Рішення № 10904001, 17.08.2010, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
17.08.2010
Номер справи
06/33-77
Номер документу
10904001
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

                    

"17" серпня 2010 р. Справа № 06/33-77 Господарський суд Волинської області під головуванням судді Дем'як В.М., розглянувши справу

за позовом Волинського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Шацької селищної ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковельський житлово-будівельний комбінат»

про знесення самочинного будівництва

з участю представників сторін:

від позивача: не прибув,

від відповідача: Шевчук В.В. - за дов. від 23.07.2008р.

В судовому засіданні взяла участь помічник Волинського міжрайонного природоохоронного прокурора Лебедюк-Гудкова Г.В.

Суть спору:

Волинський міжрайонний природоохоронний прокурор, звернувшись до суду в інтересах держави в особі Шацької селищної ради просить зобов’язати відповідача –ТзОВ «Ковельський ЖБК» за його рахунок знести самочинно збудовану базу відпочинку в ур. Гряда Шацької селищної ради Шацького району.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що роботи з будівництва об’єкту були проведені самочинно, без затвердженої в установленому порядку проектної документації та без дозволу Державної інспекції Держархбудконтролю у Волинській області.

В судове засідання позивач на вимогу ухвали суду явку представника не забезпечив.

Прокурор заявлені позовні вимоги в судовому засіданні підтримала в повному об'ємі.

Відповідач - ТзОВ "Ковельський житлово-будівельний комбінат" у поданому на адресу суду відзиву та представник в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує. Повідомляє, що вимога контролюючого органу в особі Державної інспекції Держархбудконтролю у Волинській області про зупинення робіт по реконструкції бази відпочинку ним виконана. Будівельні роботи на даний час не ведуться. Проект реконструкції розроблений та погоджується у відповідних державних інстанціях, а тому вважає, що предмет спору у даній справі відсутній. Крім того зазначає, що позивачем при подачі позову до суду не доведено про те, що товариством здійснюється будівництво, тоді як за доводами відповідача ним здійснювалась лише реконструкція бази відпочинку.

На вимогу ухвали суду прокурор подав суду додаткові пояснення по суті заявленого ним позову у яких повідомляє, що доказом вчинення відповідачем самовільного будівництва ( а не реконструкції) можуть бути наявні у справі пояснення головного інженера ТзОВ "Ковельський ЖБК" Антонюка В.Л. та головного державного інспектора у Шацькому районі Фриса Р.П., який проводив перевірку вказаних вище обставин, письмові докази - матеріали перевірки.

Крім того. зо доводами прокурора дана обставина встановлена судом апеляційної інстанції у постанові від 01.03.2010р. по даній справі.

Дослідивши подані сторонами докази , заслухавши доводи представника відповідача та прокурора, судом встановлено.

Волинська міжрайонна природоохоронна прокуратура із залученням спеціалістів інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Волинській області здійснила перевірку додержання Товариством з обмеженою відповідальністю «Ковельський житлово-будівельний комбінат» вимог законодавства про архітектуру та містобудування при розміщенні бази відпочинку в ур. Гряда Шацької селищної ради Шацького району.

Перевіркою встановлено, що на земельній ділянці, площею 0,1370 га, в ур. Гряда Шацької селищної ради Шацького району відповідачем знесено існуючу будівлю бази та на її місці без проектної документації та дозволу на виконання будівельних робіт інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Волинській області здійснюється нове будівництво бази відпочинку.

Вказані порушення стали підставою для винесення Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Волинській області 22 липня 2008 року постанови про адміністративне правопорушення за ч.З ст.96 КУпАП, відповідно до якої до директора ТЗОВ «Ковельський ЖБК» Вовка ОМ. застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. та постанови № 816 від 22.07.2008 року про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудування згідно п. 1 ст. 1 Закону України „Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування " у розмірі 3000 грн.

Зазначені постанови відповідачем не оскаржені, накладені штрафні санкції сплачені в повному розмірі.

Предметом судового розгляду по даній справі є зобов'язання відповідача знести самочинне будівництво без проектної документації та дозволу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Волинській області - базу відпочинку в ур.Гряда.

Відповідно до ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інші нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Правомірність здіснення будівництва відповідач підтверджує рішенням Виконавчого комітету Шацької селищної ради №25/13 від 21.04.2008р., яким надано дозвіл ТзОВ "Ковельський житлово - будівельний комбінат" на реконструкцію існуючих будівель бази відпочинку та проект реконструкції існуючих будівель бази відпочинку відповідача в урочищі Гряда Шацького району, виготовленим Архітектурно-проектною фірмою "Локо" на підставі договору від 22.05.2008р., укладеного із відповідачем за № 01/12-08 .

