Рішення № 10907364, 09.06.2010, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
09.06.2010
Номер справи
10/35-10-829
Номер документу
10907364
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"09" червня 2010 р.Справа № 10/35-10-829 за позовом Об’єднання підприємств «Український музичний альянс»

до відповідача Приватного підприємства «Логро-85»

про стягнення 10000 грн.

Суддя Смелянець Г.Є.

за участю представників сторін

від позивача: Гайдей М.А. за довіреністю від 21.01.2010р.

від відповідача: не з’явився

Суть спору: ОП «Український музичний альянс»звернулося до господарського суду Одеської області з позовом про стягання з ПП «Логро-85»винагороди у вигляді відрахувань (відсотків), що виплачується суб’єктам авторського права і (або) суміжних прав виробниками або імпортерами обладнання та матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах в сумі 10000 грн.

Під час розгляду справи суд задовольнив клопотання позивача про витребування доказів в Регіональній інформаційній митниці. Після одержання від Регіональної інформаційної митниці витребуваної судом інформації, яка надійшла до суду супровідним листом за вх.№1953 від 29.03.2010р. в електронному вигляді на магнітному носії №766-ДСК/РІМ та супровідним листом за вх. №10530 від 22.04.2010р. в електронному вигляді на магнітному носії №739-ДСК/ РІМ виявилося, що ця інформація є нечитаємою, а тому судом на підставі ст.38 ГПК України здійснений запит до Південної митниці з вимогою надання до суду необхідних для розгляду справи документів.

Супровідними листами Південної митниці за вх. №12591 від 17.05.2010р. та за вх. №13141 від 21.05.2010р. до суду надійшли витребувані документи, а саме електронні копії ВМД на паперових носіях та ВМД у належним чином засвідчених копіях.

Також під час розгляду справи позивач уточнив та збільшив розмір позовних вимог, про що надав до суду відповідну заяву за вх. №13184 від 21.05.2010р., згідно з якою, позивач просить суд стягнути з відповідача 92273,65 грн., з яких, 82856,97 грн. –винагорода у вигляді відрахувань (відсотків), що виплачується суб’єктам авторського права і (або) суміжних прав виробниками або імпортерами обладнання та матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах; 2169,84 грн. –3% річних та 7246,83 грн. –індекс інфляції.

Окрім того, позивачем заявлено клопотання про вжиття заходів забезпечення позову від 21.05.2010р. за вх.№13182, згідно з яким, позивач просить суд заборонити відповідачу вчиняти будь-які дії, направлені на припинення останнього, а також заборонити Відділу державних реєстраторів виконавчого комітету Одеської міської ради здійснювати будь-які реєстраційні дії, пов’язані з припиненням ПП «Логро-85», з посиланням при цьому на те, що систематичне нез’явлення відповідача у судові засідання може свідчити про наміри останнього ухилитися від сплати відрахувань, що призведе до неможливості виконання рішення господарського суду у випадку його ухвалення на користь позивача.

Під час розгляду справи строк вирішення спору продовжувався господарським судом до 17.06.2010р. у зв’язку із задоволенням відповідного клопотання сторін у справі, про що 07.04.2010р. винесено відповідну ухвалу.

Відповідно до ст.85 ГПК України у судовому засіданні 09.06.2010р. за згодою представника позивача оголошено вступну та резолютивну частину рішення. При цьому відповідач про час і місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується відповідною розпискою представника відповідача та повідомленням про вручення відповідачу ухвали суду про відкладення розгляду справи від 21.05.2010р., але у судове засідання не з’явився, про причини свого нез’явлення суд не повідомив та витребуваних судом доказів не надав.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

Позивач у справі є об’єднанням підприємств, створеним на підставі рішення установчих зборів засновників 03.09.2001р. з метою розвитку і підтримки законного обігу і використання об’єктів авторського та суміжного прав в Україні, в т.ч. шляхом здійснення колективного управління майновими правами суб’єктів авторського та суміжних прав, що підтверджується Статутом Об’єднання підприємств «Український музичний альянс»(нова редакція), який зареєстрований Шевченківською районною держаною адміністрацією м. Києва від 19.12.2001р.

20.12.2007р. позивач одержав Свідоцтво Державного департаменту інтелектуальної власності №2/У, згідно з яким, позивач уповноважений здійснювати збирання і розподіл між суб’єктами авторського права і (або) суміжних прав коштів від відрахувань (відсотків) виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах відповідно до постанови КМУ від 27.06.2003р. №992 «Про розмір відрахувань виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах». При цьому згідно з листом Державного департаменту інтелектуальної власності від 07.08.2009р. №16-07/4522, Держдепартаментом визначена одна уповноважена організація - Об’єднання підприємств «Український музичний альянс», яка уповноважена здійснювати збирання і розподіл між суб’єктами авторського права і (або) суміжних прав коштів від відрахувань (відсотків) виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах відповідно до постанови КМУ від 27.06.2003р. №992 «Про розмір відрахувань виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах».

