Рішення № 10905212, 17.08.2010, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
17.08.2010
Номер справи
11/246
Номер документу
10905212
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

_______________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" серпня 2010 р. № 11/246

Господарський суд Житомирської області у складі:

Головуючого судді

судді Маріщенко Л.О.

судді

за участю представників сторін

від позивача не з'явився

від відповідача (ів) не з'явився

третіх осіб не з'явився

прокурора Сич Ю.М. посв. №52

Розглянувши справу за позовом Житомирського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Коростишівської районної державної адміністрації (м. Коростишів)

до Приватного підприємства "КОР-ЕЛЕМЕНТ" (м. Коростишів)

за участю третьої особи на стороні позивача яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Городська сільська рада Коростишівського району ( с.Городське Коростишівського району)

про стягнення 53961,29 грн. та розірвання договору оренди землі від 07.05.09р.

Житомирським міжрайонним природоохоронним прокурором в інтересах держави в особі Коростишівської районної державної адміністрації подано позов про стягнення з відповідача на користь позивача 53961,29 грн. заборгованості по орендній платі за договором оренди від 07.05.2009р. за період з червня по грудень 2009 р. та з січня по лютий 2010 р., та розірвання вказаного договору.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав визначених у позовній заяві. На вимогу ухвали суду надав уточнення до позовної заяви, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі за договором оренди від 07.05.2009р. в сумі 53961,29 грн. на користь Городської сільської ради Коростишівського району.

Представники позивача, відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили.

На адресу господарського суду Житомирської області повернулась ухвала яка надсилалась відповідачу по справі рекомендованим листом з повідомленням з поштовою відміткою "за зазначеною адресою не існує", але відповідно до витребуваної судом довідки з Головного управління статистики у Житомирській області адреса ПП "Кор-Елемент" зазначена м. Коростишів вул. Грибоєдова, 37, що відповідає адресі на відправленому конверті.

Заслухавши пояснення прокурора та дослідивши матеріали справи господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

07.05.2009р. між Коростишівською райдержадміністрацією (орендодавцем) та Приватним підприємством "Кор-Елемент" (орендарем) на підставі розпорядження голови обласної державної адміністрації від 23.03.2009р. №83 "Про вилучення і надання земельних ділянок, затвердження матеріалів вибору та поновлення договору оренди землі" та рішення 18 сесії V скликання Коростишівської районної ради Житомирської області від 20.11.2008р. №400 "Про погодження проекту землеустрою та затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки ПП "Кор-Елемент" було укладено договір оренди земельної ділянки (а.с.7-9), відповідно до умов якого орендодавець надав орендарю в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 6,0 га відкритих земель без рослинного покриву (піски), під розміщення туристично-оздоровчого комплексу (землі житлової та громадської забудови), що знаходиться за межами населеного пункту с. Новогородське, за рахунок земель запасу Городської сільської ради Коростишівського району.

Вказаний договір набрав чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації 08.05.2009р.

Крім цього, 01.12.2008р. було укладено угоду про залучення коштів на розвиток соціальної інфраструктури Городської сільської територіальної громади між Городською сільською радою, Коростишівською райдержадміністрацією та відповідачем, яка є додатком до вищезазначеного договору оренди землі (а.с. 13).

Проведеною Житомирською міжрайонною природоохоронною прокуратурою перевіркою додержання вимог земельного законодавства на території Коростишівського району виявлено факти незаконного, безоплатного використання земель державної власності, чим порушені інтереси держави, у зв'язку з невиконанням орендарем умов та власних зобов'язань по договору, шляхом не внесення орендної плати на умовах, передбачених договором та чинним законодавством.

Згідно ст. 792 УК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Відповідно до п.9 договору річна орендна плата за об'єкт оренди встановлюється у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки та становить 73800,00 грн. без ПДВ, що нараховується в порядку, визначеному законодавством. Обчислення розміру орендної плати за об'єкт оренди здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Сплата податків і зборів за цим договором здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Орендна плата вноситься орендарем у строки - до 10 числа щомісяця за попередній місяць поточного року (п.11 договору).

Згідно з п.13 договору розмір орендної плати переглядається по мірі необхідності у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розміру ставки земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляцій, та в інших випадках, передбачених законодавством України.

В порушення вимог законодавства орендар тривалий час не сплачує орендну плату за вказаним договором і його заборгованість станом на 01.02.2010р. відповідно до довідки Городської сільської ради Коростишівського району Житомирської області (а.с. 10) становить 53961,29 грн., а тому орендарем не виконуються умови договору.

За статтею 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За приписами ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов’язковим для виконання сторонами.

Частиною першою ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору а за відсутністю конкретних вимог, щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах, звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Заслухавши пояснення прокурора, оцінивши в сукупності матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині розірвання договору оренди землі від 07.05.2009р. обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги стосовно стягнення з відповідача - Приватного підприємства "Кор-Елемент" 53961,29 грн. заборгованості з орендної плати, суд зазначає наступне:

Відповідно до ст.2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються залежно від грошової оцінки земель.

