Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 758/11653/22
3/758/233/23
Категорія 225
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Київ
23 лютого 2023 року
Суддя Подільського районного суду міста Києва Бузунко О.А., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Тернопільського районного управління поліції Головного Управління Національної поліції в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого директором ТОВ «МЕРКОЙЛ», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 4 ст. 164 КУпАП,
у присутності адвоката Бондарець Р.Б.,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 03 грудня 2022 року, являючись директором ТОВ «МЕРКОЙЛ», будучи суб`єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, здійснив переміщення пального транспортним засобом «Volvo», д.н.з. НОМЕР_1 , напівпричіп НОМЕР_2 , на підставі накладної №01122022 від 01 грудня 2022 року, яка не зареєстрована в Єдиному реєстрі накладних, чим порушив вимоги абз. 2 п. 230.1.5 Податкового кодексу України, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 164 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився.
Адвокат Чабанова В.І. - ОСОБА_2 подав до Подільського районного суду м. Києва письмові заперечення щодо вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП, в яких просить закрити провадження у справі за відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. Адвокат Бондарець Р.Б. в судовому засіданні підтримав подане клопотання.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як слідує зі змісту ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 4 ст. 164 КУпАП передбачена відповідальність за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України, або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.
Тобто, згідно з диспозицією ч. 4 ст. 164 КУпАП адміністративна відповідальність настає за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними:
- у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним п. «а» п. 2 ч.2 ст. 91 Митного кодексу України;
- або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах;
- або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.
Відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, притягнення особи до адміністративної відповідальності може бути визнано пред`явленням кримінального обвинувачення у розумінні Конвенції про захист прав та основоположних свобод з урахуванням кваліфікації вчиненого діяння з точки зору внутрішньодержавного законодавства, його сутності і характеру, суворості потенційного покарання.
Беручи до уваги те, що санкція ч. 4 ст. 164 КУпАП передбачає накладення на винну особу адміністративного стягнення у виді штрафу з конфіскацією пального або спирту етилового та транспортних засобів, суд приходить до висновку, що вказане адміністративне правопорушення слід віднести до «кримінального аспекту» в розумінні Конвенції з огляду на суворість передбаченого стягнення.
Визнання кримінально-правового змісту справи свідчить про те, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності за вчинення такого правопорушення, повинна користуватися основними гарантіями, які забезпечуються при обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, серед яких право знати у вчиненні якого правопорушення його підозрюють або обвинувачують, бути чітко і своєчасно повідомленим про свої права та обов`язки, мати захисника, оскаржувати судові рішення та інші.
В своїх судових рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово вказував на те, що формулювання обвинувачення є важливою умовою справедливого та об`єктивного судового розгляду.
В рішенні у справі «Маттоціа проти Італії" Європейський Суд зазначив, що «обвинувачений у вчиненні злочину має бути негайно і детально проінформований про причину обвинувачення, тобто про ті факти матеріальної дійсності, які нібито мали місце і є підставою для висунення обвинувачення». Хоча ступінь "детальності" інформування обвинуваченого залежить від обставин конкретної справи, однак у будь-якому випадку відомості, надані обвинуваченому, повинні бути достатніми для повного розуміння останнім суті висунутого проти нього обвинувачення, що є необхідним для підготовки адекватного захисту.
В рішенні у справі "Абрамян проти Росії" Європейський Суд зробив висновок про те, що «деталі вчинення злочину можуть відігравати вирішальну роль під час розгляду кримінальної справи, оскільки саме з моменту доведення їх до відома підозрюваного він вважається офіційно письмово повідомленим про фактичні та юридичні підстави пред`явленого йому обвинувачення».
В цьому ж рішенні Суд нагадав, що надання повної, детальної інформації щодо пред`явленого особі обвинувачення та, відповідно, про правову кваліфікацію, яку суд може дати відповідним фактам, є важливою передумовою забезпечення справедливого судового розгляду.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Суд звертає увагу на те, що сутність пред`явленого обвинувачення повинна відповідати диспозиції статті закону, яким встановлено відповідальність за вчиненням правопорушення. При цьому, суд відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод не може самостійно перебирати на себе «функції обвинувачення» і змінювати формулювання висунутого обвинувачення та відшукувати докази вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Зі змісту протоколу вбачається, що ОСОБА_1 , як директор ТОВ «Меркойл», звинувачується в тому, що, будучи суб`єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, здійснив переміщення пального транспортним засобом на підставі накладної, яка не зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних, чим порушив порядок проведення господарської діяльності, за що передбачена відповідальність за ч. 4 ст. 164 КУпАП.