Поряд з цим, судом встановлено, що 24.10.2007р. між ПП «Логро-85»(покупець, відповідач) і Фірмою Trade Limited»(постачальник) укладений контракт №UKR/L-10/24of, згідно з яким, постачальник постачає згідно з даним контрактом товари на умовах, вказаних нижче. Перелік товарів, що постачаються належить зазначити в Додатках та/або Інвойсах до цього контракту.

Пунктом 1.2. контракту передбачено, що постачання здійснюється на адресу відповідача, останній приймає товар, бере на себе зобов’язання з митного оформлення товару, що надійшов та за розрахунками з постачальником.

Відповідно до умов п.3.1. контракту покупець робить замовлення на чергову поставку в письмовій формі із зазначенням бажаної дати відвантаження товару та адреси постачання. Постачальник висилає факсом проформу-інвойс із підтвердженням дати відвантаження.

Згідно з умовами п.3.3. контракту відвантаження товару відповідачу повинно здійснюватися не пізніше 10 (десяти) робочих днів від узгодженої сторонами дати відвантаження товару, котрою вважається дата проходження ним внутрішньої митниці та отримання внутрішніх митних документів у країні, з якої здійснюється постачання.

Відповідно до умов п.11.2. контракту термін дії контракту є не обмеженим і визначається надходженням або не надходженням чергового замовлення від відповідача постачальникові. Якщо яка-небудь із сторін за 3 (три) місяці до 31 грудня поточного року не повідомила в письмовому вигляді інші сторони про намір розірвати даний контракт, то його дія автоматично продовжується наступного року.

У Додатку №1 від 27.10.2008р. до контракту встановлено, що з 27.10.2008р. згідно з наказом №8 від 27.10.2008р. директором ПП «Логро-85»являється Тодосийчук С.В. У Додатку №2 від 10.12.2009р., Додатку №3 від 26.01.2009р. та Додатку №4 від 02.02.2009р. до контракту змінений п.12 контракту щодо юридичних адрес сторін.

Також судом встановлено, що з березня 2009 року відповідачем ввезено на митну територію України товари народного споживання за кодом УКТЗЕД 8523 90 00, що підтверджується вантажними митними деклараціями, які надані на запит суду Південною митницею, а саме: ВМД 3316, згідно з якою, ціна товару становить 129831,24 грн., а дата випуску товару –31.03.2009р.; ВМД 5219, згідно з якою, ціна товару становить 174767,60 грн., а дата випуску товару –08.05.2009р.; ВМД 5304, згідно з якою, ціна товару становить 190668,13 грн., а дата випуску товару – 14.05.2009р.; ВМД 5576, згідно з якою, ціна товару становить 175255,60 грн., а дата випуску товару –22.05.2009р.; ВМД 6583, згідно з якою, ціна товару становить 123633,49 грн., а дата випуску товару –16.06.2009р.; ВМД 9193, згідно з якою, ціна товару становить 21786,18 грн., а дата випуску товару –22.07.2009р.; ВМД 9193, згідно з якою, ціна товару становить 6189,60 грн., а дата випуску товару –22.07.2009р.; ВМД 9233, згідно з якою, ціна товару становить 189779,15 грн., а дата випуску товару –23.07.2009р.; ВМД 9799, згідно з якою, ціна товару становить 101843,28 грн., а дата випуску товару –30.07.2009р.; ВМД 11880, згідно з якою, ціна товару становить 111868,37 грн., а дата випуску товару –28.08.2009р.; ВМД 12412, згідно з якою, ціна товару становить 108190,36 грн., а дата випуску товару –04.09.2009р.; ВМД 12481, згідно з якою, ціна товару становить 91421,86 грн., а дата випуску товару –04.09.2009р.; ВМД 12929, згідно з якою, ціна товару становить 09404,43 грн., а дата випуску товару - 14.09.2009р.; ВМД 15093, згідно з якою, ціна товару становить 121873,52 грн., а дата випуску товару –15.10.2009р.

          Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення уточнених та збільшених позовних вимог, виходячи з наступного:

          Відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про авторські і суміжні права», яка мітить вимоги щодо обмеження майнових прав виконавців, виробників фонограм, відеограм і організацій мовлення, допускається відтворення в домашніх умовах і виключно в особистих цілях творів і виконань, зафіксованих у фонограмах, відеограмах і їх примірниках, без згоди автора (авторів), виконавців і виробників фонограм (відеограм), але з виплатою їм винагороди способом, визначеним частиною четвертою цієї статті.