Статтею 14 Закону України "Про систему оподаткування" визначено, що до загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі), зокрема, плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).

Загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) встановлюються Верховною Радою України і справляються на всій території України (ч.2 ст.14 Закону України "Про систему оподаткування").

Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Отже, обов'язок розрахунку орендної плати чинним законодавством покладений саме на орендаря, а контроль правильності та своєчасності сплати орендної плати покладено на органи ДПІ і при цьому кошти, отримані як плата за оренду земельної ділянки, надходять на рахунок державного казначейства України і Коростишівська районна державна адміністрація не має повноважень перевіряти правильність нарахування і надходження таких платежів.

Згідно підпункту 2.1.4 пункту 2.1 ст.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ податкові органи є контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах 2.1.1-2.1.3 цього пункту.

Відповідно до ст.27 Закону України "Про плату за землю" контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 ст.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.

Таким чином, позивачем у справах про стягнення плати за землю (земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності) мають бути відповідні податкові органи, у даному випадку - Державна податкова інспекція у Житомирському районі, а не Коростишівська районна державна адміністрація.

Справи за позовами податкових органів про стягнення податків і зборів (обов'язкових платежів), відносяться до справ адміністративної юрисдикції, виходячи з наступного.

Статтею 17 КАС України встановлено категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ, а саме:

1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання не чинними адміністративних договорів;

4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом;

5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Таким чином, від справ господарської юрисдикції за участю суб'єктів господарської діяльності і суб'єктів владних повноважень адміністративні справи відрізняються особливим змістом правовідносин між сторонами та предметом позовних вимог.

З огляду на викладене, до компетенції господарських судів не відноситься розгляд справ у спорах:

а) про оскарження рішень (нормативно-правових актів чи актів індивідуальної дії), ухвалених суб'єктом владних повноважень, яким останній зобов'язує суб'єкта господарювання вчинити певні дії, утриматись від вчинення певних дій або нести відповідальність, за умови, що оскаржуваний акт згідно із законодавством України є обов'язковим до виконання;

б) про оскарження суб'єктом господарювання дій (бездіяльності) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, іншого суб'єкта владних повноважень, їхньої посадової чи службової особи, що випливають з наданих їм владних управлінських функцій, якщо ці дії (бездіяльність) не пов'язані з відносинами, врегульованими господарським договором;

в) між суб'єктами владних повноважень з приводу їхньої компетенції у сфері управління;

г) з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;

д) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Інші справи за участю господарюючих суб'єктів та суб'єктів владних повноважень не мають ознак справ адміністративної юрисдикції і повинні розглядатися господарськими судами на загальних підставах. До таких справ належать усі справи у спорах про право, що виникають з відносин, врегульованих Цивільним Кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства.

Господарським процесуальним кодексом України не передбачено можливості об'єднання в одне провадження вимог, що підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства. Тому в разі подання позову, в якому такі вимоги об'єднано, господарський суд приймає позовну заяву в частині вимог, що підлягають розглядові господарськими судами, а в іншій частині з посиланням на пункт 1 частини першої статті 62 ГПК України - відмовляє у прийнятті позовної заяви. Якщо у розгляді справи буде встановлено, що провадження у відповідній частині порушено помилково, господарський суд припиняє провадження у справі в цій частині згідно з п.1 ч.1 ст.80 ГПК України (Рекомендації президії Вищого господарського суду України від 27.06.2007р. №04-5/120).

Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідач позов не оспорив, доказів сплати заборгованості по вказаному договору не надав.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що в частині позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості по орендній платі за договором оренди від 07.05.2009р. в сумі 53961,29 грн. необхідно припинити провадження.

Позовні вимоги в частині розірвання договору оренди землі від 07.05.2009р. обґрунтовані, заявлені відповідно до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які є в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

На підставі вищезазначеного та керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 80, 82-85 ГПК України, 193 ГК України, 526, 629, 651 ЦК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Розірвати договір оренди землі від 07052009р., укладений між Коростишівською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Кор-Елемент" строком на 10 років під розміщення туристично-оздоровчого комплексу.

3. Стягнути з Приватного підприємства "Кор-Елемент" (12504, Житомирська область, Коростишівський район, м. Коростишів, вул. Грибоєдова, 37, код 34403516) - на користь держави:

- 85 грн. державного мита;

- 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4. Припинити провадження у справі в частині стягнення з Приватного підприємства "Кор-Елемент" заборгованості по орендній платі за договором оренди землі від 07.05.2009р.в сумі 53961,29 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та оформлення у відповідності з вимогами ст. 84 ГПК України.

Суддя Маріщенко Л.О.

Дата підписання 19.08.10 р.

Віддрукувати:

1 - в справу

2 - позивачу

3 - відповідачу

4- третій особі

5,6 - прокуратурі