У відповідності до рапорту старшого інспектора-чергового відділення поліції № 5 (смт Підволочиськ) Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області - капітана поліції Ігора Дудар 03 грудня 2022 року надійшло повідомлення про те, що під час несення служби на стаціонарному посту № 9 в ході проведення операції «Акциз» було зупинено транспортний засіб марки «Volvo», д.н.з. НОМЕР_1 , з напівпричепом, д.н.з НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_3 , який перевозив дизельне пальне, документи на яке не відповідають дійсності. Під час перевірки водій не надав акцизної накладної на перевезення дизельного палива, однак в подальшому було вказано номер накладної - 2089 від 02 лютого 2022 року.
Згідно з поясненнями водія ОСОБА_3 01 грудня 2022 року він прийняв для перевезення 30 000 дм.куб. дизельного палива від ТОВ «Меркойл». Під час отримання вантажу йому було видано товарно-транспортну накладну № 01122022, яку він і надав при проведенні перевірки.
Відповідно до копії товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 01 грудня 2022 року № 01122022 у графі «автопідприємство» зазначено Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 , «замовник» - ТОВ «Меркойл», «вантажоодержувач» - Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 , «автомобіль» - Volvo FH 400, НОМЕР_1 , «причіп» - Merceron, НОМЕР_2 , «прізвище водія» - ОСОБА_3 , об`єм нафтопродукту 30 000,000 дм.куб.
Відповідно до п. 231.1 ПК України платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених ст. 229 цього Кодексу, або реалізації пального або спирту етилового зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Згідно зі ст. 231.3 ПК України акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового.
Така особа зобов`язана зареєструвати перший примірник акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а другий примірник такої акцизної накладної в день її складання надіслати розпоряднику акцизного складу - отримувачу пального або спирту етилового.
У акцизній накладній зазначається номер реєстрації транспортного засобу в уповноважених органах відповідної держави та тип і ємність транспортного засобу - акцизного складу пересувного.
Разом з тим, підп. 69.4 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України передбачає, що у разі неможливості зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних дозволяється переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами за наявності товарно-транспортної накладної, яка повинна містити всю інформацію, що має міститися у відповідній акцизній накладній, яка повинна бути зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних, протягом строків, визначених у цьому пункті.
03 грудня 2022 року співробітниками компанії ТОВ «Меркойл» було складено Акт про відсутність електропостачання (копія якого надана стороною захисту), відповідно до якого у період з 01 грудня 2022 року по 03 грудня 2022 року (включно) за юридичною (та фактичною) адресою ТОВ «Меркойл» - Київ, вул. Глибочицька, 40 НП, оф. 13 було відсутнє електропостачання.
Вказаний факт також підтверджується повідомленням за підписом керівника департаменту інформаційної безпеки ПрАТ «ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (копія якого надана суду), згідно з яким у період з 01 грудня 2022 року по 03 грудня 2022 року (включно) за адресою Київ, вул. Глибочицька, 40 НП, було зафіксовано екстрені аварійні відключення електропостачання, у зв`язку із чим по зазначеній адресі у вказаний період була відсутня електроенергія.
В судовому засіданні стороною захисту надано копію пояснень головного бухгалтера ТОВ «Меркойл» ОСОБА_6 , адресовані директору ТОВ «Меркйол» в рамках проведення службової перевірки, з яких вбачається, що за договором поставки нафтопродуктів, укладеного між ТОВ «Меркойл» та ФОП ОСОБА_5 заявки на постачання партії товару можуть здійснюватися в усній формі. 01 грудня 2022 року в рамках згаданого договору ФОП ОСОБА_5 була зроблена усна заява на партію дизельного пального у кількості 30 м. куб., на яку була виписана товарно-транспортна накладна № 01122022, і передача водію перевізника. Однак в той же ж день ще до завантаження транспортного засобу покупець в усному порядку змінив заявку, зменшивши партію товару до 10 м. куб. Однак вона не мала можливості внести виправлення у товарно-транспортну накладну в зв`язку з вимкненням електроенергії.
Саме з цим пов`язано те, що ОСОБА_1 05 грудня 2023 року розписку на ім`я начальника відділення поліції № 5 (смт Підволочиськ) Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області щодо зберігання автоцистерни з паливом в кількості 10 000 літрів (а не 30 000).
Суду також додатково надано копію договору поставки нафтопродуктів № 01-12/22 від 01 грудня 2022 року, укладеного між ТОВ «Меркойл» (як постачальником) та ФОП ОСОБА_5 (як покупцем). Предметом вказаного договору є, зокрема, зобов`язання постачальника поставити та передати у власність покупця нафтопродукти в кількості та асортименті, що погоджені сторонами відповідно до умов цього договору (п. 1.1); замовлення партії товару покупцем може бути зроблено в усній формі, або письмово (електронною поштою) - п. 1.2.
Вказаний договір підтверджує можливість прийняття заявки на поставку товару (в тому числі можливість зміни об`єму нафтопродуктів) в усній формі.