          У ч.ч.4,5,6,7 ст.42 вказаного Закону передбачено, що виплата винагороди виробникам фонограм і відеограм та іншим особам, які мають авторське право і (або) суміжні права, за передбачені частиною другою цієї статті відтворення, здійснюється у формі відрахувань (відсотків) від вартості обладнання і (або) матеріальних носіїв виробниками та (або) імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких можна здійснити відтворення виключно в особистих цілях у домашніх умовах творів, зафіксованих у фонограмах і відеограмах, крім: а) професійного обладнання та (або) матеріальних носіїв, не призначених для використання в домашніх умовах; б) обладнання і матеріальних носіїв, що експортуються за митну територію України;в) обладнання і матеріальних носіїв, що ввозяться фізичною особою на митну територію України виключно в особистих цілях і без комерційної мети.

          Розміри зазначених у частинах другій і четвертій цієї статті відрахувань (відсотків), що мають сплачуватися виробниками та (або) імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, визначаються Кабінетом Міністрів України. Ці кошти виробниками та імпортерами обладнання і (або) матеріальних носіїв перераховуються визначеним Установою організаціям колективного управління (далі - уповноваженим організаціям). Зібрані кошти розподіляються між організаціями колективного управління, які є на обліку в Установі, на основі договорів, які уповноважені організації укладають з усіма організаціями колективного управління. Імпортери перераховують ці кошти уповноваженій організації під час ввезення товару на митну територію України, а виробники - у кінці кожного місяця після реалізації обладнання і матеріальних носіїв.

          Установа і визначені нею для збору коштів уповноважені організації мають право вимагати від виробників та імпортерів інформацію про виробництво, імпорт і реалізацію (продаж) зазначеного у частині четвертій цієї статті обладнання і матеріальних носіїв.

          Зібрані кошти, що зазначені у частинах другій і четвертій цієї статті, розподіляються між авторами, виконавцями, виробниками фонограм (відеограм). Якщо угодами між організаціями колективного управління не передбачено інше, то ці кошти розподіляються у таких пропорціях: авторам - 50 відсотків, виконавцям - 25 відсотків і виробникам фонограм (відеограм) - 25 відсотків.

          Аналогічні положення щодо виплати винагороди містяться і у Порядку здійснення відрахувань виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах, який затверджений Наказом Міністерства освіти і науки України, Держаного комітету з питань регуляторної політки та підприємництва, Державної податкової адміністрації України від 24.11.2003р. №780/123/561 та зареєстрований в Мінюсті України 12.12.2003р. за №1153/8474 (надалі –Порядок).           Поряд з цим у п.п.5,7 вказаного Порядку передбачено, що розмір відрахувань застосовується до обладнання та матеріальних носіїв (без податку на додану вартість), зазначених у додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2003 N 992 «Про розмір відрахувань виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких можна здійснити відтворення у домашніх умовах творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах»: для імпортерів - у відсотках їх вартості, зазначеної у зовнішньоекономічному договорі (контракті); для виробників - у відсотках їх відпускної ціни. Під час ввезення на митну територію України обладнання і (або) матеріальних носіїв імпортери відповідно до розміру відрахувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2003 року N 992 перераховують суми відрахувань уповноваженим організаціям, про що надсилають цим організаціям підписану керівником імпортера довідку щодо сплати відрахувань імпортером обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах, за формою, визначеною в додатку 1 цього Порядку.

          Постановою КМУ від 27.06.2003р. №992, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №581 від 13.07.2005р. затверджено розмір відрахувань виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах.

          Відповідно до вимог цієї Постанови КМУ розмір відрахувань для товарів за кодом УКТЗЕД 8523 –носії для запису звуку або аналогічного запису інших явищ (зокрема аудіокасети, відеокасети, диски для лазерних систем зчитування), але не записані, крім виробів групи 37 (крім товарної підкатегорії 8523 30 00 00) становить 5%.

          Із наявних у матеріалах справи документів випливає, що відповідачем на підставі контракту про поставки товарів народного споживання від 24.10.2007р. №UKR/L-10/24of у березні, травні-жовтні 2009 року ввезено на митну територію України товари народного споживання за кодом УКТЗЕД 8523 90 000, загальна вартість яких становить 1657139,73 грн., що підтверджується відповідними вантажними митними деклараціями, які на запит суду надані Південною митницею.

Відповідно до ч.1 ст.11 ЦК України цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов’язки.

Вимогами ч.ч.2,4 ст.4 ЦК України передбачено, що актами цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції та цього Кодексу та постанови Кабінету Міністрів України.

