Постанова № 10902256, 09.08.2010, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2010
Номер справи
2-а-2175/10/1970
Номер документу
10902256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-2175/10/1970

"09" серпня 2010 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Саадулаєва А.І. при секретарі Винярському В.Я.,

за участю представників сторін:

від позивача: представник Жукевич Л.Б., довіреність № 7/7/10-015 від 11.01.2010 року;

від відповідача: не зявився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином;

розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду у місті Тернополі адміністративну справу

позовною заявою Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції;

до фізичної особи підприємця ОСОБА_2;

про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Тернопільська обєднана державна податкова інспекція Тернопільської області звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, викладених в позовній заяві та просив позов задовольнити, оскільки за фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 рахується заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами по штрафних (фінансових) санкціях в сумі 23990,00грн., нарахованих згідно рішення Тернопільської ОДПІ №0001402303/21129 від 31.03.2010 року, та яка відповідачем в добровільному порядку неоплачена.

Відповідач в судове засідання не зявився і заперечень на позов не подав, хоча належним чином повідомлений про день, час та місце слухання справи, про причини неявки суд не повідомив.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ст.ст.1-2 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року №509-ХІІ (із змінами та доповненнями), ст. 20 Закону України «Про систему оподаткування», державна податкова інспекція належить до системи органів державної податкової служби, на які покладено обовязки щодо здійснення контролю за своєчасністю та повнотою сплати податків і зборів, а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідач ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа підприємець у виконавчому комітеті Тернопільської міської ради 24.12.2008 року, ід. н. НОМЕР_1, перебуває на обліку як платник податків у Бучацькій МДПІ від 10.10.2008 року за №13245.

Як вбачається із матеріалів справи, працівниками державної податкової служби на підставі направлень від 11 березня 2010 року №673/2303 та №674/2303 проведено перевірку приватного підприємця ОСОБА_2 щодо дотриманням субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевірку проведено в присутності підприємця ОСОБА_2 Результати перевірки оформлено актом від 17 березня 2010 року №2339/19/18/23/3073302093.

Перевіркою встановлено, що фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 07.09.2009 року було отримано готівкові кошти за виконання умов договору №31 у розмірі 4838,00 грн., що засвідчено товарним чеком від 07.09.2009 року, який містить печатку приватного підприємця та підпис. Зазначені готівкові кошти отримані підприємцем за реалізований товар міжкімнатні двері. Оплата за товар здійснена покупцем за місцем реалізації магазин склад, який розташований за адресою вул. Тролейбусна, 17 м. Тернопіль. Готівкові кошти в розмірі 4838,00 грн. отримані приватним підприємцем безпосередньо та видано споживачеві товарний чек. Під час проведення перевірки здійснено аналіз даних обліку підприємця, а саме книги обліку доходів і витрат, яка зареєстрована в Тернопільській об'єднаній державній податковій інспекції 26 січня 2009 року за місцем здійснення діяльності вул. Тролейбусна, 17. Також перевіркою встановлено, що 07.09.2009 року в книзі відображено 40,00 грн. отриманого доходу (виручки) від реалізації товарів, робіт (послуг). Готівкові кошти у розмірі 4798,00 грн. (4838,00 грн. 40,00 грн.) 07.09.2009 року в книзі обліку доходів і витрат не відображені.

Отже, перевіркою встановлено порушення проведення порядку обігу готівкових коштів ФОП ОСОБА_2 а саме: не оприбутковано в повній мірі готівкові кошти в книзі обліку доходів та витрат 07.09.2009 року на суму 4798,00 грн., що є порушенням п. 5 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року №1269 та п. 2.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затверджене постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. N 637, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 13.01.2005 р. за N 40/10320.

Платник податків не надав пояснення по суті виявлених порушень та відмовився від отримання та підписання матеріалів перевірки, про що складено відповідні акти: Акт №348 від 17.03.2010 року та Акт №347 від 17.03.2010 року.

За результатами розгляду Акта перевірки від 17.03.2010 року № 2339/19/18/23/3073302093, Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято рішення від 31.03.2010 року №0001402303/21129 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до приватного підприємця ОСОБА_2 на підставі абзацу 3 статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» у розмірі 23990,0 грн. (4798,0 грн. х 5) за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) в касі готівки.

Вказане рішення надіслано на адресу відповідача, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення від 31.03.2010 року, та яке отримане відповідачем 08.04.2010 року.

Крім того, як свідчать матеріали справи, відповідачем оскаржено рішення Тернопільської ОДПІ від 31.03.2010 року №0001402303/21129 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до Державної податкової адміністрації Тернопільської області. За наслідками оскарження вказане рішення залишено без змін.

Виходячи з вищенаведеного та дослідивши норми чинного законодавства, суд встановив.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Згідно з п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також стягувати до державного бюджету суми заборгованості суб'єктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені у порядку, передбаченому Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до абз. 1 п 2.2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004р. №637, підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів.

Згідно з абз. 1, 4, 5 п. 2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004р. №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Відповідно до ст. 5 «Порядку ведення книги обліку доходів та витрат»затвердженого Постановою КМУ від 26.09.2001 №1269 суб'єктом підприємницької діяльності до книги обліку доходів і витрат заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, пов'язаної з проведеними витратами і/або отриманим доходом; сума витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг); сума виручки від продажу товарів (надання послуг) з підсумком за день.

Згідно абз. 3 п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Як свідчать матеріали перевірки відповідачем у справі вказані вимоги, не виконувалися.

Таким чином, за порушення вимог абз. 1 п 2.2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», ст. 5 «Порядку ведення книги обліку доходів та витрат», відповідно до абз. 3 п. 1 Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року N 436/95 до субєктів підприємницької діяльності за рішеннями відповідних органів державної податкової служби застосовуються фінансові санкції за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

За таких обставин, суд вважає, що Тернопільською ОДПІ правомірно було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.03.2010 року №0001402303/21129.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам справи та підтверджені належними та допустимими доказами, а отже, підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 94, 158 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути фізичної особи підприємця ОСОБА_2 за рахунок його активів заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами по штрафних (фінансових) санкцій, за платежем штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО, в сумі 23990,00 грн. на б/р 31110104700002, код платежу 21080900 державного бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області, МФО 838012.

3. Копію постанови надіслати відповідачу у справі.

Постанова набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддяСаадулаєв А.І.

копія вірна

СуддяСаадулаєв А.І.