З аналізу описаного вбачається, що після отримання замовлення від ФОП ОСОБА_5 на поставку певної кількості нафтопродуктів відповідальна особа ТОВ «Меркойл» сформувала товарно-транспортну накладну на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 01 грудня 2022 року № 01122022 та передала її водієві. Відповідно до вимог п. 231.1 ПК України при реалізації пального платник податку зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну, яка повинна бути зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Така вимога повинна була бути виконана і в цьому випадку. Однак в силу підп. 69.4 п. 69.4 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України з огляду на неможливості зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних дозволяється переміщення пального транспортними засобами за наявності товарно-транспортної накладної, яка повинна містити всю інформацію, що має міститися у відповідній акцизній накладній. Як вказано вище, у період з 01 грудня 2022 року по 03 грудня 2022 року (включно) за адресою Київ, вул. Глибочицька, 40 НП (адреса ТОВ «Меркойл») було відсутнє електропостачання, з огляду на що у постачальника була обєктивна неможливість реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, тому з огляду на положення підп. 69.4 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України переміщення пального могло здійснюватися на підставі товарно-транспортної накладної № 01122022, яка містить всю інформацію, що має міститися у відповідній акцизній накладній.
Таким чином, з огляду на викладене, в діях ОСОБА_1 як суб`єкта господарювання, відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, та який вказаний в протоколі про адміністративне правопорушення - здійснення переміщення вантажного транспортного засобу «Volvo», д.н.з. НОМЕР_1 , напівпричіп НОМЕР_2 , на підставі накладної №01122022 від 01 грудня 2022 року, яка не зареєстрована в Єдиному реєстрі накладних, оскільки переміщення пального на підставі товарно-транспортної накладної (з урахуванням описаного вище) було дозволено.
Окремо суд звертає увагу на те, що здійснення переміщення пального вантажним транспортним засобом «Volvo», д.н.з. НОМЕР_1 , напівпричіп НОМЕР_2 , на підставі накладної №01122022 від 01 грудня 2022 року, яка не зареєстрована в Єдиному реєстрі накладних, суб`єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, кваліфіковане в протоколі про адміністративне правопорушення як порушення абз. 2 п. 230.1.5 ПК України.
Так, відповідно до абз. 1 п. 230.1.5 ПК України транспортні засоби, що набули статусу акцизних складів пересувних, а також транспортні засоби, що використовуються суб`єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки, повинні обліковуватися в Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, створення та ведення якого забезпечується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Перелік транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Згідно з абз. 2 вказаного пункту включення/виключення транспортних засобів до/з Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, здійснюється автоматично на підставі даних акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, або на підставі заявок на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, із зазначенням періоду переміщення такого пального або спирту етилового, або на підставі митних декларацій при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підп. "а" п. 2 ч. 2 ст. 91 Митного кодексу України. Такі заявки подаються суб`єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизних складів, до переміщення митною територією України у транспортних засобах, які не є акцизними складами пересувними, власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки. Форма заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Такі заявки у формі електронних документів надсилаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
В наведеному абз. 2 п. 230.1.5 ПК України іде мова про порядок включення/виключення транспортних засобів до/з Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, та стосуються виключно організаційних питань, пов`язаних з подачею заявою на включення/виключення до/з Переліку і не містять будь-якого заборонного припису, пов`язаного з переміщенням транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий.
Всі докази, додані до протоколу про адміністративне правопорушення, стосуються питання наявності/відсутності підстав для перевезення пального без акцизної накладної, зареєстрованої у відповідному Реєстрі. При цьому, працівниками правоохоронних органів не зібрано та не надано суду відповідних доказів на підтвердження того, що транспортний засіб «Volvo», д.н.з. НОМЕР_1 , напівпричіп НОМЕР_2 , не обліковуються в Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий.
Таким чином, на підставі дослідження всіх обставин, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, оскільки:
-переміщення пального на митній території України без реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних було правомірним на підставі товарно-транспортної накладної (з огляду на положення підп. 69.4 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України);
-доказів порушення порядку включення/виключення до/з Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий (з урахуванням того, що дії ОСОБА_7 кваліфіковані як порушення абз. 2 п. 230.1.5 ПК України) суду не надано.
Таким чином, доказів на підтвердження наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП, суду не надано і таких під час розгляду справи не здобуто, а тому суд має підстави провадження у справі закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, в зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 164, 247, 251, 256, 280 КУпАП
П О С Т А Н О В И В:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 4 ст. 164 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, в зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Вилучені для тимчасово зберігання автомобіль «Volvo», д.н.з. НОМЕР_1 , напівпричіп «Merceron», д.н.з. НОМЕР_2 , - повернути власнику ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (орендар - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
Дизельне пальне об`ємом 10 000 літрів - повернути ТОВ «Меркойл», ЄДРПОУ 39076029.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Суддя Олена БУЗУНКО