Отже, виходячи із вимог вищевикладеного законодавства, відповідач зобов’язаний виплатити винагороду виробникам фонограм і відеограм та іншим особам, які мають авторське право і (або) суміжні права за відтворення в домашніх умовах і виключно в особистих цілях творів і виконань, зафіксованих у фонограмах, відеограмах і їх примірниках, без згоди автора (авторів), виконавців і виробників фонограм (відеограм) у формі відрахувань (відсотків) від вартості обладнання і (або) матеріальних носіїв шляхом їх перерахування позивачу у справі, як особі яка має відповідне Свідоцтво Державного департаменту інтелектуальної власності №2/У, згідно з яким, позивач уповноважений здійснювати збирання і розподіл між суб’єктами авторського права і (або) суміжних прав коштів від відрахувань (відсотків) виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах відповідно до постанови КМУ від 27.06.2003р. №992 «Про розмір відрахувань виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах». При цьому згідно з листом Державного департаменту інтелектуальної власності від 07.08.2009р. №16-07/4522, Держдепартаментом визначена одна уповноважена організація - Об’єднання підприємств «Український музичний альянс», яка уповноважена здійснювати збирання і розподіл між суб’єктами авторського права і (або) суміжних прав коштів від відрахувань (відсотків) виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах відповідно до постанови КМУ від 27.06.2003р. №992 «Про розмір відрахувань виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах».

          Згідно з розрахунком, який наданий до заяви про уточнення та збільшення позовних вимог, та який здійснений позивачем на підставі наявних у справі ВМД, розмір відрахувань виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах становить 82856,97 грн.

З огляду на вищевикладене, а також відсутність жодних заперечень відповідача з приводу заявленої до стягнення суми, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість і правомірність позовних вимог в частині стягнення з відповідача розміру відрахувань сумі 82856,97 грн., а отже, і їх задоволення.

Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача 3% річних та індексу інфляції, то позовні вимоги в цій частині також задовольняються господарським судом, з наступних мотивів.

Згідно з п.7 Порядку, сума відрахувань перераховується уповноваженим організаціям імпортерами обладнання і (або) матеріальних носіїв під час їх ввезення на митну територію України.

Водночас в силу вимог ч.1 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. При цьому вимогами ч.1 ст.625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.

Згідно з розрахунком позивача, розмір 3% річних становить 2169,84 грн., а індексу інфляції –7246,83 грн. і нарахування 3% річних та індексу інфляції здійснено позивачем по кожній ВМД окремо з дати ввезення товарів на митну територію України. Вказаний розрахунок перевірений господарським судом і встановлено його відповідність вимогам вищевикладеного законодавства та обставинам справи щодо прострочення відповідача.

Клопотання позивача про забезпечення позову шляхом заборони відповідачу вчиняти будь-які дії, направлені на припинення останнього, а також заборони Відділу державних реєстраторів виконавчого комітету Одеської міської ради здійснювати будь-які реєстраційні дії, пов’язані з припиненням ПП «Логро-85»відхилено господарським судом, оскільки позивач не надав до суду жодних доказів, які свідчать про намір відповідача здійснювати ліквідацію свого підприємства, а посилання позивача на систематичне нез’явлення відповідача у судові засідання спростовуються матеріалами справи, згідно з якими, представник відповідача був присутнім у судових засіданнях 12.03.2010р., 07.04.2010р., 30.04.2010р.

На підставі ст.49 ГПК України державне мито в сумі 922,73 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. стягуються з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 82–85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов Об’єднання підприємств «Український музичний альянс»задовольнити.

2.Стягнути з Приватного підприємства «Логро-85»(65003, м. Одеса, пров. Газовий, буд.8, код ЄДРПОУ 35050317) на користь Об’єднання підприємств «Український музичний альянс»(04053, м. Київ, вул. Артема, буд.1-5, приміщення 814, код ЄДРПОУ 31815383, р/р 26007014254001 в АТ «Український інноваційний банк», МФО 300142) винагороду у вигляді відрахувань (відсотків), що виплачується суб’єктам авторського права і (або) суміжних прав виробниками або імпортерами обладнання та матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах в сумі 82856 (вісімдесят дві тисячі вісімсот п’ятдесят шість) грн. 97 коп., 3% річних в сумі 2169 (дві тисячі сто шістдесят дев’ять) грн. 84 коп., індекс інфляції в сумі 7246 (сім тисяч двісті сорок шість) грн. 83 коп.

3.Стягнути з Приватного підприємства «Логро-85»(65003, м. Одеса, пров. Газовий, буд.8, код ЄДРПОУ 35050317) до державного бюджету України (одержувач: ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача: ГУДКУ в Одеській області, р/р 31114095700008, МФО 828011, код платежу за бюджетною класифікацією 22090200) державне мито в сумі 922 (дев’ятсот двадцять дві) грн. 73 коп.

4.Стягнути з Приватного підприємства «Логро-85»(65003, м. Одеса, пров. Газовий, буд.8, код ЄДРПОУ 35050317) до державного бюджету України (одержувач: ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача: ГУДКУ в Одеській області, р/р 31217259700008, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 (двісті тридцять шість) грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскаржено у встановленому законом порядку.

Рішення підписане 10 червня 2010 року.

Суддя