиргородської райдержадміністрації, що не заперечено відповідачем в ході розгляду справи.

Управління Державного казначейства у Новомиргородському районі Головного управління Державного казначейства України у Кіровоградській області здійснює лише розрахунково-касове обслуговування розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів (том 2 а.с. 56 - 57).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, третьої особи, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до частин четвертої, сьомої статті 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством (частина четверта статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законами N 2484-12 від 19.06.92 р., N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.). До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р. неконституційними частини четверта та сьома зазначеної статті були викладені в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".

Частинами шостою, сьомою статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку" передбачено, що особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо в межах норм, встановлених законодавством, за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом цієї особи за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина шоста статті 22 в редакції Закону N107-VI від 28.12.2007 р. - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р). До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р. неконституційними, зазначені частини статті 22 вказаного Закону було викладено в наступній редакції: "Особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо. За особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону".

Із змісту зазначених вище норм вбачається, що особам рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненим зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років надано право на отримання 50-відсоткової знижки плати за комунальні послуги, при цьому обмеження обсягу наданих пільг нормами, встановленими законодавством, рішенням Конституційного Суду України по справі №1-28/2008 від 22.05.2008 р.№10-рн/2008 визнано неконституційними.

Відкрите акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" в інтересах якого діє Новомиргородський РЕМ (далі- ВАТ "Кіровоградобленерго") постачало споживачам електричну енергію за знижкою в сумі її оплати у відповідності до Закону України "Про міліцію" та Закону України "Про пожежну безпеку" згідно переліку споживачів (том 1 а.с. 9 - 25, 114 - 148, том 2 а.с. 29 - 43а).

Згідно наданих розрахунків витрат на відшкодування збитків, пов'язаних з наданням пільг за серпень 2009 - березень 2010 (форма № 2-пільга), до яких також включені витрати на відшкодування збитків, пов'язаних з наданням пільг за попередні місяці та підписаного сторонами акта звірки заборгованість по невідшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію за період з червня 2009 по березень 2010 склала 7319,13 грн (том 1 а.с. 10 - 25, том 2 а.с. 66 - 80).

Позивачем згідно акта звірки розрахунків за березень 2010 по наданих населенню пільгах від 29.03.2010 заявлено до стягнення 7165,86 грн (том 1 а.с. 34).

Причиною спору між сторонами стало питання про правомірність відшкодування уповноваженим органом 7165,86 грн боргу енергопостачальній організації, що утворився внаслідок постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів.

Порядок відшкодування зазначеного боргу визначено у Бюджетному кодексі України, Законі України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", Законі України "Про державний бюджет на 2010 рік", Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. N117 (далі- Положення) та Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256 (далі- Порядок).

Відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів передбачені у пункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні програми соціального захисту, пільги ветеранам війни і праці, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Бюджетного кодексу України під субвенціями розуміють міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції (пункт 37 частини 1 статті 2).

Відповідно до частини 1 статті 97 Бюджетного кодексу України, у Державному бюджеті України можуть передбачатися такі міжбюджетні трансферти місцевим бюджетам: 1) дотація вирівнювання бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва та Севастополя, районним бюджетам та бюджетам міст республіканського Автономної Республіки Крим та міст обласного значення; 2) субвенція на здійснення програм соціального захисту; 3) субвенція на компенсацію втрат доходів бюджетів місцевого самоврядування на виконання власних повноважень внаслідок надання пільг, встановлених державою; 4) субвенція на виконання інвестиційних проектів; 5) інші субвенції.

Статтею 39 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги, зокрема, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони.

Статтею 38 Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік" передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги, зокрема, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони.

Згідно пунктів 10, 11 Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга"; уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"; 3) до 15 числа подає: фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга".

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем було дотримано правил вищевказаного порядку, зокрема в частині подання до уповноваженого органу розрахунків вартості послуг, наданих пільговикам згідно з формою "2-пільга", що не заперечується відповідачем (том 1 а.с.10 - 25).

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо пільг в тому числі звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям СБУ, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони тощо за рахунок субвенцій з державного бюджету врегульовано Порядком.

У відповідності до пункту 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

В силу пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256, якою затверджено зазначений Порядок, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів за видами пільг в тому числі звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, а також здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.

Відповідачем надано платіжне доручення від 29.04.2010 № 719, яким перераховано відкритому акціонерному товариству "Кіровоградобленерго" 1194,00 грн, в графі "Призначення платежу" якого зазначено: "Зг. ст.39 ЗУ "Про держ. бюдж. на 2009 рік" опл. витр. на е/е за 03.2010р. "П"ВВС та ВОВС, Дог № 8 від 08.01.2009р. П/П № 39Е/5060 від 12.04.10о., КФК 090204, КЕКВ 1343" (том 1 а.с. 103).

У своєму листі б/н від 20.07.2010 позивач зазначив, що грошові кошти сплачені відповідачем 29.04.2010 в сумі 1194,00 грн дійсно зараховані на погашення заборгованості за спожиту електроенергію пільговими категоріями населення на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання до уповноваженого банку у відповідності до постанови КМУ № 1004 від 24.07.2006 та постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України № 1398 від 20.10.2006 (том 1 а.с. 113).

Суд приходить до висновку про можливість припинення провадження у справі в цій частині на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.

Позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 7165,86 грн судом задовольняються частково на суму 5971,89 грн.

З огляду на викладені вище положення чинного законодавства та враховуючи відсутність в матеріалах справи належних в розумінні статті 34 Господарського процесуального кодексу України доказів проведення розрахунків уповноваженого органу з позивачем, як підприємством, що надає послуги, позовні вимоги заявлені обґрунтовано і підлягають задоволенню.

Доводи відповідача щодо проведення позивачем розрахунків без врахування норм користування електроенергією до уваги господарським судом не приймаються з огляду на наступне.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Статтею 19 вказаного Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Враховуючи те, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання (стаття 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"), посилання відповідача на те, що обсяг спожитої електроенергії, на який надається 50 % знижка в оплаті, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 № 879 повинен бути обмежений нормами, є безпідставним.

Витрати по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, п. 1-1 ст. 80, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Новомиргородської районної державної адміністрації (26000, Кіровоградська область, Новомиргородський район, м. Новомиргород, вул. К. Маркса, 23-А, п/р 35419023002043 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 03197782) на користь відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кіровоград, пр. Комуністичний,15, ідентифікаційний код 23226362) заборгованість по невідшкодуванню пільг з оплати за спожиту електричну енергію в сумі 5971,89 грн на поточний рахунок № 26038161425 в філії - Кіровоградське облуправління ВАТ "Ощадбанк", код 23226362, МФО 323475.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Провадження у справі в частині стягнення 1194,00 грн припинити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Новомиргородської районної державної адміністрації (26000, Кіровоградська область, Новомиргородський район, м. Новомиргород, вул. К. Маркса, 23-А, п/р 35419023002043 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 03197782) на користь відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кіровоград, пр. Комуністичний,15, ідентифікаційний код 23226362, п/р 26000301100023 у КФ ВАТ ВТБ БАНК, МФО 323000) 102 грн державного мита та 236 грн витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Копії рішення направити сторонам та третім особам.

Суддя В.Г.Кабакова

Повне рішення складено 21.08.2010