Між тим, згідно cm. 20 Закону України „Про планування і забудову територій " нормативне регулювання планування, забудови та іншого використання територій полягає у прийнятті нормативно-правових актів, зокрема державних будівельних норм, відомчих нормативних документів, регіональних і місцевих правил забудови.

Відповідно до ч. 4 cт. 21 вказаного Закону регіональні правила забудови є обов 'язковими для суб’єктів містобудування на території відповідного регіону (крім міст обласного значення, республіканського значення, Автономної республіки Крим у разі затвердження відповідними радами місцевих правил забудови, а також: міст Києва та Севастополя).

Відповідно до ст. 24 Закону та п. п. 6.4, 6.5, 6.6, 6.8, 6.9 Регіональних правил забудови Волинської області, затверджених рішенням Волинської обласної ради від 24.09.02 № 3/11, фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад у разі

делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво об'єктів містобудування.

Водночас, дозвіл на будівництво дає право замовникам на отримання вихідних даних на проектування, здійснення проектно-вишукувальних робіт та отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Дозвіл на будівництво надається на підставі комплексного висновку щодо відповідності запроектованого будівництва містобудівній документації, державним будівельним нормам, місцевим правилам забудови.

Згідно п. 9.11 Регіональних правил забудови та ст. 29 Закону України „Про планування та забудову територій ", здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт, вважається самовільним і тягне за собою відповідальність згідно із законодавством.

Між тим, забудовник, ТзОВ "Ковельський житлово - будівельний комбінат" в процесі судового розгляду не підтвердив належними доказами правомірність здійснення будівництва. Не скористався відповідач і можливістю наданою судом привести будівельну документацію у відповідність до вимог чинного законодавства і в процесі розгляду справи.

Разом з тим, як підтверджено листом ГУМНС України в Волинській області №04/4596 від 12.08.2010р. новозбудована відповідачем будівля порушує встановлені протипожежні норми відповідно до таблиці 1 додатку 3.1. ДБН 360-92** "Містобудування.Планування і забудова міських і сільських поселень" та санітарні норми, встановлені ст.15 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" про що зазначено у листі Головного державного санітарного лікаря Волинської області №5.1/644 від 14.07.2010р. та постанові Любольської рай СЕС про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства №4 від 08.07.2010р.

За приписами п.7 ст.376 Цивільного кодексу України здійснення самочинного будівництва за відсутності проекту на будівництво та відповідного дозволу є істотним порушенням будівельних норм, що тягне за собою зобов'язання особи, яка здійснила будівництво, провести відповідну перебудову.

У разі, якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа яка здійснила ( здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснює будівництво.

Доводи забудовника про те, що він здійснює реконструкцію, а не будівництво не взято до уваги суду, оскільки технічна документація , а саме матеріали інвентаризації ВОБТІ на базу відпочинку, що знесена у нього відсутня; сплативши накладені згідно постанов Інспекції держархбудконтролю адміністративні штрафи, відповідач фактично визнав про те, що він здійснює як у них зазначено саме будівництво , а не реконструкцію.

Вказані докази проведення ТзОВ «Ковельский ЖБК» саме будівництва були взяті до уваги при апеляційному перегляді даної справи Львівським апеляційним господарським судом , що викладено у постанові від 01.03.10 (арк..с. 94).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про правомірність заявленого Волинським міжрайонним природоохоронним прокурором позову в інтересах держави в особі Шацької селищної ради про зобов’язати відповідача – ТзОВ «Ковельський ЖБК» за його рахунок знести самочинно збудовану базу відпочинку в ур. Гряда Шацької селищної ради Шацького району.

Оскільки спір до розгляду в суді доведено з вини відповідача, то судові витрати по справі зі сплати державного мита в розмірі 85 грн. та витрат на ІТЗ судового процесу в сумі 236 грн. на підставі ст.ст.44.49 ГПК слід покласти на нього.

Керуючись ст. 376 Цивільного кодексу України, ст. 29 Закону України „Про планування та забудову територій ", ст.ст.44,49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд , -

вирішив:

1.Позов задовольнити.

2.Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Ковельський житлово-будівельний комбінат" ( м.Ковель, вул.Підколодного, 3, код ЄДРПОУ 33502868) за його рахунок знести самочинно збудовану базу відпочинку у урочищі Гряда Шацької селищної ради Шацького району Волинської області.

3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковельський житлово-будівельний комбінат" ( м.Ковель, вул.Підколодного, 3, код ЄДРПОУ 33502868) 85грн. державного мита в доход державного бюджету (одержувач коштів УДК у м. Луцьку, банк одержувача ГУДКУ у Волинській області, МФО: 803014, р/р 31113095700002, код економічної класифікації доходів 22050000) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп. (одержувач коштів УДК у м. Луцьку, банк одержувача ГУДКУ у Волинській області, МФО: 803014, р/р 31212264700002, код економічної класифікації доходів 22050000).

Суддя